Dračica
06.09.08,21:16
Dobrý večer,

Prosím skúste mi niekto odpovedat na moju otázku.
Mám priateľku,ktorá je momentálne v trvalom pracovnom pomere ako predavačka v obchodnom dome. Má 1 dieťa svoje a teraz si berie ďaľšie z detského domova do pestúnskej starostlivosti. Problém nastáva v tom, že ona chce ukončiť pracovný pomer a už nepracovať, chce byť doma, lebo sa jej finančne neoplatí chodiť do práce. Príspevky pestúnskej staroslivosti jej to vraj nahradia. Zaujíma ma kto bude za ňu platiť zdravotné poistenie a poistenie do SP. Vopred ďakujem za odpoveď.
veronikasad
06.09.08,19:19
V akom veku bude druhé dieťa ?
Dračica
06.09.08,19:27
4 roky
Melnick
06.09.08,19:29
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=351

Dobrá stránka.:) Pozri si.Úplne dole je "Praktická rada". Klikni na ňu.
Dračica
06.09.08,19:33
portál som pozrela ale aj tak z toho neviem kto bude platiř tie odvody. Štát ? Nikto ? Sama ?
veronikasad
06.09.08,19:36
Zákona o pestunskej starostlivosti neovládam, ak sa však jedná o dieťa do 6 rokov veku :
5) Štát platí poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzické osoby uvedené v § 15 ods. 1 písm. c) až e).

...c) fyzickú osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku.

Podobne je to aj so zdravotným poistením :

8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

...j) fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov
Dračica
06.09.08,19:40
Dieťa plánuje dať do škôlky, čiže neni zadravotne postihnuté, ani nebude s ním celodenne doma
veronikasad
06.09.08,19:47
Dieťa plánuje dať do škôlky, čiže neni zadravotne postihnuté, ani nebude s ním celodenne doma
V tom prípade sa bude musieť asi prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatiteľ. Odvody do SP platiť nemusí, môže sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba na všetky druhy poistenia - t.č. sa platí najmenej 2686,- sk, alebo len na nem. poistenie, /4,4% z vymer. základu, najmenej z 8100,-sk/.