marcus
02.05.05,19:45
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ, sú určené obdobia na ktoré sa čerpanie dovolenky nemôže určiť, je však možné pracovníkovi v smenovej prevádzke určiť dovolenku na jeho voľný deň, vyplývajúci zo smenového harmonogramu?

diky
anto
02.05.05,17:48
Dovolenku môže určiť zamestnávateľ v polovičnej výške nároku, druhú polovicu si určuje zamestnanec. Ak je spracovaný harmonogram smien, tak dovolenka musí pripadnúť na tie pracovné smeny, ktoré má odpracovať pracovník. Nedá sa určiť dovolenku na čas, kedy má pracovník podľa harmonogramu odpočívať.
ricij
02.05.05,20:06
Mno, až na tie polovičky, ZP nehovorí o polovičkách, predpokladá, že zamestnávateľ a zamestnanec sa nejako dohodnú, ale nikde nie je napísané, že to musí byť práve polovička.
Anonymka
10.06.05,06:11
Ahojte. Mám otázočku.

Zamestnávateľ určil zamestnancovi čerpanie dovolenky, on má nárok na 25/rok, lenže zamestnanec požiadal o rozviazanie pracovného pomeru, čím mu na tých 5 mesiacov vznikol nárok iba na 10 dní dovolenky. Zamestnávateľ požaduje právom, aby zamestnanec vyplatil sumu na tie dni, na ktoré stratil nárok, aj keď on sám určil zamestnancovi, nariadil, že si musí vybrať dovolenku? Súrne. Dík.
evae
10.06.05,06:43
Mno, až na tie polovičky, ZP nehovorí o polovičkách, predpokladá, že zamestnávateľ a zamestnanec sa nejako dohodnú, ale nikde nie je napísané, že to musí byť práve polovička.zamestnávateľ nemá právo nariadiť dovolenku, môže určiť len jej hromadné čerpanie, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

a inak aj ja som pocula, ze mozem urcit len polovicu a tu druhu si urci termin zamestnanec. musim to pohladat :confused:
Anonymka
10.06.05,06:59
Vie mi niekto poradiť? Prosím pekne.
ricij
10.06.05,07:06
Myslím si, že je jedno, či dovolenku mal nariadenú, alebo si ju vyčerpal sám. Takže zamestnávateľ má pravdu.
sway
10.06.05,07:08
podľa mňa ak zamestnávateľ nariadil zamestnancovi dovolenku napr v marci 15 dní, pričom vlastne nemal na ňu ešte zamestnanec nárok, tak musí znášať následok zamestnávateľ - nemôže od zamestnanca pýtať peniaze za prečerpanú dovolenku, nakoľko mu ju nariadil. Inak by to bolo, keby si ju čerpal zamestnanec bez nariadenia - hoci aj vtedy je to záležitosť zamestnávateľa, že ide do rizika a dá zamestnancovi dovolenku už v čase keď na ňu nemá ešte nárok - to je len môj názor.
ricij
10.06.05,07:12
To sway: Ak zamestnanec odpracuje aspoň 60 dní, má nárok na celoročnú dovolenku...
Chobot
10.06.05,07:12
Podla môjho názoru je stanovisko zamestnávatela správne. Zamestnávatel môze urcit dovolenku a nielen hromadnú - je to v §111 odst. 1. Môze nariadit aj dovolenku len jednému zamestnancovi, ak tak rozhodne. Jasné, ze musí prihliadat na jeho oprávnené záujmy - takým extrémnym príkladom by bolo, ak by napr. mal zamestnanec zaplatený zájazd od 1. do 14. 7 a zamestnávatel mu nariadi dovolenku od 20. 6 do 5. 7. V tom prípade to je jasné porusenie §111.

ZP predpokladá, ze zamestnanec sa so zamestnávatelom nejako dohodnú.

Tie 2 týzdne, co tu spomínali, platí pre hromadnú dovolenku - §111 ods. 2. Treba si pozriet este aj odst. 3 prípadne ostatné paragrafy, je to dost jasne napísané.

Spät k problému Anonymky: zamestnanec nakoneic súhlasil s cerpaní nariadenej dovolenky, teda ju cerpal. Zamesntávatel mu je nariadil s tým, ze predpokladal, ze u neho bude pracovat celý kal rok. Ukoncenie prac. pomeru je pravdepodobne zo strany zamestnanca, takze fakticky cerpal viac, ako má tým pádom nárok. Preto zamestnávatel oprávnene pozaduje vrátenie náhrady za neoprávnené cerpanie dovolenky.

