sosana.pk
05.09.08,17:03
Ahojte, blíži sa finálnz zber úrody a tak sa v záhrade hromadí aj rôzny odpad. Vie muňi niekto poradť, čo sa môže kompostovať a čo nie? Kompostér sme si kúpili len na jar a nehceme urobiť chybu.
arizona
05.09.08,19:13
Kompost možno vyrobiť v kompostovej jame alebo vo vyrobenej ohrade zo sieťoviny, alebo z riedko položených dosák, či tehál. Steny kompostiska murujeme tak, aby bol zo všetkých strán zabezpečený prístup vzduchu. Vrstvíme ho do výšky asi 1 m a to podľa toho, koľko máme k dispozícii odpadu. Pre lepšiu manipuláciu je vhodné, ak sú steny kompostiska rozoberateľné. V záhrade umiestňujeme kompostisko na odľahlom, tienistom mieste. Východiskovými materiálmi na kompostovanie môžu byť buriny s nevyzretými semenami (okrem trvácich, napr. pýru, či pupenca), tráva, lístie rastlín (okrem listov orecha, pagaštana, vŕby a topoľa), slama, odpadky z kuchyne (okrem mäsa a kostí), piliny z dreva listnatých stromov (nie z ihličnatých), kôra zo stromov, drevená drvina z ovocných stromov a výhonkov viniča (v obchodnej sieti dostať malé drviče konárov), rašelina, kamenná múčka, mletý vápenec, dolomit, bahno z rybníkov a potokov, blato, popol z dreva, kartón, kávová usadenina, vyluhované čajové lístky a ďalšie vhodné materiály. Vhodné je pridať menšie množstvo maštaľného hnoja a výluhy z bylín (pŕhľavy, myšieho chvostu, rumančeka kamilkového, púpavy, hluchavky bielej, podbeľu a pod. Zrenie kompostu urýchli aj zákvas z hydinového trusu, močovka, hnojovica, kravinec, alebo v obchodnej sieti kúpené urýchľovače zrenia kompostu.



http://mojdom.zoznam.sk/cl/10125/136034/Kompost-%E2%80%93-cisto-naturalna-zalezitost

http://www.sosna.sk/clanok.php?artID=47
Terezia13
20.08.12,18:18
Vie niekto poradiť, ako sa vyrába kompost? Chcela by som zlikvidovať miesto, kde do teraz hádžem zvyšky zeleniny, zhnité ovocie jednoducho odpad. Už som to skúšala miešať - vrstu odpadu a vrstvu zeminy. Ale bolo z toho niečo ako nepodarený betón.
Stefan2005
20.08.12,18:30
... aj tri postupy správneho kompostovania ponúka na svojich stránkach obec Nová Lubovňa:
http://www.novalubovna.sk/spravny-postup-kompostovanie/
Stefan2005
20.08.12,18:38
....Už som to skúšala miešať - vrstu odpadu a vrstvu zeminy....Ale bolo z toho niečo ako nepodarený betón.

... z vyššie uvedeného vyplýva, že v komposte chýba (v správnom pomere) suchý, drevnatý materiál (piliny, drevená drť,...) viažuci uhlík
deane7
20.08.12,19:48
A nedávať tam choré napadnuté časti rastlín a plodov.
arizona
20.08.12,20:17
Vie niekto poradiť, ako sa vyrába kompost? Chcela by som zlikvidovať miesto, kde do teraz hádžem zvyšky zeleniny, zhnité ovocie jednoducho odpad. Už som to skúšala miešať - vrstu odpadu a vrstvu zeminy. Ale bolo z toho niečo ako nepodarený betón.
Kompostu prospieva ak sa obcas premiesa,alebo poprehaduje,nech sa moze rovnomerne rozkladat a prevetrat.

