andreaS
07.09.08,13:46
Mili poradaci,

hladala som v teme "STAVBA", ci tu nie je takato tema ale nic sa mi nepodarilo najst.

Nasli sme si pozemok, kt. chceme kupit. Buduci tyzden mame podpisovat zmluvy, ale tu nam nastava maly zadrhel - bojime sa, aby sme neprisli o peniaze. Kupujeme cez realitku.

Dali sme si prezistit, ci cez dany pozemok nejdu nejake siete, kt. by znemoznovali osadenie domu - to by sme mali vediet v pondelok, utorok.

Pozemok sa nachadza v obytnej casti obce (okolo sa nachadzaju stavby, dve cerstve rozostavane domy su hned na parcele "nad nami") - cize prevod na stavebny pozemok, by nemal byt problem. Boli sme aj za starostom popytat sa na konkretny pozemok, ci nebude daky problem pri stavebnom povoleni, ci v niecom inom - starosta sa vyjadril, ze vsetko je OK.

Predavajucimi su dvaja starsi ludia. Konkretne sa jedna o 5 parciel. 3 vlastni jeden pan, maju LV-cka a dve dalsie vlastni starsia pani ale na stranke katasterportal.sk som k nim nenasla LV. Ale od maklerky sme dostali geometricky plan, kt. bol vyhotoveny za ucelom zistenia vlastnika a zrejme nasledne zapisu na LV (v tomto neviem vobec chodit, tak netusim, co tu moze vzniknut za problem, a skor ani moc nerozumiem tomu ze to nema LV, iba to vo mne vyvolava dojem mozneho problemu).

Ako postupovat pri podpise kupnej zmluvy, aby nas nemohli oklamat, pripadne zamedzit viacnasobnej kupe. Predpokladam, ze na realitku by sme sa mohli spolahnut. Nesie realitka dake riziko na seba? Je vhodne dat do zmluvy nejaku formulku typu "predavajuci prehlasuje, ze dane parcely predava vylucne nam a nejednal ani nejedna s inymi"?

A co pri plateni?
Ponukli nam dve moznosti. Bud splatime celu kupnu cenu naraz pri podpise alebo zlozime tzv. depozit vo vyske cca 10% pri podpise, zanesie sa navrh na vklad a pri vyhotoveni noveho LV na nase mena bude vyplateny zvysok.

Pripadne ak poznate dobre stranky, kde sa rozobera tato problematika, budem za link velmi vdacna.

Dakujem za akekolvek postrehy, navrhy, odpovede a prajem pekny zvysok nedele.
elaurie
07.09.08,12:36
Žial na realitku sa spolahnúť nedá, niektoré realitky robia s nehnuteľnosťami podvody, takže sa treba mať na pozore. Údaje o pozemku by som si išla osobne overiť na kataster. Čo sa týka postupu pri platení, najistejšie je využiť notársku alebo bankovú úschovu (pri podpise zmluvy sa daná suma uloží u notárka alebo v banke a po vklade do katastra sa vyplatí kupujúcemu), s tým sú však asi spojené určité náklady...
andreaS
07.09.08,12:41
dakujem :)

tiez mi pride istejsie doplatit zvysok az ked budeme zapisany na LV ako vlastnici. Co mi spominala maklerka, tak ze to vyjde cca 6tis... a radsej to zaplatime ako prist o podstatne vacsie peniaze.

Kupujeme cez velku realitku (medzinarodna)... tak snad aspon v niecom by sme sa mohli na nich spolahnut..
AndrejG
07.09.08,16:50
Na tie vacsie a znamejsie realitky sa da spolahnut, takze toho by som sa nebal. A coskoro sa ma sprisnit zakon o realitkach a nebude take jednoduche ju mat, dnes ju zalozi kazdy ked mu sused povie, ze predava byt, ci nema nejakeho kupcu. :)
andreaS
08.09.08,07:47
ziadne dalsie rady? :)

ale zatial co sme sa rozpravali so znamymi, tak pri uhrade doporucuju vyuzit prave tu vinkulaciu
chandler
08.09.08,08:11
urcite vinkulacia, zistit ci sa tam da stavat (to mate), zistit ci tam nie su ziadne tarchy, a viacnasobny predaj - tesne pred podpisom zmluvy si vyberte list vlastnictva ci na nom nie je nahodou plomba - to znamene ze sa bude robit zmena (ale viac menej ta vinkulacia by tomu mala zabranit.)
na realitku by som sa nespolahol vobec v nicom :) ak nerozumies zmluve tak radsej za pravnikom.
.
este nerozumiem tomu, ze to nema list vlastnictva, alebo ako si to myslela.
andreaS
08.09.08,09:03
chandler vdaka :)

dve parcely nemaju LV.. proste ked ich zadam na katasterportal.sk, tak mi vyhodi upozornenie, ze parcela nema LV a ked si dam vyhotovit zostavu a otvorim ju, tak tam je akurat tak cislo parcely, vymera, popis ale nie je tam vlastnik.... ale do ruk som dostala kopiu geometrickeho planu, kt. bol vyhotoveny za ucelom zistenia vlastnika tychto parciel, aby sa to mohlo dat potom zavkladovat a parcely by uz mali mat potom svoj LV.

