jamajka
03.05.05,12:07
Ahoj všetci poraďáci,

má niekto z Vás program Datalock W? Mám ho dva dni nainštalovaný, pokúšam sa ho nastaviť (predkontácie atď.), ale akosi sa mi nedarí. Zo žiadnym iným programom som nikdy nemala problém, ale toto sa mi zdá nad moje sily. Dokázal to niekto z vás nastaviť sám, alebo treba fakt volať servis?
poruba
03.05.05,12:12
Jamajka, to je filozofia Datalocku - vždy volať servi a platiť,platiť,platiť....My máme 2 firmy.Do jednej sme kúpili Datalock W, a nič v ňom neúčtujeme, pretože doteraz ( je to už 5 mesiacov ) tam nie je nič nastavené tak, ako sme chceli. Do druhej firmy ideme kúpiť iný program, od jednej firmy z Prešova, ktorý je super (mám demo verziu). A asi oželieme tých 70000,- za ten Datalock, zrušíme ho aj v tej prvej firme a dáme tam ten nový program. Datalock už nikdy...fúúúj
Vera
03.05.05,12:32
No, my máme od Datalocku SPIN a sme zatiaľ spokojní ....
poruba
03.05.05,13:55
Počula som, že SPIN je dobrý, ale je nekresťansky drahý...
Vera
03.05.05,14:09
uhm, to hej ...
jamajka
04.05.05,05:57
My sme doteraz účtovali v Datalock DOS a boli sme celkom spokojný, preto
sme iný program ani nehladali, a asi sme urobili chybu. Za tie peniaze som čakala fakt viac. No čo už, možno si zvyknem, ale začiatky asi budú sakra ťažké.
Darian
04.05.05,06:14
Ahoj, a o predkontacie coho sa jedna ?
jamajka
04.05.05,06:26
Ahoj,

začala som nastavovaním predkontácií bankových výpisov (mám sedem účtov v banke).
účtovník 007
04.05.05,06:30
No, my máme od Datalocku SPIN a sme zatiaľ spokojní ....
Odkaz pre VERU: my máme SPIN tiež. Začiatky boli ťažké, nakoľko DOS a SPIN sa nedajú porovnať, ale dnes si neviem vynachváliť. Hlavne uzávierka ročná je veľmi jednoduchá. Môžeš ju spraviť niekoľko-krát. To sa v Datalock DOS nedalo.
Zdravím všetkých SPIŇÁKOV!
Darian
04.05.05,06:32
jamajka, poruba ... pokial mam info, sofver je zakladne prednastaveny a filozofia datalocku je co najvacsia variabilita nie, co najviac servisu...
Nicknamexxx
04.05.05,08:06
Ahoj,

začala som nastavovaním predkontácií bankových výpisov (mám sedem účtov v banke).

Z tohoto popisu nie je zrejmé, čoho sa vlastne problém týka. Ak môžeš, napíš bližší popis problému. Možno ti budem vedieť poradiť.

