cipso
04.09.08,13:43
Ahojte,

po večeroch som napísal počítačový program, ktorý by som chcel začať predávať. Zvládam technické veci, ale účtovnícke a právne záležitosti sú mi zatiaľ cudzie. Mám niekoľko otázok na začiatok.

- Som normálny zamestnanec, a ak tomu rozumiem správne, na "predaj softvéru" (licencií) nepotrebujem byť živnostník, ale poskytujem program podľa autorského zákona. Myslím, že sa budem musieť zaregistrovať na daňový úrad (nie je mi celkom jasné prečo) ... potrebujem sa registrovať ešte niekde inde?

- Podľa akých kritérií si vybrať "payment processora" -- teda spoločnosť, ktorá bude akceptovať platby za môj softvér, bude rozposielať registračné kľúče, atď. Mne sa pozdáva Plimus. Zohráva tu nejakú úlohu fakt, že Plimus je americká spoločnosť? (Teda, ohľadom daní, alebo DPH) Ktorú spoločnosť ste si vybrali vy?

- Plimus uvádza "VAT: As of July 1st 2003 we collect VAT from EU consumers who do not have a valid VAT ID for electronically delivered products. We collect this VAT and pay it to the authorities, you do not need to do anything special for this to happen."

Čo z toho vyplýva pre mňa? Čo je DPH, na čo je dobrá, a na čo si dať pozor?

- Musím viesť nejaké účtovníctvo?

Budem vďačný za akékoľvek nasmerovanie ... technické veci sú pre mňa zrozumiteľnejšie než táto administratíva.

Vopred ďakujem.
cipso
13.09.08,18:43
Skúsim to so svojou otázkou znovu, keďže v tomto smere som sa ďalej nepohol.

Ako autor počítačového programu si nepotrebujem zakladať živnosť. Tu na porade som sa dočítal, že sa budem musieť prihlásiť na daňový úrad, a to do 30 dní od prvého zisku.

- Musím sa prihlásiť ešte niekde inde? Keďže som aj normálne zamestnaný, tak predpokladám (a dúfam :-)) že nie.

- Musím si viesť nejaké účtovníctvo?

- Odkedy sa vlastne počíta tých 30 dní? Je to moment, keď prvýkrát prídu peniaze na môj účet?

Tému o reselleroch či payment processor spoločnostiach skúsim v separátnom vlákne, otázok tam mám viac a mám pocit, že som tou témou odradil prípadných záujemcov o odpoveď :-)

Ďakujem za akékoľvek rady.