KaaaJa
03.05.05,10:48
Ahojte Poradnici,

prezrel som poradu dost podrobne ale ucelene info na temu Ako zacat v s.r.o som nenasiel. Tu a tam su rozdrobene kusky, tak by som to rad "konsolidoval"

zakladne otazky a postrehy.
Ako je co najvyhodnejsie zacat podnikat v s.r.o. (ako konatel) z hladiska, danoveho, odvodov, odpoctov, nakladov atd atd...(co vas napadne)

ja vidim moznosti ako:
a, zacat ako konatel bez prijatia odmien = 0 nakladky na odvody a dan ale nemoznost si odpocitavat minima na seba, manzelku deti, (asi) problem aj s uplatnenim auta, ktore mate v sukromnej drzbe ako danoveho nakladu...

b, konatel s minimalnou odmenom (odporucana tu bola 3040 mesacne) kde platime 14% na zdravotne, 0 na socialku a ako som pochopil, danove odpocty ostavaju...

c, konatel zamestnanec - tu sa odvody splhaju na 50%, vyhody asi v uplatneni stravneho prispevku, auto sa isto da uviest ako odpocet, kedze mate zamestnanecky pomer

hmm..viem, je to toho asi malo..ale len zaciname..tak dufam, ze sa prispevky a vylepsenia "pohrnu"..:)

Dakujem
Katarína STR
03.05.05,09:38
Ja ti poviem takto,
ja som si založila s.r.o. čku vo februári tohto roka. Som tam ako jediný spoločník, konateľ bez odmeny. Takže neplatím žiadné odvody. Ale to preto, lebo som ešte v jednej firme normálne zamestnaná a teda tam má všetky odvody.
Ak si neni inde zamestnaný, mal by si sa zamestnať vo svojej s.r.o. čke. To akú mzdu si dáš záleží na tebe.

Čo sa týka auta, tak ja som si teraz kúpila staršie auto a mám ho zaradené v majetku firmy. Do nákladov si teda môžem dať prípadné opravy a pod, zákonnú poistku a samozrejme nákup PHM.

Ak ty nemáš auto zaradené v majetku, môžeš si dať do nákladov sadzbu základnej náhrady za km jazdy.
KaaaJa
04.05.05,07:27
nuz prave o to ide, ci sa ako zamestanec dat alebo nie, za zamestnanca totiz musis platit vyssie odvody, riesit mzdovu agendu a veci s tym spojene

preto by som uvital nejaky nazor..PRECO by sa to vyplatit malo
sunflower
09.05.05,14:50
Ahojte, ja sa tiez pripajam k tejto teme, lebo ma to tiez zaujima. Co je teda najvyhodnejsie?
Dakujem za Vase rady.
PS: Objavila som tuto stranku vcera a som velmi rada, ze nieco taketo existuje.
ondrejvla
09.05.05,15:13
nuz prave o to ide, ci sa ako zamestanec dat alebo nie, za zamestnanca totiz musis platit vyssie odvody, riesit mzdovu agendu a veci s tym spojene

