dibarbora
05.09.08,16:27
Dobrý deň, chcel by som poprosiť znalých ľudí o radu.
Pracujem v nepretržitej prevádzke, t.j. podľa rozpisu smien na rok dopredu, takže vznikajú rozdiely v odpracovaných hodinách v jednotlivých mesiacoch. Fond pracovného času mám uzatváraný raz ročne.
Za prácu som odmeňovaný tarifnou mesačnou mzdou.

Doteraz mi v prípade čerpania dovolenky v mesiaci počítali mzdu za odpracované hodiny nasledovne: (tarifná mzda/(kalendárny mesačný fond))*(mesačný fond-dovolenka)
kalendárny mesačný fond = počet pracovných dní x 7,5 hodiny

Po novom zmenili výpočet nasledovne: (tarifná mzda/(skutočný mesačný fond))*(odpracované hodiny).

Druhý variant má nevýhodu, že pokiaľ mám v mesiaci menej plánovaných hodín ako je kalendárny mesačný fond a čerpám dovolenku tak mzda za odpracované hodiny je nižšia ako pri pôvodnom systéme počítania.

Potreboval by som vedieť či sa jedná o zákonný spôsob počítania mzdy, nakoľko mám pocit, že v prípade dovolenky mám mzdu počítanú ako by som bol platený hodinovou a nie tarifnou mzdou. (zmena systému počítania mi bola zdôvodnená zmenou účtovného sw).

Za odpovede vopred ďakujem.:)
azuz
08.09.08,05:13
Výpočet upravuje §134 ZP.
Zjednodušene je to takto: Dosiahnutá mzda za štvrťrok/všetky skutočne odpracované hodiny v štvrťroku. Zmena softvéru nemá mať vplyv na výpočet priemeru.
Do mzdy sa zahŕňa napr. aj mzda a príplatok za nadčas a do hodín aj napr. hodiny odpracované v nadčase.
Reve
10.09.08,16:45
Zdravím, ja by som potrebovala poradiť - už sa mi to mieša. Zamestnanec má stanovenú mesačnú mzdu na 18 000. Nastúpil v 6/08, odpracoval celý mesiac, tak isto júl a v auguste si čerpal 8 dní dovolenky (bol tam aj jeden sviatok) a múdra mašinka vypočítala hrubú mzdu len 17.841. JE TO NORMÁLNE, ABY MAL MENEJ, KEĎ IDE NA DOVOLENKU?
neviem si s tým rady.
Vopred ďakujem
renata:mee:
Andyke
10.09.08,18:18
Áno, môže mať zamestnanec pri čerpaní dovolenky hrubú mzdu nižšiu ako v prac.zmluve dohodnutú. V prac.zmluve má dohodnutú mzdu pri odpracovaní celého fondu pracovného času za príslušný mesiac.
dibarbora
16.09.08,16:19
Otázku som napísal velmi zložito, počítanie dovolenkového priemeru mi je jasné. Ide mi o výpočet mzdy za odpracovaný čas v mesiaci v ktorom som čerpal dovolenku. Potreboval by som vedieť aký mesačný fond je potrebné brať do úvahy ako základ (skutočne odpracovaný v mesiaci (dovolenka + odpracované hodiny) alebo fond daný počtom prac dní v mesiaci). Pracujem na smeny a každý mesiac mám iný počet odpracovaných hodín. Vdaka.
dibarbora
02.10.08,17:25
Poprosil by som ešte raz o radu, predchádzajúce príspevky som napísal veľmi zložito, skúsim teda napísať konkrétny príklad.
Na úvod základné informácie, pracujem na 12 h smeny, mám nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas. Týždenný prac. čas mám 37,5h. Mesačný tarifný plat je 15000 Sk. Zoberme si mesiac s 22 prac dňami, t.j. mesačný prac fond je 22*7,5h=165h

Príklad 1. v mesiaci mám plánované odpracovať 12 smien, takže 12x12=144h
na 2 smeny si zoberiem dovolenku t.j. 2x12=24h.
Starý výpočet mzdy za odpracované smeny bol nasledovný
(15000/165)*(165-24)=12818
Nový model výpočtu mzdy za odpracované smeny
(15000/144)*(144-24)=12500

