ZuzanaPokoraczká
04.09.08,14:32
Niekde tu v porade som sa dočítala, že hodiny návštevy lekára sa NEZAPOČÍTAVAJÚ do odpracovaných hodín, ale sú to tzv. ostatné náhrady. Znamená to, že ak bol pracovník 8 hod v mesiaci u lekára, do povinného úväzku mu chýba 8 hod, ktorý si samozrejme nie je povinný nahradiť.
ALE čo v prípade, že v ten mesiac odpracuje 15 hodín nadčasov? Zníži mu
chýbajúcich 8 hodín vykázané nadčasy - na 7 hod? Je to tak správne?
U nás sa to totiž vykazuje takýmto spôsobom, ale zamestnancom sa nepáči,
že majú krátené nadčasy a tým 25% príplatky. Mzdárka jednoducho nadčasmi
vyrovná hodiny chýbajúce do povinného úväzku a príplatky uzná iba na prevyšujúce hodiny.
Potrebujem SÚRNE poradiť, ak je to možné, s odkazom na Zákonník práce, aby
sme to mali "čierne na bielom". VĎAKA
ivka70
04.09.08,12:37
v ziadnom pripade mzdarky nemozu znizovat pocet hodin nadcasov

o hodiny stravene u lekara sa mu musi znizit aj pocet hodin povinneho uvazku v mesiaci
ivka70
04.09.08,12:39
v podstate to, co robi mzdarka, je to, ze namiesto osetrovneho si clovek musi zobrat nahradne volno, co nie je v sulade zo zakonom.

Pri navsteve lekara ma narok na prepplatenie priemernou mzdou.
ZuzanaPokoraczká
04.09.08,12:43
VDAKA Ivka, na ktorý paragraf sa môzem v tejto súvislosti odvolat?
ZuzanaPokoraczká
05.09.08,08:33
Vdaka Andrej, plne súhlasim, avsak v realite je problem najst tu spravnu rovnovahu medzi tym, na co ma zamestanec "narok" a tym, co mu zamestnavatel poskytuje. Ludisa su totiz vseliakí a tazko zabranit tomu, aby svoje "pravo"nezneuzivali.Nie vsetci su cestni a velmi radi sa ohanaju tym, co majú v Zak.prace "cierne na bielom". Vidia len to, ze podlozia papier od doktora (aj ked to bol len ranajsi odber krvi, ale oni vôbec v ten den neprídu do práce) Takze v tomto ohľade jednoznačne taha za kratsi koniec zamestnavatel.