preto by som uvital nejaky nazor..PRECO by sa to vyplatit malo
A ty si niekde zamestnaný keď nechceš platiť odvody? Nemyslíš na dôchodok, alebo nedajbože, že sa ti niečo môže stať a nedostaneš ani len invalidný dôchodok, lebo ti ho nebudú mať z čoho vypočítať? Ono je dobré vedieť, kde šetriť! Nie drahé autá pre seba na úkor firmy, ale pamätaj, že bude aj zajtra! A ak nechceš zbytočne mať problémy so mzdovou agendou, prečo si zakladal s.r.o., mohol si byť len FO!
Čo sa týka účtovania účtuješ v PÚ - podľa zákona o daniach z príjmov.
Zita5
09.05.05,15:16
A ty si niekde zamestnaný keď nechceš platiť odvody? Nemyslíš na dôchodok, alebo nedajbože, že sa ti niečo môže stať a nedostaneš ani len invalidný dôchodok, lebo ti ho nebudú mať z čoho vypočítať? Ono je dobré vedieť, kde šetriť! Nie drahé autá pre seba na úkor firmy, ale pamätaj, že bude aj zajtra! A ak nechceš zbytočne mať problémy so mzdovou agendou, prečo si zakladal s.r.o., mohol si byť len FO!
Čo sa týka účtovania účtuješ v PÚ - podľa zákona o daniach z príjmov.Moje nervy , vidieť ondrejvla , že sme stará škola .Velmi krásne si to napísala.:)
ondrejvla
09.05.05,15:26
Moje nervy , vidieť ondrevla , že sme stará škola .Velmi krásne si to napísala.:)
Zitka, vieš ja som už dôchodkyňa a viem si vážiť každú korunku, zbytočne nemíňam, ale čo musí byť, to musí!
Mám pocit, že ľudia neveria ničomu, každý si myslí, ja mám ešte čas...
Ale ten čas je priveľmi krátky!!!
A potom ešte dodávam : veľmi rada radím, ako si si už určite všimla nielen ty, ale i tí, ktorým som poradila na otázky na ktoré viem odpoveď. Ale veľmi ma hnevá, keď si niektorí noví členovia Porady myslia, že stačí si otvoriť firmu a po mne potopa! Myslím si, že každý zo začínajúcich by mal aspoň zbežne poznať zákon o príjmoch a živnostenský zákon! Otázky sú na to, aby boli na ne odpovede, ale čo ak raz tie odpovede nebudú!?
Zita5
09.05.05,15:31
Zitka, vieš ja som už dôchodkyňa a viem si vážiť každú korunku, zbytočne nemíňam, ale čo musí byť, to musí!
Mám pocit, že ľudia neveria ničomu, každý si myslí, ja mám ešte čas...
Ale ten čas je priveľmi krátky!!!
A potom ešte dodávam : veľmi rada radím, ako si si už určite všimla nielen ty, ale i tí, ktorým som poradila na otázky na ktoré viem odpoveď. Ale veľmi ma hnevá, keď si niektorí noví členovia Porady myslia, že stačí si otvoriť firmu a po mne potopa! Myslím si, že každý zo začínajúcich by mal aspoň zbežne poznať zákon o príjmoch a živnostenský zákon! Otázky sú na to, aby boli na ne odpovede, ale čo ak raz tie odpovede nebudú!?
Vieš já s Tebou s úplnou vážnosťou súhlasím , hovoria s Teba životné skúsenosti , a tak to má byť , len určitý ľudia si akoby nevedeli zrátať koľko je 2+2 a potom keď nastane problém tak je zle . Inak sa plne stotožňujem s Tvojim názorom .Len som sa pousmiala ,ako si to od duše napísala a to sa mi páčilo . Musíš byť úžasný človek .
ondrejvla
09.05.05,15:40
Ďakujem! Tvoje vyznanie mi dnes zlepšilo pokazený deň! Želám ti veľa zdravia.
lubos f
10.05.05,07:51
Ja som vo faze zakladania s.r.o. a napriek tomu, ze suhlasim aj s pohladom Vlasty a Zity, rozmyslam skor nad zabezpecenim buducnosti na cisto komercnej baze. Lebo platit povedzme 13000 Sk mesacne do socialnej poistovne a potom nemat z invalidneho dochodku ani na byt a zakladne potraviny tiez nie je idealne. Ked si predstavim, ze by som ostal FO a prestane sa mi darit a aj tak budem musiet platit este rok obrovske odvody do SP... Radsej si ich budem ukladat niekde, kde sa zhodnotia (aj ked to nie je bez rizika) alebo ich pouzijem na svoje podnikanie (nemyslim drahe auto, ale na nieco, co mi umozni dalej zvysit prijmy)
ondrejvla
10.05.05,08:06
