m.marcela
05.09.08,08:00
Ahojte poraďáci.
Mám otázku. Keď má zamestnanec v jednej firme podpísane vyhlásenie o zdanit.príjme je v hlavnom prac. pomere a v ďaľšej pracuje na dohodu o PČ kde má príjem 3 000,- Sk measčne vyhlásenie podpísané nemá, robí si ročné zúčtovanie dane sám? Na ktorom riadku DP sa uvádza tá zrážková daň? Štát mu ju akože vráti?
Díky.
Dav
05.09.08,06:35
Ahojte poraďáci.
Mám otázku. Keď má zamestnanec v jednej firme podpísane vyhlásenie o zdanit.príjme je v hlavnom prac. pomere a v ďaľšej pracuje na dohodu o PČ kde má príjem 3 000,- Sk measčne vyhlásenie podpísané nemá, robí si ročné zúčtovanie dane sám? Na ktorom riadku DP sa uvádza tá zrážková daň? Štát mu ju akože vráti?
Díky.

Ročné zúčtovanie dane mu urobí zamestnávateľ, ak mu zamestnanec donesie všetky potvrdenia od iných zamestnávateľov, a ak ho zamestnanec o to požiada. Alebo si zamestnanec podá daňové priznanie, ak má len závislú činnosť, tak typ A, kde uvedie v príslušných riadkoch všetky príjmy od zamestnávateľov spolu,(v 1. riadku DP po osobných a všeobecných údajoch) všetky odvody do ZP,SP, a vypočíta si základ dane. Od tohto základu dane si odpočíta nezdaniteľné sumy, na ktoré má nárok, vypočíta daňovú povinnosť, a odpočíta všetky zaplatené preddavky.( r. 61 §34,r.62§35,63 zrážková daň §43 ZDP, )
Štát mu daň vráti len v prípade preplatku. Ak niekto platí daň zo závislej činnosti, je celý rok zamestnaný, nemá životné poistenie, neuplatňuje manžela/manželku, a daňový bonus si uplatňuje mesačne, tak mu štát nemá čo vrátiť.
Vyhlásenie k zdaneniu môže zamestnanec podpísať len u jedného platiteľa dane zo ZČ.
sjuzn
07.09.08,20:08
Ahojte poraďáci, ja by som sa Vás chcela spýtať na nasledovný problém:
- zamestnanec minulý rok pracoval v zahraničí - v Rakúsku a potom od septembra na Slovensku, takže má odložený termín na podanie DP za rok 2007, no problém je v tom, že pravdepodobne ani do konca septembra nebude mať potvrdenie z Rakúska. Čo mám robiť v takomto prípade....urobím DP od septembra, ale čo dovtedy???? to budú zrejme vyvolávačky a vypisovačky z DU, a zrejme sa može čakať aj poriadna pokuta???? stretli ste sa už s takýmto prípadom, ďakujem, ahojte
Paula
07.09.08,20:45
K vyplneniu daň. priznania môže použiť výplatné pásky z príjmu v Rakúsku. Aj tak to mnohí riešia, pokiaľ nemajú načas potvrdenie od zamestnávateľa.