Gabi03
04.09.08,10:12
Mám kuriózny prípad.

V máji sme prijali zo zahraničia (EÚ) tovar, ktorý nebol správne vyfakturovaný. Okrem iných správne vyfakturovaných položiek bol 1 kus výrobku A nevyfakturovaný, a iný druh výrobku bol 1 ks B vyfakturovaný navyše.
Po veľmi ale veľmi ťažkom dohováraní nám konečne poslali správnu faktúru v júli, ktorú som však nemohla nahrať, nakoľko prvá faktúra už bola zaevidovaná v účtovníctve.
V auguste prišiel dobropis na prvú - nesprávnu faktúru.
V "súčte" týchto dokladov výsledný stav tovaru prijatých a vyfakturovaných sedí.
Otázka: Môžem druhú faktúru a dobropis zaevidovať do účtovníctva iba v položkách výrobkov A a B? Alebo musím celú prvú faktúru (z 5/08) dobropisovať (podľa dokladu z 8/08) a následne zaevidovať ďalšiu faktúru (z 7/08)?
Druhému spôsobu by som sa chcela vyhnúť, nakoľko náš program by dobropisom spravil aj skladový pohyb, nielen účtovný. A fyzicky - príjemkami a výdajkami, musím zaúčtovať len rozdiel výrobkov A a B, nie ostatných.

Môžem druhú faktúru a dobropis zaevidovať ako jeden účtovný pohyb?

Vopred vďaka za každý názor.
Gabi03
04.09.08,10:52
... posúvam...
Šadar
04.09.08,11:05
Podla mojho nazoru musis nahrat dobropis aj novu fakturu nanovo, nova faktura by mala mat aj nove cislo
Gabi03
04.09.08,11:07
Podla mojho nazoru musis nahrat dobropis aj novu fakturu nanovo, nova faktura by mala mat aj nove cislo

A spraviť tým skladový pohyb výdaj a príjem?! Účtujeme spôsobom A.
Šadar
04.09.08,11:12
A spraviť tým skladový pohyb výdaj a príjem?! Účtujeme spôsobom A.

Neda sa vypnut prijem na sklad keed nahravas fakturu???

Ja osobne by som vystavila dobropis len na ten nedodany kus a vyfakturovala ten co nebol vop fakture, ale ked ti to urobili takto....
Gabi03
04.09.08,11:16
Ja osobne by som vystavila dobropis len na ten nedodany kus a vyfakturovala ten co nebol vop fakture, ale ked ti to urobili takto....

To som po nich aj požadovala viac ako 2,5 mesiaca. Nakoniec to dopadlo takto. :(:mad:
Šadar
04.09.08,11:24
Potom asi nevidim inu moznost ako to vsetko nahrat do pc.

Ale tebe ked pride faktura este to neznamena ze ti prisiel aj tovar. A tovar prisiel iba raz, takze do skladu ho das iba raz. Musi sa dat nahrat faktura bez prepojenia na sklad, co mas za soft??
Gabi03
04.09.08,11:26
Ale tebe ked pride faktura este to neznamena ze ti prisiel aj tovar. A tovar prisiel iba raz, takze do skladu ho das iba raz. Musi sa dat nahrat faktura bez prepojenia na sklad, co mas za soft??

U mňa sa nedá. :D Ja používam úžasný SAP BO. :confused::---:mad:
Šadar
04.09.08,11:32
Ved ale na sklad by si mala uctovat podla prijemky, nie podla faktury, este sa vam nestalo ze prisla faktura bez tovaru alebo tovar bez faktury???
Gabi03
04.09.08,11:34
Ved ale na sklad by si mala uctovat podla prijemky, nie podla faktury, este sa vam nestalo ze prisla faktura bez tovaru alebo tovar bez faktury???

To už bolo mimotemy. Prosím čítaj.

Vie mi aj niekto ďalší poradiť?
Šadar
04.09.08,11:36
Ja citam a stale nechapem, ako uctujes ked ti pride tovat bez faktury alebo faktura bez tovaru???
Gabi03
04.09.08,11:42
Ja citam a stale nechapem, ako uctujes ked ti pride tovat bez faktury alebo faktura bez tovaru???

