Jurho
05.09.08,15:30
Prajem vsetkým pekný den.........
mám tu jeden problémik a zároveň pár otázok...
Som študent VŠ - a zakaždým cez skúškové - resp. v den skúšky mávam neskutočné problémy - môžem robiť čokoľvek - jesť hocičo, alebo nejesť nič....je to uplne jedno - vždy ráno mám črevné, resp. žalúdočné problémy...
zatial som to riešil len čiernym uhlím...... no je to len provizórne....
osobne si myslim, že to má aj niečo s psychikou - bo aj ked je to primitívna skúška, "vôbec sa toho nebojím", naučený som ......... aj tak to vždy vyzerá tak isto......
a určite si viete predstaviť, ako je to nepríjemné, ked máte hentaké problémy cez test.......
NEVIEM - kto má s niečím podobným skúsenosti - uvítal by som rady, resp - liečbu, lieky....... po doktoroch nemám náladu moc behať, tak ak viete o niečom voľnopredajnom.........
VDAKA !!!
arizona
05.09.08,14:10
So žalúdkom nie sú žarty! Nie je dobré si zanedbať bolesti,môže to viesť k oveľa závažnejšiemu ochoreniu.Nemusí to byť žalúdok, môže to byť aj pankreas,ktorý sa prejavuje podobnými bolesťami. Nájdi si čas na lekára, na podrobnejšie vyšetrenie, príp. si daj zobrať krv na vyšetrenie ,či vylúčenie heliobaketra pil.

Na chorý žalúdok ti môže pomôcť pitie napr. repíkového čaju,pár týždňov ráno asi pol hod. pred jedlom.
Proti "črevným" problémom čaj z dubovej kôry, alebo banány.
ola
05.09.08,14:21
...a samozrejme aj psychika a stres pred skúškou. Možno by pomohlo naučiť sa zopár relaxačných a upokojujúcich techník ako zvládať stres. Choroby väčšinou začínajú v našej nepokojnej psychike. Kde nie je zdravý duch, nie je ani zdravé telo, časom sa to vždy odrazí na našom zdraví.
Naše podvedomie je silný pán.
Skús si nájsť nejaké stránky o upokojujúcich a relaxačných technikách, možno to zčasti pomôže
motylik7
05.09.08,20:58
So žalúdkom nie sú žarty! Nie je dobré si zanedbať bolesti,môže to viesť k oveľa závažnejšiemu ochoreniu.Nemusí to byť žalúdok, môže to byť aj pankreas,ktorý sa prejavuje podobnými bolesťami. Nájdi si čas na lekára, na podrobnejšie vyšetrenie, príp. si daj zobrať krv na vyšetrenie ,či vylúčenie heliobaketra pil.

Na chorý žalúdok ti môže pomôcť pitie napr. repíkového čaju,pár týždňov ráno asi pol hod. pred jedlom.
Proti "črevným" problémom čaj z dubovej kôry, alebo banány.
Ešte doplním: ... a medovku na upokojenie žalúdka i nervov.
pasuliatko
05.09.08,22:20
psychika robí velmi vela.skús si dať Endiex namiesto uhlia,je lepší a silnejší. to máš len zo stresu i ked vieš všetko proste toje ludska psychika.s tym neurobíš nič. veľa šťastia
feron
08.09.08,08:02
[quote=arizona;812883]So žalúdkom nie sú žarty! Nie je dobré si zanedbať bolesti,môže to viesť k oveľa závažnejšiemu ochoreniu.Nemusí to byť žalúdok, môže to byť aj pankreas,ktorý sa prejavuje podobnými bolesťami. Nájdi si čas na lekára, na podrobnejšie vyšetrenie, príp. si daj zobrať krv na vyšetrenie ,či vylúčenie heliobaketra pil.
Pokiaľ sa žalúdočné problémy prejavujú výlučne v súviaslosti so skúškou, tak helicobacter, príp.iná závažné ochorenie to pravdepodobne nebude. Úzkosť, strach, tréma zo skúšky sa môže prejavovať nejakým telesným príznakom, voláme to "somatizácia", pokiaľ napriek tomu dokážeš skúšku úspešne absolvovať, tak by som po liekoch nesiahal. Spúšťačom sú psychologické mechanizmy, ak by si sa zamyslel, čo Ti pred skúškou, v čase, kedy sa objavia problémy so žalúdkom, automaticky beží v hlave, myšlienky, tak by Ti to možno pomohlo identifikovať, čoho sa vlastne obávaš, a tá obava je spúšťačom telesného príznaku strachu. Môže to byť obava zo zlyhania, príp.jeho následkov, neistota, či si sa dobre pripravil, či budeš vediať pohotovo reagovať, alebo aj obava, či ťa žalúdočné problémy nevyradia zo skúšky (a sme v bludnom kruhu) alebo iné. Preto by som odporúčal mimo skúškového obdobia skočiť na pár sedení k psychoterapeutovi (psychológ, psychiater) a naučiť sa spôsob ako tieto situácie zvládnuť.
arizona
08.09.08,08:22
Pokiaľ sa žalúdočné problémy prejavujú výlučne v súviaslosti so skúškou, tak helicobacter, príp.iná závažné ochorenie to pravdepodobne nebude. Úzkosť, strach, tréma zo skúšky sa môže prejavovať nejakým telesným príznakom, voláme to "somatizácia", pokiaľ napriek tomu dokážeš skúšku úspešne absolvovať, tak by som po liekoch nesiahal. Spúšťačom sú psychologické mechanizmy, ak by si sa zamyslel, čo Ti pred skúškou, v čase, kedy sa objavia problémy so žalúdkom, automaticky beží v hlave, myšlienky, tak by Ti to možno pomohlo identifikovať, čoho sa vlastne obávaš, a tá obava je spúšťačom telesného príznaku strachu. Môže to byť obava zo zlyhania, príp.jeho následkov, neistota, či si sa dobre pripravil, či budeš vediať pohotovo reagovať, alebo aj obava, či ťa žalúdočné problémy nevyradia zo skúšky (a sme v bludnom kruhu) alebo iné. Preto by som odporúčal mimo skúškového obdobia skočiť na pár sedení k psychoterapeutovi (psychológ, psychiater) a naučiť sa spôsob ako tieto situácie zvládnuť.