Inak s hot-linom firmy som celkom spokojný, aj keď niekedy naň musím dlhšie čakať.
ANNA
04.05.05,09:00
Tiež som prechádzala s DOS na W pred 3 rokmi, Spravil mi aj automatický prevod z DOS do W. Teraz si ho neviem vynachváliť. Mám nastavené automatické účtovanie. Ak nemáš zvlášť modul banky.
Tak skús asi takto:
1. Číselniky -Číselné rady - kód evidencie UCT a pridáš novú radu. Toto číslovanie záleží na tebe napr. BU LUBA - Bežný účet Ľudová banka, BU TABA - Bežný účet Tatra banka a nastaviš si aj číselnú hodnotu. To záleží na tebe či budú číslované 1-12, alebo pre každý účet použiješ iný rad napr. 2001-2012. 2101-2112
2. Účtovanie - Druhy číselných dokladov - Nový doklad ( môžeš ho zhodne číslovať ako pri číselnom rade a pri každom vyberieš príslušný číselný rad.
V záložke položky si môžeš preddefinovať účtovanie. napr. 221 xxx MD Príjem, 221xxx D Výdaj. Pri banke to moc nevyužívam lebo pri samotnom účtovaní používam kópiu záznamu.
Ak máš zvlášť modul banky. Tam sa to robí ináč.
Neviem, či som to tu popísala zrozumiteľne.
jamajka
05.05.05,06:39
Anička ďakujem, moc mi to pomohlo. Kým ten program doladím, myslím že ťa ešte budem potrebovať..... môžem???http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ANNA
05.05.05,06:49
Ale samozrejme. A uvidíš, že keď si všetko ponastavuješ bude sa s ním veľmi dobre robiť. Ja mám skúsenosti s veľa programmi a tento sa mi páči. W sa mi dokonca viac páči ako Spin. Ale napríklad jednoduché je hrozné. To som si aj kúpila aj na ňom nerobím. Takže JÚ vôbec neodporúčam ( nemajú asi človeka čo by ho vylepšoval ako PÚ ). Mám aj viac mandantov.
Mirkaska
19.05.05,08:56
Ale samozrejme. A uvidíš, že keď si všetko ponastavuješ bude sa s ním veľmi dobre robiť. Ja mám skúsenosti s veľa programmi a tento sa mi páči. W sa mi dokonca viac páči ako Spin. Ale napríklad jednoduché je hrozné. To som si aj kúpila aj na ňom nerobím. Takže JÚ vôbec neodporúčam ( nemajú asi človeka čo by ho vylepšoval ako PÚ ). Mám aj viac mandantov.
Ahoj ANNA,
zda sa, ze mas velmi dobre skusenosti s Datalockom. Ja som s nim tiez zacala pracovat v jednej firme, a najprv som myslela, ze ma porazi z tych vsetkych nastavovaciek. Teraz sme uz trochu mudrejsi, ale vela veci este potrebujem ponastavovat.
Zaujimalo by ma to napr. v pripade internych dokladov, ktore sa opakuju -
a, leasing, tržby z ERP - každý mesiac tá istá predkontácia, len s inými sumami - mam nastaveny osobitne rady, daju sa nastavit predkontacie, aby sa nemuseli stale vyberat položky? len prepisat sumy? ak ano, mozes popisat ako? Alebo potom asi uctovat cez kopirovanie.
Mohla by si mi prosim poradiť, ako najefektívnejšie účtovať došlé faktúry, ktoré sa v podstate opakuju? telefon, elektrina, nakup materialu,... su viacere možnosti, no neviem si vybrat.

Dalši problem sme mali so zalohovymi fakturami, s vyšlymi aj došlymi. KOnzultant, ktory nam to bol nastavovat, povedal ze musi byt dodrzany isty postup, lebo inak sa to neda uctovať.
Postup:
1. zalohova faktura bez vyčislenia základu a DPH (nedaňová)
2. úhrada zálohovej faktúry
3. zálohová faktúra daňová - základ a DPh pre účely DPH
4. zúčtovacia faktúra po poskytnutí celej služby

ak dodržíme tento postup, máme všetko nastavené tak, že nám PC automaticky zaúčtuje faktúry a odúčtuje zálohové. Naše vyšlé faktúry vieme takto urobiť, aj ked je to v niektorých prípadoch práca navyše. Problém jeu dodávatelských faktúr, ktorých vystavenie my nemôžeme ovplyvniť, ak je to v zmysle zákonných ustanovení, hlavne v prípadoch, kedy nám dodávateľ vystaví 1. zálohovú faktúru, my uhradíme a služba je poskytnutá do 15 dní. vtedy stačí vystaviť konečnú (zúčtovaciu) faktúru, nie je potrebné aj zálohovú daňovú. Neviem, ako mam postupovať v tomto prípade.

Je toho vela, ale dufam, ze mi budes vediet poradit. Systém automatického účtovania sa mi velmi páci....

