Sven
04.09.08,12:27
Ahoj poraďáci,

mám takýto problem: zamestnanec má stanovenú minimálnu mesačnú mzdu. Keďže za celý mesiac neodpracoval toľko hodín ako je stanovený fond, vypočítaná mzda bola nižšia ako min.mzda. Som v tomto prípade povinný doplatiť zamestnancovi do min.mzdy? Výplaty robíme v programe Olymp. Napriek tomu, že by sa to malo dopočítať automaticky, neprirátava do min.mzdy. Je potrebné niečo v programe nastaviť?

Ďakujem vopred za všetky pripomienky
Martin Mocko
04.09.08,10:31
Ahoj poraďáci,

mám takýto problem: zamestnanec má stanovenú minimálnu mesačnú mzdu. Keďže za celý mesiac neodpracoval toľko hodín ako je stanovený fond, vypočítaná mzda bola nižšia ako min.mzda. Som v tomto prípade povinný doplatiť zamestnancovi do min.mzdy? Výplaty robíme v programe Olymp. Napriek tomu, že by sa to malo dopočítať automaticky, neprirátava do min.mzdy. Je potrebné niečo v programe nastaviť?

Ďakujem vopred za všetky pripomienky


Ak neodpracoval celý fond..čo robil? Lekár? PN? Dovolenka? Absencia?
Sven
04.09.08,10:37
Pracuje v prevádzke, kde robia dvaja zamestnanci, jedna smena má 12 hodín, v nedeľu je zavreté. Tzn. minulý mesiac bolo 25 dní otvorené, jeden zamestnanec robil len 12 dní, tj. 144 hodín. A ešte som neodrátal ani prestávku na obed.
iriska
04.09.08,10:38
V príručke pre Olymp som čítala, že už sa automatické dopočítavanie nenastavuje, aj keď je tam taká ponuka, lebo to bolo len kvôli minulému obdobiu.
Sven
04.09.08,10:41
V príručke pre Olymp som čítala, že už sa automatické dopočítavanie nenastavuje, aj keď je tam taká ponuka, lebo to bolo len kvôli minulému obdobiu.
To som čítal aj ja, otázka je, či v mojom konkrétnom prípade je takto vypočítaná mzda v olympe správna...
jankasm
04.09.08,11:24
Ahoj poraďáci,

mám takýto problem: zamestnanec má stanovenú minimálnu mesačnú mzdu. Keďže za celý mesiac neodpracoval toľko hodín ako je stanovený fond, vypočítaná mzda bola nižšia ako min.mzda. Som v tomto prípade povinný doplatiť zamestnancovi do min.mzdy? Výplaty robíme v programe Olymp. Napriek tomu, že by sa to malo dopočítať automaticky, neprirátava do min.mzdy. Je potrebné niečo v programe nastaviť?

Ďakujem vopred za všetky pripomienky

Ako to treba nastaviť to poradiť neviem, ale určite viem, že tá mzda musí byť minimálne vo výške minimálnej mzdy keďže je odmeňovaný mesačnou mzdou. On by mal mať pokryté všetky hodiny, čiže plný fond, keď ich neodpracoval, malo by tam byť alebo neplatené voľno alebo dovolenka.
Ak je u Vás práca v takom rozsahu, že ten pracovný fond nebýva splnený, volila by som určite hodinovú mzdu.
claudia11
21.10.08,08:09
Keď je odmeňovaný hodinovou mzdou, tak to neplatí ?
Tweety
21.10.08,08:14
Keď je odmeňovaný hodinovou mzdou, tak to neplatí ?
Platí, aj tu musí byť dodržaný Minim.MzdovýNárok.
jankasm
21.10.08,08:52
Keď je odmeňovaný hodinovou mzdou, tak to neplatí ?

