kolbasky
05.09.08,18:44
Zdravím, nevuem prečo ale z ničoho nič mi začalo pískať dnu v bedni v počítači.Akonáhle počítač začne pískať tak komp spomalí.Vopred ďakujem za radu.
Rozalka
05.09.08,18:49
Možno, že je ventilátor chladiča zanesený prachom. Ak áno, urýchlene treba vyčistiť, môže dôjsť k prehriatiu PC a k vážnym problémom.
Nie som odborník, ale sa mi to stalo tiež, preto to poznám.
Chobot
05.09.08,20:06
Zdravím, nevuem prečo ale z ničoho nič mi začalo pískať dnu v bedni v počítači.Akonáhle počítač začne pískať tak komp spomalí.Vopred ďakujem za radu.

Ak to nebude ten ventilátor, tak ďalšou pravdepodobnou vadou bude chybná nejaká súčiastka (nejaký tranzistor, kondenzátor - tie najčastejšie pískajú, alebo IO). V každom prípade to predpovedá, že s 50% pravdepodobnosťou ti odíde nejaký komponent.
kolbasky
06.09.08,17:52
Viete ono je to tak. Napríklad spustím nejakú hru ide mi trebárz 5.minút o.k. a potom mi začne v bedni niečo pískať v intervaloch a keď to píska tak to potom aj seká a nedá sa nič hrať.:mee:
Chobot
06.09.08,20:58
Viete ono je to tak. Napríklad spustím nejakú hru ide mi trebárz 5.minút o.k. a potom mi začne v bedni niečo pískať v intervaloch a keď to píska tak to potom aj seká a nedá sa nič hrať.:mee:

Bože, ide to z teba ako z chpatej deky. Keby si hneď na začiatku riadne popísal problém, mohli by sme presnejšie diagnostikovať chybu.

Aké je to pískanie? Je to systémové pískanie (ak štartuješ Windows, tak PC párkrát zapípa - je to taký istý piskot)? Alebo to píska, vysokým tónom a nedá sa počutím zistiť, odkiaľ to ide?

Robí to len pri určitej hre, alebo pri všetkých hrách? Robí to len pri hrách? Pri obyčanej práci s PC to nerobí? Je to prechodný stav? (po nejakom čase sa znovu rozbehne? Alebo treba potom reštartovať PC?

Z toho mála, čo si nám v druhom príspevku odhalil, by som teraz pre zmenu tipoval na grafickú kartu - buď sa prehrieva, alebo odchádzajú na nej pamäte. Akú máš GK? Je chladená pasívne, alebo aktívne? AK je chladená pasívne, kúp na ňu chladič (aj na pamäte). Ak aktívne, kúp výkonnejší chladič. Možno to pomôže, ak nie, tak pravdepodobne bude GK preťažená a nezvláda taký výkon, aký vyžadujú hry. Napíš presnú značku a typ GK.
kolbasky
07.09.08,07:52
Máš pravdu. Asi to bude tá grafická karta NVIDIA GeForce FX5200 128mb.Comp som rozobral, bol trocha od prachu, ventilátor + chladič odpojil a vyčistil.GK má iba AL chladič bez ventilátora.Neviem,asi kúpim lepšiu kartu aj s ventilátorom.Ale Chobot,aj tak dík.
Chobot
07.09.08,10:23
Máš pravdu. Asi to bude tá grafická karta NVIDIA GeForce FX5200 128mb.Comp som rozobral, bol trocha od prachu, ventilátor + chladič odpojil a vyčistil.GK má iba AL chladič bez ventilátora.Neviem,asi kúpim lepšiu kartu aj s ventilátorom.Ale Chobot,aj tak dík.

Na hry je to skutočne dosť málo výkonná karta. A ešte k tomu to pasívne chladenie...:rolleyes:

Buď nový chladič - ventilátor alebo novú GK - výkonnejšiu.
kolbasky
14.09.08,06:06
Ale aj tak mi to nedá.Prečo to nerobilo od samého začiatku,ale až teraz.Nemohla sa pohnojeť tá grafická karta?
ajobs
14.09.08,08:28
Ale aj tak mi to nedá.Prečo to nerobilo od samého začiatku,ale až teraz.Nemohla sa pohnojeť tá grafická karta?


Ak máš PC vrátane komponentov ešte v záruke (spravidla 2 roky), ale sú už aj takí, čo za príplatok dávajú 3-5 rokov, potom skús kontaktovať predajcu. Ak už v záruke nie je, potom treba kúpiť buď nový výkonnejší chladič, alebo rovno novú GK.