blazenamlynarikova
05.09.08,16:39
Pekný podvečer.

Po včerajšej dobrej skúsenosti s Poradou som nabrala odvahu na ďalšiu otázku: môže SZČO, účtujúca v JÚ, plátca DPH (štvrťročne) pozastaviť živnosť napr. od 1.1. 2009? Ak áno, ako má postupovať?

Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
05.09.08,15:09
Pekný podvečer.

Po včerajšej dobrej skúsenosti s Poradou som nabrala odvahu na ďalšiu otázku: môže SZČO, účtujúca v JÚ, plátca DPH (štvrťročne) pozastaviť živnosť napr. od 1.1. 2009? Ak áno, ako má postupovať?

Ďakujem pekne.

Môže pozastaviť. Začne na živnostenskom úrade, kde zaplatí 200,- Sk. Najmenej na 6 mesiacov sa dá zastaviť. Keď dostane rozhodnutie o pozastavení, treba to zaniesť aj na DÚ. Tak isto aj v ZP a SP nahlásiť zmenu.

Len pozor, ak je platiteľom DPH, tak pozastavením živnosti mu nezaniká povinnosť podávanie DPH priznania.
mariannak
26.10.08,13:55
a ak v októbri dosiahol obrat 1,5 mil. a k 17.10.2008 pozastavil živnosť, musí sa registrovať pre DPH a potom podávať prázdne DPH?
mariannak
26.10.08,17:27
prosím....
JankaO
26.10.08,17:36
a ak v októbri dosiahol obrat 1,5 mil. a k 17.10.2008 pozastavil živnosť, musí sa registrovať pre DPH a potom podávať prázdne DPH?

Áno
Jana Acsová
26.10.08,17:37
a ak v októbri dosiahol obrat 1,5 mil. a k 17.10.2008 pozastavil živnosť, musí sa registrovať pre DPH a potom podávať prázdne DPH?Obrat dosiahol. Povinnosť registrácie vznikla. Požiada o registráciu a oznámi ostatné skutočnosti, t.j. pozastavenie živnosti. A čaká ...
Pru
08.11.08,17:41
Známi má pozastavenú živnosť do konca roka, nakoľko pracoval v zahraničí. Obnoví živnosť až v januári. Lenže nevie, čo teraz dva mesiace do konca roka, nechce sa prihlásiť na úrad práce, môže sa zamestnať aspoň na dohodu? ďakujem
Pru
09.11.08,08:45
prosím, mohol by mi niekto odpovedať?
DanielaSL
09.11.08,08:59
To je jeho vec, či sa prihlási na ÚP alebo nie. Ale v prípade , že sa neprihlási, tak si bude musieť platiť sám zdravotné poistenie. V prípade , že bude prihlásený na ÚP, tak za neho bude platiť štát.
Muška
09.11.08,09:01
Pru, jasne , že môže.
P.S. Dani nepredbiehaj sa :D
Pru
09.11.08,12:10
Nemám pracovníka na dohodu, čo musí urobiť, zamestnať sa vo firme môže aj spätne, napr. od 1.11.? Alebo kde sa dočítam, čo treba urobiť. Aby sa nemusel hlásiť na ÚP a aby mal pokryté tie dva mesiace, kým obnoví živnosť? ďakujem
DanielaSL
09.11.08,12:14
Pracovník musí byť prihlásený do Sociálnej poisťovne deň pred začatím pracovného pomeru. A je to jedno, či to je na pracovnú zmluvu alebo na dohodu. Takže spätne len s rizikom, že zaplatí zamestnávateľ pokutu. Do zdravotnej poisťovne do 8 dní.
DanielaSL
09.11.08,12:15
Najlepšie je prihlásiť sa na ÚP...alebo jednoducho zaplatiť si za tie dva mesiace zdravotné poistenie ako dobrovoľný platca.
Pru
09.11.08,12:31
takže je lepšie nezamestnať sa na dohodu, ale si zaplatiť do SP nemocenské? Lebo on by potreboval vedieť, čo je lepšie urobiť. živnosť obnoví v januári, na ÚP sa nechce hlásiť na dva mesiace, takže rozmýšľal, že len zamestnať sa na dohodu. Ešte chcem upraviť, že či mu tie mesiace nebudú chýbať v odrobenom čase do dôchodku.
DanielaSL
09.11.08,12:54
takže je lepšie nezamestnať sa na dohodu, ale si zaplatiť do SP nemocenské? Lebo on by potreboval vedieť, čo je lepšie urobiť. živnosť obnoví v januári, na ÚP sa nechce hlásiť na dva mesiace, takže rozmýšľal, že len zamestnať sa na dohodu. Ešte chcem upraviť, že či mu tie mesiace nebudú chýbať v odrobenom čase do dôchodku.