Áno, platí to aj pri hodinovej mzde.
Ak si sa to pýtala v súvislosti s mojou odpoveďou, tak tam som to myslela tak, že zvoliť hodinovú mzdu a prislúchajúci skrátený pracovný úväzok. :cool:
IKA K
25.10.08,21:31
Ja som spätne robila mzdy dvom pracovníkom od začiatku roka /olymp mám kúpeny len v 8/2008, dovtedy som robila mzdy ručne/ a za 2/2008 mal pracovník odpracované 21 dní/168 hod., je odmeňovaný min.hod. mzdou 46,60 Sk/hod., hrubá mzda za 2/2008 mu vyšla 7829 Sk. OLYMP mi vypočítal odvody do ZP z tejto sumy, ale do SP mi určil vymer. základ min. mzdu 8100 Sk.
Nechápem, prečo ten rozdiel medzi vymer. základom pre ZP a SP, ja som počítala oba odvody zo sumy 7829 Sk, domnievajúc sa, že pokiaľ je dodržaná podmienka min. hodinovej mzdy a odpracov. plný pracov. fond, tak je to v poriadku. Ale asi nebude. Nájde sa
prosím niekto, kto má v tejto veci jasno?
Riešila som to dopočítaním rozdielu vymer.základu za tento mesiac v 9/2008 a listom pre SP o nesprávne uvedenom VZ za 2/2008.
Jozef Mihál
25.10.08,22:12
Nechápem, prečo ten rozdiel medzi vymer. základom pre ZP a SP, ja som počítala oba odvody zo sumy 7829 Sk, domnievajúc sa, že pokiaľ je dodržaná podmienka min. hodinovej mzdy a odpracov. plný pracov. fond, tak je to v poriadku. Ale asi nebude. Nájde sa
prosím niekto, kto má v tejto veci jasno?

Tak ako vyššie uvádza Andrej, ide o § 138 ods. 9 zákona 461/2003.

Treba sa sťažovať na ministerstve práce, nech sa konečne "uvedomia" a nenútia zamestnanca pracujúceho za minimálnu hodinovú mzdu platiť odvody do Sociálky najmenej z minimálnej mesačnej mzdy.


Ono je to totiž rozdiel, o čom ste sa na vlastnej koži presvedčili.
Melnick
27.10.08,11:05
Tak ako vyššie uvádza Andrej, ide o § 138 ods. 9 zákona 461/2003.

Treba sa sťažovať na ministerstve práce, nech sa konečne "uvedomia" a nenútia zamestnanca pracujúceho za minimálnu hodinovú mzdu platiť odvody do Sociálky najmenej z minimálnej mesačnej mzdy.


Ono je to totiž rozdiel, o čom ste sa na vlastnej koži presvedčili.

Ach jaj, iba po očku som kukla čo na to môj program doteraz, lebo ani ma nenapadlo prepočítavať po múdrom ujovi PC a ostala som :eek::mee:. Som s mojim softom vcelku spokojná , ale dnes programátori ostali 2x:eek::eek:,keď som ich upozornila, že v podstate zo mzdy neboli odvedené odvody v správnej výške.
Už mi ostáva iba sťažovať sa na Lampárni.:o
Melnick
03.11.08,08:21
Stanovisko SP - LM :netreba doplácať v prípade ,že je odpracovaný celý mesiac a dodržaná podmienka minimálneho mzdového nároku.
Takéto stanovisko dostala pracovníčka softvérovej firmy ,kde som nedostatok nahlásila . Na jednej strane som rada,že nemusím robiť opravy mesačných výkazov, na druhej strane ........... nemám slov.:eek:
tomare
03.11.08,08:27
Stanovisko SP - LM :netreba doplácať v prípade ,že je odpracovaný celý mesiac a dodržaná podmienka minimálneho mzdového nároku.
Takéto stanovisko dostala pracovníčka softvérovej firmy ,kde som nedostatok nahlásila . Na jednej strane som rada,že nemusím robiť opravy mesačných výkazov, na druhej strane ........... nemám slov.:eek:

