Majočka
03.05.05,11:21
Ahojte. Mám otázku či si môžem odpočítať DPH pri nákupe PHM do automobilu, ktorý je prenajatý v s.r.o. formou zmluvy o prenájme s podnikateľom FO. Auto nie je zaradené v majetku s.r.o., ale v zmluve je uvedené že PHM hradí nájomca,taktiež aj časť odpisov. Čítala som odpoved na príspevok zo dňa 29.04.05 a tam "kucyo" odpovedala, že DPH môžem odpočítať len pri automobile, ktorý je v majetku firmy, t.z.-operatívny alebo finančný lízing. Kde v zákone o DPH sa hovorí o tom že pri prenajatom automobile formou zmluvy o prenájme to nie je možné? Túto vec som konzultovala aj s daňovým poradcom a on mi povedal, že DPH u PHM môžem odpočítať, taktiež aj DPH pri napr. oprave - lebo aj opravy a prehliadky hradí nájomca - tak to je v zmluve. Budem veľmi rada, keď mi niekto poradí a odvolá ma na zákon, aby som mohla podať opravné DPH ak je to potrebné. Vopred ďakujem.
McMarti
03.05.05,09:40
Ahojte. Mám otázku či si môžem odpočítať DPH pri nákupe PHM do automobilu, ktorý je prenajatý v s.r.o. formou zmluvy o prenájme s podnikateľom FO. Auto nie je zaradené v majetku s.r.o., ale v zmluve je uvedené že PHM hradí nájomca,taktiež aj časť odpisov. Čítala som odpoved na príspevok zo dňa 29.04.05 a tam "kucyo" odpovedala, že DPH môžem odpočítať len pri automobile, ktorý je v majetku firmy, t.z.-operatívny alebo finančný lízing. Kde v zákone o DPH sa hovorí o tom že pri prenajatom automobile formou zmluvy o prenájme to nie je možné? Túto vec som konzultovala aj s daňovým poradcom a on mi povedal, že DPH u PHM môžem odpočítať, taktiež aj DPH pri napr. oprave - lebo aj opravy a prehliadky hradí nájomca - tak to je v zmluve. Budem veľmi rada, keď mi niekto poradí a odvolá ma na zákon, aby som mohla podať opravné DPH ak je to potrebné. Vopred ďakujem.
V našej firme mam viacej takýchto vozidiel a DPH s PHM a z opráv si uplatnujem. Nakoľko v zmluve je uvedené že všetky náklady spojené s prenajatým vozidlom si hradí spoločnosť sama
lenkak
03.05.05,10:23
Takisto ako McMarti.
Luna
03.05.05,10:30
Aj u nás si DPH z PHM uplatňujeme,DPH neuplatňujem iba z faktúry za zapožičanie auta .
Že si bežne opravy budete hradiť vy ako nájomca musíte mať ošetrené v zmluve o nájme auta.
ala13
03.05.05,11:12
Uplatnujete si i DPH u jazd konatela svojim vlastnym autom pocas pracovnych ciest? T.j. konatel, nezamestnanec predklada bloky za nakup pohonnych hmot a mne to vsetko spolu s blokmi za benzin aut spolocnosti v jednej guci odovzdaju. Ja mam ale pocit, ze z tych jeho jazd narok na odpocet nie je a chcem aby mi to davali zvlast uz i preto, aby som potom z toho dokazala urobit knihy jazd, co mi bez toho rozdelenia na auta vobec nejde.
Zuziana
03.05.05,16:04
Myslím, že tiež to treba zmluvne ošetriť. Asi ako prenájom FO (konateľ) právnickej osobe SRO-čke.
SilviaV
03.05.05,16:26
ala13:Pokiaľ je to jeho súkromné auto tak podľa mňa mu patrí náhrada za km 6,2 plus náhrada za spotrebované PH ktoré spotreboval počas prac. ciest, a samozrejme bez DPH. Pozri zákon o cestovných náhradách 283/2002
ondrejvla
03.05.05,16:33
Pri súkromnom aute konateľa - náhrada za PHM, plus koeficient, podľa zákona o cest.náhradách

Pri prenajatom aute vo firme, máš zmluvu o prenájme, kde máš všetko ošetrené, samozrejme, že ti ide PHM do nákladov a tým aj DPH. Pozor, na cestnú daň, over si na DÚ, - ale ja som presvedčená, že by mala byť zaplatená!
Katarina1
04.05.05,12:51
My mame na zmluvu o prenajme pozicane auto od spoločnika firmy, cestnu dan musel zaplatit. Len mi nie je celkom jasne ako s tym DPH, nakolko on na tom aute jazdi aj svoje sukromne jazdy, mne da na konci mesiaca knihu jazd a blocky za benzin - mam urobit normalne VPD na celu sumu benzinu?
luba3
06.05.05,07:25
Prosím Vás o radu:
Naša firma s.r.o.-platca DPH chce kúpiť v Nemecku od platcu DPH staršie ojazdené
osobné auto. Ako to budem riešiť ohľadne DPH?
Toto dovezené auto predáme lízing.spoločnosti na lízing.zmluvu a lízing. spoločnosti budeme osobné auto splácať v mesačných lízing.splátkach.
luba3
Pasyd
06.05.05,07:38
ako je to s cestovnými náhradami a cestnou daňou?
Musí byť cestná daň zapatená ak mám auto súkromné a do firmy účtujem len cestovné náhrady?
Ak je auto vo firme tak cestná daň musí byť zaplatená to viem
Viete mi poradiť?
jarkra
09.05.05,12:31
Aj u nás si DPH z PHM uplatňujeme,DPH neuplatňujem iba z faktúry za zapožičanie auta .

