k_katka16
04.09.08,10:07
pekný deň prajem. chcem vás poprosiť o pomoc. Pri zadávaní valutovej pokladne CZK, aký typ DPH sa uvádza, ked mam bločky z registračnej pokladne aj s DPH a prijmové doklady na úhradu faktúr. Dakujem za pomoc, veľmi mi to pomôže.
Monika Kováčová
04.09.08,09:33
aký software? otázka je zadaná v zlom "šuflíku".
k_katka16
04.09.08,09:39
program je mrp win
Milan Benka
04.09.08,10:02
pekný deň prajem. chcem vás poprosiť o pomoc. Pri zadávaní valutovej pokladne CZK, aký typ DPH sa uvádza, ked mam bločky z registračnej pokladne aj s DPH a prijmové doklady na úhradu faktúr. Dakujem za pomoc, veľmi mi to pomôže.

Predpokladám, že sa jedná o "českú" DPH. Zadávajte všetky pohyby "mimo DPH" kódy 39, resp. 19.
k_katka16
04.09.08,10:08
ano ide o vyčíslenú českú DPH, neviem prečo, ale konateľovi sa asi lepšie nakupuje v ČR. Dakujem
Monika Kováčová
04.09.08,10:19
táto česká DPH sa nerozpisuje, vstupuje nákladovej položky celá suma vrátane DPH.
Milan Benka
04.09.08,10:19
Čo všetko tam nakupuje ?
Môže mu vznikať povinnosť samozdanenia aj v tomto prípade.
Monika Kováčová
04.09.08,10:24
Čo všetko tam nakupuje ?
Môže mu vznikať povinnosť samozdanenia aj v tomto prípade.
nestraš:cool:
k_katka16
04.09.08,10:28
bežné výdavky - kancelárske potreby, zariadenie do kancelárie, náradie atd.
a stroje - ale tie su na faktúru, mne ide len o bločky z registračnej pokladne
Milan Benka
04.09.08,10:35
bežné výdavky - kancelárske potreby, zariadenie do kancelárie, náradie atd.
a stroje - ale tie su na faktúru, mne ide len o bločky z registračnej pokladne


Pokiaľ k skutočnej spotrebe tovaru dochádza na území tuzemska ( SR ) a dodávateľom je platiteľ dane v ČR ( české IČ DPH ), potom je to nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu. Záver: samozdanenie. To, že je to nákup cez reg.pokl. to neovplyvňuje.
k_katka16
04.09.08,10:39
takže pokiaľ tomu dobre rozumiem, tak tam bude typ DPH 10?
Milan Benka
04.09.08,10:50
takže pokiaľ tomu dobre rozumiem, tak tam bude typ DPH 10?

Vytvorte si samostatný číselný rad v prijatých fa. Potrebujete to zaradiť pod kódom 49 a ten je možný v MRP WIN iba pri prijatých fa. V pokladni potom zaúčtujete iba úhradu.
MRP K/S už umožňuje zadávať tieto kódy DPH aj cez pokladňu ( pokiaľ si dobre pamätám zmeny, ktoré sú v ňom spravené ) .
Monika Kováčová
04.09.08,10:57
Pokiaľ k skutočnej spotrebe tovaru dochádza na území tuzemska ( SR ) a dodávateľom je platiteľ dane v ČR ( české IČ DPH ), potom je to nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu. Záver: samozdanenie. To, že je to nákup cez reg.pokl. to neovplyvňuje.

prosím ešte raz: skús cez paragrafy
Milan Benka
04.09.08,11:04
prosím ešte raz: skús cez paragrafy

§2/1 c;
§11/2
§20/1
§69/6
k_katka16
04.09.08,11:07
takže ked si budem evidovať bločky v cudzej mene, tak ich dam do prijatých faktúr do samostatného číselného radu, tak som to pochopila. a to si zaúčtujem napr. 501 / 321 a potom v pokladni úhradu 321 / 211.
Milan Benka
04.09.08,11:09
takže ked si budem evidovať bločky v cudzej mene, tak ich dam do prijatých faktúr do samostatného číselného radu, tak som to pochopila. a to si zaúčtujem napr. 501 / 321 a potom v pokladni úhradu 321 / 211.

Môže byť. Analyticky by som to oddelil od ostatných fa.
k_katka16
04.09.08,11:18
no to bude najlepšie ich analyticky oddeliť. len neviem, ked ich budem zadávať do prijatých faktúr, či mi to zoberie aj bez názvu dodávateľa? lebo mrp mame len chvilku a všetko je pre mna nové.
Zoltán Kovács
04.09.08,11:27
no to bude najlepšie ich analyticky oddeliť. len neviem, ked ich budem zadávať do prijatých faktúr, či mi to zoberie aj bez názvu dodávateľa? lebo mrp mame len chvilku a všetko je pre mna nové.

Na bločku predsa máš uvedeného dodávateľa.
Monika Kováčová
04.09.08,11:31
Pokiaľ k skutočnej spotrebe tovaru dochádza na území tuzemska ( SR ) a dodávateľom je platiteľ dane v ČR ( české IČ DPH ), potom je to nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu. Záver: samozdanenie. To, že je to nákup cez reg.pokl. to neovplyvňuje.

tu mi nesedí šiesta smernica: podľa českého predajcu je miesto dodania ČR, podľa slovenského platiteľa je miesto dodania SR... kde je pravda?
Milan Benka
04.09.08,11:36
tu mi nesedí šiesta smernica: podľa českého predajcu je miesto dodania ČR, podľa slovenského platiteľa je miesto dodania SR... kde je pravda?