Súhlasím s tebou. Možno som to ja nezrozumiteľne napísala.
Ak je to iba v skúškovom období a inokedy nie,tak pomôžu nejaké bylinkové čajíky na upokojenie žalúdka,alebo tebou spomínaný psychológ.

To varovanie a vyšetrenie u lekára som samozrejme myslela vtedy, ak by bolesti pretrvávali.
petmar
08.09.08,11:26
Chcel som napísať niečo iné, ale keď som si pozrel Tvoju doterajšiu činnosť tu na porade, vidím, že si veľmi talentovaný a tvoje príspevky sú na študenta na veľmi vysokej úrovni. Preto si pomysli pred skúškou aj na druhú alternatívu - no a čo, keď ju neurobím, čo sa také stane? Urobím ju na druhý krát. A načo mi bude červený diplom ...
Starí obchodníci (židovskí) mali zásadu, že na dôležité jednanie treba ísť hladný. Aj ja som sa to snažil dodržiavať pri skúškach, a veru to fungovalo.
A ráno vstaň 1/2 hodinu skôr, zacvič si, vypi dáku vodu bez bubkliniek, poseď na záchode, i zo 2x... a najmä kľud. Som presvedčený, že žiadneho bacila ani chorobu tela nemáš, je to vnímavá duša...
vema
13.10.08,06:37
Prosím Vás neviete niekto kontakt cez net na poradňu ohľadne žalúdočných problémov? Iba stránku , kde radí lekár. Primár Sk neprijíma teraz otázky a nemôžem nájsť niečo podobné. Ďakujem.
pasuliatko
13.10.08,16:52
So žalúdkom nie sú žarty! Nie je dobré si zanedbať bolesti,môže to viesť k oveľa závažnejšiemu ochoreniu.Nemusí to byť žalúdok, môže to byť aj pankreas,ktorý sa prejavuje podobnými bolesťami. Nájdi si čas na lekára, na podrobnejšie vyšetrenie, príp. si daj zobrať krv na vyšetrenie ,či vylúčenie heliobaketra pil.

Na chorý žalúdok ti môže pomôcť pitie napr. repíkového čaju,pár týždňov ráno asi pol hod. pred jedlom.
Proti "črevným" problémom čaj z dubovej kôry, alebo banány.

babány na črevné problémy?to počujem prvý raz a pokial viem čo sledujem v nemocnici má to úplne opačný účinok :D
Tweety
13.10.08,16:53
babány :D
:---:---:--- podarené.
pasuliatko
13.10.08,17:04
:---:---:--- podarené.

dakujem ale nikdy som o tom nepočula,že by to pomahalo..skorej to škodí a robia sa z toho hnačky:---
cloe
13.10.08,17:04
babány na črevné problémy?to počujem prvý raz a pokial viem čo sledujem v nemocnici má to úplne opačný účinok :D