Také iste stanovisko je aj v SP - Poprad. Pri kontrole takto zaplatené poistné vrátili ako preplatok.
Melnick
03.11.08,09:04
Áno, pri mesačnej je to jednoznačné aj pre pobočky SP.
tomare som rada, že aj v Poprade je stanovisko rovnaké, alebo to bude blízkosťou týchto dvoch pobočiek? :---;)
Totiž ja mám obavu ,aby po čase nebol z toho nedoplatok.:o
Dúfam,že sa tu vyjadria aj ďalší.
Melnick
03.11.08,09:14
Ja som spätne robila mzdy dvom pracovníkom od začiatku roka /olymp mám kúpeny len v 8/2008, dovtedy som robila mzdy ručne/ a za 2/2008 mal pracovník odpracované 21 dní/168 hod., je odmeňovaný min.hod. mzdou 46,60 Sk/hod., hrubá mzda za 2/2008 mu vyšla 7829 Sk. OLYMP mi vypočítal odvody do ZP z tejto sumy, ale do SP mi určil vymer. základ min. mzdu 8100 Sk.
Nechápem, prečo ten rozdiel medzi vymer. základom pre ZP a SP, ja som počítala oba odvody zo sumy 7829 Sk, domnievajúc sa, že pokiaľ je dodržaná podmienka min. hodinovej mzdy a odpracov. plný pracov. fond, tak je to v poriadku. Ale asi nebude. Nájde sa
prosím niekto, kto má v tejto veci jasno?
Riešila som to dopočítaním rozdielu vymer.základu za tento mesiac v 9/2008 a listom pre SP o nesprávne uvedenom VZ za 2/2008.


A ešte väčšie jasno odo mňa chce mať programátor mzdového programu, ktorému som nahlásila chybové VZ a považuje to za poplašnú správu :o Ja totiž pri čítaní zákona tiež vidím ten odvod zo sumy 8100 len pri mesačnej mzde a pri odvolávke na zákon o MM vidím iba to, aby bol dodržaný minimálny mzdový nárok . :o Prosím pomôžte pochopiť túto časť zákona , aby som netápala pri obhajovaní toho, čo v predchádzajúcich príspevkoch vyjadril endrju a Jozef .:)
hapeti
04.11.08,05:16
Ahojte, ja sa trápim nasledovným problémom.
Zamestnanec 1/2 úväzok, mesačná mzda 4050 Sk. V septembri bol na dovolenke 8 dni, jeho priemerná náhrada vyhádza nižšie ako 46,60 Sk a preto hrubú mzdu v 9/2008 mal 4005 Sk. Je správne z toho vypočítať odvody? A keď je na celý uväzok, mzda 8100, dovlenka v 10/2008, 6 dni, môže byť VZ menej ako 8100 SK???
Prosím pomôžte, totiž som úplne začiatočník..... Ďakujem.
jankasm
04.11.08,05:26
Ahojte, ja sa trápim nasledovným problémom.
Zamestnanec 1/2 úväzok, mesačná mzda 4050 Sk. V septembri bol na dovolenke 8 dni, jeho priemerná náhrada vyhádza nižšie ako 46,60 Sk a preto hrubú mzdu v 9/2008 mal 4005 Sk. Je správne z toho vypočítať odvody? A keď je na celý uväzok, mzda 8100, dovlenka v 10/2008, 6 dni, môže byť VZ menej ako 8100 SK???
Prosím pomôžte, totiž som úplne začiatočník..... Ďakujem.

Nie, nemôže to tak byť. Pokiaľ je odmeňovaný mesačnou mzdou, tak pri polovičnom úväzku musí byť jeho mzda minimálne 4050,- za každých okolností, a rovnako pri plnom úväzku musí mať mzdu 8100,- mesačne. Samozrejme s výnimkou keď má neplatené voľno, PN, OČR ... :o
Pokiaľ mu pre dovolenku vyšla mzda nižšia, treba priemer za dovolenku navýšiť tak, aby jeho mzda dosiahla potrebnú výšku.
hapeti
04.11.08,05:33
Ďakujem za odpoveď...
Melnick
04.11.08,15:46
Ja som spätne robila mzdy dvom pracovníkom od začiatku roka /olymp mám kúpeny len v 8/2008, dovtedy som robila mzdy ručne/ a za 2/2008 mal pracovník odpracované 21 dní/168 hod., je odmeňovaný min.hod. mzdou 46,60 Sk/hod.nie mesačnou , hrubá mzda za 2/2008 mu vyšla 7829 Sk. OLYMP mi vypočítal odvody do ZP z tejto sumy, ale do SP mi určil vymer. základ min. mzdu 8100 Sk.
Nechápem, prečo ten rozdiel medzi vymer. základom pre ZP a SP, ja som počítala oba odvody zo sumy 7829 Sk, domnievajúc sa, že pokiaľ je dodržaná podmienka min. hodinovej mzdy a odpracov. plný pracov. fond, tak je to v poriadku. Ale asi nebude. Nájde sa
prosím niekto, kto má v tejto veci jasno?
Riešila som to dopočítaním rozdielu vymer.základu za tento mesiac v 9/2008 a listom pre SP o nesprávne uvedenom VZ za 2/2008.Chcem mať jasno, prosím vyjadrite sa niekto.:o
Jozef Mihál
04.11.08,21:30
Ešte raz.

