Dodo_1
02.05.05,22:31
Prosim niekoho o radu.Oplati sa novozacinajucej s.r.o., ktora bude podnikat v oblasti restauracnych sluzieb /kuchyna, bar/ byt dobrovolnym platitelom DPH? Predpoklada sa, ze mesacne trzby by mali byt cca 100 000 Sk. DAkujem za odpoved.
ricij
02.05.05,20:57
Budete variť pre konečných zákazníkov? Ak áno, tak nie, neoplatí sa Vám, pretože budete drahší o daň z vašej pridanej hodnoty. Ale ak budete variť pre firmy, ktoré sú platiteľmi, tak áno.
Ivenka
02.05.05,20:57
Moj nazor - nie. Bola som rada pokial som nemusela firmu registrovat. Ak mas reštiku s bar resp. predavaš jedla, predavas ich s určitou maržou. A vzhľadom na vysoku sadzbu dph - 19% Ti to poriadne vyskoči. Iba ak by si mal majetok vo vysokej hodnote a pri registracii si z neho uplatniš odpočet. Z toho čo píšeš že obrat bude asi 100 000 asi s dph tak potom by si mal odviesť asi 415 966 Sk. Samozrejme, že budeš mať aj vstupy ale pokiaľ viem kto ma reštauráciu tak sa tomu bráni. Ine je mať napr. veľkosklad.
Ja by som s tou registraciou počkala. Dosiahnuť obrat 1 500 000.-Sk nie je až taký problém a potom sa budeš musieť registrovať.
andrej_rv
02.05.05,21:48
Súhlasím s Ivenkou, toto nie je činnosť, kde treba byť platiteľom od začiatku. Okrem už uvedených nevýhod je tu aj o niečo zložitejšie účtovanie, minimálne štvrťročné predkladanie ďalšieho druhu priznania a samozrejme aj vyššie riziko daňovej kontroly. A nejaký ten odpočet z majetku ešte prichádza do úvahy aj vtedy, ak sa budeš musieť registrovať zo zákona.
janaGT
03.05.05,06:15
máte niekto skúsenosti s registráciou za dobrovoľného platcu DPH?
ricij
03.05.05,06:45
máte niekto skúsenosti s registráciou za dobrovoľného platcu DPH?Áno, dokonca 2x.
janaGT
03.05.05,06:50
Áno, dokonca 2x.Prezradíš aj niečo podrobnejšie - ako, kedy, kde .... :)
Ale teraz vážne, čo všetko tomu predchádza a čo všetko musím urobiť resp. odovzdať na daňový úrad ....
ricij
03.05.05,07:22
Nič, prísť na DÚ, vypísať dvojstranovú žiadosť a od zajtra môžeš byť platiteľom. Pokiaľ máš vyšší odpočet, prídu na kontrolu, už len preto, aby oddialili platbu.
janaGT
03.05.05,07:24
Vďaka! Zaslúžiš si lentilku ;)
janaGT
03.05.05,07:35
A ešte sa napadla takáto vec: na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) som si našla žiadosť o registráciu ... riadok 23 - obrat za posledných 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kal. mesiacov ..... neviem či tam mám uviesť 0, nakoľko chceme "oživiť " jednu skôr založenú firmu, ktorá nemala žiadne obraty. Môže Dú vyhovieť registrácii aj v takomto prípade?
ricij
03.05.05,07:40
Nieže môže, ale musí. Tu ide len o to, či sa registrujete dobrovoľne, alebo povinne. Viac tento údaj nemá význam.
Dodo_1
03.05.05,08:27
Áno, firma bude variť pre zamestnancov iných firiem - tzn. že firma bude faktúrovať za skutočne odobraté obedy raz mesačne ostatným firmám, ktoré sú platiteľmi DPH. Oplatí sa to aj v tomto prípade? A ešte jedna poznámka - do reštiky bolo zakúpené zatiaľ zariadenie v celkovej hodnote cca 800 000 Sk.
Ivenka
03.05.05,09:47
Celková hodnota 800 000 je dosť vysoká suma. Ale ty odpisuješ jednotlivé zariadenia. Takže základ dane a dph bude troška iné. A budeš to krátiť ak si to nakupil ešte napr. minulý rok. Potom sa može stať, že firmu zrušite, ostane Ti odpisovaný-nedoodpisovaný majetok a z toho odvedieš pri zrušení platcu DPH - dph. Ak tak veľmi chceš byť platcom tak radšej mesačným. Da to sice viac práce ale može sa stať, že za jeden kvartál Ti vybehne suma dph 100 000 a budeš to vedieť splácať ?
