iva novakova
07.09.08,10:02
chcem sa spýtať, ked chcem začať robiť jednoduché účtovníctvo malým podnikateľom živnostníkom, napr.robit mesačné uzávierky a ročné zúčtovanie, tak potrebujem si založiť živnosť?
dakujem za odpoved
Monika Kováčová
07.09.08,08:23
myslíš mesačné výkazy DPH a daňové priznanie?
VladoaKatka
07.09.08,09:02
chcem sa spýtať, ked chcem začať robiť jednoduché účtovníctvo malým podnikateľom živnostníkom, napr.robit mesačné uzávierky a ročné zúčtovanie, tak potrebujem si založiť živnosť?
dakujem za odpoved
Vedenie účtovníctva, daňové a účtovné poradenstvo, kancelárske služby atď. - toto všetko sa musí vykonávať na základe povolenia, teda živnosť, sro, atď.:

Skús preštudovať "Zivnostenský zákon".
http://www.zakon.sk:80/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/lwLastBatchesRules.ascx&LngID=0&BatchNumber=130&Year=2008
betka
07.09.08,09:44
chcem sa spýtať, ked chcem začať robiť jednoduché účtovníctvo malým podnikateľom živnostníkom, napr.robit mesačné uzávierky a ročné zúčtovanie, tak potrebujem si založiť živnosť?
dakujem za odpoved

ANO.
iva novakova
07.09.08,10:01
myslíš mesačné výkazy DPH a daňové priznanie?

no presne takto kamaratka ma krcmu,a potrebuje robit ohladom ucta vsetko...ci na to potrebujem zivnost,aleb staci len ked mam kurz z JU a PU?
Anja111
07.09.08,10:04
no presne takto kamaratka ma krcmu,a potrebuje robit ohladom ucta vsetko...ci na to potrebujem zivnost,aleb staci len ked mam kurz z JU a PU?
Ako si môžeš prečítať v predchádzajúcich odpovediach, na vedenie účtovníctva a súvisiacich prác, potrebuješ živnosť...
Monika Kováčová
07.09.08,10:06
a viac nič.... dokonca ani tie kurzy nepotrebuješ.
Lenka1979
07.09.08,10:31
chcem sa spýtať, ked chcem začať robiť jednoduché účtovníctvo malým podnikateľom živnostníkom, napr.robit mesačné uzávierky a ročné zúčtovanie, tak potrebujem si založiť živnosť?
dakujem za odpoved

...už si niekedy robila účtovníctvo? Lebo kurz JU alebo PU je niekedy málo postačujúci, prax je úplne o inom. Aspoň ja mám takú dávnu skúsenosť. Na máloktorom kurze sa dozvieš, aké povinnosti Ti z účtovníctva vyplývajú, aké dôležité sú tam termíny...a omnoho omnoho viac... ak práve začínaš, určite Ti pomôže aj "naša závislácka porada"... tak veľa šťastia...;)
veronikasad
07.09.08,10:31
no presne takto kamaratka ma krcmu,a potrebuje robit ohladom ucta vsetko...ci na to potrebujem zivnost,aleb staci len ked mam kurz z JU a PU?
Ak je to zatial jediná firma, môžeš začať robiť aj na dohodu o pracovnej činnosti. Kamarátka ťa prihlási do socialnej poisťovne a mesačne bude za teba platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie ...
iva novakova
07.09.08,11:00
[quote=Lenka1979;813612]...už si niekedy robila účtovníctvo? Lebo kurz JU alebo PU je niekedy málo postačujúci, prax je úplne o inom. Aspoň ja mám takú dávnu skúsenosť. Na máloktorom kurze sa dozvieš, aké povinnosti Ti z účtovníctva vyplývajú, aké dôležité sú tam termíny...a omnoho omnoho viac... ak práve začínaš, určite Ti pomôže aj "naša závislácka porada"... tak veľa šťastia...