Ja som vo faze zakladania s.r.o. a napriek tomu, ze suhlasim aj s pohladom Vlasty a Zity, rozmyslam skor nad zabezpecenim buducnosti na cisto komercnej baze. Lebo platit povedzme 13000 Sk mesacne do socialnej poistovne a potom nemat z invalidneho dochodku ani na byt a zakladne potraviny tiez nie je idealne. Ked si predstavim, ze by som ostal FO a prestane sa mi darit a aj tak budem musiet platit este rok obrovske odvody do SP... Radsej si ich budem ukladat niekde, kde sa zhodnotia (aj ked to nie je bez rizika) alebo ich pouzijem na svoje podnikanie (nemyslim drahe auto, ale na nieco, co mi umozni dalej zvysit prijmy)
A prečo by si mala platiť povedzem 13 tis.Sk!? Veď mzdu si dáš len takú, akú budeš mať činnosť! Ak budš mať čistý zisk napr. 50 tis.Sk ročne v s.r.o., no to teda ozaj nie je na také odvody! Ale ak pre tú svoju s.r.o. robíš na kratší pracovný čas, tak sú aj odvody k tomu adelvátne. Porozmýšľaj, pouvažuj a až potom rež! Všetko sa dá, len treba trošičku chcieť!
lubos f
10.05.05,08:22
A prečo by si mala platiť povedzem 13 tis.Sk!? Veď mzdu si dáš len takú, akú budeš mať činnosť! Ak budš mať čistý zisk napr. 50 tis.Sk ročne v s.r.o., no to teda ozaj nie je na také odvody! Ale ak pre tú svoju s.r.o. robíš na kratší pracovný čas, tak sú aj odvody k tomu adelvátne. Porozmýšľaj, pouvažuj a až potom rež! Všetko sa dá, len treba trošičku chcieť!
Jasne, vychadzal som skor zo scenara "zostat FO". Minimalna mzda moze byt riesenie, aj ked vsetko zavisi od legislativy, ktora bude platna ked pojdem do dochodku. Ak si dam vysoku mzdu, mozem na to doplacat teraz a mozno (pravdepodobne) sa mi to nikdy nevykompenzuje, ak nizku, mozem na to doplatit v dochodkovom veku. Najhorsia je vsak urcite mzda alebo prijem zivnostnika, ktorym sa clovek dostava na hranicu maximalneho vymeriavacieho zakladu. Tam sa da iba prerobit.
ondrejvla
10.05.05,08:27
Keď myslíš! Nebudem ťa vyvádzať z omylu!
Ja som už dôchodkyňa, ako si určute postrehol a platila som si poctivo odvody aj za seba ,aj za zamestnávateľa (SZČO), keď som dostala výmer o dôchodku, tak som zistila, že musím účtovať ešte aj v truhle, aby som bola zabezpečená! Ale platila som nie nízke!! odvody!
Takže ... "jak je ti libo!...
lubos f
10.05.05,08:34
Keď myslíš! Nebudem ťa vyvádzať z omylu!
Ja som už dôchodkyňa, ako si určute postrehol a platila som si poctivo odvody aj za seba ,aj za zamestnávateľa (SZČO), keď som dostala výmer o dôchodku, tak som zistila, že musím účtovať ešte aj v truhle, aby som bola zabezpečená! Ale platila som nie nízke!! odvody!
Takže ... "jak je ti libo!...
Aky omyl mas na mysli? Ja som sa praveze este nerozhodol aky status budem mat v sro. Iba som rozhodnuty zalozit sro a zrusit zivnost. Moje rozhodovanie teraz je medzi zamestnanym konatelom s minimalnou mzdou a nebyt zamestnany vobec. Ty si platila vysoke odvody a dochodok za to nestoji... to je argument pre obidve uvedene moznosti
KaaaJa
10.05.05,10:51
Aky omyl mas na mysli? Ja som sa praveze este nerozhodol aky status budem mat v sro. Iba som rozhodnuty zalozit sro a zrusit zivnost. Moje rozhodovanie teraz je medzi zamestnanym konatelom s minimalnou mzdou a nebyt zamestnany vobec. Ty si platila vysoke odvody a dochodok za to nestoji... to je argument pre obidve uvedene moznosti
Zdravim..a som spat..
takze uplne suhlasim s Lubosom...platit vysoke odvody je HLUPOST...Ondresj..pripravujes sa tak o "starobu" na urovni..ktore ti v podstate moze zabezecit len jedno..lebo len jeden clovek..TY SAM...takze je nevyhnute optimalizovat prostriedky vynalozene a disciplinovane prostriedky vynakladat
co v preklade znamena..minimalizovat POVINNOST...a maximalizovat MOZNOST

