Katarinka.anglicko
05.09.08,13:56
Chcem sa na trvalo vratit na Slovensko po 7 rokoch a so sebou si donesiem certifikat First Certificate in English.

Na Slovensku by som si chcela spravit statnu skusku z anglictiny, aby som mohla robit preklady a tlmocnictvo cez zivnost.

Poradi mi niekto prosim kde sa tato skuska da vykonat, ako dlho to trva, kolko stoji...

Vopred velmi pekne dakujem.
zuzik29
05.09.08,12:04
najprv si treba urobit Vseobecnu statnu skusku z anglictiny, a potom statnu skusku specializacia prekladatelstvo alebo tlmocnictvo. Prekladatelstvo a tlmocnictvo nie je to iste.
Na statnu skusku vseobecnu sa staci prihlasit a spravit ju, a na prekladatelstvo by som odporucala pripravu.
zanetth
05.09.08,12:09
Štátnu jazykovú skúšku si môžeš urobiť aj externe, bez toho aby si musela navštevovať kurz tu na Slovensku ak si na to trúfaš. Záleží odkiaľ si - napr. Jazyková škola na Palisádach, v Bratislave alebo Štátna jazyková škola v Nitre. ... Stačí dať do vyhladávača heslo štátna jazyková skúška. Na stránke príslušnej školy nájdeš všetko - podmienky, sylaby, termíny, prihlášku aj cenu. Pohybuje sa okolo 3000 Sk.
zanetth
05.09.08,12:20
najprv si treba urobit Vseobecnu statnu skusku z anglictiny, a potom statnu skusku specializacia prekladatelstvo alebo tlmocnictvo. Prekladatelstvo a tlmocnictvo nie je to iste.
Na statnu skusku vseobecnu sa staci prihlasit a spravit ju, a na prekladatelstvo by som odporucala pripravu.

Na otvorenie živnosti stačí všeobecná štátna jazyková skúška - tzn. bude robiť len úradne neoverené preklady. ( A dokonca je možné , že by na živnostenskom úrade uznali ako doklad o vzdelaní aj ten certifikát - pre istotu by som sa po príchode na Slovensko išla spýtať priamo tam kde si budeš vybavovať ŽL) Pokiaľ chceš získať súdnu pečiatku treba si ešte urobiť špeciálnu jazykovú skúšku v odbore prekladateľstvo alebo tlmočníctvo, ak som dobre informovaná túto je možné absolvovať len na jazykovej škole na Palisádach v BA. Potom ešte treba absolvovať nejaké školenie , ktoré robí ministersvo spravodlivosti a požiadať o udelenie súdnej pečiatky, podrobné info o podmienkach na udelenie súdnej pečiatky sú na stránke ministerstva spravodlivosti SR.