vitekr
05.09.08,23:36
Dobry vecer Vsetkym, mam nasledovny problem, respektive neviem, ako ho vyriesit. Vyplatil som sestru z rodicovskeho domu a moji rodicia mi prepisali rodinny dom na mna s tym, ze ich dochovam. Kedze tento RD darovali mne, pri rozvode by manzelka nemala nanho ziadny narok. Co ma az tak netrapy, kedze sa rozvadzat nechystame, ale rad by som ju aj moje deti rad zabezpecil a neviem ako by toto darovanie dopadlo, ak by sa so mnou nieco stalo. t.j. rad by som si dal do poriadku vztahy s tymto RD a neviem ako na to, popripade ak mi vie niekto ozrejmit, co by sa dialo po mojej smrti s RD a komu by vlaste patril v dedickom konani. Rad by som si toto dal do poriadku, ale vobec neviem za kym mam ist a ako toto riesit, i ked sa este nechystam odist z tohto sveta, ale mal by som minimalne kludnejsie spanie....

vsetkym dakujem za pomoc.
EvaB
06.09.08,08:21
Mal by si ešte niečo doplniť. Z akých peňazí si vyplatil sestru? Zo spoločných s manželkou? A ako si predstavuješ dochovanie rodičov? Bude sa starať aj manželka?
V dnešnej bláznivej dobe je pochopiteľné, že každý sa snaží zabezpečiť toho svojho majetkom, ktorý počas života nadobudol. Teda vlastne súhlasím s postupom rodičov. Skús sa ale vžiť do pozície manželky. Nemá tam nič. Sestru si možno vyplatil zo spoločných peňazí. Ona sa bude hlavne starať o rodičov. Ak potom ten dom prevezmete, ona sa bude tiež podieľať na príp.údržbe a opravách. Jedného dňa možno zblbneš a nájdeš si inú. A ona odíde pre dobrotu s holým zadkom. Nájdi rozumné riešenie aj pre manželku.
K otázke: Po tebe by manželka dedila 1/2, deti by si delili druhú. Asi rozmýšľaš nad tým, že by sa manželka vykašľala na deti a s domom si urobila po svojom.Myslím, že sa nemusíš znepokojovať, bez ich súhlasu nič neurobí. Neviem, koľko máš rokov, keď to chceš riešiť. Asi chceš prenechať dom len pre deti, chápem to, ak spolu s manželkou máte vlastný dom.
Ak rodičia ešte žijú, ty si zodpovedný za ich dochovanie a asi užívanie domu majú zabezpečené vecným bremenom v LV. Ak by si dom previedol na deti, si si istý ich správaním? Nie raz sa stalo, že babka v dobrej viere previedla dom na vnuka a ten ju odtiaľ psychoterorom dostal. Aj keď bolo vecné bremeno.
Ak bývate v byte,ako tvoja manželka by som po takýchto úvahách začala rozmýšľať nad zmyslom spoločného života, cítila by som sa len ako taký nepotrebný prívesok a slúžka bez nároku na názor.
hanelie
06.09.08,08:31
co by sa dialo po mojej smrti s RD a komu by vlaste patril v dedickom konani
dedili by v prvom rade : manželka a deti rovnakým dielom / keďže zdedený dom nie je predmetom BSM
vitekr
06.09.08,11:34
EvaB, dakujem za nazor, ale zrejme si celu vec zle pochopila, nakolko sa snazim ochranit od problemov manzelku a deti pred pripadnymi problemami, ak by sa so mnou nieco stalo....