preto ma zaujimaju moznosti co je najvyhodnejsie pre mna..vzhladom k minimalizacii povinnosti...
a teda stale plati otazka...co je lespsie...

konatel-zamestanec alebo konatel-odmeny
ondrejvla
10.05.05,11:01
Aky omyl mas na mysli? Ja som sa praveze este nerozhodol aky status budem mat v sro. Iba som rozhodnuty zalozit sro a zrusit zivnost. Moje rozhodovanie teraz je medzi zamestnanym konatelom s minimalnou mzdou a nebyt zamestnany vobec. Ty si platila vysoke odvody a dochodok za to nestoji... to je argument pre obidve uvedene moznosti
Priznávam, je to argument pre obidve možnosti! Ale ty rozmýšľaš neplatiť vôbec, ak som dobre pochopila! Teraz som zistila, že rozmýšľaš či byť zamestnaný konateľ, alebo nebyť zamestnaný vôbec?! Dobre rozumiem? Ak nebudeš vôbec zamestnaný, tak potom budeš pri dôchodku plakať! Ja neplačem, len hundrem na sytém! - platila som aj za seba, aj za zamestnávateľa a výsledok -, no keby som nebola SZČO, ale zamestnanec, kde by som nemala ja náklady tých 38%, ale iná firma, tak to beriem! A potom, zamestnancovi sa berie pre výpočet dôchodku hrubá mzda, kým mne FO sa čistý zisk vydelí dvomi a až tá polovička mi ide do výpočtu pre dôchodok, nem.dávky,... a i pre platby do fondov! Takže radšej by som si bola uhradila ešte trošku viac, ale systém SP, resp. zákon mi to neumožnil! Preto ti odporúčam využi možnosť byť zamestnancom a máš aspoň istotu, že keď sa ti niečo nedajbože stane, máš aspoň nejaké zabezpečenie!
Ale samozrejme, že všetko záleží na každom jedincovi, nie je mojou povinnosťou agitovať, ale chcem len poradiť.
lubos f
10.05.05,13:30
Zdravim..a som spat..
takze uplne suhlasim s Lubosom...platit vysoke odvody je HLUPOST...Ondresj..pripravujes sa tak o "starobu" na urovni..ktore ti v podstate moze zabezecit len jedno..lebo len jeden clovek..TY SAM...takze je nevyhnute optimalizovat prostriedky vynalozene a disciplinovane prostriedky vynakladat
co v preklade znamena..minimalizovat POVINNOST...a maximalizovat MOZNOST

preto ma zaujimaju moznosti co je najvyhodnejsie pre mna..vzhladom k minimalizacii povinnosti...
a teda stale plati otazka...co je lespsie...

