Mahjong
05.09.08,05:51
01.08.2008 som nastúpil do zamestnania. Mám 3 mesačnú skúšobnú dobu. Chcem ukončiť pracovný pomer, kvôli zlým pracovným podmienkam.V pondelok chcem ísť na PN. Ako dlho môžem byť na PN, a aký paragraf mám potom uviesť na výpovedi?
Martin Mocko
05.09.08,03:56
01.08.2008 som nastúpil do zamestnania. Mám 3 mesačnú skúšobnú dobu. Chcem ukončiť pracovný pomer, kvôli zlým pracovným podmienkam.V pondelok chcem ísť na PN. Ako dlho môžem byť na PN, a aký paragraf mám potom uviesť na výpovedi?

Ukončiť PP v skúšobnej dobe je možné kedykoľvek a bez udania dôvodu. O skončení PP v sk. dobe hovorí tento paragraf zákonníka práce:

§ 72
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.

Na PN samozrejme môžeš ísť. Platí tam ochranná lehota, ale v tomto prípade do nej spadáš. Na PN môžeš byť tak dlho, ako ťa uzná obvodná a neskôr posudková lekárka.
Mahjong
05.09.08,04:01
Skúšobná doba sa mi predlžuje o dobu, ktorú budem na PN?
Martin Mocko
05.09.08,04:04
Skúšobná doba sa mi predlžuje o dobu, ktorú budem na PN?

Ty chceš ísť na PN a potom ukončiť PP? Alebo ukončiť PP a potom ísť na PN?
Mahjong
05.09.08,04:07
Najprv chcem ísť na PN, a potom ukončiť PP.
Martin Mocko
05.09.08,04:11
Najprv chcem ísť na PN, a potom ukončiť PP.

Skúšobná doba sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca. Takže konkrétne tvoja skúšobná doba sa predĺži o čas strávený na PN. Ale taktiež má zamestnávateľ kedykoľvek možnosť ukončiť s tebou PP v SD i počas tvojej PN!
Martin Mocko
05.09.08,04:13
Zatiaľ je zrozumiteľné najmä to, že od pondelka chce byť PN. Doteraz som si myslel, že práceneschopným sa človek nestáva takto plánovite, ale viac či menej nepredvídane. :confused: Opäť som sa niečomu podučil. :cool:


mimotemy
To sa všetko človek naučí v TV... Sem tam je nejaký príspevok o NRSR a človek sa hneď čo-to podučí
Mahjong
05.09.08,06:59
Ako by ste reagovali Vy, keby Vás šéf nútil robiť protizákonné veci.......
willma
05.09.08,07:27
si v skúšobnej dobe, jednoducho ukonči pracovný pomer.
ivka70
05.09.08,07:42
Ako by ste reagovali Vy, keby Vás šéf nútil robiť protizákonné veci.......
odmietnutim, na to mas ako zamestnanec narok

a pokial nezaberie, tak telefonom na bezpecnost prace, policiu a podbne institucie ...
Hepi
05.09.08,07:49
odmietnutim, na to mas ako zamestnanec narok

a pokial nezaberie, tak telefonom na bezpecnost prace, policiu a podbne institucie ...
A potom bude nasledovať cesta na úrad práce, lebo automaticky sa s ním jeho "šéf" rozlúči, príčinu si nájde.
Mahjong
05.09.08,07:54
Myslíte s, že keď sa dám na PN aspoň na nejakú dobu, aby som mala aspoň aký taký príjem, že je to dobré riešenie?
Práca sa mi momentálne nerysuje žiadna, tak by mi bodli aspoň tie peniažky z PN.
Chobot
05.09.08,07:57
Ako by ste reagovali Vy, keby Vás šéf nútil robiť protizákonné veci.......

§ 47 ZP:

(3) Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré

a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,
b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.
liba2
05.09.08,08:00
Ako by ste reagovali Vy, keby Vás šéf nútil robiť protizákonné veci.......
Probiť protizákonné veci ťa nikto nedonúti ak to aj ty sám robiť nechceš.
Si v skúšobnej dobe, oznám zamestnávateľovi že zajtra nenastúpiš a viac tam nechoď.
Chobot
05.09.08,08:01
Myslíte s, že keď sa dám na PN aspoň na nejakú dobu, aby som mala aspoň aký taký príjem, že je to dobré riešenie?
Práca sa mi momentálne nerysuje žiadna, tak by mi bodli aspoň tie peniažky z PN.

:eek:
Na jednej strane tvrdíš, že zamestnávateľ ťa núti robiť vedfi v rozpore so zákonom. A nemyslíš si, že tvoja fingovaná PN je tiež v rozpore so zákonom? Veď na PN s ide vtedy, ak si chorá, nie ak si chceš riešiť svoju finančnú situáciu.:confused:

Táto otázke je v rozpore aj s Etiketou Porady, preto týmto smerom radu z porady nemôžeš dostať.:cool:

Ak si PN, choď na PN. Ak chceš skončiť PP, tak skonči v skúšobnej dobe. Máš monžosť evidovať sa na úrade práce a dostávať podporu, ak máš na ňu nárok.
Lucida
08.09.08,16:22
Ako by ste reagovali, ked robite 12hodin denne za par supov a este Vam stazuju co sa da aj ked nemate ziadnu pracovnu napln...iba 3-oj riadkovy nazov funkcie v zmluve...
Paula
08.09.08,16:29
Ako by ste reagovali, ked robite 12hodin denne za par supov a este Vam stazuju co sa da aj ked nemate ziadnu pracovnu napln...iba 3-oj riadkovy nazov funkcie v zmluve...


Pracovná zmluva sa podpisuje pred nástupom do práce a vtedy je čas reagovať . Podpísali ste takú "prázdnu " zmluvu dobrovoľne, ospravedlňujem sa, že ani netuším, čo s tým.
Lucida
08.09.08,16:35
dohoda bola, ze sa po mesiaci zapracovania dohodneme pracovnu napln. no dodnes som ju nevidela, lebo mi ju ani nema kto vypracovat....
co s tym dorucenim skoncenia v skusobnej dobe? staci postou ci osobne?
Tweety
08.09.08,16:50
dohoda bola, ze sa po mesiaci zapracovania dohodneme pracovnu napln. no dodnes som ju nevidela, lebo mi ju ani nema kto vypracovat....
co s tym dorucenim skoncenia v skusobnej dobe? staci postou ci osobne?
Skončenie PP v skúšobnej dobe môžeš poslať aj poštou.