Zdravotné poistenie (zákon 580/2004):

§ 13 ods. 15:

"Na účely tohto zákona sa pojmom minimálny základ zamestnanca rozumie minimálna mzda zamestnanca podľa osobitného predpisu 47) platná k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Minimálny základ zamestnanca podľa § 11 ods. 3 písm. d) až k) nie je určený."

Pre zamestnanca odmeňovaného hodinovou mzdou to znamená, že jeho VZ na ZP musí byť najmenej vo výške minimálnej hodinovej mzdy (46,60) krát príslušný počet hodín. Odkaz 47 je odkazom na celý zákon o minimálnej mzde, a teda minimálny základ je daný podľa toho, či zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou alebo hodinovou mzdou. Za tento výklad ručím, veď som vyššie citované sám kedysi písal.

Sociálne poistenie (zákon 461/2003):

§ 138 ods. 9 a 10:

"(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.

(10) Vymeriavací základ je mesačne najmenej

a) 75 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, a o
mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,

b) 50 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 9, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ak ide o zamestnanca mladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný, a ak ide o zamestnanca mladšieho ako 16 rokov,

c) suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa osobitného predpisu, 79)

d) suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa osobitného predpisu, 80)

e) suma pracovnej odmeny78) fyzickej osoby vo výkone väzby14) a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody, 15) ak sú zaradené do práce.

Jednoznačne: suma minimálneho základu je daná ako suma mesačnej minimálnej mzdy. Výnimkou sú napr. zamestnanci v PP na kratší pracovný čas - ale nevidím v odseku 10 žiadnu výnimku pokiaľ ide o odmeňovanie v hodinovej mzde.

Takže ak niekto tvrdí, že minimálny VZ zamestnanca na SP pri odmeňovaní hodinovou mzdou - pri plnom úväzku - je suma 46,60 x počet hodín, nemá pri tomto tvrdení oporu v zákone.

Ľudová tvorivosť pracovníkov SP je však nekonečná.
koleniakova
11.11.08,09:31
DOBRY DEN! PROSIM O INFORMACIU. AK MI ZAMESTNAVATEL V MINULOM MESIACI NEZABEZPECIL DOSTATOK PRACE/UKOLOVA MZDA/ A MUSEL MI DOPLATIT DO MINIMALNEJ MZDY,JE MOZNE,ABY MI TENTO DOPLATOK STIAHOL V TOMTO MESIACI,AK SOM ZAROBILA VIAC AKO JE VYSKA MINIMALNEJ MZDY?DAKUJEM
Jana Motyčková
11.11.08,12:02
Nie je to možné. Kedysi platilo, že sa sledovala minimálna mzda v 3-mesačnom období, ale to už dávno neplatí. Navyše ak zamestnávateľ "nedodá" prácu ani náhradnú prácu, mal by platiť prestoje (§142 ods.1 Zákonníka práce).
koleniakova
11.11.08,13:36
Dakujem za odpoved.
rommy
03.03.09,19:33
Dobrý deň, prosím Vás čo robiť ak má zamestnanec mesačnú mzdu 300eur, vo februári mal 9 dní dovolenky, tým pádom mu vyšla menšia hrubá mzda, čo s tým? mám olymp a som úplný začiatočník v tomto prosím o pomoc či treba doplatiť alebo čo....
Andyke
03.03.09,19:43
Budeš to mať dobre, pri čerpaní dovolenky nemusí dosiahnuť hrubú mzdu 300 Eur čo má v prac. zmluve dohodnuté.
rommy
03.03.09,19:51
Netreba mu opraviť priemerku? odvody mi rátalo z minimálnej mzdy aj SP aj ZP.
Andyke
03.03.09,20:12
A vyšla Ti nižšia mzda ako minimálna? Ak áno tak dopočítaj.
rommy
03.03.09,20:32
Vyšla mi hrubá mzda po prepočítaní dovolenky priemerom menšia než min. tak som opravila priemerku...