Cize ak som tento dom dostal darovacou zmluvou spolu s vecnym bremenom a v pripade mojej smrti prechadza vecne bremeno na manzelku a dom zostava vylucne jej a mojim detom, je to uplne v poriadku. Nic ine za mojou otazkou nehladam, len sa chcem vyhnut komplikaciam s pripadnym bremenom...

dufam ze som to lepsie vysvetlil a poprosim o radu, ci dom aj s bremenom zostava manzelke a ci by nemohla mat neake problemy, ktorym sa snazim vyvarovat....
Barbara
06.09.08,12:06
áno aj vecné bremeno ostane na manželku, lebo by ten dom zdedila aj s tým vecným bremenom, nakoľko je to vecné bremeno je zapísané aj na liste vlastníctva. jedine v tom prípade by to neostalo, keby so súhlasom rodičov by ste zrušili to vecné bremeno.
najlepšie bude ak sa poradíš s právnikom, aby si mal dušu na mieste. ten ti poradí najlepšie.

alebo si tu daj hore do vyhľadávača- darovacia zmluva, je tu kopa tém ohľadne toho.
EvaB
06.09.08,17:11
EvaB, dakujem za nazor, ale zrejme si celu vec zle pochopila, nakolko sa snazim ochranit od problemov manzelku a deti pred pripadnymi problemami, ak by sa so mnou nieco stalo....
Asi som to zle pochopila. Nepredpokladala som, že položíš takú jednoduchú otázku, nerozumiem, od akých problémov si ich chcel ochrániť. Či žiješ alebo nie, dochovanie svokrovcov alebo starých rodičov je pre rodinu vždy morálnou povinnosťou aj keby v tom dom nebol a nepovažujem to za problém. Samozrejme za predpokladu dobrých vzťahov, ale zlé si nespomínal.

Moja odpoveď sa uberala trochu iným smerom, ale je to tým, že posledné roky sa v našej blízkej i ďalekej rodine a známymi neustále riešia dosť zamotané majetkové vzťahy, často s dopadom na tie medziľudské. Je to ale dané nepredvídanými reakciami ináč dobrých ľudí, a každý sa snaží identifikovať a minimalizovať prípadné budúce spory skôr, ako vzniknú. A to ma napadlo aj pri tvojej otázke.
vitekr
06.09.08,21:03
Som rad, ze sa veci vysvetlili, od coho ju chcem uchranit do buducna je hlavne moja sestra, ktora i ked som ju vyplatil a momentalne je spokojna, tak jej manzel si mysli, ze som ho okradol, i ked on do toho nema ani moralne ani ine pravo zasahovat, takze len si chcem byt isty, ze ziadne komplikacie nemozu nastat do buducna.
Co sa tyka vyplatenia, tak sme to vyriesili nasledovne, nasi mi darovali cely RD spolu s vecnym bremenom a mojej sestre som vyplatil adekvatnu ciastku ohodnotenu znalcom, takze nikde to nemam sice podchytene, ale ak som sa radil aj s pravnikom, darovaciu zmluvu nevie ona napadnut, takze mi to je v podstate jedno. Ale nebol som si isty, ako sa mozu veci zvrtnut v pripade ak by sa so mnou nieco stalo. Preto tato moja otazka
Chobot
06.09.08,21:25
Som rad, ze sa veci vysvetlili, od coho ju chcem uchranit do buducna je hlavne moja sestra, ktora i ked som ju vyplatil a momentalne je spokojna, tak jej manzel si mysli, ze som ho okradol, i ked on do toho nema ani moralne ani ine pravo zasahovat, takze len si chcem byt isty, ze ziadne komplikacie nemozu nastat do buducna.
Co sa tyka vyplatenia, tak sme to vyriesili nasledovne, nasi mi darovali cely RD spolu s vecnym bremenom a mojej sestre som vyplatil adekvatnu ciastku ohodnotenu znalcom, takze nikde to nemam sice podchytene, ale ak som sa radil aj s pravnikom, darovaciu zmluvu nevie ona napadnut, takze mi to je v podstate jedno. Ale nebol som si isty, ako sa mozu veci zvrtnut v pripade ak by sa so mnou nieco stalo. Preto tato moja otazka

Právnik má pravdu.
vitekr
08.09.08,05:29
dakujem za potvrdenie mojich predpokladov a urcite zajdem aj za pravnikom