Prečo sa nemôže uplatňovať DPH z faktúry za zapožičanie auta?
jeso
19.06.05,19:32
aj ja sa pripojím k tejto otázke,
SZČO má v majetku firmy 4 autá / 3 úžitkové, 1 osobné / ide ich prenajímať s.r.o.
faktúru chcem vystavovať s DPH-prečo by si s.r.o. nemohla odpočítať DPH z prenájmu ?
Aj prenájom osobného auta mám vystavovať s DPH ?
Musím mať SZČO v živnosti aj prenájom ,ak ho chce fakturovať , ak autá má v majetku ?
ondrejvla
19.06.05,19:47
Prosím Vás o radu:
Naša firma s.r.o.-platca DPH chce kúpiť v Nemecku od platcu DPH staršie ojazdené
osobné auto. Ako to budem riešiť ohľadne DPH?
Toto dovezené auto predáme lízing.spoločnosti na lízing.zmluvu a lízing. spoločnosti budeme osobné auto splácať v mesačných lízing.splátkach.
luba3
Ľubka, keď kúpiš v EÚ osobné auto od platiteľa DPH, toto si samozdaníš, a zaúčtuješ si ho ako tovar, ktorý následne predáš ako tovar líz.spoločnosti samozrejme, že s DPH. Že si DPH z lízingu nemôžeš uznať, to určite vieš.

Pekný večer.
slnko
19.06.05,20:41
aj ja sa pripojím k tejto otázke,
SZČO má v majetku firmy 4 autá / 3 úžitkové, 1 osobné / ide ich prenajímať s.r.o.
faktúru chcem vystavovať s DPH-prečo by si s.r.o. nemohla odpočítať DPH z prenájmu ?
Aj prenájom osobného auta mám vystavovať s DPH ?
Musím mať SZČO v živnosti aj prenájom ,ak ho chce fakturovať , ak autá má v majetku ?§49 ods.7 zák. o DPH hovorí, že Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu...
SZČO, ktorá prenajíma ale vystavuje faktúru s DPH.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Zuzka
19.06.05,20:46
Súlasím so slnkom.

DPH si môže odpočítať podľa par. 49 odst. 8 zák. o DPH iba

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže

Ak to nie je v predemete podnikania, tak DPH si platiteľ odpočítaľ nemôže.
jeso
19.06.05,20:55
slnko, Zuzka, dík za odpoved, ešte poradte -musím mať prenájom v predmete podnikania ak chcem prenajímať komplet všetok majetok SZČO ?? -autá, stroje, budovy...
slnko
19.06.05,21:11
slnko, Zuzka, dík za odpoved, ešte poradte -musím mať prenájom v predmete podnikania ak chcem prenajímať komplet všetok majetok SZČO ?? -autá, stroje, budovy...ja si myslím, že áno, malo by to byť v predmete podnikania.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Zuzka
19.06.05,21:13
Ja by som si to do živnosti dala doplniť. A potom aj DPH na vstupe pri osobnom aute si možno odpočítať.
jeso
19.06.05,21:16
Ja by som si to do živnosti dala doplniť. A potom aj DPH na vstupe pri osobnom aute si možno odpočítať.
Zuzka, čiže, ak budem mať v predmete podnikania prenájom a budem osobné "len" prenajímať a ja ako SZČO na nom chodiť nebudem -môžem si uplatniť DPH -myslím ako SZČO ?
Zuzka
19.06.05,21:20
Ak to bude v predmete podnikania, tak sa postupuje podľa par. 49, odst. 8 zák. o DPH. Nie je povedané, že to nemôže byť SZČO. Ale v živnosti musí byť napísané, že ide vyslovene o prenájom osobných a úžitkových automobilov.
jeso
19.06.05,21:24
Ak to bude v predmete podnikania, tak sa postupuje podľa par. 49, odst. 8 zák. o DPH. Nie je povedané, že to nemôže byť SZČO. Ale v živnosti musí byť napísané, že ide vyslovene o prenájom osobných a úžitkových automobilov.

Zuzka, dakujem , aspon jedna dobrá správa-nepáčilo sa mi , že na vstupe si SZČO DPH uplatniť nemohla, ale pri prenájme už musela fakturovať aj s DPH, radšej to dám do predmetu podnikania...
ešte raz dík
bredikova
24.06.05,07:23
Naša firma má v pláne tiež dlhodobo zapožičať úžitkové auto, ale nevieme si poradiť :D so zmluvou. Prosím:confused: , ak niekto môže nám poskitnúť nejaký vzor, prosíííím !!!! poskitni.
mirisko
24.06.05,07:39
http://www.porada.sk/images/icons/icon15.gifahojko, viem že píšete o DPH, ale nikde tu neviem nájsť zmluvu o nájme auta.Som SZČO neplatca DPH a auto budem mať len cez výkendy na tovar od fyz. osoby. Prosím pošlite mi niekto vzor na prenájom. Čo všetko má ta zmluva obsahovať? Cez týždeň ho bude používať tá fyz. osoba. Veľmi pekne všetkým ďakujem.
ala13
21.07.05,05:13
Takze mam z toho gulas: moze sa odpocitat DPH z PHM kedy? Ked je auto vo vlastnictve firmy a ked je auto prenajate, ale ked je to auto konatela, tak nie? Aky je v tom rozdiel? V zmluve? Treba spisat zmluvu s konatelom a tam to nejako uviest? Ved on len na sluzobne ucely ten benzin pouzil.