no v praxi veru nie,tym kurzom si chcem len ozrejmit teoriu,lebo JU neviem az tak dobre,ja sa chcem zamerat na zivnostnikov hlavne,a o tom ten kurz je na co idem...inak nemas nejaka rady na zaciatok...
ja to poviem tak lajkovo no stred ucta viem...ale ako zacat a skoncit to neviem...teda neviem ako to zrealizovat...
iva novakova
07.09.08,11:02
ešte by som potrebovala jednu odpoved...ked som zamestnana....normalne o firme ako zamestnanec...a budem mat zivnost...to znamena ze bude zamestnavatel za mna odvadzat odvody vo firme...a ja si druhy raz budem zo zivnosti...ano???
Monika Kováčová
07.09.08,11:02
ničoho sa neboj a založ si živnosť na vedenie účtovníctva. veď to je úplne jednoduché, to zvládne každý.
iva novakova
07.09.08,11:11
no ale takto zo zivnostou teda zo zakladanim nemam absolutne skusenost...som absolventka obchodnej akademie...ktora ma prax v PU asi tak rok...zalozenie zivnosti ako prebieha...poradis???dakujem velmi pekne...mozno je to trapna otazka...ale fakt ze neviem...
VladoaKatka
07.09.08,11:14
...už si niekedy robila účtovníctvo? Lebo kurz JU alebo PU je niekedy málo postačujúci, prax je úplne o inom. Aspoň ja mám takú dávnu skúsenosť. Na máloktorom kurze sa dozvieš, aké povinnosti Ti z účtovníctva vyplývajú, aké dôležité sú tam termíny...a omnoho omnoho viac... ak práve začínaš, určite Ti pomôže aj "naša závislácka porada"... tak veľa šťastia...;)
... a véééélmi pomôže :), však už pomáhame.
Monika Kováčová
07.09.08,11:18
no ale takto zo zivnostou teda zo zakladanim nemam absolutne skusenost...som absolventka obchodnej akademie...ktora ma prax v PU asi tak rok...zalozenie zivnosti ako prebieha...poradis???dakujem velmi pekne...mozno je to trapna otazka...ale fakt ze neviem...

poradím:

v prvom rade: na všetky tvoje otázky z citovaného príspevku svoju odpoveď nájdeš tu

odporúčam ti čo najskôr sa naučiť pracovať s vyhľadávačom.

hore vpravo je okienko Akú informáciu hľadáte. Do tohto textu napíš kľúčové slová napr. živnostenský list, začiatok podnikania apod.

vyhľadávač ti nájde všetky témy, v ktorých sa tieto slovné spojenia vyskytujú a teda sú na porade preberané.
betka
07.09.08,11:50
Začiatok býva nie jednoduchý.
Tu je zopár našich zákonov:

http://www.porada.sk/f129-zakon-o-socialnom-fonde.html

(ak máš zamestnancov, treba si prečítať, je ľahký a hlavne kratučký)

http://www.porada.sk/f91-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html

(ak nebudeš mať platiteľov DPH, tak nie je tento zákon až taký podstatný, treba si prečítať aspoň par. 4, kedy je potrebná registrácia. Možno pre začiatok nebudeš mať zrejme krajiny EU, alebo tretie krajiny)

http://www.porada.sk/f90-zakon-o-dani-z-prijmov.html

(veľmi podstatný zákon v JU, samozrejme aj v PU, nie všetky par. sú podstatné)

http://www.porada.sk/f93-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov.html

(sú tu dôležité veci, kt. by sme mali tiež ovládať, aké pokuty nás čakajú, ak si niečo nesplníme, ......... dosť zlož. zákon)

http://www.porada.sk/f99-zivnostensky-zakon.html

(nie je podstatný, ak podnikáme, mali by sme aspoń trošíčku z neho ovládať, a vedieť sa orientovať)

http://www.porada.sk/f92-zakon-o-uctovnictve.html

(to sú naše základy, podstatný zákon, našťasie kratučký)

http://www.porada.sk/f100-postupy-uctovania-pu.html

(ak nebudeš robiť PU, nie sú postupy účtovania dôležité)

http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.htm

(tiež treba i do tohto zák. nakuknúť)l

http://www.porada.sk/f128-postupy-uctovania-ju.html

(veľmi, veľmi dôležité )

Ňevyhnutné Nevyhnutné sú i zákony týkajúce sa mzdovej oblasti, trošku treba ovládať i obchodný zákonník.