Príklad 2. v mesiaci mám plánované odpracovať 15 smien, takže 15x12=180h
na 2 smeny si zoberiem dovolenku t.j. 2x12=24h.
Starý výpočet mzdy za odpracované smeny bol nasledovný
(15000/165)*(165-24)=12818
Nový model výpočtu mzdy za odpracované smeny
(15000/180)*(180-24)=13000

Dva príklady som uviedol preto, lebo nový model, ktorý nám vo firme zaviedli je závislý od odpracovaných hodín v mesiaci, ktoré ako zamestnanec neviem ovplyvniť. Po dôkladnej analýze je pre mňa nový model nevýhodný lebo na vynahradenie straty z kratšieho mesiaca musím odrobiť v dlhšom mesiaci viac hodín ako som v kratšom stratil . Potreboval by som vedieť či z hľadiska legislatívy je nový model správny, lebo som zatiaľ nenašiel nič relevantné v zákonoch. Za každú reakciu veľmi ďakujem.
brčko
02.10.08,20:47
endrju, predsalen sa mi zdá, že daliborova (aha, on je dibarbora :) ) otázka je o niečom inom. On rozdiely v matematike chápe, preto uviedol tie dva mesiace. Ide mu len o to, ktorý fond pracovného času je správne pri výpočte použiť, či "kalendárny" alebo "skutočný".
Či to je uvedené niekde skryte v zákonníku práce alebo je to na zamestnávatelovi.
brčko
02.10.08,22:54
dibarbora,
už tu sedím nad manželovými páskami riadnu dobu (a teda nie prvý krát, ale vdaka tebe som sa posunula o niečo dalej) a zistila som, že im to aspon za pár posledným mesiacov rátajú tým prvým spôsodom. No nemám presné údaje o jeho dochádzke (ťažko to z tých pások dolujem, kde je aký údaj) a tiež mi chýba komplet ich kalendár zmien, lebo niektoré zmeny sú u nich nepovinné a ak ich odpracujú, tak sa to ráta za nadčas. Tiež neviem, či majú rozvrhnuté smeny na rok 2008 na 1875hodín (bez sviatkov) alebo 1965hodín (so sviatkami) alebo inak, lebo to sa mi zdá dôležité.
http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php toto som použila aj nižšie

V tej súvislosti mám na teba dotaz.
Pri tom prvom spôsobe výpočtu používali kalendárny fond prac.času vrátane platených sviatkov alebo bez, t.j. za mesiac
1/08 (má 22 prac.dní +1sviatok) použili 172,5hodín alebo 165hodín
3/08 (19 prac.+2sviatky) 157,5 alebo 142,5hod.
5/08 (20 prac.+2sviatky) 165 alebo 150hod.
8/08 (20prac.+1sv) 157,5 alebo 150hod.

Ak totiž predtým používali na výpočet fond aj so sviatkami a rozvrhli smeny na celý rok bez sviatkov (tak ako aj zamestnanci s rovnomerne rozvrhnutým prac.časom majú platené sviatky aj ked ich neodrobia) a teraz používajú skutočný fond, t.j. len za odpracované hodiny bez sviatkov, tak ozaj je teraz ten výpočet pre zamestnancov nevýhodnejší, lebo na odpracovanú hodinu majú menej. Dúfam, že som v tomto závere neurobila nejakú logickú chybu, no už to na dnes nechám. No to súvisí skôr so sviatkami. (inak toto už niekto rozoberal v téme o nerovnomernom prac.čase, no vtedy som nebola vôbec zorientovaná :o , teraz som aspon trošičku :--- )
To je výsledok mojej dnešnej analýzy. :D:D

