zuzana
03.05.05,07:12
Prosím poraďte mi mám zamestnancov ktorí k 1.6.2005 končia.Teraz čerpajú dovolenku, ale nemajú jej toľko až do 1.6.2005.Zamestnávateľ ich chce nechať doma, ako to môže spraviť?Ak ich nechá na 60% ako to oznámi.Ako sa počítajú mzdy.Robíte to niekto?Máme mesačnú mzdu.
anto
03.05.05,06:34
Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode s príslušným odborovým orgánom vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prechádzajúcej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami, prestojmi a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
Z toho vyplýva, že zamestnávateľ nemôže jednoducho nechať pracovníka doma, ak nemá prácu, musí to prerokovať s odborovou organizáciou, ak tá nie je, tak so zástupcom pracovníkov, a potom môže nechať pracovníkov doma.
Výhodnejšie je ponechať pracovníkov doma v tom prípade, ak majú vyšší počet odpracovaných hodín v predchádzajúcich mesiacoch ako je fond a dať im náhradné voľno bez náhrady mzdy.
alex1
10.05.05,11:26
Chcem sa tiež spýtať na prácu na 60%. Mám zamestnancov, ktorí majú hrubú mzdu 6500 (min.). Tento mesiac zostali 3 dni doma na 60% . Chcem sa spýtať, ako to bude pri odvodoch, keďže mi vymer. základ nedosahuje min 6500, mám vziať na výpočet tento minimálny základ, alebo vypočítanú sumu? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
10.05.05,12:36
Alex1, tak ako píše Anto, zamestnanci mohli ostať doma na 60% iba ak máte dohodu s odbormi. Ak takúto dohodu nemáte, mali dostať 100% priemeru (ako na dovolenku).
Ak dohodu s odbormi máte a ostali doma na 60%, tak minimum pre odvody do Sociálnej poisťovne za tie 3 dni je tých 60% (§138 ods.11 písm.d) zákona o SP) - tam nie je problém.
S minimom do ZP podľa môjho názoru by tiež nemusel byť problém, keďže zákon o ZP sa odvoláva na celý zákon o minimálnej mzde - podľa toho sa minimálna mzda počíta len za odpracovaný čas, a tých 60% nie je odpracovaný čas. Ale niekto môže mať v tomto iný názor.
alex1
10.05.05,14:53
Ďakujem Janka, aj som to tak spravila.Dohodu so zástupcom zamestnancov máme. Ako dôvod som dala iné dôvody - nepriaznivá finančná situácia. Snáď to obstojí pred úradmi.