timbulko
07.09.08,09:31
Zdravím,
plánujeme dvaja založiť s.r.o. Každý z nás je 50% spoločníkom. Je tu ale možnosť byť aj konateľom - je lepšie byť aj konateľom alebo stačí keď budem len spoločníkom?

Vďaka.
Monika Kováčová
07.09.08,07:36
to záleží na tvojej pozícii vo firme: pozri Obchodný zákonník - spoločník: §113 a konateľ: §133
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2008-a.html#113
m.hladka
07.09.08,10:51
Môžete byť aj obaja konatelia. Fifty-fifty.
Dáša_
07.09.08,10:53
Ja si spomínam na rozpad firmy vďaka tomu, že všetci majitelia neboli aj konatelia - citili sa nedocenení a z toho išli dalšie problemy.
m.hladka
07.09.08,11:03
To určite nebolo preto, že neboli konatelia.
Je veľmi dobre si premyslieť pri zakladaní firmy, či sám, alebo s niekym byť v spoločnej firme (spoločník, konateľ atď.). Tu ide však asi aj o to, že či chce, alebo nie byť za firmu aj zodpovedný ako konateľ, alebo mať len zisk, alebo stratu.
timbulko
07.09.08,17:09
Aké možné riziká by plynuli z toho, že by som bol aj konateľom? A aké výhody by plynuli z toho, že by som bol konateľom? Je možné dať do spoločenskej zmluvy napríklad že budem 2 roky iba spoločníkom a po dvoch rokoch budem mať možnosť stať sa konateľom?

Vďaka za odpoveď na moje (možno pre niekoho primitívne) otázky.
slabikar
07.09.08,17:10
nechod do biznisu s niekym dalsim, ale podnikaj sam! ak s niekym pojdes, do roka mi to pripomenies a budes sa bit po hlave!
misomiso
07.09.08,17:51
Aké možné riziká by plynuli z toho, že by som bol aj konateľom? A aké výhody by plynuli z toho, že by som bol konateľom? Je možné dať do spoločenskej zmluvy napríklad že budem 2 roky iba spoločníkom a po dvoch rokoch budem mať možnosť stať sa konateľom?

Vďaka za odpoveď na moje (možno pre niekoho primitívne) otázky.

Zaujimave, pytas sa na rizika a na vyhody, ale akosi si zabudol opytat sa na povinnosti. Pritom podla mna u konatela ide predovsetkym o ne.
timbulko
07.09.08,17:56
Zaujimave, pytas sa na rizika a na vyhody, ale akosi si zabudol opytat sa na povinnosti. Pritom podla mna u konatela ide predovsetkym o ne.

Áno, aj povinnosti ma zaujímajú. Proste, zaujíma ma všetko pre a proti, aby som nespravil nejakú blbosť.
Dáša_
07.09.08,18:04
Podla mna je dolezite aj to, ci budete vykonavat cinnost sro osobne, ci budete mat zamestnancov. Alebo ci budete este aj pracovat niekde inde.

Pokial budete v spolocnosti obaja aj pracovat, tak by som sa prihovarala za to, aby ste boli konatelia obaja. Teda po pravde, asi by som bola za to, aby ste boli konatelmi obaja a v spolocenskej zmluve si osetrili podpisovanie zmluv (napriklad predaj nehnutelnsti musi byt opatreny oboma podpismi ...)

Ak ten druhy bude pracovat a ty budes mat iba vklad, potom by si nemusel byt konatelom. Ale na druhu stranu, mozu nastat spory napriklad pri vyplate cestovneho.

Konatel ale nesia aj zodpovednost za cinnost firmy. A pravnu zodpovednost. Takze poznam dost firiem, ktore hladali konatela hodne dlho.

Samozrejme existuje aj taka moznost, ze konatelom je tretia osoba.