No podľa mňa to nie je až taká mylná info, u mňa to funguje;)
pasuliatko
13.10.08,17:09
No podľa mňa to nie je až taká mylná info, u mňa to funguje;)

uprimne vidím čo to robí s pacientmi.. ale ved každý človek je iný:o
Tweety
13.10.08,17:09
No podľa mňa to nie je až taká mylná info, u mňa to funguje;)
Podstatné je to, aký banán zjeme. Je rozdiel či je dozretý tak akurát, alebo prezretý, pretože má stále iný účinok.
sonahelenamaria
14.10.08,08:55
Ahojte, ja som mala tiež žalúdočné problémy pred skúškami, som veľká trémistka. Riešila som to tak, že hodinu pred skúškou som si dala LEXAURIN a potom som bola v pohode.
Soňa
Stina
14.10.08,09:08
Prosím Vás neviete niekto kontakt cez net na poradňu ohľadne žalúdočných problémov? Iba stránku , kde radí lekár. Primár Sk neprijíma teraz otázky a nemôžem nájsť niečo podobné. Ďakujem.
skús www.zdravie.sk - tam sa otázky dajú zadávať.
Fabiana
14.10.08,11:27
Ja keď som mala nejaký stres - tak som pila Čaj proti stresu a nervozite. Kúpila som ho v supermarkete. Fakt ma ukľudnil a keď som išla na skúšku nič som si z toho nerobila či ju spravím alebo nie. Veď boli 3 termíny...a bola som úplne v pohoďke. A vďaka tomu som robila skúšky na prvý krát a väčšinou za 1.
JajaFabša
14.10.08,12:09
Nervozita pred skúškami je úplne bežná vec, niekto má problémy ako ty, ja som mávala také problémy, že sa mi žalúdok stiahol, celý deň som dokopy nič nezjedla a navyše som sa potila aj v najväčšej zime. Nervy mi pracovali ostošesť, ale pravdu povediac neriešila som to nijako, pretože som to považovala za bežný prejav. Po skúškach sprievodné javy nervozity zmizli a fungovala som ďalej normálne. Môj manžel spomínal, že každú skúšku odsedel na záchode, takže asi sa telo musí nejako vysporiadať s psychickou záťažou. Nehľadala by som za tým nič závažné, ale ak ti pomôžu nejaké prípravky alebo čaje na ukľudnenie tak to skús, ľahšie prekonáš to obdobie skúšok.
vema
14.10.08,18:39
skús www.zdravie.sk (http://www.zdravie.sk) - tam sa otázky dajú zadávať.
Stina, ďakujem, tú stránku poznám, ale tam neodpovedá doktor, ale iba laici.Je to fajn stránka chodím na ňu často. Ešte raz ďakujem.
alrisha
16.10.08,21:55
ja by som ti radila užívať v skúškovom období horčík (magnezium); v strese je spotreba horčíka zvýšená a jeden z prejavov nedostatku je aj dráždivé črevo - netráp sa a obstaraj si magnesii tabulete a aspon deň dva pred skúškou a ráno si vezmi, bude ti lepšie bez hnačky a bruchabolenia
diabol4
17.10.08,05:30
Mala som tiež problémy zo žalúdkom, tupé bolesti a pod. Pomohol mi homeopatický prostriedok Gastrocynésine. Lekárka mi odporučila brať ho najmenej 3 mesiace. Brala som ho dlhšie a teraz som úplne bez bolestí a problémov.
pepsikova
17.10.08,05:44
V lekárni dostať na voľno "SEDATIF PC",je to dobrý prípravok,homeopatikum,neuspáva ale ukľudnuje organizmus,skúsila som ho na sebe,keď sme mali písať prvú písomku.(stojí asi 78.-)
sybila3
17.10.08,06:15
Ja som to zažívala tiež, pred nejakou udalosťou, potom som to už mávala aj pred návštevou obchodu, stále som mala strach, zistila som, že to vyzerá na panickú poruchu. Je to o psychike................A ja som koľkokrát pred nejakou udalosťou nejedla aj dva dni, aj tak som musela utekať......Natrafila som na niekoľko kníh: Miluj svoj život, super kniha------Moc nášho podvedomia.........tam je vlastne popísané, že keď sa človek obáva, tak si to privoláva, ale keď si vsugeruješ určité myšlienky, že napríklad žalúdok je pokojný, cítam sa pokojne.........a fakt to funguje, je to len psychika, mne nezaberali ani čaje ani nijaké lieky až po prečítaní týchto kníh, som si vlastne uvedomila, že je to fakt o psychike. A u mňa to zabralo..........
miso2121
03.10.16,14:57
Ahoj Jurho,

Existujú techniky ako zvládnuť stres pred štátnicami. Vychádzajú z toho, že stres vzniká kvôli pocitu nevyhnutnosti aby sa situácia vyvinula podľa tvojích predstáv. No nemôžeš ju kontrolovať a bojíš sa, že sa vyvinie zle. Tieto tri body sú všetko, čo treba na odbúranie stresu.

Najzákladnejšia technika je ČO NAJHORŠIE SA MôŽE STAŤ?

