Farks
05.09.08,09:15
Pekný deň prajem všetkým poraďákom!!!

Moja známa vlastní kozmetický salón, kde vykonáva aj kozmetickú činnosť na základe živnosti. Má vlastný pedikérsky stroj v majetku, ale pedikúru robiť nevie. Jej syn má kurz a má pedikúru aj vo svojej živnosti.
Je možné, aby tam jej syn tú pedikúru robil?
Chcem sa spýtať, na akom princípe?
Mohol by jej mesačne vystaviť faktúru?
Nevadí, že stroj aj priestory budú vlastne jej?
Akú zmluvu by mali mať medzi sebou uzatvorenú?
Myslela som, že či musí na ňom zarobiť... je to jej syn a určite nebude chcieť, chcela som len vedieť či by sa to nedalo vysvetliť ako že tam tú pedikúru vykonáva jej syn na udržanie jej zákazničiek alebo také niečo.

Ďakujem za každú radu
tinaM
06.09.08,06:27
Pokiaľ sa nemýlim, tak rodinný príslušník v priamom rade /v tomto prípade syn/ môže matke vypomáhať a nejedná sa o nelegálnu prácu.
Pokiaľ je to jeho jedinná činnosť, tak by som ho zamestnala. Pritom syn nemusí rušiť svoj živnostenský list.
Marína
06.09.08,13:17
Druhý variant: Uzavrie so synom zmluvu o prenájme(priestor+pedikérsky stroj), vystaví mu FA, on bude pedikérsku činnosť vykonávať na svoju živnosť.
Monika Kováčová
06.09.08,13:20
Tretí variant: Zmluva o združení fyzických osôb
Zita5
06.09.08,13:59
Tretí variant: Zmluva o združení fyzických osôb

Jedna malá poznámočka - dosť závažná pre prípad rozhodnutia sa podnikať formou združenia FO -

ak je združenie založené za účelom podnikania, môžu byť jeho účastníkmi len osoby s podnikateľským oprávnením, pretože podnikateľská činnosť nemôže byť vykonávaná v mene združenia, ale iba v mene konkrétnych účastníkov združenia. Preto účastník združenia, ktorý sa zaväzuje vyvíjať v združení určitú podnikateľskú činnosť, musí mať na ňu podnikateľské oprávnenie, v opačnom prípade by u neho išlo o neoprávnené podnikanie.

Je však otázne , aké predmety činnosti obaja majú , keď v zadaní čítam , že mamina má kozmetický salón a syn má predmet činnosti zrejme pedikúru .

V prípade združenia doporučujem dať do súladu predmet činnosti .
Zita5
06.09.08,14:20
Pekný deň prajem všetkým poraďákom!!!

Moja známa vlastní kozmetický salón, kde vykonáva aj kozmetickú činnosť na základe živnosti. Má vlastný pedikérsky stroj v majetku, ale pedikúru robiť nevie. Jej syn má kurz a má pedikúru aj vo svojej živnosti.
Je možné, aby tam jej syn tú pedikúru robil?
Chcem sa spýtať, na akom princípe?
Mohol by jej mesačne vystaviť faktúru?
Nevadí, že stroj aj priestory budú vlastne jej?
Akú zmluvu by mali mať medzi sebou uzatvorenú?
Myslela som, že či musí na ňom zarobiť... je to jej syn a určite nebude chcieť, chcela som len vedieť či by sa to nedalo vysvetliť ako že tam tú pedikúru vykonáva jej syn na udržanie jej zákazničiek alebo také niečo.

Ďakujem za každú radu

Treba si uvedomiť , že nejde o to , že matka chce alebo nechce na synovi zarábať , ale treba si však uvedomiť to , že matka má s prevádzkou určité výdavky - voda,elektrina.kúrenie ,nájom - ktoré si uplatňuje do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane , avšak ak by tam syn len tak podnikal , tak vlastne by sa to klasifikovalo , že matka si neoprávnene uplatňuje výdavky OVZ, nakoľko jej syn má živnostenský list podniká síce na svoje meno , ale v skutočnosti vlastne na náklady matky a to by sa daňovému kontrolórovi určite nepáčilo .

Ja by som zrejme uvažovala tak , že stroj odpredať synovi a spraviť Zmluvu o spoločonom užívaní priestorov , kde by sa stanovili spoločné dojednania ako a v akej výške sa budú spolupodielať na úhrade nákladov za podnikateľský priestor .Záleží to aj od toho , či matka podniká vo svojich vlastných priestoroch , alebo je tiež v prenájme.
Farks
08.09.08,06:02
Druhý variant: Uzavrie so synom zmluvu o prenájme(priestor+pedikérsky stroj), vystaví mu FA, on bude pedikérsku činnosť vykonávať na svoju živnosť.

