JanaSys
03.05.05,11:32
Ahojte, v tejto téme by malo byť všetko týkajúce sa skúšky Certifikácia Právny systém 2 . To znamená vypracované otázky, postrehy a pripomienky ku skúškam a podobne. Všetkým vopred vďaka.
JanaSys
06.05.05,12:54
Ahojte, pripájam spracovanú kapitolu Pracovné právo. PP mi nič nehovorí, takže som tam dala všetko, čo som našla. Budem rada, ak to niekto skontroluje a zjednoduší.
11.5. Pridala som kapitolu 15 a 10. Neviem kam dať spotrebiteľské zmluvy, tak som to dala do tej 10. Sú tam plné texty, ktoré sa mi podarilo nájsť, až pri učení to budem zjednodušovať.
17.5 Opravila som aspoň to čo som vedela z Pracovného práva.
pyton
17.05.05,08:35
JanaSys, vďaka, že si sem pridala tie prílohy. Sú super. Mne sa veľmi páčila tá "súdy a prokuratúra", vtedy som sa pozerala aj po inom spracovaní ale lepšie som nenašla. Keď sem teda občas niečo prilepíš, budem veľmi rada:) .

Tak držím palce na skúšky, daj vedieť, na aké sa chystáš.
Janca
17.05.05,08:56
Pripájam sa k Vám, ja mám zatiaľ MU-písomnú, právo a dane. Zajtra donesiem z domu moje poznamky.
Písala som niektorým SS, ale ked to bude takto na PORADE, zide sa to snad dalsim. Takze sa velmi rada pridam. Na druhu stranu by som uvitala nejake info o Manazerskom ucte-ustnej skuske, Manazerskych financiach a Kvantitativnych metodach ....
Takze urcite zajtra.
Jara
17.05.05,08:56
Ahojte, pripájam spracovanú kapitolu Pracovné právo. PP mi nič nehovorí, takže som tam dala všetko, čo som našla. Budem rada, ak to niekto skontroluje a zjednoduší.
11.5. Pridala som kapitolu 15 a 10. Neviem kam dať spotrebiteľské zmluvy, tak som to dala do tej 10. Sú tam plné texty, ktoré sa mi podarilo nájsť, až pri učení to budem zjednodušovať.Jana, nejdem robiť žiadne skúšky z práva, ale len som sa pozrela ako to máš spracované či sa nemôže hodiť, ale chcem ťa v dobrom upozorniť, že tie zákony máš na úrovni roku 2003 tak napr. máš tam dohodu o prac. činnosti, ktorá už neexistuje a tiež DOVP nemá aktuálne podmienky. Nie 100 hodín ale 300. Odporúčam Ti pozrieť nové zákony...;)
Janca
18.05.05,04:46
Ako som sľúbila pripájam nejaké svoje "surové" veci, ktoré som mala doma v PC. POZOR, nakoľko ide o staršie verzie prosím skontrolujte si ich, "oprášte" a doplňte o novely v zákonoch.
Snáď len poznámky: na dane sme museli vedieť DzP, DPH, spotreb. dane. Otázky boli formou príkladov a museli sme doplniť všetky paragrafy všetkých daň. zákonov, ktorých sa uvedené týkalo. Napr. pri DPH, projektant Slovák urobil pre Čecha projekt, kde je zdan. plnenie, kto platí aku DPH, kto je kde registrovaný a tak. Alebo firma urobila večierok s predajom svojich výrobkov, čo môže ísť do nákladov a čo nie, ako to ovplyvní základ dane a tak podobne. Vzhľadom k tomu, že tých príkladov môže byť X, zbytočne Vám tu budem vypisovať ďalšie znenie.
Z práva stačilo naučiť sa Obch. a Obč. zákonník a zákon o ochrane spotrebiteľa. Takže neviem, čo dajú teraz. Hlavná časť otázok sa týkala rôznych typoch zmlúv. Na jednej strane hovorili píšte heslovite, ale keď to opravovali zase chceli podrobnosti. Tak ak ste boli na prednáškach, hádam Vás trochu naviedli.
Snáď len takú poznámku, kto to vie, mohol by dať celý II. stupeň do jednej témy, lebo je to už rozlezené po celej porade.
A mám problém to prilepiť. Chvíľu strpenia prosím.
Janca
18.05.05,04:54
Jedna várka.
Janca
18.05.05,04:55
Druhá várka. Možno sa niečo bude aj opakovať. Hovorím je to "surové", ale snáď pomôže. Z pracovného práva sme mali minimum, ale trebalo vedieť celý zákonník práce. Bola tam len otázka, kedy môže dať výpoveď zamestnanec a kedy zamenstávateľ. To bolo treba napísať len v zarážkach. Potom neplatné rozviazanie prac. pomeru.
Janca
18.05.05,05:19
Už som ho poprosila, on je macher, určite tu našu kašu opraví.
Johanka
18.05.05,08:02
Včera som bola na seminári Dane II. Dali nám otázky, podľa toho čo vyššie písala Janca, sú to tie isté. Len treba odpovede prispôsobiť na zmeny po 1.1.2005. Otázky sú iba z DPH a z dane z príjmov. Žiadne spotrebné dane.
