Ingrid G.
07.09.08,07:19
Prosím o radu: študent ukončil štúdium na strednej škole - do konca augusta bol poistencom štátu. Pokračuje externou formou štúdia na vysokej škole, zároveň pracuje na dohodu s tým, že by mal v priebehu mesiaca dostať pracovnú zmluvu.
Ako má pokryť obdobie od 1.9.2008 do dňa kým bude poistený na zdravotné poistenie z titulu zamestnanca?
Môj názor je ten, že by sa mal na toto obdobie prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ z dôvodu, že v zmysle § 11 odst. 8/ písm. a/ sa študent externej formy štúdia nepovažuje za nezaopatrené dieťa. Avšak na dvoch pobočkách zdravotnej poisťovne Apollo som dostala informáciu, že štát platí i za študentov študujúcich externe.
Môže mi niekto poradiť ako to v skutočnosti je?
Ďakujem.
veronikasad
07.09.08,05:51
Pozri zákon o zdravotnom poistení :

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
Ingrid G.
07.09.08,06:09
Ďakujem, aj ja som toho názoru, že v zmysle Tebou citovaného zákona nie je platiteľom zdravotného poistenia štát. Avšak ako som písala už v otázke, na dvoch pobočkách zdrav. poisťovne Apollo mi tvrdili, že štát platí aj za takýchto študentov - údajne si dali urobiť výklad zákona o prídavkoch na deti (pojem "nezaopatrené dieťa") s dopadom na zdravotné poistenie.
Ingrid G.
07.09.08,06:40
Pracovníčky ZP Apollo s ktorými som sa rozprávala nehovorili nič o tom, že sa má ísť zaregistrovať na ÚP, obe tvrdili, že má do zdravotnej poisťovne doručiť maturitné vysvedčenie + potvrdenie o návšteve školy.
veronikasad
07.09.08,06:50
Pracovníčky ZP Apollo s ktorými som sa rozprávala nehovorili nič o tom, že sa má ísť zaregistrovať na ÚP, obe tvrdili, že má do zdravotnej poisťovne doručiť maturitné vysvedčenie + potvrdenie o návšteve školy.
Ak je poistencom APOLa, doporučujem napísať písomný dotaz na ústredie, nech ti to dajú na papieri ...
Jozef Mihál
07.09.08,08:38
Výklad § 11 ods. 8 písm. a) uplatňovaný zdravotnými poisťovňami je taký, že za nezaopatrené dieťa sa považuje aj študent externého štúdia, pokiaľ nedosiahne 26 rokov veku, nemá ešte priznaný akademincký titul z predošlého štúdia a štúdium podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku.

A to bez ohľadu na to, či externý študent je alebo nie je evidovaný na úrade práce.

Ide o interpretáciu § 11 ods. 8 písm. a):

(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

a) nezaopatrené dieťa;39a) za nezaopatrené dieťa sa na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba, ktorá študuje na vysokej škole, okrem externej formy štúdia, do skončenia vysokoškolského štúdia prvého stupňa alebo do skončenia vysokoškolského štúdia druhého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, okrem fyzickej osoby, ktorá už získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a bol jej priznaný akademický titul podľa osobitného predpisu,
Ingrid G.
07.09.08,08:47
Ďakujem a prajem príjemný deň.
sobica
22.07.09,04:30
Ahojte, chcela by som sa spýtať. Dcéra mojej známej popri trvalom pracovnom pomere navštevovala externé štúdium. Toto v júni ukončila ako bakalár. Od septembra nastupuje na inú VŠ avšak už na denné štúdium. Chce si spraviť "prázdniny" preto sa chystá ku koncu júla ukončiť pracovný pomer a "oddýchnuť" si kým začne denne chodiť do školy. Ako má, prosím Vás, vykryť obdobie od ukončenia pracovného pomeru do nástupu na denné štúdium? Bude to cca len mesiac a pol. Má sa ísť nahlásiť na úrad práce a povedať im, že v septembri nastupuje do školy, aby tam nemusela chodiť Alebo sa má radšej ísť nahlásiť na ZP ako samoplatiteľ a za to obdobie si zaplatiť odvody sama? Ďakujem
Xanti
22.07.09,04:33
Ak má dcéra známej odpracované tri roky, tak po prihlásení na UP jej dajú podporu v nezamestnanosti až do času kým nenastúpi na denné štúdium VŠ.
Zvyčajne sa nejedná o obdobie do polovice septembra. Zápisy prvákov na VŠ bývajú skôr v auguste, a odo dňa zápisu je študentkou denného štúdia a vyradia ju z UP ak sa tam nahlási. Samozrejme je s tým kopec vybavovačiek, takže asi by si moc neoddýchla. ;)
sobica
22.07.09,06:31
Veľmi, veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď :) Pekný deň.