Ešte ma napadla možnosť, či by si nemohla majiteľka salónu zapísať do živnosti pedikúru s tým, že jej syn by tam bol vymenovaný za zodpovedného zástupcu? Syn má inú hlavnú podnikateľskú činnosť, chodil by tam len vypomáhať možno raz do týždňa. Ešte je problém, že syn nemá registračnú pokladňu. Mohol by blokovať na jej pokladni a mesačne by jej poslal faktúru s tým, že samozrejme by sa majiteľke vytvoril nejaký zisk? Je nutná zmluva o prenájme?
Ďakujem
Zita5
08.09.08,06:17
Ešte ma napadla možnosť, či by si nemohla majiteľka salónu zapísať do živnosti pedikúru s tým, že jej syn by tam bol vymenovaný za zodpovedného zástupcu? Syn má inú hlavnú podnikateľskú činnosť, chodil by tam len vypomáhať možno raz do týždňa. Ešte je problém, že syn nemá registračnú pokladňu. Mohol by blokovať na jej pokladni a mesačne by jej poslal faktúru s tým, že samozrejme by sa majiteľke vytvoril nejaký zisk? Je nutná zmluva o prenájme?
Ďakujem



Živnostenský zákon

§ 11
Na začiatok
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).
(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. 28ab)
(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.



RP by mohol používať spoločnú jedine v prípade združenia FO . Inak musí mať samostatne RP v prípade jeho samostatnej podnikateľskej činnosti .Pokiaľ bude zamestnancom - tak bude používať RP zamestnávateľa .
Farks
08.09.08,06:30
To znamená, že keď si dá do živnosti pedikúru a syna tam chce uviesť ako zodpovedného zástupcu musí ho zamestnať? Nemôže tam vykonávať tú činnosť na základe živnosti? Snažím sa prísť na najrozumnejšie riešenie tejto situácie a to mi vychádza:
a) buď ho zamestnať
b) alebo spraviť zmluvu o združení FO s tým, že syn si bude musieť kúpiť vlastnú registračnú pokladňu

Iná varianta neexistuje?
Ja som myslela, že si tú pedikúru len zapíše do živnosti, vymenuje tam syna za zodpovedného zástupcu, on bude blokovať na jej registračnej pokladni a mesačne jej vystaví faktúru.. .ale tak to asi nepôjde.
Zoltán Kovács
08.09.08,06:34
To znamená, že keď si dá do živnosti pedikúru a syna tam chce uviesť ako zodpovedného zástupcu musí ho zamestnať? Nemôže tam vykonávať tú činnosť na základe živnosti? Snažím sa prísť na najrozumnejšie riešenie tejto situácie a to mi vychádza:
a) buď ho zamestnať Ak ho chce zamestnať, potom ona musí mať v živnosti aj vykonávanie pedikúry. Inak by to bolo nedovolené podnikanie.
b) alebo spraviť zmluvu o združení FO s tým, že syn si bude musieť kúpiť vlastnú registračnú pokladňu Pri združení FO nie je potrebná ERP pre syna, nakoľko v zmluve o združení sa určí na koho sa bude viesť účtovníctvo, a ak to bude matka, tak sa použije jej ERP. Ale na združenie tak isto potrebuje mať matka v živnosti pedikúru, a už sme zase tam, že potrebuje zodpovedného zástupcu zamestnanca.

Iná varianta neexistuje?
Ja som myslela, že si tú pedikúru len zapíše do živnosti, vymenuje tam syna za zodpovedného zástupcu, on bude blokovať na jej registračnej pokladni a mesačne jej vystaví faktúru.. .ale tak to asi nepôjde.

Podľa živnostenského zákona zodpovedný zástupca musí mať pracovnoprávny vzťah.
Farks
08.09.08,07:09
Začínam mať v tom jasno. Skúsim jej teda navrhnúť nech ho zamestná... alebo rozmýšľam ďalej..... keby mu prenajala ten stroj a aj by sa urobila zmluva o prenájme, bol by problém?
A keby si tam vytvoril samostatnú prevádzku?
Ďakujem, že mi pomáhate
Zita5
08.09.08,07:38
Začínam mať v tom jasno. Skúsim jej teda navrhnúť nech ho zamestná... alebo rozmýšľam ďalej..... keby mu prenajala ten stroj a aj by sa urobila zmluva o prenájme, bol by problém?
A keby si tam vytvoril samostatnú prevádzku?
Ďakujem, že mi pomáhate


Z môjho pohľadu by bolo riešením si vytvoriť tam samostatnú prevádzku s tým , že ten stroj by si prenajal , alebo odkúpil .Samozrejem že sa musia doriešiťť nájomné vzťahy .Treba počítať s tým , že bude potrebovať registračnú pokladňu registrovanú na svoje meno .

