G&B
08.09.08,00:09
Zdravim všetkých na Porade.sk,

potrebovala by som radu ako najlepšie by bolo dať výpoveď mojej zamestnankyni.
Je zamestnaná na TPP vyše roka vo funkcii vedúcej predajne. Ako vedúca si neplní svoje úlohy na 100 %, vždy sa nájdu chyby, ktoré som jej bohužial vyčítala iba ústne. Pred pár mesiacmi som zaviedla zošit nedostatkov, ktorý platil aj pre ostatné predavačky. Zošit sa pomaly zapĺňal, ale bohužial akosi zmizol. :eek: Zaviedol sa druhý. Pomaly do neho pribúdajú ďalšie poznámky. Väčšinou sa týkajú smeny na ktorej je vedúca. Už sa stalo, že urobila výstup za môj záznam.
Bohužiaľ nemám od nej podpísaný nejaký papier o varovaní jej chovania voči nadriadenému - čiže majiteľovi firmy a ani upozornenie o odstránení nedostatkov.
Ďalšia vec, jej úlohou bolo nahodiť tovar podľa dodacieho listu do pokladne - skladu. Lenže ona si poplietla piate cez deviate a inventúra v "podstate" dopadla dobre (chýbalo iba 300 SK) ale tovar bol nahodený zle. Názov tovaru & množstvo. Za rok nepozná poriadne názvy produktov.
Pred mesiacom som prijala skladníka s ktorým už mala problém kvôli tomu, že mu nadiktovala niečo iné ako mal v skutočnosti priniesť.
Pred časom sa stalo, že prišla do práce 10 minút po tom, čo mala byť už otvorená predajňa. Chvalabohu som bola vtedy na predajni kvoli inej záležitosti, tak som ju včas otvorila. Vraj kvôli nejakej doprav. nehode na ceste do práce. OK, stalo sa to iba raz. Ale prečo mi to neoznámila, že bude meškať?
Ďalšia vec, jej dcéra taktiež pracuje u mňa v tej istej predajni. Podľa ostatných predavačiek robí rozpis smien podľa toho ako to jej a jej dcére vyhovuje, čím v niektorých prípadoch nevyhovuje ostatným, čo som si aj všimla. Podľa slov ostatných, už aj jej dcéra sa chová povýšenecky akoby bola vedúca. Taktiež sa tento rok rozhodla ísť spolu so svojou dcérou v rovnaký čas na dovolenku ako som odišla aj ja a ostala mi iba jedna smena, ktorá bola rozdelená na dve a bola im pridelená brigádnička. Pokiaľ by jedna pokladníčka sa dostala na PN, neviem neviem či by sa nemusela zatvoriť predajňa na 2-3 dni.
Kvôli nej mi chcú odísť dobré pracovníčky s ktorými som spokojná a nemám žiadne konflikty. Totiž moja vedúca má konflikty skoro s každým. Dokonca som už mala aj písomnú sťažnosť zákazníka priamo na smene keď pracovala vedúca so svojou dcérou. ďalšiu sťažnosť som mala tiež od jednej zákazníčky, ktorá bohužial nenapísala kedy sa to stalo, ale podľa popisu sťažnosti viem, že to mohla byť iba ona. Ale nedá sa to konkrétne dokázať.
Ak poznáte emočnú škálu podľa Hubbarda, tak na ňu pasuje skrytý nepriateľ. Ona veľmi dobre vie, že sa pohybuje na ostrí noža, ale je si istá že len tak ju nemôžem vyhodiť. Totiž veľmi dobre sa pozná s hygieničkou, ktorú v rámci dlhoročného kamarátstva poprosí o skomplikovanie môjho života. Dostalo sa mi pred časom do uší ako sa vyjadrovala o tom, že ju nemôžem vyraziť, lebo inak mi ...... No skrátka vydieranie.
Ja mám všetky veci v poriadku, ale nepotrebujem každý týžden lietať tu a tam na úrady, aby som dokazovala že niekto mi chce neoprávnene uškodiť. Bolo mi poradené, že ju môžem odvolať z funkcie vedúcej a preradiť ju na pozíciu predavačka a hádam potom sama dá výpoveď. Lenže sa obávam toho, že to nezaberie, kedže na svoj vyšší vek si tak skoro nenájde inú prácu a u mňa nie je zle.