Dakujem.
Mirka
ANNA
19.05.05,10:33
Čo sa týka interných doklad. Zo začiatku som ich číslovala jedným radom, a zdalo sa mi to dosť neprehľadné. Teraz mám interných dokladov viac druhov, zvlášť lizing, stravné lístky, reg.pokladňu.... Každé číslujem zvlášť od 1-12. Ak budeš chcieť presný popis ako zadať nastavenie tak napíš.
Pri dokladoch si nastavujem účtovanie:
Účtovanie, druhy druhy účtovných dokladov, záložka Položky, pridať.
Ale to využívam len v prípade, že sa mení suma. Inak je výhodnejšie sa v denníku nastaviť na doklad a spraviť kópiu. Kópia sa prenesie do účtovných dokladov kde opravím dátum,číslo dokladu a prípadne text a zaúčtujem. Takto je to rýchlejšie.
K došlým faktúram
využívam viac druhov faktúr,ale aj viac druhov číslovaní.
Napr. došlé faktúry tuzemské jeden číselný rad a viac druhov faktúr, napr. telefon, tovar, el.energia.Potom tam mám druhy sumárne aj položkové, kde účtovanie zadávam priamo pri nahrávaní faktúry a účet vyberám s účtovného rozvrhu. Tento druh používam na také faktúry, ktoré sa neopakujú. rozdiel medzi sumárnou a položkovou je asi taký, sumárna dá sa použiť len jeden účet. položková pri evidencií sa tvári ako pri sklade ( neviem či máš sklad ) ale napríklad ako položku použijem základvyšší, tu sa rozučtuje položka na každý účet zvlášť.
Teraz niečo o dodavateľských faktúrach:
zálohovú bez DPH eviduješ v zálohých faktúrach.
Ak ti príde zálohová s DPH eviduješ v ostrých faktúrach s odpočtom zálohy so zálohových faktúr.
Dúfam, že som ťa nedomotala
adamt
19.05.05,10:53
..... A uvidíš, že keď si všetko ponastavuješ bude sa s ním veľmi dobre robiť. Ja mám skúsenosti s veľa programmi a tento sa mi páči. W sa mi dokonca viac páči ako Spin.
Tiež by som sa priklonil k tomuto názoru mám Dlock W -UCTO,MZDY,HIM je pravda že nastavenie všetkých modulov dá zabrať a nedá sa spoliehať na hot-line ....ale keď saTi to podarí tak to funguje super.
Mirkaska
19.05.05,11:34
Zajtra to u nich vyskusam.
Využivas pri došlych fakturach aj produkty?
A ohladom tych zalohovych faktur? Konzultant nastavil predkontacie tak, ze aby mi to fungovalo, musim mat zalohovu fakturu nedanovu aj danovu. + uhradu samozrejme. Ak je vsetko takto (zalohova faktura nedanova zaevidovana, uhrada, danova zalohova faktúra, zúčtovacia faktúra zaevidované, zauctuje mi to PC sam vsetko. Ak mi chýba nieco, narušuje sa predkontácia, ktorú mi on nastavil, kvôli DPH zo záloh. Je to ale asi jeho system.
Napr: vystavená zálohová faktúra na 11 900,-,zaevidovaná v zál. faktúrach a je uhradená odberateľom : 221/324 001
k tomu vystavená daňová zálohová faktúra - základ 10 000,-, DPH 1900,-
účtovanie: MD 11900,- 324-900, D 10000,- 324-909, 1900,- 343
konečná faktúra:
zaúčtovanie tržby:
MD 23 800,- 311
D 20 000,- 602
D 3 800,- 343
súčasne zúčtovanie uhradenej zálohy 11900,- 324-001/311
súčasne zúčtovanie daňovej zál.faktúry 11 900,-
MD -11 900,- 324-900
D -10 000,- 324/909
D -1 900,- 343

Urobil mi na daňové zálohové faktúry špeciálny druh, kde je nastavené toto všetko.
Skúšala som to účtovať bez napr. daňovej zálohovej faktúry, program sa potom nevedel vysomáriť pri konečnej zúčtovacej faktúre.