Ja by som to až tak nezatracovala , lebo treba myslieť aj do budúcnosti , nakoľko syn nemusí stále byť pri matke , časom si môže otvoriť prevádzku svoju vlastnú a na inom mieste .

Len nepoznáme vlastne podstatu ich zmýšľania , prečo to chcú spraviť , či skutočne ide o udržanie si klientov matky , alebo syn sa chce svojvoľne realizovať a chce vykonávať svoju činnosť .Ale zasa na druhej strane beriem v úvahu to , že má inú činnosť a pedikúre sa chce venovať možno 1x do týždňa .
Farks
08.09.08,08:04
Z môjho pohľadu by bolo riešením si vytvoriť tam samostatnú prevádzku s tým , že ten stroj by si prenajal , alebo odkúpil .Samozrejem že sa musia doriešiťť nájomné vzťahy .Treba počítať s tým , že bude potrebovať registračnú pokladňu registrovanú na svoje meno .

Ja by som to až tak nezatracovala , lebo treba myslieť aj do budúcnosti , nakoľko syn nemusí stále byť pri matke , časom si môže otvoriť prevádzku svoju vlastnú a na inom mieste .

Len nepoznáme vlastne podstatu ich zmýšľania , prečo to chcú spraviť , či skutočne ide o udržanie si klientov matky , alebo syn sa chce svojvoľne realizovať a chce vykonávať svoju činnosť .Ale zasa na druhej strane beriem v úvahu to , že má inú činnosť a pedikúre sa chce venovať možno 1x do týždňa .

Ide skôr o udržanie tých klientov a aj o to, že keď sa do toho stroja investovali finančné prostriedky, aby sa aj vrátili.
Stále sa pohrávam s tou myšlienkou ho tam zamestnať, keď aj na kratší pracovný úväzok, po prípade na dohodu o vykonaní práce. (čím som si nie istá) Mohla by sa zriadiť aj prevádzka,ale zase by bol problém s tou registračnou pokladňou.

Ďakujem všetkým krásne za rady, prajem všetkým poraďákom krásny aj keď dnes troška upršaný deň!!!
Zita5
08.09.08,08:42
Živnostenský zákon

§ 11
Na začiatok
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
(2) Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné i osobitné podmienky prevádzkovania živnosti (§ 6 a 7).
(3) Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko na území Slovenskej republiky alebo iné oprávnenie na pobyt podľa osobitného predpisu. 28ab)
(4) Zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby. Zodpovedným zástupcom fyzickej osoby ani právnickej osoby nemôže byť osoba, ktorej bolo zrušené živnostenské oprávnenie podľa § 58 ods. 1 písm. d) alebo ods. 2 písm. a), a to počas troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o zrušení živnostenského oprávnenia.

(5) Funkciu zodpovedného zástupcu nemožno vykonávať vo viacerých ako v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch môže živnostenský úrad povoliť výnimku.



RP by mohol používať spoločnú jedine v prípade združenia FO . Inak musí mať samostatne RP v prípade jeho samostatnej podnikateľskej činnosti .Pokiaľ bude zamestnancom - tak bude používať RP zamestnávateľa .

Podľa hrubo vyznačeného by v prípade vytvorenia predmetu činnosti "Pedikérske služby " u matky a ustanovenia zodpovedného zástupcu v jej prípade syn , by tento syn ani nemusel byť povinne v pracovnom pomere k podnikateľovi t.j.k matke .

Ale vzhľadom na pravidelné vykonávanie pedikérskej činnosti jeden deň v týždni , by ste mohli použiť aj skrátený poracovný úväzok.


Musíte to prekonzultovať s matkou a treba spraviť nejaké rozhodnutie .
Farks
08.09.08,08:59
Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta

To znamená, že v akom pomere by ešte mohol byť?
Zita5
08.09.08,10:13
Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta

To znamená, že v akom pomere by ešte mohol byť?

Dohodu o vykonaní práce a Dohodu o pracovnej činnosti vylučujem z môjho pohľadu , vzhľadom k tomu ,že u syna sa bude jednať o trvalý výkon pedikérskej činnosti, pokiaľ matka daný predmet činnosti bude mať v ŽL .