Snád nevadí, že som aj trochu mimo témy, lebo som to rozšírila na spôsob výpočtu mzdy (nie dovolenky) :)
No ozaj by som bola zvedavá na to, aký je pri nepretržitej prevádzke skutočný fond prac. času na rok 2008, či 1875hod. alebo 1965hod. Podla zákonník práce § 85 ods.5, § 87 ods. 1+2 mi to skôr pripadá, že 1965hod. V takom prípade je to trochu nespravodlivé oproti zamestnancom odmenovaných mesačnou mzdou s rovnomerne rozvrhnutým prac.časom z dôvodu platených sviatkov pripadajúcich na prac.dni, ktoré aj ked neodrobia, majú preplatené. No v tom prípade, ak sa na výpočet mzdy (dovolenky) použil rovnaký kalend.fond prac.času ako pre plán smien, tak by rozdiel vo výpočte v priemere nemal byť podstatný oproti spôsobu nového výpočtu.
No musím pozriem inokedy dôkladnejšie v starších témach.;)

endrju,
zákonník práce sa síce nezaoberá kalendárnym fondom prac.času, preto som použila v príspevku slovo "skryte" t.j. cez týždenný prac.čas + napr. úpravu nerovnom.prac. času + preplácanie sviatkov, dovolenky ...
dibarbora
03.10.08,14:26
endrju, predsalen sa mi zdá, že daliborova (aha, on je dibarbora :) ) otázka je o niečom inom. On rozdiely v matematike chápe, preto uviedol tie dva mesiace. Ide mu len o to, ktorý fond pracovného času je správne pri výpočte použiť, či "kalendárny" alebo "skutočný".
Či to je uvedené niekde skryte v zákonníku práce alebo je to na zamestnávatelovi.
Presne ako píšeš ide o právnu stránku problému, lebo keď mám krátky mesiac tak pri čerpaní dovolenky za určitých okolností tratím nemalé peniaze. V prípade že mám v mesiaci hodín viac ako je plán podľa pracovného kalendára, tak nedostanem zamozrejme zaplatené nadčasy lebo fond pracovného času mám vyrovnávaný ročne (do plusu sa dostanem ked si v dlhšom mesiaci vezmem dovolenku, lenže matematický model je taký, že na vyrovnanie straty z kratšieho mesiaca musím mať v dlhšom výrazne viac hodín ako mi chýba v mesiaci kratšom). Výpočtu ako takému samozrejme chápem.
dibarbora
03.10.08,14:34
dibarbora,
už tu sedím nad manželovými páskami riadnu dobu (a teda nie prvý krát, ale vdaka tebe som sa posunula o niečo dalej) a zistila som, že im to aspon za pár posledným mesiacov rátajú tým prvým spôsodom. No nemám presné údaje o jeho dochádzke (ťažko to z tých pások dolujem, kde je aký údaj) a tiež mi chýba komplet ich kalendár zmien, lebo niektoré zmeny sú u nich nepovinné a ak ich odpracujú, tak sa to ráta za nadčas. Tiež neviem, či majú rozvrhnuté smeny na rok 2008 na 1875hodín (bez sviatkov) alebo 1965hodín (so sviatkami) alebo inak, lebo to sa mi zdá dôležité.
toto som použila aj nižšie

V tej súvislosti mám na teba dotaz.
Pri tom prvom spôsobe výpočtu používali kalendárny fond prac.času vrátane platených sviatkov alebo bez, t.j. za mesiac
1/08 (má 22 prac.dní +1sviatok) použili 172,5hodín alebo 165hodín
3/08 (19 prac.+2sviatky) 157,5 alebo 142,5hod.
5/08 (20 prac.+2sviatky) 165 alebo 150hod.
8/08 (20prac.+1sv) 157,5 alebo 150hod.