Je to moj nazor.
Johanka
03.05.05,09:51
Môžeš tam napísať aj nulu. Teraz zaregistrujú každého kto požiada.
janaGT
03.05.05,09:54
Môžeš tam napísať aj nulu. Teraz zaregistrujú každého kto požiada.A asi ako dlho to trvá, kým s.r.o. zaregistrujú za plátcu?
Dodo_1
03.05.05,10:01
Ivenka ďakujem za rady.Ešte to prekonzultujem, poriadne prepočítam a potom uvidím,ako sa rozhodnem. Ešte raz vďaka.
ricij
03.05.05,11:05
Áno, firma bude variť pre zamestnancov iných firiem - tzn. že firma bude faktúrovať za skutočne odobraté obedy raz mesačne ostatným firmám, ktoré sú platiteľmi DPH. Oplatí sa to aj v tomto prípade? A ešte jedna poznámka - do reštiky bolo zakúpené zatiaľ zariadenie v celkovej hodnote cca 800 000 Sk.Ak budete variť pre iných platiteľov, registrujte sa. Im je jedno, že faktúrujete s DPH (áno jasné, zhorší im to cash flow, ale zásadne proti tomu nič nemajú) a vy budete mať lacnejší materiál na vstupe. Registrácia funguje veľmi rýchlo, skutočne zo dňa na deň. Ak dodávate na Slovensko (to je váš prípad) registrujte sa kvartálne, pretože budete dlhšie točiť cudzie (štátne ) peniaze. Ak robíte intrakomunitárne dodávky, je lepšie byť mesačným, pretože vtedy ste chronický "nadmeráci" a rýchlejšie dostanete svoje peniaze od DÚ späť.
To je jednoducho neodškriepiteľná teória ako asi, že 1+1=2.
SilviaV
03.05.05,16:18
A asi ako dlho to trvá, kým s.r.o. zaregistrujú za plátcu?
Podľa mojej najnovšej skúsenosti to trvý cca 2 týždne.
Daska
03.05.05,16:42
Neviem ako na inych DU, ale v DK od nas pytali vystavit pred registraciou jednu fakturu aspon na 500,- SK. A registracia trvala 2 dni, nakolko sme ziadost dali 27. 6. 2004 a od 1. 7. 2004 sme sa chceli stat platcami.
Ivenka
03.05.05,19:32
Viem, že v Prešove to trvalo asi týždeň ta registracia.
Ricij, ako si na to prisiel, že su chronicky nadmeraci? Nepopieram, že 1+1=2 ale su aj vynimky. Alebo mi poradiš ako na to ? Okrem fingovaných faktúr. Lebo potom plati, že 100 + 19% = zaplatim štátu 19,-Sk ale kupila som iba za 80 + 19% = dostanem 15,20 Sk. Žeby varili len tak pre potešenie ?
Nadmerak sa vyrobiť dá ale skúsme sa baviť o reálnych číslach.
andrej_rv
03.05.05,20:04
Ivenka, ricij má pravdu, pretože vývozcovia majú nárok na odpočet dane zo vstupov, ale DPH na výstupe neodvádzajú, takže im vychádza trvale nadmerný odpočet aj bez fingovaných faktúr. Ale u tuzemských firiem to nemôže byť dlhodobejší stav (snáď len ak majú nejakú dlhšie trvajúcu investičnú výstavbu vo vlastnej réžii alebo s čiastkovou fakturáciou dodávateľov).
Ivenka
04.05.05,03:58
Tak som si pozrela prispevky ešte raz ale nenašla som tam nič o vývoze o ktorom by písal Dodo1 vo svojej otázke.
Potom by ta otazka mala znieť: V čom mam podnikať aby mi štát dával peniaze.
Ivenka
04.05.05,04:00
...oni idu predsa variť tuším závodné stravovanie. A asi bude variť aj pre verejnosť.
Ak som to zle pochopila, prepáč.
ricij
04.05.05,06:55
Ach dievčatá, jasné moja reakcia nebola priamo na ich závodné stravovanie. Napísal som: ak robíte intrakomunitárne dodávky (to isté je, keď vývoz), tak ste chronickí nadmeráci a vtedy sa vám oplatí byť mesačným platiteľmi (mimochodom zákon nepozná často používaný výraz platca alebo dokonca platič). Zapojilo sa tu totiž už do diskusie viacej ľudí, proste ten názor bol všeobecný pre všetkých. Asi tak. Jasné, že keď dodávajú na Slovensko, nemôžu byť dlhodobo nadmeráci a vtedy je lepšie byť kvartálnym platiteľom, ale o tom som už písal.