Veľmi dôležitá je i orientácia na porade, pomocou nej sa človek nučí veľmi, veľa)
Monika Kováčová
09.09.08,06:53
... žiadne otázky?
Danila
09.09.08,07:16
Dievčence, kam sa hrabú obchodné akadémie???????;):)
Zoltán Kovács
15.09.08,09:53
no v praxi veru nie,tym kurzom si chcem len ozrejmit teoriu,lebo JU neviem az tak dobre,ja sa chcem zamerat na zivnostnikov hlavne,a o tom ten kurz je na co idem...inak nemas nejaka rady na zaciatok...
ja to poviem tak lajkovo no stred ucta viem...ale ako zacat a skoncit to neviem...teda neviem ako to zrealizovat...

Označené nechápem. Vie niekto kde je začiatok, stred a koniec účta?
Monika Kováčová
15.09.08,09:54
:D:D:D a kde je sever?:D
mirhu
17.09.08,08:58
:D:D:D a kde je sever?:D
..no na severe.. :D
aj ja som tak povediac ,,zaciatocnik,,, aj ked vediem JU zivnostnikovi a PU neziskovke, a stale sa najdu veci, ktore mi nie su jasne, alebo mozno aj su, len sa potrebujem uistit, no a ludia tu z porady mi velmi pomohli... dakujem ;););)
Lucinka23
17.09.08,16:46
ahojte poraďáčky, keď to tu tak čítam, nedá sa mi zapojiť. Ja tiež posledné dva mesiace uvažujem, či začať alebo nezačať s účtovníckou činnosťou. Tiež mám OA, no som mimo už šiesty rok, trochu sa paprem s jednoduchým účtom pre neziskovku. Teraz sa mi ponúka robiť popri zamestnaní účto pre SZČO - prevádzka potravín, vrátane skladu a personalistiky. Neviem, či to mám vziať. Ide o jednoduché účto. Ale vďaka porade som zistila, že keď sa tu vie človek dokonale orientovať, naučí sa mnohé a sú to ochotní ľudia, ktorí vždy a promtne reagujú.
Manual
17.09.08,17:53
ahojte poraďáčky, keď to tu tak čítam, nedá sa mi zapojiť. Ja tiež posledné dva mesiace uvažujem, či začať alebo nezačať s účtovníckou činnosťou. Tiež mám OA, no som mimo už šiesty rok, trochu sa paprem s jednoduchým účtom pre neziskovku. Teraz sa mi ponúka robiť popri zamestnaní účto pre SZČO - prevádzka potravín, vrátane skladu a personalistiky. Neviem, či to mám vziať. Ide o jednoduché účto. Ale vďaka porade som zistila, že keď sa tu vie človek dokonale orientovať, naučí sa mnohé a sú to ochotní ľudia, ktorí vždy a promtne reagujú.
Neváhaj lebo KKD je vždy dobrá...:)
Monika Kováčová
17.09.08,18:31
čO JE KKD?
Paula
17.09.08,18:36
žeby Korunka Ktorú Dostaneš?:cool:
Monika Kováčová
17.09.08,18:39
Fááááákt???
Jáááj. Tak už potom viem aj čo je EKD.;)
Manual
17.09.08,18:48
čO JE KKD?
:D každá koruna dobrá... to je ta taká "prúpovídka z vojny" :D takže ste dievčatá uhádli, no ste dobré !;)
Monika Kováčová
17.09.08,18:51
:D každá koruna dobrá... to je ta taká "prúpovídka z vojny" :D takže ste dievčatá uhádli, no ste dobré !;)

to ňe ja, to Paula :)
Manual
17.09.08,18:53
to ňe ja, to Paula :)
...ááále obe ste dobré Monika
Monika Kováčová
17.09.08,19:04
KSENP budem vedieť čo je KKD resp. KEURD
Zoltán Kovács
17.09.08,19:07
Neváhaj lebo KKD je vždy dobrá...:)


:D každá koruna dobrá... to je ta taká "prúpovídka z vojny" :D takže ste dievčatá uhádli, no ste dobré !;)

Sup s tým do slovníka. :D
smejko_a
18.09.08,06:30
vedel by mi niekto poradit ako ma vyzerat mesacna uzavieraka.
co vsetko musi obsahovat keby som si ju chcela vytvorit v Exce
Zoltán Kovács
18.09.08,07:17
vedel by mi niekto poradit ako ma vyzerat mesacna uzavieraka.
co vsetko musi obsahovat keby som si ju chcela vytvorit v Exce