Ak totiž predtým používali na výpočet fond aj so sviatkami a rozvrhli smeny na celý rok bez sviatkov (tak ako aj zamestnanci s rovnomerne rozvrhnutým prac.časom majú platené sviatky aj ked ich neodrobia) a teraz používajú skutočný fond, t.j. len za odpracované hodiny bez sviatkov, tak ozaj je teraz ten výpočet pre zamestnancov nevýhodnejší, lebo na odpracovanú hodinu majú menej. Dúfam, že som v tomto závere neurobila nejakú logickú chybu, no už to na dnes nechám. No to súvisí skôr so sviatkami. (inak toto už niekto rozoberal v téme o nerovnomernom prac.čase, no vtedy som nebola vôbec zorientovaná :o , teraz som aspon trošičku :--- )
To je výsledok mojej dnešnej analýzy. :D:D

Snád nevadí, že som aj trochu mimo témy, lebo som to rozšírila na spôsob výpočtu mzdy (nie dovolenky) :)
No ozaj by som bola zvedavá na to, aký je pri nepretržitej prevádzke skutočný fond prac. času na rok 2008, či 1875hod. alebo 1965hod. Podla zákonník práce § 85 ods.5, § 87 ods. 1+2 mi to skôr pripadá, že 1965hod. V takom prípade je to trochu nespravodlivé oproti zamestnancom odmenovaných mesačnou mzdou s rovnomerne rozvrhnutým prac.časom z dôvodu platených sviatkov pripadajúcich na prac.dni, ktoré aj ked neodrobia, majú preplatené. No v tom prípade, ak sa na výpočet mzdy (dovolenky) použil rovnaký kalend.fond prac.času ako pre plán smien, tak by rozdiel vo výpočte v priemere nemal byť podstatný oproti spôsobu nového výpočtu.
No musím pozriem inokedy dôkladnejšie v starších témach.;)

endrju,
zákonník práce sa síce nezaoberá kalendárnym fondom prac.času, preto som použila v príspevku slovo "skryte" t.j. cez týždenný prac.čas + napr. úpravu nerovnom.prac. času + preplácanie sviatkov, dovolenky ...

Takže odpoveď na tvoju otázku znie, že mesačný kalendárny fond bol a stále je braný v mojom prípade spolu so štátnymi sviatkami takže napr. tento september mal u mňa 7,5x22=165h

Ešte k tým sviatkom, v mojom prípade keď cez sviatok robím, tak mám príplatok a keď nerobím tak to mám ako vikend a žiadne hodiny nedostanem ako zamestnanci len na ranných smenách cez prac týždeň.
jojka2001
18.03.11,17:26
ahojte, prosim viete mi poradit,ze ako vypocitat vymer.zaklad? pracovnik bol zamest. 21.10-31.10.2010,program POHODA mi vyratal vymer.zaklad 372,25e, co znam.ze z hrubej mzdy 1116,75:21 prac.dni x 7 odprac.prac.dni...to je tyhc 372,25, ale pani na soc.poistovni mi to vratila,ze to mame zle...jej vypocet:
1116,75eur : 31 dní = 36,02419 (na 1 deň) * 11 dní = 396,26609

tak teraz fakt neviem kde je sever...davala som to kontrolovat aj pracovnickam do pohody, a potvrdili mi spravnost mojeho vypoctu....
tak ako sa to vlastne ma ratat? zeby sa program mylil?
dakujem krasne
katka50
18.03.11,18:10
ahojte, prosim viete mi poradit,ze ako vypocitat vymer.zaklad? pracovnik bol zamest. 21.10-31.10.2010,program POHODA mi vyratal vymer.zaklad 372,25e, co znam.ze z hrubej mzdy 1116,75:21 prac.dni x 7 odprac.prac.dni...to je tyhc 372,25, ale pani na soc.poistovni mi to vratila,ze to mame zle...jej vypocet:
1116,75eur : 31 dní = 36,02419 (na 1 deň) * 11 dní = 396,26609

tak teraz fakt neviem kde je sever...davala som to kontrolovat aj pracovnickam do pohody, a potvrdili mi spravnost mojeho vypoctu....
tak ako sa to vlastne ma ratat? zeby sa program mylil?
dakujem krasne
Výpočet zamestnankyne SP je správny. Pri pomernom max. VZ do SP pracuješ s kalendárnymi dňami a do ZP s prac. dňami.

Zákon 461/2003 § 138 ods.13

(13) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odsekoch 5 až 7, 9 a 10 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.