Takže moja prosba znie: čo mi poradíte, ako sa jej zbaviť? Ako sformulovať vyhadzov, alebo presun na nižšiu funkciu? :confused:
Fairy
08.09.08,03:00
Máš moc dobré srdiečko. Ako raz povedal jeden môj známy (z vlastnej skúsenosti) : ak si šéf, nemôžeš byť s podradeným kamarát, lebo to zneužije. Ak máš všetko v poriadku a nemusíš sa obávať nejakých pokút a sankcií, je tu jediná možnosť - rázne ukončenie pomeru. Inak ťa tá osoba psychicky zničí. A prídeš hlavne o rešpekt svojich podriadených a možno aj o zákazníkov. Zlé veci sa šíria rýchlosťou blesku. Máš dosť dôvodov na ukončenie pomeru, len treba nabrať odvahu. Takže moja jediná rada znie : naber odvahu a preč s ňou.
Veľmi sa v týchto paragrafoch nevyznám, ale ak nebude chcieť odísť na dohodu, tak potom asi na §46 (tuším) porušenie prac. disciplíny .
Držím palce !
VladoaKatka
08.09.08,03:54
Zdravim všetkých na Porade.sk,

potrebovala by som radu ako najlepšie by bolo dať výpoveď mojej zamestnankyni.
Je zamestnaná na TPP vyše roka vo funkcii vedúcej predajne. Ako vedúca si neplní svoje úlohy na 100 %, vždy sa nájdu chyby, ktoré som jej bohužial vyčítala iba ústne. - vytýkať písomne Pred pár mesiacmi som zaviedla zošit nedostatkov, ktorý platil aj pre ostatné predavačky. Zošit sa pomaly zapĺňal, ale bohužial akosi zmizol.Mala si vypátrať, prečo ten zošit zmizol, vyvodiť z toho dôsledky :eek: Zaviedol sa druhý. Pomaly do neho pribúdajú ďalšie poznámky. Väčšinou sa týkajú smeny na ktorej je vedúca. Už sa stalo, že urobila výstup za môj záznam.
Bohužiaľ nemám od nej podpísaný nejaký papier o varovaní jej chovania voči nadriadenému - čiže majiteľovi firmy a ani upozornenie o odstránení nedostatkov. Všetko sa dá aj dodatočne, pozri ZP.
Ďalšia vec, jej úlohou bolo nahodiť tovar podľa dodacieho listu do pokladne - skladu. Lenže ona si poplietla piate cez deviate a inventúra v "podstate" dopadla dobre (chýbalo iba 300 SK) ale tovar bol nahodený zle. Tu si už mala dať písomné varovanie, za nedostatky Názov tovaru & množstvo. Za rok nepozná poriadne názvy produktov. Tiež na tento nedostatok upozorniť písomne.
Pred mesiacom som prijala skladníka s ktorým už mala problém kvôli tomu, že mu nadiktovala niečo iné ako mal v skutočnosti priniesť.
Pred časom sa stalo, že prišla do práce 10 minút po tom, čo mala byť už otvorená predajňa. Chvalabohu som bola vtedy na predajni kvoli inej záležitosti, tak som ju včas otvorila. Vraj kvôli nejakej doprav. nehode na ceste do práce. OK, stalo sa to iba raz. Ale prečo mi to neoznámila, že bude meškať? Toto sa môže stať každému, toho by som sa nedržala.