konatel-zamestanec alebo konatel-odmeny
konatel-zamestnanec alebo konatel-odmeny... niekde tu je 21 strankovy dokument vo Worde "Konatelia - odvody a daň z príjmu", myslim, ze od Jozefa Mihala, kde je to vsetko popisane, spocitane, porovnane. Neviem to uz ale najst... Na to co je momentalne vyhodne to dava jasnu odpoved. Horsie je rozhodnut sa z dlhodobejsieho hladiska, ako si zabezpecit prijem aj ked uz clovek z nejakych dovodov nemoze pracovat...
KaaaJa
10.05.05,13:34
konatel-zamestnanec alebo konatel-odmeny... niekde tu je 21 strankovy dokument vo Worde "Konatelia - odvody a daň z príjmu", myslim, ze od Jozefa Mihala, kde je to vsetko popisane, spocitane, porovnane. Neviem to uz ale najst... Na to co je momentalne vyhodne to dava jasnu odpoved. Horsie je rozhodnut sa z dlhodobejsieho hladiska, ako si zabezpecit prijem aj ked uz clovek z nejakych dovodov nemoze pracovat...
ak by si ten dokument nasiel bol by som velmi vdacny..dost som poradu prekopal a take nejake ucelene info som nenasiel...
riesenim poistenia je podla mna komercne pripoistenie...
po 1-2 (mozno viac) rokoch ak sa biznis rozbehne by som navrhoval normalne platenie poistneho..ci uz forma zamestannec alebo forma odmeny vo vacsej vyske (aby bolo aj na dochodok)
myslim, ze je pravda, ze poistovat sa minimalne alebo vobec (socialka) je tak trochu riziko..ale vzhladom k moznym prinosom..hmm...na zaciatku (a ak je clovek este mlady or zdravy) to asi stoji za to
jo..a zabezpecenie prijmu z dlhodobeho..hmm..co tak..zamestnanie sa v statnej sprave..:)))
lubos f
10.05.05,13:51
Ked ten dokument nebol na porade, tak potom mihal.blog.sme.sk, pripadne ho sem este raz prilepim Co sa tyka toho dlhodobejsieho pohladu, tak komercne poistenie moze byt riesenim, tak ako som to uz spominal v tejto teme. Tiez by ma potesilo viac nazorov na tuto temu - ako neplatit vela statu a zaroven neskoncit v 60ke pod mostom... Mozno je vyhodnejsie dat vsetko do komercneho poistenia a nic socialnej poistovni, mozno treba radsej nahanat roky do dochodku... Lenze kto mi povie z coho a ako sa bude pocitat dochodok za xx rokov?
Dagmar_
11.05.05,06:12
Ja robím v tejto oblasti už dosť dlho a moje skúsenosti hovoria: Jednoznačne, ak sa dá, podnikať radšej ako právnická osoba, nie fyzická. To má ale už myslím autor otázky vyriešené. Na fyzickej osobe mi najviac vadí to, že vlastne ručí celým svojim majetkom. Ďalším problémom sú odvody. Ak dosiahne zaujímavý zisk, tak platí budúci rok aj dosť vysoké odvody.
Čo sa týka odvodov a s.r.o., ak nie je osoba poistená z iného pracovného pomeru, jednoznačne by som preferovala pracovať v sro ako zamestnanec. Má normálny (minimálny) plat, má nárok na stravné, diety... A pokiaľ sa vo firme vyskytnú veľké zisky, môže si ich po roku a odanení daňou z príjmov právnických osob (19%) vybrať a nemusí platiť žiadne odvody.
Daska
11.05.05,10:04
Suhlasim s Dagmar, aj ja to tak idem urobit a popri tom mam aj DDP a komercnu poistku.
Este k tomu clanku 'konatelia a odvody' bol tu na porade tusim niekedy v decembri okolo vianoc, len to bolo v ramci HH a asi ho uz odstranili.
lubos f
11.05.05,10:32
Suhlasim s Dagmar, aj ja to tak idem urobit a popri tom mam aj DDP a komercnu poistku.
Este k tomu clanku 'konatelia a odvody' bol tu na porade tusim niekedy v decembri okolo vianoc, len to bolo v ramci HH a asi ho uz odstranili.
co je to HH?
KaaaJa
11.05.05,13:16
Ja robím v tejto oblasti už dosť dlho a moje skúsenosti hovoria: Jednoznačne, ak sa dá, podnikať radšej ako právnická osoba, nie fyzická. To má ale už myslím autor otázky vyriešené. Na fyzickej osobe mi najviac vadí to, že vlastne ručí celým svojim majetkom. Ďalším problémom sú odvody. Ak dosiahne zaujímavý zisk, tak platí budúci rok aj dosť vysoké odvody.
Čo sa týka odvodov a s.r.o., ak nie je osoba poistená z iného pracovného pomeru, jednoznačne by som preferovala pracovať v sro ako zamestnanec. Má normálny (minimálny) plat, má nárok na stravné, diety... A pokiaľ sa vo firme vyskytnú veľké zisky, môže si ich po roku a odanení daňou z príjmov právnických osob (19%) vybrať a nemusí platiť žiadne odvody.
hmm...mozno otazka, ktora bola uz zodpovedana niekolko krat..ale predsa...ak si zaroven zamestnanec aj konatel..nemusis platit zdravotne za konatela (910 min.) a aj za seba ako zamestnanca?
...jo a to je presne co som chcel vediet...ci ako
zamestnanec mas vacsie vyhody..ako spominas stravne, diety..atd atd
a ako konatel s odmenami nie..?
KaaaJa
11.05.05,13:28
jo a este jedna "drobnost"...nevyplyvaju zo zamestnaneckeho pomeru nejake dalsie povinnosti voci uradom (okrem dani a odvodov)..napr bozp skolenia..alebo tak nieco...teda neznamena urobit zo seba zamestnanca KOPU papierovaciek navyse?
Daska
11.05.05,16:48
co je to HH?
Happy hour..je niečo také..ako ježiško vo forme p. Mihála...jednoducho..p. Mihál sprístupní na hodinku nejaké svoje dielo, uverejní ho..a my všetci sťahujeme...v tom diele sa totiž dozvieš novinky, čo a ako......to je tak v skratke povedané

