mark1982
05.09.08,13:11
Dobry den,
chcel by som sa informovat ohladom povinnosti nahlasovat prijem. Som v zamestnani na plny uvezok. Viac ako rok vsak vypomaham vo firme mojho buduceho svagra. V sucasnosti mam financne problemy. On sa mi tak teraz rozhodol poskytnut za moje sluzby odmenu vo vyske 22000Sk, aby som si ich usporiadal. Pozaduje vsak odomna fakturu za sluzby ktore som mu poskytol, aby si to mohol dat papierov. Ja nie som zivnostnik, nemam ICO a pod.

Chcel by som vediet toto: Ak to urobim(dam mu fakturu ktoru si on zaeviduje), ake su moje povinnosti s nahlasovanim tohoto zarobku. Nemal som unho ziadnu dohodu o vykonani prace ani nic. Je to jeho osobna iniciativa, aby mi pomohol. Ja by som vsak nechcel urobit nejaku chybu kedze sa v tom nevyznam. Predpokladam totiz, ze tento zisk budem musiet aj niekam zahlasit ak si on tu fakturu zalozi do uctovnictva, alebo nie?

Za vsetky odpovede vopred dakujem a prajem prijemny zbytok dna.
Vladimír Ozimý
05.09.08,12:48
nejde dokopy súkromná osoba a faktúra...faktúrujeme si niečo čo vykonávame za účelom nášho podnikania. To znamená môžte uzavrieť nejakú zmluvu ktorá bude považovaná pre vás ako príležitostný príjem podľa § 8 a tým pádom do hodnoty 25650 pre rok 2008 nemusíte ani zdaňovať. Používa sa na to napr. zmluva o dielo, nájomná zmluva...
ale každopádne byť vami nič nefaktúrujem lebo nie ste podnikateľský subjekt a pre vášho švagra by to bol ťažko obhájiteľný daňový výdavok...
evka-janekova
05.09.08,13:06
....... alebo príkazná zmluva
Vladimír Ozimý
05.09.08,13:22
....... alebo príkazná zmluva

zámerne som túto zmluvu neuviedol pretože viem že daňové úrady s tým robia problém. Radia túto zmluvu do § 5 a to je potom problém. Samozrejme je to o obhájení a dá sa zostrojiť aj taká príkazná zmluva ktorá je obhájiteľná len pozor na to....