Annaaa
05.09.08,14:47
Poraďáci,potrebovala by som od Vás skúsených poradiť s nasledovným..
s.r.o.v subdodávke robí nadstavbu bytového domu.Výstavba sa realizuje r.2008-2009.Uvažujem správne,že všetko budem účtovať na 042 až do kolaudácie v r.2009?Súčasťou zmluvy s mestom je aj vybudovanie parkoviska,ktoré bude vlastne bezplatne odovzdané mestu.Cena parkoviska je samozrejme zohľadnená v cene bytu.Ako mám účtovať vybudovanie tohto parkoviska? Môžem ho účtovať tiež na 042? Vopred Vám strašne ďakujem.
adato
08.09.08,16:52
Podľa môjho názoru bude potrebné v prípade bezodplatného odovzdania parkoviska mestu účtovať o darovaní. Výstavba parkoviska a povinnosť odovzdať ho mestu nevyplýva zo žiadneho zákona, teda nebude možné náklady na jeho obstaranie zahrnúť do nákladov na byty a náklady na jeho obstaranie budú daňovo neuznaným výdavkom.
Annaaa
09.09.08,08:47
Re: Darovanie chodníka mestu a daň z príjmov
Citát:
Pôvodca textu príspevku: zuzkadzugi
na pozemku plánujeme stavať byty...
ide mi o tú časť pozemku, na ktorej sa vybuduje chodník a potom sa daruje mestu...

§ 35 postupov účtovania v PU - je zadefinované čo je vyvolanou investiciou. Takže ja by som to zahrnul do ceny hodnoty stavby a odpisoval poprípade sa to odzrkadlí v cene pri predaji a vyradení...
Annaaa
09.09.08,08:53
Teraz som v rozpakoch,pretože v predchádzajúcej odpovedi je to v podstate to isté len s chodníkom.Ide vlastne o to,že mestá vlastne tlačia staviteľov bytov k tomu,pokiaľ nevybuduješ ...,nemáš šancu dostať povolenie na výstabu bytov.