McMarti
03.05.05,10:55
Aké máte skúsenosti s vynatím bytového priestoru v rodinnom domu na podnikanie? Potrebujem zistiť či sa to oplatí a čo všetko musím postúpiť pri vybavovaní a na akých úradoch. Ak má niekto takéto skúsenoti budem rada ak mi poradí a nielen mne ale aj ostatným.
RenataK
03.05.05,09:32
Čo ja mám znalosti v rámci uznateľných výdavkov k dani z príjmov, tak u správcu dane z nehnuteľnosti si túto miestnosť nahlásiš ako miestnosť na podnikanie, zaplatíš vyššiu daň podľa m2 (aspoň u nás je to tak, plochy na podnikanie = 25 Sk / m2) a máš zároveň aj doklad a na základe toho si môžeš do výdavkov zaratávať alikvotnú čiastku enrgie, plyn alebo uhlie alebo iný zdroj vykurovania a samozrejme aj tú yvýšenú časť dane z nehnuteľnosti. Ale uvidíme čo napíšu iní.
Zita5
03.05.05,09:39
Na porade sa toho už napísalo dosť , nechcem Ťa strašiť ale je toho kopec . Najlepšie bude ak zájdeš na MÚ v meste v ktorom bývaš alebo pracuješ na odd.podnikateľskej činnosti a tam sa dozvieš , že celé to musí prebehnúť podľa Stavebného zákona , pretože budeš robiť zmenu užívania priestorov . Tá daň z nehnuteľnosti , to vidím ako to najmenšie zlo .Poznám človeka , ktorý pre náročnosť papierovania a vybavovania sa toho vzdal . Riešil to prenájmom na úplne inom mieste a nie u seba doma .
McMarti
03.05.05,11:18
Na porade sa toho už napísalo dosť , nechcem Ťa strašiť ale je toho kopec . Najlepšie bude ak zájdeš na MÚ v meste v ktorom bývaš alebo pracuješ na odd.podnikateľskej činnosti a tam sa dozvieš , že celé to musí prebehnúť podľa Stavebného zákona , pretože budeš robiť zmenu užívania priestorov . Tá daň z nehnuteľnosti , to vidím ako to najmenšie zlo .Poznám človeka , ktorý pre náročnosť papierovania a vybavovania sa toho vzdal . Riešil to prenájmom na úplne inom mieste a nie u seba doma .



Prečítala som si aj iné príspevky k danej téme ..ale moc toho tam tiež nebolo rozobrané.... ?!? To nik nemá už zariadnú kanceláriu v rodinnom dome alebo v byte?
Daska
03.05.05,15:07
Mam kancelariu v RD, ale dala som si do nakladov len kanc. nabytok. Energie, vodu a pod. nie, kontrola na to nic nenamietala.
BEATA7777
03.05.05,15:14
Mam kancelariu v RD, ale dala som si do nakladov len kanc. nabytok. Energie, vodu a pod. nie, kontrola na to nic nenamietala.
to je jasné prečo by namietala, namietala by až v tedy keby si dala energiu do nakladov ale ako to rozdeliť aky pomer to by zaujímalo aj mňa
Daska
03.05.05,15:37
asi podla m2, ak to mas vynate z byt.fondu
ondrejvla
03.05.05,15:43
Aj ja mám kanceláriu vo svojom rodinnom dome už 9 rokov, keď som si predstavila zbytočné náklady - od vyňaia z bytového fondu-teda DzN, elektromer, prepočet vykurovania, a el.energiu máš vyššiu, platiť za každý ELM zvlášť, taktiež telefón som nedávala na firmu, nie som ochotná uhrádzať navyše výpisy a na nich odsúhlasovať firemné a rodinné volania, ani internet, len Eurotel. Keď si zrátaš tie náklady navyše, a behanie, tak radšej POKOJ! A pritom mám živnosť už spomínaných 9 rokov, a aj napriek tomu som to tak neriešila.

Dá sa to riešiť aj inak, nielen týmto spôsobom! Treba chcieť, všetko ide.
McMarti
04.05.05,05:21
Dievčatá ja uvažujem vyčleniť jednu miestnosť, ta sa bude prerábať zdokumetujem fotografiami túto prerábku, na miestnom úrade za túto miestnosť zaplatím daň z nehnutelnosti na podnikanie, alikvotnu čiatku podla m2 by som vypočítala plyn lebo ten mám zapojený na vykurovanie a tak isto ak sa mi zvýši odber elektriky tak to porovnám s prechádzajúcim obdobím a rozdiel by som dávala do nákladov detto ked nakúpim nábytok. Telefon nemám zavedený ale ten chcem len kvoli internetu tak ten rovno dám na živnosť. Obstalo by to?
Zita5
04.05.05,05:30
Aj ja mám kanceláriu vo svojom rodinnom dome už 9 rokov, keď som si predstavila zbytočné náklady - od vyňaia z bytového fondu-teda DzN, elektromer, prepočet vykurovania, a el.energiu máš vyššiu, platiť za každý ELM zvlášť, taktiež telefón som nedávala na firmu, nie som ochotná uhrádzať navyše výpisy a na nich odsúhlasovať firemné a rodinné volania, ani internet, len Eurotel. Keď si zrátaš tie náklady navyše, a behanie, tak radšej POKOJ! A pritom mám živnosť už spomínaných 9 rokov, a aj napriek tomu som to tak neriešila.

Dá sa to riešiť aj inak, nielen týmto spôsobom! Treba chcieť, všetko ide.


Súhlasím s ondrejvla , ona vie o čom som písala . Treba to riešiť inak .
Ibaka
23.07.07,12:38
Ale nedá sa upresniť to tajomné slovíčko INAK? Bo tiež som uvažoval o použití časti domu na podnikanie.
Eva Hrubá
08.11.07,09:30
Ahojte, o takejto možnosti uvažujem aj ja, ale tiež neviem ako na to. Rozmýšľala som o náj. zmluve do sumy 23000,- sk a vtedy by som nemusela podávať daňové, ani prihlasovať na dú....Lenže neviem, či v takomto prípade môžem do nákladov uplatňovať energie, vybavenie kancelárie a bežnú údržbu kancelárie.:confused:Ďakujem za odpoveď.
Dáša_
08.11.07,16:34
Ahojte, o takejto možnosti uvažujem aj ja, ale tiež neviem ako na to. Rozmýšľala som o náj. zmluve do sumy 23000,- sk a vtedy by som nemusela podávať daňové, ani prihlasovať na dú....Lenže neviem, či v takomto prípade môžem do nákladov uplatňovať energie, vybavenie kancelárie a bežnú údržbu kancelárie.:confused:Ďakujem za odpoveď.

To je správne, že pri nájme do 23t sa netreba prihlasovať na DU ???? :confused: