nika.sum
07.09.08,14:59
Ahoj, chcela by som sa spytat, na nieco s cim nemam ziadne skusenosti, uctovanie v statnej organizacii. Organizacia robi neziskovu cinnost a zaroven ma prijem z podnikat.cinnosti (prenajom). Potrebovala by som vediet ako to bude s rozuctovanim faktury za energie a pod., ktore sa tykaju oboch cinnosti? Bude sa to rozuctovavat na zaklade internych smernic a internych dokladov? Pocula som nieco o vnutropodnikovych fakturach, ale to sa asi robi medzi strediskami, tato org.nema strediska.
Prosim poradte!!!!!
Anežob
08.09.08,12:58
Podnikateľskú činnosť musíš odčleniť od hlavnej činnosti. Vytvor si samostatnú analytiku na tieto činnosti, alebo účtuj na dvoch strediskách. To by asi bolo najprehľadnejšie účtovať na strediskách a na konci roka zo strediska podnikateľskej činnosti musíš urobiť daňové priznanie. Urči si podľa nejakého kľúča podiel, ktorým budeš rozúčtovať nákladové faktúry,ktoré sa týkajú oboch činností. Napríklad na rozúčtovanie energií použi plochu, ktorá je v prenájme k ostatnej ploche a takto si stanov percentuálny podiel. Aj ostatné náklady, ktoré sa nedajú určiť presne účtuj týmto podielom. K rozúčtovaniu nákladov si urob smernicu, kde stanovíš postup účtovania hlavnej a podnikateľskej činnosti a do tejto smernice si napíš aj percentuálny podiel ktorý si vypočítala podľa nejakej metódy. Pri účtovaní si daj pozor. Výdavky z hlavnej činnosti budeš účtovať do výnosov, ale výdavky z podnikateľskej činnosti nie. Podnikateľská činnosť si musí sama vyrobiť na výdavky. Len na hlavnú činnosť dostaneš transfer. Ďalej treba sledovať obrat z ekonomickej-podnikateľskej činnosti z podľadu DPH, ak prekročíte 1 500 tis.Sk za posledných 12 mesiacov musíte sa registrovať za platiteľov DPH.
nika.sum
09.09.08,11:11
Dakujem za velmi obsirnu odpoved. Uctovaniu rozumiem. Ak si vytvorim dve strediska, tak potom ako to bude s rozuctovanim faktur. Ked uz viem ze 30% je na podnikatelsku cinnost z prislej faktury, staci mi vytvorit interny doklad na zauctovanie v stredisku podnikat.cinnosti alebo stredisko hlavna cinnost fakturuje stredisku podnikat.cinnosti? Ja som za inter.doklad, kde si vlastne rozuctujem podla smernice prislu fakturu a na zaklade toho to zauctujem,to druhe sa mi zda komplikovanejsie.
Anežob
10.09.08,03:40
Dakujem za velmi obsirnu odpoved. Uctovaniu rozumiem. Ak si vytvorim dve strediska, tak potom ako to bude s rozuctovanim faktur. Ked uz viem ze 30% je na podnikatelsku cinnost z prislej faktury, staci mi vytvorit interny doklad na zauctovanie v stredisku podnikat.cinnosti alebo stredisko hlavna cinnost fakturuje stredisku podnikat.cinnosti? Ja som za inter.doklad, kde si vlastne rozuctujem podla smernice prislu fakturu a na zaklade toho to zauctujem,to druhe sa mi zda komplikovanejsie.
Ak máte dobrý účtovný softvér tak potom by sa vám malo dať rozúčtovať faktúry položkovite, čiže na strediská. Interným dokladom by som to riešila v tom prípade, ak by som sumárne raz za mesiac, ale za vopred určené obdobie za viac faktúr odúčtovala určitý podiel z hlavného strediska na podnikateľské stredisko.
Fa účtuj nasledovne
MD 502 500,- Sk stredisko hlavná činnosť
MD 502 100,- Sk stredisko podnikateľská činnosť
D 321 600,- Sk
nika.sum
10.09.08,10:17
Dakujem velmi pekne, poslem urcite bodik, toto som si zistovala pre kamaratku, ja to osobne uctovat nebudem, povodne som si myslela ze by som to robila takto, len jej niekto poradil, ze cez vnutropodnikove faktury, tak som si to preverovala. Myslela som ze v statnych sferach, je to asi inak. Esta raz dakujem
Anežob
11.09.08,05:20
Dakujem velmi pekne, poslem urcite bodik, toto som si zistovala pre kamaratku, ja to osobne uctovat nebudem, povodne som si myslela ze by som to robila takto, len jej niekto poradil, ze cez vnutropodnikove faktury, tak som si to preverovala. Myslela som ze v statnych sferach, je to asi inak. Esta raz dakujem
Rado sa stalo.

Ďakujem aj ja za ocenenie. Dobre to padne a som rada, že som trochu pomohla, veď na budúce budem v úzkych ja a nájde sa dobrá dušička, čo poradí.

Chvála porade !!!
Obecný podnik služieb
17.09.08,11:34
prosím o radu,
sme príspevková organizácia zriadená obcou popri hlavnej činnosti máme aj podnikateľkú činnosť. Vyplýva z nejakého zákona predpisu,výnosu, že je potrebné mať zriadený bankový účet, ktorý bude slúžiť na podnikateľkú činnosť?