Spravne zalozeny kompost by nemal zapachat ! Ak smrdi, znamena to, ze je to hnojisko a nie dobry kompost,ktory sa da pouzit do zahrady...
arizona
20.08.12,20:19
vyborna pomocka pre kompostovanie a zalozenie spravneho kompostu

http://www.priateliazeme.sk/spz/files/domace-kompostovanie-brozura-w.pdf
KEJKA
21.08.12,06:10
kedže do kompostera dávam iba pokosenú trávu, tiež to nič moc nie je, a je to jedna veľká guča, ktorú raz za rok rozhodí syn na aktuálne vybrané miesto a tam sa to cez zimu do jari alebo skôr opačne - na jar to rozhodí a počas roka sa to akosi ešte spracuje. Nie je to správny postup, ale trávu niekam musím dať a ten kompostér je na to vhodné miesto. Dávam od konca leta aj pod kríky, stromy......
brožúra je výborná, skvelá......už viem kde robím chybu a ako na to.
horinka
21.08.12,06:40
kedže do kompostera dávam iba pokosenú trávu, tiež to nič moc nie je, a je to jedna veľká guča, ktorú raz za rok rozhodí syn na aktuálne vybrané miesto a tam sa to cez zimu do jari alebo skôr opačne - na jar to rozhodí a počas roka sa to akosi ešte spracuje. Nie je to správny postup, ale trávu niekam musím dať a ten kompostér je na to vhodné miesto. Dávam od konca leta aj pod kríky, stromy......
Ja dávam celý rok trávu pod stromy okolo kmeňov cca asi do priemeru 1 m. Vždy pri kosení to primerane porozdeľujem. Do jari to všetko uhnije a priaznivo to vplýva na stromy. Navyše za suchého počasia to v lete zadržuje vlahu. Kompostovisko mám urobené zo starých paliet. Pospájané drôtom, takže v prípade potreby môžem ktorúkoľvek stranu odhradiť. Mám dve. Jedno používam, v druhom kompost zreje. Začínam spadnutým lístím na jeseň, počas roka tam dávam všetko čo sa môže kompostovať. Ak nemám hnoj, tak tam občas hodím hlinu zo zahrádky. Na jeseň vždy mám jedno kompostovisko vyzreté, vyberiem ho a pokračujem tým lístím. Vôbec kompost nepremiešavam a ešte sa nestalo, že by nevyzrel.
alchstuip
21.08.12,08:18
hmmm, tusim sa zase robi okolo niecoho velka veda.... v rohu zahrady sme spravili zo starych plotovych dielov ohradu cca 150X150 cm, vyska cca 120.... a hadze sa tam vsetko co je rozlozitelne, zahradny aj kuchynsky odpad, pokosenu travu, ostrihane kriky a podobne. Na jar aj podrvene konare zo strihania asi 250 stromov.... a postupne sa to vrstvi az do casu, kym sa tam na vysku uz nic nezmesti. Potom sprevim vedla druhu ohradu a povodnu zasypem vrstvou zeme a ostane tak, kym sa nova nezaplni. Ked zase treba novu, tak ta co lezala ladom sa rozhadze po zahrade. Ziadna velka veda, funguje to.

V sucasnosti sa fakt zo vsetkeho robi velka veda a pritom tieto veci funguju tak akosi same.
Terezia13
21.08.12,13:24
... z vyššie uvedeného vyplýva, že v komposte chýba (v správnom pomere) suchý, drevnatý materiál (piliny, drevená drť,...) viažuci uhlík