Zamestnávať ho bude kto?
Pru
09.11.08,13:00
je jedno kto ho zamestná, má možnosť zamestnať sa, ale nevie, či sa mu to oplatí na dohodu a od januára obnoviť živnosť. Ale čo som sa teraz dočítala, tak práca na dohodu sa nezapočítava do dôchodku, ani keby bol vedený na úrade práce. Takže by sa mal do konca prihlásiť do ZP ako samoplatiteľ a do SP dobrovoľne nemocensky, dôchodkovo- to neviem či sa oplati do januára? poraďte
DanielaSL
09.11.08,13:26
No ako samoplatiteľ potom do ZP musí...a do SP len ako chce. Keď chce, aby sa mu to obdobie rátalo do dôchodku..tak nech sa prihlási ,ale len na dôchodkové poistenie.
Pru
09.11.08,13:51
Takže aby som to zhrnula, mal by sa prihlásiť do konca roka do ZP ako samoplatiteľ, od obnovenia živnosti sa prihlásiť na povinné. Do SP len dobrovolne dôchodkové do konca roka a potom zmeniť od januára? On si v zahraničí platil všetko celý rok, takže tu neodvádzal nič.
Pru
10.11.08,05:04
Môže mi to niekto odobriť? Do tej sociálky sa musí prihlásiť na dobrovoľné, alebo bude stačiť od januára? dík
Muška
10.11.08,08:28
Môže mi to niekto odobriť? Do tej sociálky sa musí prihlásiť na dobrovoľné, alebo bude stačiť od januára? dík

...veď ak je to "dobrovoľné", čiže záleží od Teba, kedy sa na "dobrovoľné" prihlásiš
Pru
11.11.08,07:40
áno viem, že je to dobrovoľné, len on nevie, či sa tam teraz prihlási na dobrovoľné. Bol rok v zahraničí, takže mal pozastavenú živnosť, bol odhlásený zo sociálky. Preto teraz potrebuje poradiť, či sa prihlásiť dobrovoľne, alebo až od januára keď obnoví živnosť, alebo až po podaní daňového ako je to pri nových živnostníkoch. Ak sa neprihlási na dobrovoľné teraz dva mesiace, či mu to nebude niekedy chýbať kvôli dôchodku? ďakujem
Pru
08.01.09,13:48
ahojte , som tu zas, od zajtra dotyčný obnovuje živnosť. Mal by sa zaregistrovať do sociálky a platiť dobrovolne, keď mal na rok a pol pozastavenú alebo povinne platiť z minima? ďakujem
Pru
08.01.09,16:14
prosím odpovie mi niekto, neviem, či mu mám vypísať registračný list. ďakujem
Muška
08.01.09,16:31
Ak 1.7.2008 nebol povinný sa registrovať do SP /podľa toho čo píšeš, tak v tom období mal pozastavenú živnosť/.
V r. 2008 nemal príjem ako SZČO, tak ani 1.7.2009 sa nebude musieť registrovať do SP.
Takže ozaj je len na ňom či sa dobrovoľne prihlási alebo nie.
Muška
08.01.09,16:35
Ešte doplním, že podľa toho čo píšeš, tak POVINNOSŤ prihlásiť sa do SP bude mať najskôr 1.7.2010 /aj to podľa príjmu v roku 2009/.

Ale samozrejme môže sa do SP prihlásiť dobrovoľne, tak ako sme Ti písali vyššie
Pru
08.01.09,16:38
Dobrovolne by mu stačilo zatiaľ len nemocenské a neskôr uvidí?
chcela som mu vypísať na stránke SP reg. list, ale stále sa mi otvára len poučenie od 1.1., neviem či môžem vypísať RL, ktorý bol platný do konca roka?
veronikasad
08.01.09,17:22
Dobrovolne by mu stačilo zatiaľ len nemocenské a neskôr uvidí?
chcela som mu vypísať na stránke SP reg. list, ale stále sa mi otvára len poučenie od 1.1., neviem či môžem vypísať RL, ktorý bol platný do konca roka?
Na stránke SP sú dva druhy RL FO. Na našej pobočke pri dobrovolnej registrácii berú len nový RL FO (€).
Pru
08.01.09,17:34
prosím ťa a kde sa dá stiahnuť nový v Eurách? ďakujem pekne.
veronikasad
08.01.09,17:36
prosím ťa a kde sa dá stiahnuť nový v Eurách? ďakujem pekne.

http://www.socpoist.sk/ext_dok-rl-fo-112009/20701c