Tato HH bola na stedry den, tusim to mam niekde odlozene, len neviem ci to tu mozem vycapit, ked to p. Mihal zrusil
Daska
11.05.05,17:12
Ak popri zamestnaní vykonáva i funkciu konateľa v istej s.r.o. Za výkon funkcie konateľa nepoberá žiadnu odmenu. Ako konateľ nebude platiť v roku 2005 preddavky, pretože je zamestnaný a nevzťahuje sa naňho ustanovenie zákona o minimálnom preddavku.
Ak ma konatel odmeny do 30, 6, 2005 plati odvody do ZP podla vysky odmien v roku 2003, od 1, 7, 2005 podla vysky odmeny v roku 2004. Ak vyjde preddavok nizsi ako 100,- netreba platit tieto preddavky.

Tak asi v skratke.
lubos f
11.05.05,18:51
Ak popri zamestnaní vykonáva i funkciu konateľa v istej s.r.o. Za výkon funkcie konateľa nepoberá žiadnu odmenu. Ako konateľ nebude platiť v roku 2005 preddavky, pretože je zamestnaný a nevzťahuje sa naňho ustanovenie zákona o minimálnom preddavku.
Ak ma konatel odmeny do 30, 6, 2005 plati odvody do ZP podla vysky odmien v roku 2003, od 1, 7, 2005 podla vysky odmeny v roku 2004. Ak vyjde preddavok nizsi ako 100,- netreba platit tieto preddavky.

Tak asi v skratke.

Nebude platit preddavky, ale zaplati v marci 2006 pri vyuctovani (aj ked je konatel bez odmeny), ak tomu dobre rozumiem. Iba dufam ze z minimalneho vymeriavacieho zakladu aj ked predtym bol zivnostnik ale zivnost zrusil. Je to tak?
Daska
12.05.05,06:09
Nebude platit preddavky, ale zaplati v marci 2006 pri vyuctovani (aj ked je konatel bez odmeny), ak tomu dobre rozumiem. Iba dufam ze z minimalneho vymeriavacieho zakladu aj ked predtym bol zivnostnik ale zivnost zrusil. Je to tak?
V marci zoberies vsetky svoje prijmy zo zametnania a za konatelststvoa aj prijmy - vydavky zo zivnosti ak mas v roku 2005 zivnost, vyratas odvod odratas preddavky a vznikne ti nedoplatok alebo preplatok, minimalne vsak musis mat tych 910,- na mesiac. Alebo vlastne to bude viacej, lebo od oktobra bude vacsia min. mzda.
KaaaJa
12.05.05,06:21
Nebude platit preddavky, ale zaplati v marci 2006 pri vyuctovani (aj ked je konatel bez odmeny), ak tomu dobre rozumiem. Iba dufam ze z minimalneho vymeriavacieho zakladu aj ked predtym bol zivnostnik ale zivnost zrusil. Je to tak?
to je prave ono..som mrkol zakon..a nikde som nenasiel napisane, ze ak je clovek zaroven zamestnancom a konatelom plati poistne len ako zamestnanec.
Daska
12.05.05,06:39
majo7777
12.05.05,21:55
janka.janka
06.06.06,08:34
A ty si niekde zamestnaný keď nechceš platiť odvody? Nemyslíš na dôchodok, alebo nedajbože, že sa ti niečo môže stať a nedostaneš ani len invalidný dôchodok, lebo ti ho nebudú mať z čoho vypočítať? Ono je dobré vedieť, kde šetriť! Nie drahé autá pre seba na úkor firmy, ale pamätaj, že bude aj zajtra! A ak nechceš zbytočne mať problémy so mzdovou agendou, prečo si zakladal s.r.o., mohol si byť len FO!
Čo sa týka účtovania účtuješ v PÚ - podľa zákona o daniach z príjmov.
nemyslim si ze je to az tak tragicke. Samozrejme, treba mysliet do buducnosti, to vsetkym odporucam. Ale namiesto odvodov do SP je mozne efektivne vyuzit kombinaciu zivotneho poistenia spolu s priebeznym investovanim do fondov - pravidelne sa Vam peniaze zhodnocuju a ak sa Vam aj nieco stane ste poisteni (pre pripad invalidity niektore poistovne za Vas doplatia poistne az do konca doby stanovenej v zmluve). Osobne si nemyslim, ze bude mozne sa v buducnosti spoliehat na stat.