Vedel český predajca o tom, že predáva tovar slovenskému platiteľovi DPH ? Vedel, že k skutočnej spotrebe tovaru dôjde mimo územia ČR ?
........... a mnoho ďalších otázok .
k_katka16
04.09.08,11:40
u niečoho ano, u niečoho nie. ale ked vedel, tak vydal doklad bez DPH (prodejka za hotove), tak neviem aký mam dávať typ DPH. ak je tam vyčíslená DPH? a nie je DPH?
Milan Benka
04.09.08,11:44
u niečoho ano, u niečoho nie. ale ked vedel, tak vydal doklad bez DPH (prodejka za hotove), tak neviem aký mam dávať typ DPH. ak je tam vyčíslená DPH? a nie je DPH?


Vyššie som písal nejaké §§. Skúste si ich pozrieť.

Prodejka za hotové od platiteľa českej DPH - príklad ako vyšitý na samozdanenie. Myslím, že na tej prodejke máte aj IČ DPH vašej firmy ako odberateľa.

Ak sa jedná o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl. štátu - zadávate kód 49. Postup som popísal vyššie.
k_katka16
04.09.08,11:49
dobre to som pochopila, ale čo ak tam mam vyčíslenú DPH, tak to zadám do pokladne s typom DPH 19? a základ mam aj vrátane DPH?
Milan Benka
04.09.08,11:56
dobre to som pochopila, ale čo ak tam mam vyčíslenú DPH, tak to zadám do pokladne s typom DPH 19? a základ mam aj vrátane DPH?

Ak sa jedná o vyčíslenú českú DPH, tak to nebráni vykonaniu samozdanenia.

Za základ dane pre samozdanenie vezmete hodnotu nákupu bez českej DPH.

Pozn.
Samozdanenie nevykonávate na nakúpené PHM a pod. z dôvodu, že nedokážete presne určiť miesto skutočnej spotreby.
k_katka16
05.09.08,05:20
dakujem veľmi pekne za pomoc. tak som to urobila a úhradu do pokladničnej knihy dám celkom vrátane s DPH v cudzej mene a typ DPH 39. potom mi ale vzniknú kurzové rozdiely. a dosť velké.
Monika Kováčová
05.09.08,08:30
dakujem veľmi pekne za pomoc. tak som to urobila a úhradu do pokladničnej knihy dám celkom vrátane s DPH v cudzej mene a typ DPH 39. potom mi ale vzniknú kurzové rozdiely. a dosť velké.
to nie je možné
Milan Benka
05.09.08,08:34
dakujem veľmi pekne za pomoc. tak som to urobila a úhradu do pokladničnej knihy dám celkom vrátane s DPH v cudzej mene a typ DPH 39. potom mi ale vzniknú kurzové rozdiely. a dosť velké.

Kurzový rozdiel Vám tam nemôže vzniknúť, niekde máte chybu.
k_katka16
05.09.08,08:38
no asi ano, do prijatých faktúr som dala čéský základ dane bez DPH, a do knihy pokladne som to nahodila celkovú sumu, ktorú sme uhradili aj s vyčíslenou DPH a tam mi vzniká rozdiel
Milan Benka
05.09.08,08:40
no asi ano, do prijatých faktúr som dala čéský základ dane bez DPH, a do knihy pokladne som to nahodila celkovú sumu, ktorú sme uhradili aj s vyčíslenou DPH a tam mi vzniká rozdiel

Český základ dane ..... OK a ešte jeden riadok pri nahadzovaní : českú DPH a k nej "mimo DPH" .
Rozalka
05.09.08,14:52
Ja som takýto doklad klientovi vrátila s tým, nech si rozmyslí, či nakupuje ako turista alebo ako podnikateľ, prípadne nech u dodávateľa si dá prerobiť doklad a nech mu daň z přidané hodnoty vrátia.

Na doklade bolo aj IČ DPH (SK...) ale aj česká DPH. Podľa môjho názoru v únii nemôže byť jedna vec odanená 2x.

(Klient si to potom premyslel a doklad nežiadal zúčtovať, pretože nakoniec vysvitlo, že nadobudnutá vec ani veľmi nesúvisí s podnikaním, čiže si to kúpili domov)
:D
Milan Benka
08.09.08,05:38
Ja som takýto doklad klientovi vrátila s tým, nech si rozmyslí, či nakupuje ako turista alebo ako podnikateľ, prípadne nech u dodávateľa si dá prerobiť doklad a nech mu daň z přidané hodnoty vrátia.

Na doklade bolo aj IČ DPH (SK...) ale aj česká DPH. Podľa môjho názoru v únii nemôže byť jedna vec odanená 2x.

(Klient si to potom premyslel a doklad nežiadal zúčtovať, pretože nakoniec vysvitlo, že nadobudnutá vec ani veľmi nesúvisí s podnikaním, čiže si to kúpili domov)
:D

1. To, že na doklade je uvedené slov. IC DPH odberateľa neznamená, že doklad musí byť bez českej DPH. Aby mohlo byť uplatnené oslobodenie od DPH, tovar musí byť vyvezený z územia ČR. A to predajca vedieť sám od seba nemôže.

2. Aby to nebolo zdanené dvakrát, môže slov. obderateľ požiadať fin. úrad Praha 1 o vrátenie dane. Podmienky vrátenia tu už boli rozoberané, sú dané zákonom.