Finky
04.09.08,21:43
Prosím o radu. Máme dohodára, ktorý sa stal ZŤP (znížená pracovná schopnosť 43% a miera invalidity je 75 %). Potrebovala by som poradiť, či je možné získať na tohto dohodára nejakú úľavu, resp. kde by som našla informácie o tom, akú úľavu môžeme na ňho získať, ak by sme ho zamestnali na pracovnú zmluvu napr. na kratší pracovný čas.

Zároveň je táto osoba momentálne registrovaná na Úrade práce. Môže dostať nejakú podporu z úradu práce?

Prosím poraďte, kde mám pátrať. Žial nie som užívateľ Draka...zatiaľ. :)
ľudka
05.09.08,04:37
Môžete ho zamestnať na kratší úväzok a v takom prípade sa bude započítavať do povinného zamestnávania zdravotne postihnutých osôb, ktoré je zamestnávateľ povinný dodržiavať, ak má viac ako 20 zamestnancov (ale nie som si istá, či PP nemusí trvať viac ako pol roka).
Podiel ZŤP je 3,2% z priemerného počtu zamestnancov.
Pri miere poklesu schopnosti vykonávať prácu od 40% do 70% sa započítava zamestnanec ako 1 osoba pri poklese nad 70% sa započítava za troch.
U dohodára toto neplatí, musí sa jednať o pracovný pomer.
Ale keď uzatvorí taká osoba PP, podľa môjho názoru stráca nárok na dávku z ÚP:confused:. Možno by prichádzal do úvahy nejaký príspevok na dopravu, ak bol dlhodobo evidovaný na ÚP. V poslednej dobe som robila potvrdenia kôli výplate príspevku na dopravu pre zamestnancov, čo prišli k nám z ÚP .
AnikoAd
02.02.09,10:34
Viete mi prosím poradiť , ako je to s odvodmi, keby som zamestnala na plný uväzok zamestnanca s ZŤP /70% invalid/?
AnikoAd
02.02.09,15:33
Je pravda, že socialne odvody sa nemeia, len do ZP?
slavka034
03.02.09,12:02
Môžem ti jednotlivé odvody rozpísať.My máme chránenú dielňu a na ÚP raz mesačne podávam výkazy..
ODVODY ZAMESTNÁVATEĽ: NP:1,4%.SP14%,IP 3%,PvN 1% to sa neplatí za občana s viac ako 70% mierou postihnutia, UP 0,8%,GP 0,25% PRSF 4,75 %,ZP 5%
ODVODY ZAMESTNANEC: NP:1,4%,SP 4%,IP 3 %,PvN:1%,ZP 2%.
Ćo sa týka nejakej podpory pri zamestnaní ZŤP,najlepšie je sa obrátiť na príslušný úrad práce tam podajú viac informácií.
AnikoAd
03.02.09,17:44
Dakujem Slavka za odpoved, si poklad.