Ďalšia vec, jej dcéra taktiež pracuje u mňa v tej istej predajni. Najväčšia chyba, ak pracujú rodinný príslušníci spolu.Podľa ostatných predavačiek robí rozpis smien podľa toho ako to jej a jej dcére vyhovuje, čím v niektorých prípadoch nevyhovuje ostatným, čo som si aj všimla.Skús rozpis smien robiť sama. Podľa slov ostatných, už aj jej dcéra sa chová povýšenecky akoby bola vedúca. Taktiež sa tento rok rozhodla ísť spolu so svojou dcérou v rovnaký čas na dovolenku ako som odišla aj ja a ostala mi iba jedna smena, ktorá bola rozdelená na dve a bola im pridelená brigádnička. Pokiaľ by jedna pokladníčka sa dostala na PN, neviem neviem či by sa nemusela zatvoriť predajňa na 2-3 dni. Ak máš viac ľudí, treba zaviesť plánovanie dovolenky, už začiatkom roka by mal každý zamestnanec nahlásiť termín čerpania dovolenky - existuje na to tlačivo a je to bežné v smenových prevádzkach.
Kvôli nej mi chcú odísť dobré pracovníčky s ktorými som spokojná a nemám žiadne konflikty. Totiž moja vedúca má konflikty skoro s každým. Dokonca som už mala aj písomnú sťažnosť zákazníka priamo na smene keď pracovala vedúca so svojou dcérou. ďalšiu sťažnosť som mala tiež od jednej zákazníčky, ktorá bohužial nenapísala kedy sa to stalo, ale podľa popisu sťažnosti viem, že to mohla byť iba ona. Ale nedá sa to konkrétne dokázať. Na základe tých sťažností jej treba dať písomnú výstrahu a podľa nej už môžeš za porušenie prac. disciplíny potom uvažovať o okamžitom skončení prac. pomeru.
Ak poznáte emočnú škálu podľa Hubbarda, tak na ňu pasuje skrytý nepriateľ. Ona veľmi dobre vie, že sa pohybuje na ostrí noža, ale je si istá že len tak ju nemôžem vyhodiť.Prečo? Ona je u Teba zamestnaná doživotne? Totiž veľmi dobre sa pozná s hygieničkou, ktorú v rámci dlhoročného kamarátstva poprosí o skomplikovanie môjho života. Dostalo sa mi pred časom do uší ako sa vyjadrovala o tom, že ju nemôžem vyraziť, lebo inak mi ...... No skrátka vydieranie. Ja by som sa v tomto prípade nebála, no nech ju pošle...
Ja mám všetky veci v poriadku, ale nepotrebujem každý týžden lietať tu a tam na úrady, aby som dokazovala že niekto mi chce neoprávnene uškodiť. Ak máš veci v poriadku, tak neviem prečo sa bojíš, niečo musíš obetovať aj Ty, ak nechceš obetovať celú Tvoju prevádzku.
Bolo mi poradené, že ju môžem odvolať z funkcie vedúcej a preradiť ju na pozíciu predavačka a hádam potom sama dá výpoveď. To nie je najlepší nápad, mala by si riešiť obidve - teda vedúcu aj jej dcéru, aby naraz odišli od Teba.
Lenže sa obávam toho, že to nezaberie, kedže na svoj vyšší vek si tak skoro nenájde inú prácu a u mňa nie je zle. Máš pocit, že ona by tiež uvažovala rovnako, keby si bola Ty alebo aj niekto druhý na jej mieste?

Takže moja prosba znie: čo mi poradíte, ako sa jej zbaviť? Ako sformulovať vyhadzov, alebo presun na nižšiu funkciu? :confused:



Mojou zásadou je: nezamestnať príbuzné, kamarátky a možno sa niekomu bude zdať zvláštne, ale nikdy som so zamestnancami nebola "kamarátka" a zásadne si Vykáme.


http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html
http://www.porada.sk/t59219-okamzite-skoncenie-pp-hrube-porusenie-pracovnej-discipliny.html
anaman
08.09.08,05:40
Vyhodiť zamestnanca nie je jednoduchá záležitosť. O oprávnenosti dôvodov na ukončenie pracovného pomeru výpoveďou alebo okamžitým skončením pracovného pomeru v konečnom dôsledku rozhoduje súd. Podľa tvojho popisu situácie by som v žiadnom prípade za súčasného stavu neuvažovala nad takýmto radikálnym riešením, prehratý pracovnoprávny súdny spor je pre malého zamestnávateľa hotová pohroma a v konečnom dôsledku môže znamenať až likvidáciu firmy. V prvom rade by som si dala do poriadku pracovnoprávne predpisy organizácie ako pracovný poriadok, popisy pracovných miest, zápisy z porád, písomné prideľovanie významnejších úloh, dôsledná kontrola plnenia s preukázateľným prejednaním so zamestnancom a pod. Zamestnanec musí byť vždy vopred upozornený na následky nesplnenia povinností, s ktorými však bol preukázateľne oboznámený.
Danila
08.09.08,06:12
To zadávateľka:

Postrádam v Tvojom zadaní Tvoje zatriedenie v danej účtovnej jednotke. Zošit nedosatkov je niečo ako žiacka knižka v škole. Veľmi neobľúbená, a stresujúca. Ak by si mala poriadok na vlastnom stole, nemusela by si čeliť strachu z rôznych kontrol, čo nie vždy treba definovať ako vydieranie. Vidím to zatiaľ 50/50. A možno ešte menej v Tvoj prospech. Riadiť kolektív je už dnes umenie. A ja zatiaľ postrádam Tvoje umelecké vlohy k tomu určené. Prepáč, ak som nesplnila Tvoje očakávanie. Ale ak začneš od seba, zistíš, že ľady sa začnú topiť.;)