neviem, ako inak to vysvetlit... snazim sa hladat si informacie o takychto veciach, ale este v tom nie som doma...
chandler
08.09.08,09:22
aha ... to je zvlastne .. nie som v tom odbornik, ale ked by som nieco predaval tak si vybavim aby som mal list vlastnictva a az potom predavam....
aky maju vlastne doklad o tom ze ten pozemok je ich? lebo geometricky plan nie len podklad k pravnym ukonom. geodet to zameria ale neskuma koho to je.
nemyslim ze ide o podvod, ale zase aby si s tym nemala kopec problemov nakoniec. realitke ide o to dostat zalohu a v tom momente ju to uz nezaujima :(
andreaS
08.09.08,09:26
S tymto ma oboznamila maklerka, ze sa to momentalne vybavuje. Ale ku datumu predaja to maju mat hotove... isto nie sme taki hlupi aby sme kupovali parcelu, kt. sice existuje, ale nema LV, cize na dobre slovo niekoho, ze mi povie "ano, je to moje" ale nema k tomu uradny dokument... to isto nie...

tak som sa obratila este na firmu, kt. mi riesi siete, ci aj toto vedia prezistit a ze by mi to vedel hned zajtra obehnut..
chandler
08.09.08,10:00
tak je to potom vsetko v poriadku :)
andreaS
08.09.08,10:44
volala som s maklerkou... ze predavajuci chce peniaze cash... teraz neviem, ci sa tetuske nechce riesit vinkulacia cez banku alebo je to pravda... kazdopadne som si dala vybavit LV, pripadne v den podpisu a vyplatenia dam radsej vybavit este teply cerstvy...

ale v podstate, je taky problem s tou vinkulaciou? Pretoze predavajuci byva na Morave, tak preto chce uz mat peniaze v hotovosti... dá sa tam dojednať napr. ze mu budu doplatene na ucet, kt. si uvedie (hoci aj ceska banka) ked dojde LV na nas?

alebo nemame na vyber?
yoyo74
08.09.08,11:03
volala som s maklerkou... ze predavajuci chce peniaze cash... teraz neviem, ci sa tetuske nechce riesit vinkulacia cez banku alebo je to pravda... kazdopadne som si dala vybavit LV, pripadne v den podpisu a vyplatenia dam radsej vybavit este teply cerstvy...

ale v podstate, je taky problem s tou vinkulaciou? Pretoze predavajuci byva na Morave, tak preto chce uz mat peniaze v hotovosti... dá sa tam dojednať napr. ze mu budu doplatene na ucet, kt. si uvedie (hoci aj ceska banka) ked dojde LV na nas?

alebo nemame na vyber?

Vzdy je na vyber. Staci ak sa dvaja dohodnu a tak sa spise zmluva. Ak chces jednoducho ako formu uhrady zvolit bankovy prevod po uvolneni vinkulacie tak ho ziadaj.
Ak ale uhradis celu kupnu cenu po podani navrhu na vklad do prislusneho KN, nezabudni si urcite dat potvrdit jednu kopiu navrhu priamo na katastri. Vpravo hore bude peciatka s pridelenym cislom V-XXXX/08. Podla tohto cisla zistis na katasterportali alebo na infocisle katastra ci uz je vklad povoleny.
Ak budes robit uhradu priamo po podani navrhu na vklad do katastra urcite by v zmluve nemali chybat klasicke zmienky k navrhu na vklad do katastra:
- kto ho poda a kedy,
- kto plati poplatky
- ci bude podavany urychlene
- predavajuci nebude po podani navrhu na vklad dat navrh na spatvzatie navrhu na vklad, ak nebude vklad do urciteho poctu dni povoleny, resp, vklad bude zamietnuty, vsetky dovtedy platne plnenia budu vratene
- zaroven nech ta ako kupujuceho splnomocnia na doplnenie, rozsirenie zmluvy v pripade pozastaveneho konania na prislusnom katastri

Toto by realitka mala dat do zmluvy mimo dalsich dolezitych veci samozrejme...
yoyo74
08.09.08,11:07
Este k tomu kym dojde LV na Vas ... to je prave ta spomenuta vinkulacia. Pri vinkulacii sa do zmluvy musi uviest kedy budu vinkulovane prosttriedky z tvojho uctu na definovany ucet prevedene - a to je prave (vacsinou) po predlozeni LV č XXX, kde ty budes uvedena ako kupujuca, v casti tarchy bude uvedene XY atď a bude vybraty z prislusneho katastra na pravne ucely. niekto ziada este viac, ako napr. kupna zmluva potvrdene katastrom atd ...
andreaS
08.09.08,11:14
yoyo dakujem.

samotnej vinkulacii rozumiem... a oproti vyplateniu v hotovosti hned pri podpise sa mi zda ovela vyhodnejsia... teda sme ako-tak kryti...

teraz mam skor zmiesane pocity ohladom toho vyplatenia v hotovosti...