Tie interné doklady zajtra u klienta vyskúšam. A uvidim, co to urobi.. :-)
Ak budem nieco potrebovat, mozem sa ozvat? Dakujem.
Mirkaska
19.05.05,11:45
Ešte som zabudla, len teraz ideme zaevidovávať a vlastne zaradovať majetok cez modul Majetok v Dat.. mohli by ste nieco strucne napisat zakladny najefektivnejsi postup, pripadne upozorniť na veci, ktore treba prednastaviť a na čo netreba zabudnúť.
ďakujem
ANNA
19.05.05,16:54
Majetok nemám takže ti v ňom nepomôžem.Používanie produktov pri dodavateľských faktúrach keď nemáš sklad nemá význam. Ale ja ich aj tak používam. Myslím, že produkty ako základ 0%, základ nižší a základ vyšší sú prednaplnené. Ak nie tak je dobré si zadať produkt s označením ako služba s 0% DPH a s 19% DPH. A ak ti príde faktúra, ktorú budeš chcieť rozúčtovať na viac účtov použiješ druh dokladu faktúra položková, vyberieš produkt, priradíš účet, vyberieš znovu ten istý produkt a zadáš iný účet. Priznám sa že do teraz som to nevedela, že sa to dá a takéto faktúry som účtovala ručne. Ale odkedy to viem som rada, lebo mi to šetrí veľa času. Teraz je to v pohode a nemám tých druhov až tak veľa ale tento univerzálny používam pomerne dosť často.
Mirkaska
20.05.05,18:18
a k tým zálohovým nevieš niečo?
janasl
14.06.05,11:19
my sme od nového roku naň prešli z DOSU (ten bol celkom super), ale doteraz
ho tiež nemáme správne nastavený a to čo nám dali na začiatku zľavu 70% z programu
to sme doteraz dobre preplatili na servise a nastavovaní.
A DPH v tomto programe ešte ani raz nebolo dobre vypočítané, t.j. 5 mesiacov sme
ho robili vo firme ručne.
Čiže pevné nervy a plné účty na ten servis
Hanka
14.06.05,12:01
My mame : NAP, UCT a MZD. NAP a UCT prepojene. Ale nejake zavazne problemy s DPH nie su. Zo zaciatku boli trosku problemy, to sa postupne doladilo a je to uz v pohode. Ale mzdy, tak tam by som vrazdila.Keby sme boli mali prve mzdy, tak urcite by som od nich odisla.
Poplatky za servis a nastavenie su uplne take iste ako vo firme od ktorej sme mali predtym program.
A musim povedat, ze spolupraca so zastupkynou pre nas region je veelmi dobra. A to nie je zanedbatelne. Vzdy ochotna poradit a pomoct.
Bocian
15.06.05,09:20
Ak smiem vyjadriť svoj názor, nemyslím, že je správne ak obviňujete firmu, ktorá Vám predala software z toho, že je drahá. Prečo ste si ju potom vybrali? Nemyslím, že Vám niekto tento software nanútil. Teda zodpovednosť za to, že sa Vám táto kúpa predražuje nesie Váš "manažment". Je predsa ich povinnosťou si preveriť, čo ten software dokáže a čo nie. Prvým krokom teda musí byť analýza produktu a cenová kalkulácia. Cena, ktorú ponúka firma Datalock za software, implementáciu, zaškolenie, prípadne servis, je primeraná, hodnote ktorú tento software svojou činnosťou vyprodukuje. Čo sa týka servisov u zákazníka - ľudsky povedané - ťažko sa spolupracuje s klientom, ktorý sa odmietavo správa ku všetkému novému, čo mu má v konečnom dôsledku pomôcť. Vývoj v IT výrazne pokročil no väčšina klientov má problém orientovať sa vo Windowsovom prostredí. Takže tam niekde končí úspora nákladov a rastú náklady na servis tohto produktu. Pokiaľ ide o ľudí, ktorí pracujú v tej spoločnosti, ak sa firma dokázala udržať 15 rokov na špici, neverím, žeby chceli len tak švihom ruky zahodiť to čo dokázali. Softwarová firma ktorá tvorí ekonomický software je závislá od tých hore čo sedia "na kopečku", od ochoty ZP-ovní, DU-radov spolupracovať so softwarovými firmami.
účtovník 007
15.06.05,10:36
Ak smiem vyjadriť svoj názor, nemyslím, že je správne ak obviňujete firmu, ktorá Vám predala software z toho, že je drahá. Prečo ste si ju potom vybrali? Nemyslím, že Vám niekto tento software nanútil. Teda zodpovednosť za to, že sa Vám táto kúpa predražuje nesie Váš "manažment". Je predsa ich povinnosťou si preveriť, čo ten software dokáže a čo nie. Prvým krokom teda musí byť analýza produktu a cenová kalkulácia. Cena, ktorú ponúka firma Datalock za software, implementáciu, zaškolenie, prípadne servis, je primeraná, hodnote ktorú tento software svojou činnosťou vyprodukuje. Čo sa týka servisov u zákazníka - ľudsky povedané - ťažko sa spolupracuje s klientom, ktorý sa odmietavo správa ku všetkému novému, čo mu má v konečnom dôsledku pomôcť. Vývoj v IT výrazne pokročil no väčšina klientov