Uzávierka čoho?
jaja99
18.09.08,07:45
chcem sa spýtať, ked chcem začať robiť jednoduché účtovníctvo malým podnikateľom živnostníkom, napr.robit mesačné uzávierky a ročné zúčtovanie, tak potrebujem si založiť živnosť?
dakujem za odpoved

Zamestnaj sa v účtovnej firme. (Ak Ťa zoberú).
Niečo sa na Teba nalepí a ak budeš mať ochotnú kolegyňu, čo Ti sem tam niečo povie a budeš mať skutočný záujem, tak sa naučíš.
Chce to však veľmi veľa samoštúdia, lebo Tvoja OA asi neučí pre reálny život.
liba2
18.09.08,12:23
vedel by mi niekto poradit ako ma vyzerat mesacna uzavieraka.
co vsetko musi obsahovat keby som si ju chcela vytvorit v Exce
Nevieme síce uzávierku čoho chceš urobiť, ale odporúčam ti - radšej hneď od začiatku používať nejaký účtovný program. Ušetríš si čas s tvorbou tabuliek - a veď ani nevieš čo v nich má byť... Kvalitný účtovný program ti uľahčí prácu a navedie ťa na mnohé veci, ktoré by si inak nepostrehol. :)
smejko_a
19.09.08,09:15
kupit uctovny program koli malej zivnosti sa mi zda zbytocne.
cele uctovnictvo sa robi do uctovnej knichy na zaklade ktorej sa robi mesacny vykaz pre potreby pozicky/uveru atd.

mesacna uzavieka by mala obsahovat le primy a vydaje. chcel by som vas poprosit o format/predloha podla ktorej si to spravim v excely

dakujem
Zoltán Kovács
19.09.08,09:34
kupit uctovny program koli malej zivnosti sa mi zda zbytocne.
cele uctovnictvo sa robi do uctovnej knichy na zaklade ktorej sa robi mesacny vykaz pre potreby pozicky/uveru atd.

mesacna uzavieka by mala obsahovat le primy a vydaje. chcel by som vas poprosit o format/predloha podla ktorej si to spravim v excely

dakujem

Sú účtovné programy pre malých živnostníkov aj zadarmo, napr. Alfa alebo MRP malý podnikateľ.

Výkazy zrejme chcú nasledovné:
Výkaz príjmov a výdavkov a Výkaz majetku a záväzkov.
Najdeš ich tu:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h38gXJgFiO-pGoAk4-cBFfj_zcVH1v_QD9gtzQiHJHRUUAotm3zw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQk4!
liba2
19.09.08,09:44
kupit uctovny program koli malej zivnosti sa mi zda zbytocne.
cele uctovnictvo sa robi do uctovnej knichy na zaklade ktorej sa robi mesacny vykaz pre potreby pozicky/uveru atd.

mesacna uzavieka by mala obsahovat le primy a vydaje. chcel by som vas poprosit o format/predloha podla ktorej si to spravim v excely

dakujem
Asi potrebuješ peňažný denník. Svojho času som si niečo stiahla z porada.sk ale to nepoužívam, tak skontroluj či je to ešte aktuálne. Napriek tomu opäť ti odporúčam začať pracovať s účtovným programom - demo verzie sú zadarmo a zaručujú ti aj ďalšií konfort (ďalšie evidencie jedným zápisom).
Monika Kováčová
19.09.08,09:44
cele uctovnictvo sa robi do uctovnej knichy na zaklade ktorej sa robi mesacny vykaz pre potreby pozicky/uveru atd.

mesacna uzavieka by mala obsahovat le primy a vydaje. chcel by som vas poprosit o format/predloha podla ktorej si to spravim v excely

dakujem1. chyba: účtovníctvo sa nerobí do účtovnej knihy, ale do peňažného denníka.
2. chyba na základe peňažného denníka sa nerobí mesačný výkaz pre potreby úveru, ale na základe peňažného denníka sa robí účtovná uzávierka a ročný výkaz o majetku a záväzkoch a ročný výkaz o príjmoch a výdavkov (tzv. riadna účtovná závierka). Príp. sa robí mimoriadna účtovná závierka napr. k 30.9. Určite nie mesačná uzávierka alebo mesačný výkaz
3. účtovná uzávierka neobsahuje len príjmy a výdaje.
smejko_a
22.09.08,07:57
vdaka za pomoc
Lídia
22.09.08,08:15
Sup s tým do slovníka. :D

:)
poraďáci, ste super