- zajtra mame zbehnut podpisat daku zmluvu s realitkou a zlozit depozit (cca 10%)
- v stredu by sme mali podpisovat zmluvu o predaji a teda aj doplatit zvysok...

Zvysok sumy mame doplatit az ked sa zanesie navrh na vklad na kataster? Sama som zvedava, ake zmluvy to budu. Isto si dame nacas s ich precitanim, pripadne vezmeme k dakemu pravnikovi.
yoyo74
08.09.08,11:22
ak v hotvosti, tak urcite zvysok kupnej ceny ziadaj vyplatit po podani navrhu na vklad do katastra. To by aj realitka mala takto asi ziadat. V najhorsom pripade - neodporucam - urcite treba mat v zmluve ze navrh na vklad do katastra bude podany v den podpisu kupnej zmluvy.... podatelne na katastri su otvorene kazdy den
andreaS
08.09.08,11:23
oki, tak snad to dopadne dobre...
candris
08.09.08,11:36
Inac na katastri maju riadny bordel, na mojom LV je uvedene, ze pozemok, co som nedavno kupoval, lezi v extravilane, ked som bol za starostom, len krutil hlavou, lebo pozemok je jasne v intravilane obce. Tiez som hladal vlastnika vedlajsich pozemkov, ale na katastri je uvedene, ze pozemok je bez LV. Na obecnom urade maju vlastnika evidovaneho a dali mi komplet adresy....
mona091
08.09.08,11:43
ahoj,

1. urcite by som trvala na vinkulacii alebo notarskom depozite hlavne preto, lebo katastralne konanie moze byt z nejakych - momentalne neznamych dovodov prerusene, vacsinou treba vtedy dat do stanoveneho terminu nalezitosti do poriadku, v opacnom pripadeš by sa konanie zastavilo, vinkulaciou penazi by si mala istotu, ze vsetky strany budu mat zaujem problem riesit, aj realitka, ktora by mala mat prvotny zaujem, aby nadobudnutie vlastnickeho prava bolo co najskor prevedene, aby ziskala svoju odmenu, pokial vsak predavajuci aj realitka budu mat svoje peniaze skor, moze sa ti to skomplikovat, myslim, ze pokial vklad prebehne v poriadku, (odporucam na zaklade zrychleneho vkladu, ktory trva 15 dni), hned potom by boli vsetky plnenia doplatene
2. kupne zmluvy by som si dala v kazdom pripade pripomienkovat nejakemu pravnikovi
3. v dnesnej dobe sa kupna cena zvykne vyplacat az po povoleni vkladu a nie pri navrhu na vklad
mona091
08.09.08,11:51
a este k zalohe, presne by som ziadala podmienky odovzdania zalohy, na co, na aku dobu, co v pripade, ak by do stanoveneho casu nedoslo k prevodu, pozor na zmluvne pokuty, pripadne, ako by si bola odskodnena Ty, predpokladam, ze toto by bol vztah medzi tebou a realitkou, takze ona by mala v tejto dohode preberat svojim menom tieto podmienky a nie v mene tretej osoby, ibaze by aj ta bola zmluvnou stranou
yoyo74
08.09.08,12:38
Vacsinou ma realitka podla sprostredkovatelskej zmluvy narok na proviziu uz pri podpise kupnej zmluvy ale normalne realitky (nechcem hovorit seriozne) sleduju ten vklad az do jeho povolenia. Co sa tyka vysky poplatkov tak radsej to pories vinkulaciou - zaplatis menej ako pri notarskom depozite.
andreaS
09.09.08,12:46
dakujem za vsetky rady :)

dnes sme podpisali zmluvu s realitkou a splatili sme depozit.

Zaroven nam dali na prestudovanie kupnu zmluvu.

Rozpravali sme sa s maklerkou este o tej vinkulacii. V podstate s nami suhlasi a je si vedoma, ze mu nikto neda peniaze na ruku hned, tak sa s tym bude musiet zmierit. Navrhli sme, ze dame zrychleny navrh na vklad. Tak tie 2 tyzdne snad uz pocka. Maklerka este navrhla, ze by sa ta vinkulacia mohla urobit nie cez banku ale cez nich ako realitku.

Je bezny postup robit vinkulaciu cez realitku? Treba si aj tu davat na nieco extra pozor?

Dakujem.