má problém orientovať sa vo Windowsovom prostredí. Takže tam niekde končí úspora nákladov a rastú náklady na servis tohto produktu. Pokiaľ ide o ľudí, ktorí pracujú v tej spoločnosti, ak sa firma dokázala udržať 15 rokov na špici, neverím, žeby chceli len tak švihom ruky zahodiť to čo dokázali. Softwarová firma ktorá tvorí ekonomický software je závislá od tých hore čo sedia "na kopečku", od ochoty ZP-ovní, DU-radov spolupracovať so softwarovými firmami. Bocian, nie si Ty pracovník Datalock-u? Mohol si si všimnúť, že veľa príspevkov sa vyjadruje v dobrom o produkte tejo firmy. Sama mám Datalock SPIN, začiatky boli ťažké, ale dnes je to super. No poplatky za akúkoľek zmenu sú skutočne veľké. Stáva sa tiež, že aktualizáciou sa pokazí kopec vecí, hlavne pri mzdách.
Hanka
21.06.05,08:20
Bocian ja si tiez myslim, ze si pracovnik Datalocku. Mozes mi nieco povedat na obhajobu produktu Mzdy? Fakt by som dopriala panej, ktora ho programuje, aby s nim musela pacovat.
misa
05.08.05,10:31
Ja som začínala na Datalock DOS pred 12 rokmi, prešli sme na WIN a ja nemám s ním žiadny problém. Máme p.učto, dph, mzdy, banku, všetko prepojené a všetko funguje. Jasné, všetko treba správne prvotne nastaviť a potom sa účtuje super. Aj mzdy - ročné hlásenia bez chyby, dph detto. A na hotline volám naozaj len vtedy keď je vážny problém, dokonca som im párkrát volala že tam majú takú a takú chybu, aby si to opravili....
Hanka
15.08.05,06:19
Bocian prosim ta nevies, mate nove tlacivo od 1.7. na vykaz preddavkov do Vzájomnej zdravotnej poistovne Dôvera? Nikde som o tom nenasla zmienku.
Dakujem
balala
23.09.05,09:36
K programu Datalock by som sa chcela vyjadriť tiež, mame datalock W - NAP, UCT, MZDY, BAN, MAJ - funguje to, ale bohužiaľ, keď si človek chce nastaviť nejakú predkontáciu, častokrát treba volať na hotline, alebo ak je to väčšia zmena, aj osobne to nastavia, pretože keď dotyčný skúša a čachruje sám, zväčša po novom nastavení vyhadzuje nejaké chyby a nesedia také kľúče a hentaké kľúče, no a samozrejme, keď ti to nastavia, tak si pekne za to zacvakáš, keď si polhodinku posedí pri tvojom PC. To už ani nehovorím o tom, keď tu sedia a nastavujú niečo, vždy keď odídu, to čo mali nastaviť je v poriadku, ale záhadne nesedí niečo iné. Asi zásah UFO. No a mzdy radšej ani nebudem spomínať, lebo čo prežívame pri každej uzávierke, keď mzdy prechádzajú do účtovníctva sa nedá opísať - nehovoriac o preinštaláciách nových verzií....A pokiaľ si náhodou človek zvolí iný účtovný spôsob odpisovania v majetku, ako sú možnosti programu, pekne si zacvaká za programovanie, za každú maličkosť.Ale toto nemalo vyznieť ako znevažovanie Datalocku, lebo je zas pravda, že mnoho vecí funguje, v účtovníctve napríklad nie sú nejaké problémy.
Ziarowka
25.10.05,11:43
Mne tiež trvalo nejakú tú chvíľku, kým som si zvykla na podvojné účtovníctvo. Teraz je to v poriadku. Sťažovať sa môžem iba na to, že mi stále mrznú zostavy. Akonáhle spustím zostavu môžem resetovať počítač. Ešte ani raz mi ju neotvorilo. Prosím poraďte niekto čo s týmto problémom.
Hanka
10.11.05,06:16
Ziarowka, toto robilo aj nam, ale pani z Datalocku, co ma nas region, prisla skontrolovala ovladac n a tlaciaren, nieco urobila a uz to funguje. Odkial si?
Hanka
08.12.05,09:15
Mate uz nainstalovanu verziu datalockw 7.26? Robi mi to nejake psie kusy
:eek:
Angelika
13.12.05,10:55
v akom module ?
Hanka
14.12.05,07:10
Datalock W
7Ingrid7
14.12.05,07:28
Modulom je myslene: Ucto, Nakup a predaj, Mzdy a pod. :) Ake kusky to robi a kde?
Ziarowka
21.12.05,15:20
Z Košíc, ale už som to vyriešila posvojom, lebo mne nevedeli pomôcť ani pracovníci a ani na to nebolo času, lebo trebalo robiť mzdy a iné výkazy.
Jednoducho som si nastavila, aby mi hneď po spracovaní stránku vytlačilo a vôbec ju nezobrazovalo a takto mi ju vytlačí... myslím, že je to lepšie ako keby som sa k tým výkazom musela dopracovať ručne:)
Ziarowka
10.04.06,11:32
Z Košíc, ale už som to vyriešila posvojom, lebo mne nevedeli pomôcť ani pracovníci a ani na to nebolo času, lebo trebalo robiť mzdy a iné výkazy.
Jednoducho som si nastavila, aby mi hneď po spracovaní stránku vytlačilo a vôbec ju nezobrazovalo a takto mi ju vytlačí... myslím, že je to lepšie ako keby som sa k tým výkazom musela dopracovať ručne:)