Čiže podľa mňa je na výber /v prípade PP/ :
- riadna pracovná zmluva
- skrátený pracovný úväzok
tinaM
12.09.08,06:36
To znamená, že keď si dá do živnosti pedikúru a syna tam chce uviesť ako zodpovedného zástupcu musí ho zamestnať? Nemôže tam vykonávať tú činnosť na základe živnosti? Snažím sa prísť na najrozumnejšie riešenie tejto situácie a to mi vychádza:
a) buď ho zamestnať
že syn si bude musieť kúpb) alebo spraviť zmluvu o združení FO s tým, iť vlastnú registračnú pokladňu

Iná varianta neexistuje?
Ja som myslela, že si tú pedikúru len zapíše do živnosti, vymenuje tam syna za zodpovedného zástupcu, on bude blokovať na jej registračnej pokladni a mesačne jej vystaví faktúru.. .ale tak to asi nepôjde.
Združenie môže používať jednu reg.pokladňu, ktorá bude zaznamenávať príjmy plynúce len zo združenia. Pokladňa bude registrovaná na DÚ na meno poverenej osoby.
L-M
15.06.09,07:47
Dobrý deň , chcela by som poprosiť o radu.
SZČO- stavebná firma, potrebuje dajakú zmluvu s ďalšou SZČO, ktorá pre neho na určitej stavbe vykonáva st.práce?
Dočítala som sa tu o zmluvách o dielo,ale chcela som sa opýtať, či nestačí iba ibjednávka na danú prácu a tá SZČO potom vystaví faktúru s popisom prác?

ďakujem veľmi pekne
bv_alexandra
15.06.09,07:56
Dobrý deň , chcela by som poprosiť o radu.
SZČO- stavebná firma, potrebuje dajakú zmluvu s ďalšou SZČO, ktorá pre neho na určitej stavbe vykonáva st.práce?
Dočítala som sa tu o zmluvách o dielo,ale chcela som sa opýtať, či nestačí iba ibjednávka na danú prácu a tá SZČO potom vystaví faktúru s popisom prác?

ďakujem veľmi pekne
Stačí aj objednávky, ale z vlastnej skúsenosti odporúčam radšej zmluvu o dielo. ;)
L-M
15.06.09,08:03
Stačí aj objednávky, ale z vlastnej skúsenosti odporúčam radšej zmluvu o dielo. ;)
Ďakujem pekne a keď tú ZOD, čo v nej dohodnúť- rozsah práce, čas , miesto, plat.podmienky, periodicitu fakturácie...?:confused:
Nedala sa mi tá tvoja v dokumentoch otvoriť.
bv_alexandra
15.06.09,08:21
Ďakujem pekne a keď tú ZOD, čo v nej dohodnúť- rozsah práce, čas , miesto, plat.podmienky, periodicitu fakturácie...?:confused:
Nedala sa mi tá tvoja v dokumentoch otvoriť.
Áno viem že sa nedá otvoriť už som viac krát pýtala admina.
Prikladám ti ju sem, treba podoplnať veci podľa svojej potreby. Dúfam že pomôže. Pekný deň:)
agica2
09.03.10,08:54
Dobrý deň, mohla by som sa ta opýtať.- túto tvoju zmluvu môžem použiť aj ako čiastkovú. To znamená že potrebujem nejaké čiastkové, alebo čiastočne zmluvy je živnostnikov, ktorí budú vykonávať stavebné práce na našej zákazke?
Zita5
09.03.10,11:14
Dobrý deň, mohla by som sa ta opýtať.- túto tvoju zmluvu môžem použiť aj ako čiastkovú. To znamená že potrebujem nejaké čiastkové, alebo čiastočne zmluvy je živnostnikov, ktorí budú vykonávať stavebné práce na našej zákazke?

Áno , môžete zmluvu samozrejme použiť ako vzor , ale samozrejme , že musíte mať poznatky o tom , čo idete zazmluvňovať .:)

Len prosím to špatné písmo na takú zmluvu sa nehodí , prispievateľka, ktorá zmluvu priložila ma asi nepochváli , ale to písmo je ako na svadobnom oznámení :D
bv_alexandra
10.03.10,06:23
Áno , môžete zmluvu samozrejme použiť ako vzor , ale samozrejme , že musíte mať poznatky o tom , čo idete zazmluvňovať .:)

Len prosím to špatné písmo na takú zmluvu sa nehodí , prispievateľka, ktorá zmluvu priložila ma asi nepochváli , ale to písmo je ako na svadobnom oznámení :D
mimotemyže špatné - Štúr by ti ale dal za ten výraz :D
A to si píš že ťa nepochválim, vybavím si to s tebou ručne stručne pri najbližšom stretnutí:D