Ak sa postavím na stranu zamestnanca, mohol by preskúmat, ci zamesntávatel dodrzal vsetky zákonom stanovené pravidlá: t.j. ci plán dovoleniek bol prerokovaný a schválený so zástupcami zamestnancov, ci mu dovolenku nariadil 14 dní voprad (pred cerpaním).

Chces viediet nieco este blizsie?
sway
10.06.05,07:13
no tak potom je to ešte jasnejšie - nesmie od neho zamestnávateľ nič pýtať...,
sway
10.06.05,07:15
Podla môjho názoru je stanovisko zamestnávatela správne. Zamestnávatel môze urict dovolenku a nielen hromadnú - je to f §111 odst. 1. Môze nariadit aj dovolenku len jednému zamestnancovi, ak tak rozhodne. Jasné, ze musí prihliadat na jeho oprávnené záujmy - takým extrémnym príkladom by bolo, ak by napr. mal zamestnanec zaplatený zájazd od 1. do 14. 7 a zamestnávatel mu nariadi dovolenku od 20. 6 do 5. 7. V tom prípade to je jasné porusenie §111.

ZP predpokladá, ze zamestnanec sa so zamestnávatelom nejako dohodnú.

Tie 2 týzdne, co tu spomínali, platí pre hromadnú dovolenku - §111 ods. 2. Treba si pozriet este aj odst. 3 prípadne ostatné paragrafy, je to dost jasne napísané.

Spät k problému Anonymky: zamestnanec nakoneic súhlasil s cerpaní nariadenej dovolenky, teda ju cerpal. Zamesntávatel mu je nariadil s tým, ze predpokladal, ze u neho bude pracovat celý kal rok. Ukoncenie prac. pomeru je pravdepodobne zo strany zamestnanca, takze fakticky cerpal viac, ako má tým pádom nárok. Preto zamestnávatel oprávnene pozaduje vrátenie náhrady za neoprávnené cerpanie dovolenky.

Ak sa postavím na stranu zamestnanc, mohol by preskúmat, ci zamesntávatel dodrzal vsetky zákonom stanovené pravidlá: t.j. ci plán dovoleniek bol prerokovaný a schválený so zástupcami zamestnancov, ci mu dovolenku nariadil 14 dní voprad (pred cerpaním).

Chces viediet nieco este blizsie?
a myslíš že mohol nesúhlasiť? -
Chobot
10.06.05,07:27
To sway: precítaj si §111 odst. 1. Neviem ako to bolo medzi zamestnávatelom a zamestnancom, ako mu to oznámili, preco tú dovolenku nariadili, preco ju nakoniec cerpal... Ja prihliadam na faky a faktom je, ze ju cerpal, vtedy sa nikde neohradil. Ak by nariadením narusili jeho oprávnené (ale skutocne oprávnené, ako som hore spomínal) záujmy, tak sa mohol obrátit na inspektorát práce.

Taktiez neviem, preco ju nariadili. Mozno to bolo skutocne s prihliadnutím na úlohy zamestnávatela. Myslím ze vzdy sa dá nejako namietat, ak dovolenku nechce. Skôr si myslím, ze vtedy mu to bolo jedno, na dovolenku nastúpil a teraz, ked od neho pýtajú spät náhradu, tak hladá cesticky, ako z toho vykluckovat.
Anonymka
10.06.05,07:32
Rozumiem. No až také bližšie info neviem, lebo ma iba niekto poprosil, aby som to zistila. Predovšetkým v zákone sa píše, že na čo zam.nemá nárok, to treba vrátiť.
evae
10.06.05,07:35
a myslíš že mohol nesúhlasiť? - tym, ze nastupil na dovolenku nepriamo potvrdil, ze s nou suhlasi a keby s tym isiel aj na inspektorat alebo kde, velmi tazko bude dokazovat ze isiel nedobrovolne
Evaman
10.06.05,07:35
§ 117 ZP hovorí :Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol. Ak v tom čase keď zamestnanec danú dovolenku čerpal ešte nebolo zrejmé, že sa s ním rozviaže pp, myslím, že dovolenku vrátiť musí zamestnávateľovi.
Denda
10.06.05,08:35
Súhlasím s príspevkom 16. Na doplnenie ešte prispejem, že a mali sme na to už aj kontrolu, že zamestnávateľ je povinný na začiatku roka vypracovať plán dovoleniek na rok so súhlasom zamestnancov. V tomto pláne zamestnávateľ už predpokladá, že zamestnanec vznik nároku na dovolenku splní do konca roka alebo do skončenia pracovného pomeru ak je na dobu určitú. V prípade, že dôjde v priebehu roka k iným skutočnostiam, ktoré známe na začiatku roka neboli, je zamestnanec povinný podľa par.117 zákonníka práce vrátiť vyplatenú náhradu za dovolenku na ktorú mu nevznikol nárok.

