tristan80
04.09.08,11:44
Ahojte, potrebovala by som radu ohladne uctovania forwardu na menovy kurz, stalo sa mi, ze firma z SKK uctu previedla peniaze v SKK na ucet zahranicnej banky, kde sa dohodla na forwardovom kurze a sume EUR, ktore chce za dane SKK v buducnosti kupit - islo o casove rozpatie 2 tyzdnov. Po 2 tyzdnoch doslo na EUR ucet ciastka v EUR - otazka ako to zuctovat, prepocitat tieto EUR kurzom NBS, alebo tym forwardovym alebo ako vlastne, moze mi prosim niekto poradit, velka vdaka :)
betka
05.09.08,18:14
Zákon o účtovníctve platný od 1.1.2008

24/(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.

Novela zákona nám priniesla zmenu v uvedenom par. a týka sa forwardov. O forwardoch a ich ocenení som písala s kolegami i na porade. Vo vyhľadávači zadajte forward.