gabikao
07.09.08,09:48
Chceme vysadit zivy plot z ihlicnanov a neviem sa dohodnut (bytovky) na najvhodnejsom termine. Koniec septembra alebo az v oktobri?
A ak viete, poradte, je cena 55,- za 1 sadenicu smreka primerana? Chystame sa kupit 200 ks niekde v slachtitelskej a este sme nerobili prieskum. Bude to dost dlhy plot, vychadza to pribl.3ks na meter. Ak poznate nejaku dobru slachtitelsku stanicu al. skolku v okoli Pd, potesite.
A ked uz budeme sadit, mame davat aj nejake hnojivo? A potom treba pribl. ako casto zalievat?
Dakujem vsetkym za odpovede.
joni102
08.09.08,12:16
Ci koniec septembra alebo v oktobri je v podstate jedno, dolezite je aby ste po zasadeni vydatne zalievali. K cene sa vyjadrit nevim, cena sa vacsinou odvija od toho aky velky stromcek budete kupovat. My sme sadili smrekovy plot pred cca 7 rokmi zo stromcekov velkych asi 20cm a teraz je plot vysoky 1.8m. Hnojit netreba, hlavne nie cesrvto zasadene stromy.
legolas
10.09.08,16:32
Chceme vysadit zivy plot z ihlicnanov a neviem sa dohodnut (bytovky) na najvhodnejsom termine. Koniec septembra alebo az v oktobri?
A ak viete, poradte, je cena 55,- za 1 sadenicu smreka primerana? Chystame sa kupit 200 ks niekde v slachtitelskej a este sme nerobili prieskum. Bude to dost dlhy plot, vychadza to pribl.3ks na meter. Ak poznate nejaku dobru slachtitelsku stanicu al. skolku v okoli Pd, potesite.
A ked uz budeme sadit, mame davat aj nejake hnojivo? A potom treba pribl. ako casto zalievat?
Dakujem vsetkym za odpovede.

Ja som si istý, že len opadavé stromy sa sadia v jeseni, ale sadiť ihlačnany v októbri to som ešte nezažil. Viem, že sa sadia na jar, to Ti potvrdí každý lesník:mad:
gabikao
11.09.08,07:13
Plan bol sadit v aprili, ale kedze nam peniaze v ramci projektu poslali oneskorene az v polovici maja, tak to chceme skusit teraz. Myslis, ze tu nepreziju??? To by ma dost nastvalo.
joni102
11.09.08,08:29
Podla mna sa daju sadit aj v jeseni, preco by nie?
witch
11.09.08,09:09
Sadit sa dajú ihličnany aj na jeseň, záleží na tom, aké sadenice kupujete. Pokiaľ vám ich vykopajú z voľné pôdy s balom (korene obalené hlinou), treba to spraviť pri poklese teplôt pod 20 stupňov C, čiže koniec septembra, začiatok októbra. Pokiaľ ich budú kopať ako prostokorenné (bez hliny), treba čakať na ukončenie vegetácie (po opade listov u listnáčov) alebo na skorú jar (ešte pred rašením). Určite nesadte, keď je takto teplo! Hnojiť čerstvo presadené nie, spálili by sa korene, ale môžte pridať kyslú rašelinu, poprípade podsypat už vysadené mulčovacou kôrou. Polievať výdatne hneď pri výsadbe, po výsadbe podľa počasia aj každý deň až do mrazov. Na jar hned na začiatku vegetácie dobre preliať ako štartovaciu dávku. Cena záleží od veľkosti, ale na sadenice do ŽP sa mi zdá primeraná. S lesnými škôlkami ale nemám o cenách prehľad. Nech Vám to rastie! :)
arizona
11.09.08,13:18
Ako tak čítam, 100 ľudí, 100 názorov...
Ja som sadila (pred 3 rokmi) na koncom leta,do jamy pod každý stromček som dávala za hrsť cereritu.Hodne som zalievala. Darí sa im ,rastú, sú krásne.
petmar
11.09.08,17:02
Smrečky by mali byť dosť životaschopné; moja suseda doniesla za náruč smrečkov v júni a nasadila medzi naše záhrady. Čo sa neminulo, celý bal zakopala na brehu potoka. Ona na záhradu vôbec nechodí takže nič nepolievala a všetky žijú, aj ten bal rastie spolu .
Ja obzerám po hore, tam sú húfy maličkých stromčekov okolo starých, miestami aj dosť nahusto nahusto, môže sa to zopár vykopať domov? asi ani nie... ;)
petmar
11.09.08,17:10
Ach, bolo to vlastne v máji, v tie teplé dni, chodili sme v plavkách ...
legolas
12.09.08,17:41
Plan bol sadit v aprili, ale kedze nam peniaze v ramci projektu poslali oneskorene az v polovici maja, tak to chceme skusit teraz. Myslis, ze tu nepreziju??? To by ma dost nastvalo.

Pozri, ak by sa sadili smrečky kedy sa nám zachce tak to by potom mohli vysádzať v lese ihličnany kedy sa im zachce nie?, ale oni to robia na jar, tak ako si to písala, že ste mali sadiť v apríli, ak si myslíš že blafujem tak saď!!!!
gabikao
16.09.08,14:57
Nuz sadit budem, ci chcem a ci nie, lebo navyber nemame. Inak by projekt padol a ziaden zivy plot by sa u nas nekonal. Najnovsie mi tvrdil jeden zahradnik, ze sadit mozme do novembra. Dakujem vsetkym za odpovede.
wagner
16.09.08,15:54
Ja som chcela vedieť či si zohnala sadenice po 55.- Sk ako si písala. Ak áno ,tak kde. Tiež by som chcela niečo posadiť za plot na živý plot, ale neviem kde tu v okolí majú ničo lacnejšie.
gabikao
17.09.08,05:41
Wagner, dnes sa chystam obehat okolie osobne, lebo cez net a telefon som nezistila skoro nic. Akurat viem, ze v Lovci pri Topolciankach pred tyzdnom predali posledne kontajnerovane kusy po 33,-, mali asi 30-40cm.
gabikao
19.09.08,10:34
Prosim vas, a ake asi hlboke by mali byt tie jamy na smreky? Idu nam to kopat VPPckari, chcu kopat kazdu jamu samostatne- kazdych 30cm jedna jama. Ja som planovala dat tam aj novu zem.
aviator
19.09.08,13:27
Aby boli po posadení zhruba takisto hlboko v zemi ako predtým. 30 cm od seba sa mi zdá dosť blízko, dal by som ich asi na 70.
arizona
19.09.08,15:30
Jama by mala byť hlboká asi 50 cm(potom doplniť sypkou zeminou),aby bol stromček zasadený v rovnakej výške ako predtým. Pre živý plot sa sadia 3ks na bm.Pod koreň je dobré dať za hrsť rozpustného hnojiva.