V krátkosti:
tovar bez faktúry ... príjemka a následne nevyfakturovaný tovar (máme mesačné uzávierky)
faktúra bez tovaru ... tovar na ceste.

Prosím k tomuto sa už nevracajme, ale k môjmu problému uvedenému v prvom príspevku. Ďakujem.
Šadar
04.09.08,11:45
Tak potom prva faktura zauctujes normalne, ale tu jednu polozku ako tovar na ceste.
druhu fakturu tovar na ceste a jednu polozku zauctujes na sklad, tym budes mat spravnu sadu na sklade a zlu na ceste, ked pride dobropis, tak ho oductujes z cesty, inak sa to asi neda
Gabi03
04.09.08,11:48
Tak potom prva faktura zauctujes normalne, ale tu jednu polozku ako tovar na ceste.
druhu fakturu tovar na ceste a jednu polozku zauctujes na sklad, tym budes mat spravnu sadu na sklade a zlu na ceste, ked pride dobropis, tak ho oductujes z cesty, inak sa to asi neda


:D :D :D Keby to bolo tak jednoduché. Aj ten tovar na ceste musím "prijať" na sklad.
Preto hľadám čo najjednoduchšie riešenie.
Ale toto je snáď najlepšie zatiaľ.
Šadar
04.09.08,11:51
Ono aby to bolo spravne tak sa to asi inak neda, ked to nechcu inak vystavit
Zoltán Kovács
04.09.08,12:02
Mám kuriózny prípad.

V máji sme prijali zo zahraničia (EÚ) tovar, ktorý nebol správne vyfakturovaný. Okrem iných správne vyfakturovaných položiek bol 1 kus výrobku A nevyfakturovaný, a iný druh výrobku bol 1 ks B vyfakturovaný navyše.
Po veľmi ale veľmi ťažkom dohováraní nám konečne poslali správnu faktúru v júli, ktorú som však nemohla nahrať, nakoľko prvá faktúra už bola zaevidovaná v účtovníctve.
V auguste prišiel dobropis na prvú - nesprávnu faktúru.
V "súčte" týchto dokladov výsledný stav tovaru prijatých a vyfakturovaných sedí.
Otázka: Môžem druhú faktúru a dobropis zaevidovať do účtovníctva iba v položkách výrobkov A a B? Alebo musím celú prvú faktúru (z 5/08) dobropisovať (podľa dokladu z 8/08) a následne zaevidovať ďalšiu faktúru (z 7/08)?
Druhému spôsobu by som sa chcela vyhnúť, nakoľko náš program by dobropisom spravil aj skladový pohyb, nielen účtovný. A fyzicky - príjemkami a výdajkami, musím zaúčtovať len rozdiel výrobkov A a B, nie ostatných.

Môžem druhú faktúru a dobropis zaevidovať ako jeden účtovný pohyb?

Vopred vďaka za každý názor.

Otázka: Môžem druhú faktúru a dobropis zaevidovať do účtovníctva iba v položkách výrobkov A a B?
Odpoveď: Podľa mňa nie. Doklad, ktorý si obdržala by nezodpovedala účtovnému zápisu.

Otázka: Môžem druhú faktúru a dobropis zaevidovať ako jeden účtovný pohyb?
Odpoveď: Podľa môjho názoru nie. Nakoľko k takémuto účtovnému zápisu nie je doklad podľa §10 zákona o účtovníctve.

Dobropis je potrebný zaúčtovať rovnakým kurzom, ako sa účtovala pôvodná faktúra.

Asi moje odpovede (domienky) ťa veľmi nepotešili. A však si myslím, že podľa správnosti by sa malo účtovať o všetkých dokladov v časovom slede ich obdržania.

Je smola, že program vykoná aj zbytočný pohyb v skladovom hospodárstve.
Gabi03
05.09.08,10:08
Je smola, že program vykoná aj zbytočný pohyb v skladovom hospodárstve.

To by ešte nebola smola. Smola je, že máme FIFO ceny na skladoch a teda ak by som vydala tovary z dobropisu, tak prijať druhou faktúrou sa môže stať, že budú zas v inej cene.