no to nemám, ale nepomohli by listy zo stromov? prekladať to listami zo stromov a fakt to zapácha, ako píše "arizona" prísp. 7
KEJKA
21.08.12,13:43
no to nemám, ale nepomohli by listy zo stromov? prekladať to listami zo stromov a fakt to zapácha, ako píše "arizona" prísp. 7
príspevok 8 - odporúčam.
listie a lístie - nie je to celkom jedno, aké.
Patrik17
21.08.12,14:32
V žiadnom prípade sa nepoužívajú listy, ktoré obsahujú v sebe nejaký alkaloid. Počul som napr. o pridávaní lístia z gaštanov :D alebo lipy. - nebolo to ok
pavol54
21.08.12,15:33
odumreté časti sa vždy rozložia pričom sa uvoľňujú chemické látky ktoré spravidla páchnu nech sa tomuto procesu hovorí akokoľvek. tieto uvolnené látky sa buď dostanú do ovzdušia alebo zreagujú s inými voľnými chemickými prvkami a pach pominie. ak hromadu zbytkov prekryjete fóliou, eliminujete zápach a naopak zvýšenou teplotou úrýchlite proces rozkladu a tým aj zmenšenie hromady ak tam ešte prihodíte za lopatu červíkov zo starej spracovanej kopy proces len urýchlite a na jeseň máte krásny voňavý kompost.
pri tejto činnosti sú typické veľké množstvá mušiek, pod fóliou, a odtekajúca kvapalina do podložia ktoré treba upraviť tak aby sa neroztekala do okolia.
Patrik17
22.08.12,07:58
odumreté časti sa vždy rozložia pričom sa uvoľňujú chemické látky ktoré spravidla páchnu nech sa tomuto procesu hovorí akokoľvek. tieto uvolnené látky sa buď dostanú do ovzdušia alebo zreagujú s inými voľnými chemickými prvkami a pach pominie. ak hromadu zbytkov prekryjete fóliou, eliminujete zápach a naopak zvýšenou teplotou úrýchlite proces rozkladu a tým aj zmenšenie hromady ak tam ešte prihodíte za lopatu červíkov zo starej spracovanej kopy proces len urýchlite a na jeseň máte krásny voňavý kompost.
pri tejto činnosti sú typické veľké množstvá mušiek, pod fóliou, a odtekajúca kvapalina do podložia ktoré treba upraviť tak aby sa neroztekala do okolia.

ja aby som mal dobrý kompost používam aj takýto (http://www.agrona.sk/biokompost-500g-koncentrat-akcia) urýchľovač kompostovania. je to na prírodnej báze, kompost sa mi zdá byť kvalitnejší a rýchlejšie je pripravený
Terezia13
22.08.12,10:29
príspevok 8 - odporúčam.
listie a lístie - nie je to celkom jedno, aké.
myslela som lístie z ovocných stromov, orechové listy pálime
pavol54
22.08.12,14:18
myslela som lístie z ovocných stromov, orechové listy pálime
a povedz že mi (alebo nám) kde že to pálite tie listy?
Inak paradoxy envirodoby Trávu alebo buriny nemôžeš spáliť ani na hromade pritom oheň je najúčinnejší likvidátor ich semien. Semená sa jednoduchým kompostovaním nezničia celkom dokonca ich prenášačmi sú v zvieratá trusom. Takže účinný prostriedok na likvidáciu burín je ich postrek a to je včetne jeho výroby poriadny dryák na samotnú prírodu. takže tie listy sú neškodný artikel akurát sa dlhšie rozkladajú
KEJKA
24.08.12,11:12
až na to, že pálenie - otvorený oheň je vo väčšine obcí zakázaný, ak teda postupujú v súlade so zákonom.
pavol54
25.08.12,10:55
až na to, že pálenie - otvorený oheň je vo väčšine obcí zakázaný, ak teda postupujú v súlade so zákonom.
tak ho zakry, inak to by sa nedala ani slaninka opiecť na záhrade. Keď nie je dym nikto nič nevie
KEJKA
26.08.12,06:10
ved sa to ani nedodržiava, pália susedia, pálime aj my......ale po troške, za úplneho bezvetria, teda málokedy.
zakryť oheň neviem......
pavol54
26.08.12,12:14
ved sa to ani nedodržiava, pália susedia, pálime aj my......ale po troške, za úplneho bezvetria, teda málokedy.
zakryť oheň neviem......
rozdiel je páliť a polosuchým dymiť viac ako páliť, najlepšie v suchom období poobede, nie večer
abcd.kates
05.09.12,11:03
A čo psie výkaly ? môžem ich hádzať do kompostu. máme totiž 4 psov, a už neviem čo s nimi, a do kompostu hádžem všetko možné teda okrem tej pôdy, ktorej mám v záhrade aj tak málo. No teraz hlavne popadané broskyne, jablká hrušky, zbytky nap. mel=on.šupy, zemiakové, atď.... no znepokojujú ma tie mušky, osy.. či čo to vždy poletuje okolo kompostu. Robím to zle, však ?
KEJKA
05.09.12,16:02
ak tam hádžeš to čo hádžeš, tak sa nečuduj.
ja som zmiešala len trávu so štiepkou, drobné vetvičky z kríkov polámala ručne
kompostéry mi syn vyprázdnil a ja som ich znova touto zmiešaninou naplnila, aj so zvyškami po vertikulovaní.
z pôvodného obsahu som tam ešte nadrvila suché len čiastočne rozložené zvyšky, navrch položila z kompostu vrstvy takmer skompostovanej trávy a zaliala vodou - takže sa obsah prevlhčil. 2-3 dni som tam mala vloženú rúru podľa vyššie uvedenej príručky, a ked to sadlo, ešte som doplnila a napokon som rúru vytiahla. Pracuje to, odhadujem že tam môže byť 60-70 st., čo je pre prvú fázu vraj dobre.
Vidím, že to sadá, tak ešte doplním, zakryjem a už to nechám tak cez zimu. Verím, že na jar to bude dobré.