Predstav si, že sa stane to najhoršie: Vytiahneš si najťažšiu tému zo všetkých. Zamrzneš a vypadne to aj to málo, čo si vedel. Nespravíš štátnice. Znechutená komisia ťa pošle preč.

A teraz sa spýtaj sám seba: Čo najhoršie sa môže stať, ak tie štátnice nespravím? Čo by sa stalo? Naozaj by som zomrel? Budem hladovať, žiť pod mostom, zamrznem cez zimu? Je škola moja jediná šanca? Už nikdy nenájdem dobrú prácu? Rozhodne NIE.

Nebude to jednoduché, ale prežiješ. Tvoj život NEBUDE zničený. Chvíľu by si sa cítil mizerne, skúčene, stratene. No časom to prebolí. Máš aspoň jeden opravný termín – jednu novú šancu. Niekedy i dve. Takže nič nie je stratené. Prípadne sa vrátiš domov, pôjdeš bývať s kamošom a budeš za čas pracoval v robote, ktorá ťa nebaví. Ale prežiješ.

Vedz aj to, že existuje mnoho ďalších príležitostí než škola. Samoštúdium, stovky vzdelávacích programov a kurzov, online vzdelávanie, celoživotné vzdelávanie. Veď pozri koľko ľudí sa vypracovalo na vrchol bez školy. Vymenuj ich niekoľko – z okolia aj zo sveta. Aj ty sa môžeš takto vypracovať.

Uvedomenie, že prežiješ aj keby si štátnice nespravil prináša zmierenie s negatívnym výsledkom. Nech to dopadne akokoľvek, ty pôjdeš ďalej – k lepšiemu. Preto prestaneš byť nervózny a vystresovaný.

Takže čo také najhoršie sa môže stať???

Ďalších 8 ukľudňujúcich techník ako zvládnuť stres pred štátnicami je tu:
http://bezbolestneucenie.sk/ako-zvladnut-stres-statnice/
S týmito technikami zvládneš štátnice v kľude, bez nervov a paniky.

Všetky techniky sú ZADARMO :-)
veronikasad
03.10.16,14:59
Ahoj Jurho,

Existujú techniky ako zvládnuť stres pred štátnicami. Vychádzajú z toho, že stres vzniká kvôli pocitu nevyhnutnosti aby sa situácia vyvinula podľa tvojích predstáv. No nemôžeš ju kontrolovať a bojíš sa, že sa vyvinie zle. Tieto tri body sú všetko, čo treba na odbúranie stresu.

Najzákladnejšia technika je ČO NAJHORŠIE SA MôŽE STAŤ?

Predstav si, že sa stane to najhoršie: Vytiahneš si najťažšiu tému zo všetkých. Zamrzneš a vypadne to aj to málo, čo si vedel. Nespravíš štátnice. Znechutená komisia ťa pošle preč.

A teraz sa spýtaj sám seba: Čo najhoršie sa môže stať, ak tie štátnice nespravím? Čo by sa stalo? Naozaj by som zomrel? Budem hladovať, žiť pod mostom, zamrznem cez zimu? Je škola moja jediná šanca? Už nikdy nenájdem dobrú prácu? Rozhodne NIE.

Nebude to jednoduché, ale prežiješ. Tvoj život NEBUDE zničený. Chvíľu by si sa cítil mizerne, skúčene, stratene. No časom to prebolí. Máš aspoň jeden opravný termín – jednu novú šancu. Niekedy i dve. Takže nič nie je stratené. Prípadne sa vrátiš domov, pôjdeš bývať s kamošom a budeš za čas pracoval v robote, ktorá ťa nebaví. Ale prežiješ.

Vedz aj to, že existuje mnoho ďalších príležitostí než škola. Samoštúdium, stovky vzdelávacích programov a kurzov, online vzdelávanie, celoživotné vzdelávanie. Veď pozri koľko ľudí sa vypracovalo na vrchol bez školy. Vymenuj ich niekoľko – z okolia aj zo sveta. Aj ty sa môžeš takto vypracovať.

Uvedomenie, že prežiješ aj keby si štátnice nespravil prináša zmierenie s negatívnym výsledkom. Nech to dopadne akokoľvek, ty pôjdeš ďalej – k lepšiemu. Preto prestaneš byť nervózny a vystresovaný.

Takže čo také najhoršie sa môže stať???

Ďalších 8 ukľudňujúcich techník ako zvládnuť stres pred štátnicami je tu:
http://bezbolestneucenie.sk/ako-zvladnut-stres-statnice/
S týmito technikami zvládneš štátnice v kľude, bez nervov a paniky.

Všetky techniky sú ZADARMO :-)
Myslíš,ze tie štátnice ešte ani po 8 rokoch od založenia témy neurobil?