Zuzana210
19.05.05,04:57
Bola som na skúške minulý semester. Otázky väčšinou zodpovedali tým okruhom, ktoré boli nadiktované na prednáške. Ale pozrite si kolektívne investovanie, bolo za to najviac bodov.
Drienková
06.06.05,12:15
nemate náhodou otázky aj právo I a dane I ? Nikde som to nenašla.V stredu idem na skúšku. Dík
Johanka
07.06.05,06:51
Záložné právo je z Občianskeho zákonníka § 151, register je v § 151e. Ručenie tam mám, len som ho asi zapatrošila. Ja som tie otázky robila zo zákonov, lebo v knihe je dosť starých vecí a keď som sa už prinútila učiť, nech sa neučím koniny.
Johanka
07.06.05,07:23
To si ešte nevidela tie nové skriptá DANE II. To je taký nesystematický výcuc zo zákonov s cieľom dopliesť aj toho, čo niečo o tom vie!
JanaSys
16.06.05,17:44
Ahojte,
založila som túto tému a dúfam, že týmto príspevkom s ňou končím (a do 30 dní mi príde, že som skúšku spravila). Vymazala som a upratala aj všetky moje "nepodstatné" príspevky k tejto téme. POPROSÍM VŠETKÝCH, ABY SI TIEŽ "upratali" svoje príspevky, nech tu zostane len Právo. Na ostatné skúšky som založila samostatné témy, stačí vo vyhľadávaní zadať slovo Certifikácia.

A ako som sľúbila, myslala som aj na ostatných, takže otázky skupiny A letný semester 2005 (apoň približne):
1. Vymenujte zásady činnosti súdov a 3 z nich vysvetlite(5 bodov)
2. Zmeny v lehotách zo zodpovednosti za vady po novele Občianskeho zákonníka (7 bobov)
3. Okamžité zrušenie pracovného pomeru zamestnancov a v akej lehote
4. Rozdiel medzi kúpnou zmluvou a zmluvou o dielo a ich podsttané náležitosti (7 bodov)
5. Členenie súdov a prokuratúr a ich úlohy podľa členenia (5 bodov) - tak nejako
6. Inštitút kolektívneho investovania (8 bodov)
7. Banková záruka (8 bodov)
8. Rozdielna úprava obchodných záväzkových vzťahov podľa Občianskeho a Obchodného zákonníka (7 bodov)
9. Zmluva o úvere a rozdiel voči zmluve o výpožičke (7 bodov)
10. Podmienky vzniku škody zo zodpovednosti za vady a okolnosti, ktoré ju vylučujú (9 bodov)
11. Popíšte postavenie zmluvných strán v mandátnej zmluve a náležitosti zmluvy (10 bodov)
12. Protest a upozornenie prokurátora a rozdiel medzi nimi (6 bodov)
13. Čo je ochranná známka a druhy podľa účelu a vyhotovenia (5 bodov)
14. Prechod vlastníckeho práva pri kúpnej zmluve (5 bodov)
15. Zádržné právo (6 bodov)
Neviem, čo som zle odpísala, ale dva body mi zvyšujú. Ach, nech tam nájde aspoň 71 bodov !
Jana
saman
08.12.05,11:47
Ahoj vsetkym, posielam info ku skuske Pravo II.
1. na skuske bolo celkom 15 otazok z toho 9 formou testu a 6 otvorenych otazok
2. co sa tyka otazok formou testu v niektorych pripadoch bolo viac ako 1 spravna odpoved, celkovych moznych odpovedi bolo myslim od 3-7 (cize nie klasicky A,B,C,D)
3. skuska trvala 1 hod.
4. na skuske boli veci z ucebnice (pozor niektore veci co su v knihe uz neplatia, treba si pozriet novely zakonov)
5. priblizne otazky zo skusky:
- vseobecna premlcacia lehota podla obchodneho zakonnika (4 roky)
- vymenujte sposoby zaniku zavazkov
- ktory zakon upravuje obchodne zavazkove vztahy (obchodny zakonnik, OZ a obciansky zakonnik, Zakonnik prace)
- obligatorne nalezitosti zmluvy o buducej zmluve podla obchodneho zakonnika
- vseobecna zarucna lehota (2 roky)
- ktory zakon upravuje kolektivne investovanie (OZ, Obč.Z, iny zakon...)
- zakladne nastroje konania prokury
- aky je rozdiel medzi zivnostenskym listom a koncesnou listinou
- kedy moze dat zamestnanec okamzitu vypoved
- aky je rozdiel medzi penale a zmluvnou pokutou
- členenie obchodnych znamok (podla ucelu...)
- vymenujte zasady cinnosti sudov
- ktore pracovnopravne vztahy neupravuje zakonnik prace (myslim ze zamestnanci vo verejnej, statnej sluzbe...)
shaggy
09.06.14,08:18
Nemá niekto otázky z účtovníctva II a manažérskeho účtovníctva ?