k tvojej otázke - podľa príručky musíš takéto zvyšky zmiešať , nie len tak všetko hádzať na kopu.
pri ovocí sa majú použiť ešte iné špeciálne prídavné materiály, nejaká múčka, vápno a pod.------vid príručku, odporúčam.
ja to tam nedávam, to ovocie radšej nie, príve kvôli muškám.

a k tým výkalom - všeobecne ich treba zaliať , nechať vylúhovať a až potom tým zaliať kompost.....tiež nie len tak pohádzať.
ale každý to robí po svojom.
dobrocani
07.09.12,08:52
A cim drtite burinu? Drtice, co su v predaji su na to totiz uplne nevhodne. Ja som mal nozovy vysokootackovy, ten nebol dobry na nic. Praca pomala, noze za hodinku-dve tupe.
Teraz mam nizkootackovy stiepkovac s frezovacim koleckom s osmimi zubami, ten je vynikajuci na konare.
Ale co s burinou(ciastocne zdrevnatenou). Ak to dam na hnojisko v celku, ani po roku z toho nebude kompost. Stiepkovac by sa stym trapil priliz dlho a nozovy drtic je na to nevhodny.
A tie vkladacie otvory drviciek o priemere do desat centimetov, s tym nepodrvym kubik buriny ani za tyzden.
bettylou
07.09.12,11:33
ta ale ked v prirode pada zo stromov ovocie a potom na to listie, ta na rok je pôda pod stromom pohnojena, ne?
abcd.kates
07.09.12,12:00
tak na toto ja nemám čas, všetko drviť, lámať, šak to zaberie viac času ako napr. pri kosení, či zbere, a namáčať výkaly ..hmm možno nejaký dôchodca čo je doma celé dni !


ak tam hádžeš to čo hádžeš, tak sa nečuduj.
ja som zmiešala len trávu so štiepkou, drobné vetvičky z kríkov polámala ručne
kompostéry mi syn vyprázdnil a ja som ich znova touto zmiešaninou naplnila, aj so zvyškami po vertikulovaní.
z pôvodného obsahu som tam ešte nadrvila suché len čiastočne rozložené zvyšky, navrch položila z kompostu vrstvy takmer skompostovanej trávy a zaliala vodou - takže sa obsah prevlhčil. 2-3 dni som tam mala vloženú rúru podľa vyššie uvedenej príručky, a ked to sadlo, ešte som doplnila a napokon som rúru vytiahla. Pracuje to, odhadujem že tam môže byť 60-70 st., čo je pre prvú fázu vraj dobre.
Vidím, že to sadá, tak ešte doplním, zakryjem a už to nechám tak cez zimu. Verím, že na jar to bude dobré.

k tvojej otázke - podľa príručky musíš takéto zvyšky zmiešať , nie len tak všetko hádzať na kopu.
pri ovocí sa majú použiť ešte iné špeciálne prídavné materiály, nejaká múčka, vápno a pod.------vid príručku, odporúčam.
ja to tam nedávam, to ovocie radšej nie, príve kvôli muškám.

a k tým výkalom - všeobecne ich treba zaliať , nechať vylúhovať a až potom tým zaliať kompost.....tiež nie len tak pohádzať.
ale každý to robí po svojom.
bettylou
07.09.12,17:26
keď susedia sušia prádlo na záhrade
travina
07.09.12,17:44
A cim drtite burinu? Drtice, co su v predaji su na to totiz uplne nevhodne. Ja som mal nozovy vysokootackovy, ten nebol dobry na nic. Praca pomala, noze za hodinku-dve tupe.
Teraz mam nizkootackovy stiepkovac s frezovacim koleckom s osmimi zubami, ten je vynikajuci na konare.
Ale co s burinou(ciastocne zdrevnatenou). Ak to dam na hnojisko v celku, ani po roku z toho nebude kompost. Stiepkovac by sa stym trapil priliz dlho a nozovy drtic je na to nevhodny.
A tie vkladacie otvory drviciek o priemere do desat centimetov, s tym nepodrvym kubik buriny ani za tyzden.

Zdrevnatenú burinu suším a pálim v plechovom sude s konármi, na tie by som chcela drvič alebo štiepkovač. Ten spomínaný nízkootáčkový s frezovaím kolečkom stál koľko? a môže sa prezradiť značka? Našla som v ponuke asi niečo podobné za 195, - akciová cena. Mohlo by to byť ono?
dobrocani
08.09.12,13:08
ja mam neznačkovy stiepkovac (Grizli), drvim nim konare stromov(mam mlady ovocny sad cca 60 stromov) a este kazdu jesen kukuricne stonky. Dobra rada, nekupuj model so zasobnikom(krabicou na nasekanu stiepku), zaplni sa za par minut a jej pravidelne vyprazdnovanie po case zacne poriadne liezt na nervy.
moj sa podoba na tento:
http://www.mountfield.sk/stiepkovac-silent-power-2800-akciova-sada-W1ZHO1037.html
travina
10.09.12,15:20
ja mam neznačkovy stiepkovac (Grizli), drvim nim konare stromov(mam mlady ovocny sad cca 60 stromov) a este kazdu jesen kukuricne stonky. Dobra rada, nekupuj model so zasobnikom(krabicou na nasekanu stiepku), zaplni sa za par minut a jej pravidelne vyprazdnovanie po case zacne poriadne liezt na nervy.
moj sa podoba na tento:
http://www.mountfield.sk/stiepkovac-silent-power-2800-akciova-sada-W1ZHO1037.html
Na tie od Mountfieldu som práve pozerala, asi by mi stačil na moju záhradku,tak veľa tých konárov nemám, ale podrvené by boli do kompostu aj na mulč.
abcd.kates
05.10.12,08:43
Pomóc , našla som v komposte myš, ako sa prehrábava v ňom, čo teraz? Je celý kompost na nič?
alchstuip
05.10.12,14:34
Ano, je na nic. Vsetko treba dat zlikvidovat odbornej firme. Mys treba dat chytit inej odbornej firme, odniest k veterinarovi na ockovanie a komplexnu zdravotnu prehliadku a nasledne zaniest do najblizsieho utulku.
Furča
25.07.13,14:57
Ja kompostujem v pohode všetko - od kuchynského odpadu po odpad zo záhrady - konáre štiepkujem / orech mám jeden - dávam do kompostu - nemám problém veď je z neho lístia oproti ostanému málo / , na začiatok jari dávam urýchľovač - cca 3 € - potom už nie . Základ je sem tam a tam sem to prehádzať alebo prepichať - proste zabezpečiť prívod vzduchu - hlavne pokosená tráva sa na kope stlačí a vytlačí vzduch a neprítomnosť vzduchu zabezpečí hnilobné procesy a to nie je žiadúce.Preto prevzdušniť - za prítomnosti vzduchu - to ,, kompostuje ,,. Kompostovisko mám v rohu záhrady pod stromami a počas 10 rokov , čo to robím nebolo ani raz treba zavlažovať , ak kompostovisko máte na slnku asi to bude v období väčšieho sucha nutné.Osobná skúsenosť je , že kompostujem aj servítky a papierové vreckovky. - problém ? prečo Chcem to mať pekné tak sa starám- a páliť nebudem - je to zakázané , áno nedodržuje sa , ale nechcem znepríjemňovať život iným - a ani mne - život a príroda je krásna a ja to robím s radosťou a láskou.
Furča
25.07.13,15:22
Čo chcete skompostovať skompostujte , čo nechcete dajte do separovaného biozberu - info Vám podajú na príslušnom obecnom úrade - nepálte, žiadajte to na čo máte právo - veď starosta je platený aj z našich daní.....