Ak má dovolenku stanovenú na jeho náhradné voľno tak dovolenka platí, ale zamestnávateľ je povinný mu toto náhradné voľno určiť na iný deň.
Bionda
10.06.05,08:58
Súhlasím s chobotom, zamestnávateľ naozaj disponuje s celou dovolenkou zamestnanca, ak do nastúpenia na dov, zamestnanec nemá dovolenku podpísanú, nemôže na ňu ísť, bola by to absencia. A tak isto je potrebné vypracovať plán čerpania dov, tak ako to už niekto spomínal
Hanka
10.06.05,09:18
...no aj ked ma mat zamestnavatel vypracovany plan dovoleniek na zaciatku roka, som zvedava, kolko malych firiem ho ma vypracovanych. Uz vidim sefov ako s tym suhlasia, ked za nimi pride nejaka s vypracovanym planom dovoleniek :(
Denda
10.06.05,09:33
...no aj ked ma mat zamestnavatel vypracovany plan dovoleniek na zaciatku roka, som zvedava, kolko malych firiem ho ma vypracovanych. Uz vidim sefov ako s tym suhlasia, ked za nimi pride nejaka s vypracovanym planom dovoleniek :(
Je to bohužial povinnosť podľa zákonníka práce a dostali sme zato pokutu.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
monika-s
05.08.05,07:42
Chcela som, či by ste niekto nevedeli čo s týmto:

Zamestnanec si chce zobrať dovolenku, čo oznámil zamestnávateľovi vopred. Zamestnávateľ mu však túto dovolenku nemôže zrovna v ten deň dať, pretože má málo ľudí na zmene (PN-ky...).

Môže zamestnávateľ odmietnuť zamestnancovi žiadosť o čerpanie RD? A kde sa o tom dočítam niečo bližšie? (v ZP som akosi nenašla)
Chobot
05.08.05,07:46
Ano, je to mozné a môze to urobit. je to v súlade s § 112 ZP, kde je uvedené: "Zamestnávatel je povinný nahradit zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli preto, ze zamesntávatel mu zmenil cerpanie dovolenky alebo ho odvolal z dovolenky."

Myslím, ze paragraf je jasný.
monika-s
05.08.05,09:05
Neviem, tam sa skôr píše o tom, keď zamestnávateľ zamestnanca "odvolá" z dovolenky.

Ale mne išlo o to, že zamestnanec si pýta RD napr. na 09.08.2005 (1 deň) na vybavovanie súkromných záležitosti.
Zamestnávateľ mu však tento deň nemôže umožniť čerpanie RD (PN-ky) ale mu to môže umožniť napr. až v ďalšom týždni.
Chobot
05.08.05,09:14
Tak potom platí aplikácia § 111, kde sa hovorí, ze "Cerpanie dovolenky urcuje zamestnávatel po prerokovaní so zamestnancom podla plánu dovoleniek...", takze ak zamestnávatel nesúhlasí s cerpaním dovolenky, tak si ju zamestnanec nemôze cerpat.

