nikulik
03.05.05,06:44
Mam na Vas jednu prosbu: Do socialnej poistovne odnasam papier na OČR a Nemoc od 11 dňa kedy uz plati nemoc socialka. A ako je to ked ide zamestnanec so synom len ku zubarovi?? Donesie mi ten maly Vymenný list-Poukaz na odborne vysetrenie, osetrenie, ustavne liečenie , to sa berie ako prekazka v praci, ale to preplaca zamestnavatel nie?? Vsetkym vopred dakujem
janaGT
03.05.05,04:54
dávaš to ako P a prepláca zamestnávateľ
olgaduri
03.05.05,05:23
K tomu chcem dodať, že vpodľa ZP § 141 ods.2 písm a) má zamestnanec nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy najviac na sedem dní v kal.roku na vyšetrenie a ošetrenie + prísm. c) 7 dní v kal.roku na sprevádzanie rodinného príslušníka ak si vyčerpe uvedené dni, tak zamestnávateľ mu musí na ďalšie dni poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy.
anto
03.05.05,06:36
Kedže náhrada mzdy je veľmi malá, tak si naši pracovníci radšej berú dovolenku, alebo aj náhradné voľno
Alča
03.05.05,06:42
Kedže náhrada mzdy je veľmi malá, tak si naši pracovníci radšej berú dovolenku, alebo aj náhradné voľno
Anton, pravdepodobne si pletieš náhradu mzdy pri návšteve lekára - vyšetrenie
s PN-kou. Za návštevu lekára by zamestnanec mal dostať náhradu v takej výške
v akej dostane náhradu za dovolenku. Alča
nikulik
04.05.05,03:27
JanaGT diky, je to presne ako si napisala, len ma tu jedna zacala bombardovat,tak som bola normalne na pochybach :o)
Ivenka
04.05.05,03:36
Ja odnašam iba PN od 11,dňa. OČR jeako materská dávkatú mi preplatila Soc.poisťovňa.
nikulik
04.05.05,03:47
No neviem ci som ta spravne pochopila, ale na SP mas odnasat PN od 11.dňa a OČR hned od 1.dňa, tak si to myslela??
Livia2
04.05.05,04:45
nikulik, áno tak by to malo byť.
Ivenka
04.05.05,05:30
Tak som to myslela.
Petra30
22.07.09,05:58
Viete mi niekto poradiť ohľadom vyplácania PN pri pracovnom úraze? Zamestnávateľ ju vypláca klasicky,ako pri normálnej PN,alebo je to inak? Neni to náhodou celých 10dní 55%? A ešte sa chcem informovať ohľadom klasickej PN...Kolegyňa mi tvrdí,že do PN sa neráta sobota,nedeľa št.sviatok,keď ten zamestnanec cez víkend nerobí...Ja som si istá,že sa to ráta normálne na kalendárne dni,čiže aj sob.,nedeľa...Je to tak?

Ďakujem:)
Barbara
22.07.09,06:08
Viete mi niekto poradiť ohľadom vyplácania PN pri pracovnom úraze? Zamestnávateľ ju vypláca klasicky,ako pri normálnej PN,alebo je to inak? Neni to náhodou celých 10dní 55%? A ešte sa chcem informovať ohľadom klasickej PN...Kolegyňa mi tvrdí,že do PN sa neráta sobota,nedeľa št.sviatok,keď ten zamestnanec cez víkend nerobí...Ja som si istá,že sa to ráta normálne na kalendárne dni,čiže aj sob.,nedeľa...Je to tak?

Ďakujem:)


PN sa ráta na kalendárne dni, prac. úraz sa tiež platí ako klasická PN, ale má nárok na úrazový príplatok a preto pri prac. úraze pošleš do SP- potvrd. zamestn. na nemoc. dávky za rok 2008 , záznam o prac. úraze a oznámenie poistnej udalosti.

voľakedy dávno to platilo, že prac. úraz sa platil od 1 -ého dňa 55%, teraz už to neplatí.
Tweety
22.07.09,06:09
Viete mi niekto poradiť ohľadom vyplácania PN pri pracovnom úraze? Zamestnávateľ ju vypláca klasicky,ako pri normálnej PN,alebo je to inak? Náhrada príjmu, ktorú prepláca zamestnáv. je max. 10KD, prvé tri dni je to 25%, potom 55% z DVZ. Pri DPN nad 10KD prepláca nemocenské SP. Neni to náhodou celých 10dní 55%? A ešte sa chcem informovať ohľadom klasickej PN...Kolegyňa mi tvrdí,že do PN sa neráta sobota,nedeľa št.sviatok,keď ten zamestnanec cez víkend nerobí...Ja som si istá,že sa to ráta normálne na kalendárne dni,čiže aj sob.,nedeľa...Je to tak? Nechápe to správne,počítame KD, ako som už uviedla.
Ďakujem:)
Odpovede v texte.
Petra30
22.07.09,07:03
A keď bol zamestnanec len u zubára,alebo na prehliadke,tak sa mu P dáva len na pol dňa? Kedy sa P. dáva na celý deň? Keď je nejaké odborné vyšetrenie,alebo tak?
Stina
22.07.09,07:17
Ak zamestnanec prinesie potvrdenie lekára na celý deň, tak nemáš dôvod spochybňovať lekárske potvrdenie a platí mu na celý deň.
katka50
22.07.09,07:18
A keď bol zamestnanec len u zubára,alebo na prehliadke,tak sa mu P dáva len na pol dňa? Kedy sa P. dáva na celý deň? Keď je nejaké odborné vyšetrenie,alebo tak?
Na potvrdení by mal lekár potvrdiť - príklad: platí celý deň, alebo celodenné vyšetrenie.
Ináč ZP § 141 ods. 2 písm. a) hovorí:nevyhnutne potrebný čas.
nesca
22.07.09,07:42
Kolegyňa mi tvrdí,že do PN sa neráta sobota,nedeľa št.sviatok,keď ten zamestnanec cez víkend nerobí...Ja som si istá,že sa to ráta normálne na kalendárne dni,čiže aj sob.,nedeľa...Je to tak?

