Anna2212
07.09.08,14:52
Poraďte mi čo robiť, keď náš byt vytopila firma ktorá robila rekonštrukciu v našej bytovke, tvrdia síce, že sú poistený ale číslo poistky mi nechcú dať ani k žiadne dohode sa zatiaľ nemajú, ako postupovať v takomto prípade....ja byt nemám poistený.
Stanislav 1975
07.09.08,14:02
A prečo nemáte Vaš byt poistený? Základna vec to je...
Bastian
07.09.08,19:27
A prečo nemáte Vaš byt poistený? Základna vec to je...
No lebo nie si jej sused... ty by si jej určite veľmi rýchlo vysvetlil základné veci :D
feron
08.09.08,05:10
Byt nemusí byť poistený, keď škodu urobil preukázateľne niekto iný, mal by ju uhradiť on, či z poistkyalebo zo svojho, najlepši je to riešiť bez odkladu, urobiť aspoň fotky, dostať z nich uznanie zapríčinenia škody, najlepšie písomne, alebo ústne pred svedkami, ak to budú naťahovať, tak aj oznámením za poškodenie cudzej veci. Nejaké povinnosti vyplývajú aj zo zmluvy, na základe ktorej robia rekonštrukciu, zatlačiť na spoločenstvo vlastníkov alebo správcu, aby im nepodpísali prevzatie diela alebo nerobili záverečnú úhradu za práce, kým nedajú všetko do poriadku.
Monika V.
08.09.08,05:19
Byt nemusí byť poistený, keď škodu urobil preukázateľne niekto iný, mal by ju uhradiť on, či z poistkyalebo zo svojho, najlepši je to riešiť bez odkladu, urobiť aspoň fotky, dostať z nich uznanie zapríčinenia škody, najlepšie písomne, alebo ústne pred svedkami, ak to budú naťahovať, tak aj oznámením za poškodenie cudzej veci. Nejaké povinnosti vyplývajú aj zo zmluvy, na základe ktorej robia rekonštrukciu, zatlačiť na spoločenstvo vlastníkov alebo správcu, aby im nepodpísali prevzatie diela alebo nerobili záverečnú úhradu za práce, kým nedajú všetko do poriadku.
Minulý rok nás vytopili susedia, voda tiekla cez všetky svietidlá v byte. Vtedy sme nemali poistený byt, ale bol poistený bytový dom v ktorom bývame. Keď prišiel pán z poisťovne povedal, že omaľovanie stien nám preplatia, ale keby bol zničený nábytok to už nie. Len preto, že sme nemali poistený aj byt. Aj keď to zavinili susedia, pokiaľ sme nemali byt poistený nedostali by sme nič.:(
feron
08.09.08,05:28
Minulý rok nás vytopili susedia, voda tiekla cez všetky svietidlá v byte. Vtedy sme nemali poistený byt, ale bol poistený bytový dom v ktorom bývame. Keď prišiel pán z poisťovne povedal, že omaľovanie stien nám preplatia, ale keby bol zničený nábytok to už nie. Len preto, že sme nemali poistený aj byt. Aj keď to zavinili susedia, pokiaľ sme nemali byt poistený nedostali by sme nič.:(
Tam Ti zostáva len vymáhať škodu od vinníka buď dohodou s ním alebo v súdnom konaní.
Chobot
08.09.08,07:36
Minulý rok nás vytopili susedia, voda tiekla cez všetky svietidlá v byte. Vtedy sme nemali poistený byt, ale bol poistený bytový dom v ktorom bývame. Keď prišiel pán z poisťovne povedal, že omaľovanie stien nám preplatia, ale keby bol zničený nábytok to už nie. Len preto, že sme nemali poistený aj byt. Aj keď to zavinili susedia, pokiaľ sme nemali byt poistený nedostali by sme nič.:(

Treba rozlišovať medzi poistkami. Nie je poistka ako poistka. Čo sa tu spomína, tak jedna je poistenie nehnuteľnosti a druhá je poistenie domácnosti. To sú dve rozdielne veci, netreba si ich pliesť.

Vytopenie môže byť vyplatené z poistenia domácnosti. Môže to byť buď z tvojej poistky alebo z poistky toho, kto vytopenie spôsobil. Vtedy je to poistenie domácnosti, ktorého súčasťou je poistenie zodpovednosti. Takže ak ťa vytopí sused, môže to byť uhradené z jeho poistky ako zodpovednosť za škodu, alebo aj z tvojej poistky ako poistenie domácnosti.

Takéto prípady by nemali byť uhrádzané z poistenia budovy, jedine prípad, keby počas dažďov by cez panelové spoje pretiekla voda a poškodila by stenu - vtedy sa na toto vzťahuje plnenie z poistenia budovy.
Chobot
08.09.08,07:38
Poraďte mi čo robiť, keď náš byt vytopila firma ktorá robila rekonštrukciu v našej bytovke, tvrdia síce, že sú poistený ale číslo poistky mi nechcú dať ani k žiadne dohode sa zatiaľ nemajú, ako postupovať v takomto prípade....ja byt nemám poistený.

Ty nemáš byt poistený - preto ty si to sama nemôžeš vybaviť. Oni majú pravdepodobne poistenie zodpovednosti za škody. Treba to od nich vymáhať, spísať zápisnicu, hlásenie poisťovne. Treba ich stále urgovať, lebo ako plynie čas, budú viac neprístupní uhradeniu škody. Budú sa spoliehať, že sa na to zabudne.
Anna2212
09.09.08,11:06
Ďakujem za radu, všetky tieto kroky som už spravila a zdá sa, že sa to už konečne pohlo...ešte raz vám ďakujem.
Anna2212
09.09.08,11:20
Minulý rok nás vytopili susedia, voda tiekla cez všetky svietidlá v byte. Vtedy sme nemali poistený byt, ale bol poistený bytový dom v ktorom bývame. Keď prišiel pán z poisťovne povedal, že omaľovanie stien nám preplatia, ale keby bol zničený nábytok to už nie. Len preto, že sme nemali poistený aj byt. Aj keď to zavinili susedia, pokiaľ sme nemali byt poistený nedostali by sme nič.:(

Nerozumiem, prečo je dôležité aby som ja bola poistená, keď škodu spôsobil niekto iný, moja pistka / keby som ju mala,/ by sa mala vzťahovať na poist. udalosť ktorú som spôsoblia ja, a keďže škodu evidentne spôsobila spol. zabespečujúca rekonštrukciu, malo by sa to hradiť z ich poistky./si myslím.