Je to otázka dohody, kedy si ju zamestnanec zoberie, ale za kratsí koniec tahá zamestnanec, lebo zamestnávatel mu môze aj zrusit schávlenú dovolenku, ak to prevádzkové dôvody vyzadujú.
judy
08.02.06,07:45
Je to bohužial povinnosť podľa zákonníka práce a dostali sme zato pokutu.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif

Co taky plan dovolenky ma vlastne obsahovat, a kym je vlastne schvaleny zo strany zamestnancov ak vlastne nie su urceni "zatupcovia zamestnancov"
Dakujem
Zlata
08.02.06,09:01
Co taky plan dovolenky ma vlastne obsahovat, a kym je vlastne schvaleny zo strany zamestnancov ak vlastne nie su urceni "zatupcovia zamestnancov"
Dakujem

Treba si uvedomiť, že Zákonník práce platí pre zamestnávateľa aj zamestnanca rovnako.
V ňom sa hovorí, že zamestnanec má nárok na dovolenku. Ak nie je mu umožnené čerpať dovolenku, je tu na to inšpek. práce, resp. súdna žaloba.

Ďalej sa v zákonníku práce hovorí o tom, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ. Je to logické, pretože to ide z jeho nákladov.
Ale čerpanie dovolenky je podmienené prerokovaním so zamestnancom , ak sú zástupcovia, teda odbory, tak predchádza prerokovanie s nimi.

Plán čerpania dovolenie nie je povinnosť zamestnávateľa, ale má možnosť určiť zamestnancovi termín čerpania hromadnej dovolenky v dlžke 2 týždňov a je povinný mu to oznámiť minim. 14 dní vopred. Ak sú odbory, tak s ich súhlasom. Ak nie sú, tak zamestnávateľ koná za seba.

Zamestnanec nemôže nastúpiť na dovolenku, ak nie je vopred prerokovaná, napr. podpísaný dovolenkový lístok, so zamestnávateľom.
Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Jedna časť dovolenky musí byť aspoň 2 týždne vcelku ak sa zamestnanec nedohodne so zamestnávateľom inak.
Čerpanie dovolenky je v každom prípade otázkou predchádzajúceho vzájomného prerokovania.

V každom prípade treba konať podľa Zákonník práce ako zamestnávateľ tak aj zamestnanec.
judy
08.02.06,09:28
Dakujem judy
azalka
20.06.06,15:00
Prosím o radu: môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj, povedzme len na prá dní (2-5) kvôli prekážkam v práci na jeho strane? Zamestnávateľ napríklad plánuje určité stavebné úpravy na pracovisku. Je to vôbec možné takto "zneužiť" dovolenku? V §112 ods.2 sa píše len o prekážkach na strane zamestnanca.
Vďaka.
Tweety
20.06.06,15:03
Prosím o radu: môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj, povedzme len na prá dní (2-5) kvôli prekážkam v práci na jeho strane? Zamestnávateľ napríklad plánuje určité stavebné úpravy na pracovisku. Je to vôbec možné takto "zneužiť" dovolenku? V §112 ods.2 sa píše len o prekážkach na strane zamestnanca.
Vďaka.
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
azalka
20.06.06,15:10
Tweety, náhrady za prekážky na strane zamestnávateľa sú mne jasné, ale pre istotu si som si to chela overiť aj u vás ostatných - totiž jeden môj klient vymyslel miesto toho dovolenku! Ja si tiež myslím, že im má vyplatiť náhrady v sume 100% náhrady priem.zárobku (zástupcov zamestnancov nemá).
Tweety
20.06.06,15:12
Tweety, náhrady za prekážky na strane zamestnávateľa sú mne jasné, ale pre istotu si som si to chela overiť aj u vás ostatných - totiž jeden môj klient vymyslel miesto toho dovolenku! Ja si tiež myslím, že im má vyplatiť náhrady v sume 100% náhrady priem.zárobku (zástupcov zamestnancov nemá).
Napísala som Ti §, pretože si písala, že v ZP sa nepíše o prekážkach na strane zamestnávateľa.
azuz
21.06.06,04:49
Prosím o radu: môže zamestnávateľ nariadiť dovolenku aj, povedzme len na prá dní (2-5) kvôli prekážkam v práci na jeho strane? Zamestnávateľ napríklad plánuje určité stavebné úpravy na pracovisku. Je to vôbec možné takto "zneužiť" dovolenku? V §112 ods.2 sa píše len o prekážkach na strane zamestnanca.
Vďaka.
Podľa mňa môže, keďže na tento prípad nie je v ZP napísané, že nesmie. Aj celozávodné dovolenky sa plánujú napr. na 2 týždne a počas tejto doby firmy vykonávajú údržbu (napr. maľovanie a pod.).