Ďakujem:)
Na margo tohto....z vlastnej skúsenosti.Odpoveď majiteľa,prečo nemám preplatených 10 dní PN, z toho 2 dni sob-ned..."lebo" tak sme sa dohodli,nie je spravodlivé platiť za dni, keď sa nepracuje.Len som čumela,už som bola vo výpovednej dobe,tak som to neriešila,ináč by ich poriešila inšpekcia.Som im poradila, nech sa dohodnú aj na nižšej DPH ,keď stačí to ich dohodnutie...tak sa ofukla ako 5ročná :)
Sabadka
22.07.09,07:48
Na margo tohto....z vlastnej skúsenosti.Odpoveď majiteľa,prečo nemám preplatených 10 dní PN, z toho 2 dni sob-ned..."lebo" tak sme sa dohodli,nie je spravodlivé platiť za dni, keď sa nepracuje.Len som čumela,už som bola vo výpovednej dobe,tak som to neriešila,ináč by ich poriešila inšpekcia.Som im poradila, nech sa dohodnú aj na nižšej DPH ,keď stačí to ich dohodnutie...tak sa ofukla ako 5ročná :)

No tak keď nie je spravodlivé platiť za dni keď sa nerobí a oni preplácajú PN podľa dohody (ale s kým sa dohodli) tak nech sa "dohodnú", že nebudú počítať kalendárnych 10 dní ale pracovných:)
jankasm
22.07.09,07:54
Na margo tohto....z vlastnej skúsenosti.Odpoveď majiteľa,prečo nemám preplatených 10 dní PN, z toho 2 dni sob-ned..."lebo" tak sme sa dohodli,nie je spravodlivé platiť za dni, keď sa nepracuje.Len som čumela,už som bola vo výpovednej dobe,tak som to neriešila,ináč by ich poriešila inšpekcia.Som im poradila, nech sa dohodnú aj na nižšej DPH ,keď stačí to ich dohodnutie...tak sa ofukla ako 5ročná :)

Tak na to jej "lebo" si im mala ukázať zákon, keď oni nemajú čas si ho preštudovať, a že z ich strany došlo k jeho jednoznačnému porušeniu. Nikto im nedáva možnosť dohody alebo výberu, či kalendárne, či pracovné, či s víkendami alebo bez, zákon im prikazuje platiť za kalendárne. :cool:
nesca
22.07.09,07:56
Bolo viac majiteľov,tak preto oni.Preplácať za kalendárne dni spravodlivé nie je, ale odvody platiť a vypočítavať VZ áno.Ešte som sa nestretla s poctivým zam-teľom.
nesca
22.07.09,07:59
Tak na to jej "lebo" si im mala ukázať zákon, keď oni nemajú čas si ho preštudovať, a že z ich strany došlo k jeho jednoznačnému porušeniu. Nikto im nedáva možnosť dohody alebo výberu, či kalendárne, či pracovné, či s víkendami alebo bez, zákon im prikazuje platiť za kalendárne. :cool:
Aaaaale veď oni to veľmi dobre vedeli...len do teraz neviem ako to poriešili s poisťovňou.Pretože na páske som mala len tých 8dní...žeby dve pásky??
mzdarka renca
22.07.09,08:07
Bolo viac majiteľov,tak preto oni.Preplácať za kalendárne dni spravodlivé nie je, ale odvody platiť a vypočítavať VZ áno.Ešte som sa nestretla s poctivým zam-teľom.

mimotemytoto je síce mimo témy, ale ja som sa s poctivým zamestnávateľom stretla, a nie len s jedným. Mysli pozitívne a určite natrafíš na toho poctivého;):).
Sabadka
22.07.09,08:12
mimotemytoto je síce mimo témy, ale ja som sa s poctivým zamestnávateľom stretla, a nie len s jedným. Mysli pozitívne a určite natrafíš na toho poctivého;):).

:confused::confused::confused::D:D:D
mzdarka renca
22.07.09,08:36
:confused::confused::confused::D:D:D

noooooooooooo:D:D:D sa divíš, čo?:---:eek::D
nesca
22.07.09,08:48
mimotemytoto je síce mimo témy, ale ja som sa s poctivým zamestnávateľom stretla, a nie len s jedným. Mysli pozitívne a určite natrafíš na toho poctivého;):).
Ja netvrdím,že nie sú,len som sa s ním osobne nestretla.:) Aj u nás v práci to nie je ružové a čo počujem od kdekoho,tam to je :( Svoje povinnosti poznajú,ale len pokiaľ to vyhovuje im.Čo si budeme vravieť, v minulosti sa málokto ozval a teraz...?! Sme radi,že môžme robiť a mať aspoň nejaký príjem.