No a ešte lepšie riešenie je, ak si pri spracovaní zostáv ešte pred samotným odklepnutím tlačidla "spracovať" dáte predvoľby tlače v okne pre spracovanie zostavy a tam zafajknete okienko zobrazovať vo formáte tlače...
Eva Farkasová
22.05.06,16:54
My sme mali účtovníctvo DATALOCK v DOS-e, teraz vo W. Nedá sa to porovnať, kolegyňa si ho chváli. Ja robím faktúry a som spokojná. Treba sa ho naučiť ovládať, potom to ide ako po masle.;) . Aj mzdy máme odtiaľ a program je v pohode. Už sa polepšili aj s aktualizáciami, čomu sme veľmi radi.:D
Ziarowka
22.05.06,18:19
Ako som si najprv nevedela zvyknúť, tak si myslím, že každý kto začne najprv s manuálom v ruke a až tak sa pustí do účtovania, to zvládne aj sám... a potom je tam ešte aj okno "pomocník" a aj tam sa dajú nájsť odpovede... niekedy:) A niekedy to chce zájsť na poradu:)
Jediná vec, ktorá ma v poslednej dobe zamrzela bolo, že z daňového mi vrátili ročnú závierku s tým, že tlačivá nie sú podľa predpisov... vraj sú staré...
Tak toto mohli nejakou aktualizáciou opatriť si myslím...
TPS
06.06.06,12:59
Možno bude stačiť zavolať hot-line, aby Vám poradili z ktorého konca začať.
V prípade, že ste neabsolvovali žiadne školenie, je naozaj dôležité vedieť , kde začať a ako pokračovať. Videla som , že ste z Nitri, skúste zavolať 037/7416135.
miloB557
27.10.06,16:06
Ahoj všetci poraďáci,

má niekto z Vás program Datalock W? Mám ho dva dni nainštalovaný, pokúšam sa ho nastaviť (predkontácie atď.), ale akosi sa mi nedarí. Zo žiadnym iným programom som nikdy nemala problém, ale toto sa mi zdá nad moje sily. Dokázal to niekto z vás nastaviť sám, alebo treba fakt volať servis?
Kolegynka,poradím Ti.Zúčastni sa základných školení pre začiatočníkov v Datalocku.Všetko Ti tam ukážu aj nadiktujú.Je to software myslím DatalockW,ktorý mi "dal" spávať.Jednoducho sa naň dá spoľahnúť.Všetko je v ňom konfortné a pre to sa to zdá zložitejšie.Keď sa na školeniach zorientuješ,cez hotline si dokážeš s pomocou pracovníkov Dataloc nastaviť v software aj tie zložitejšie veci sama a bezplatne.Pracoval som s Datalockom od r.1993 do 30.6.2005.Je to jeden z najlepších software na trhu.Takže,to chce klídek,tabáček,školenie a ďalej to pôjde samo.
Ziarowka
02.11.06,09:03
Kolegynka,poradím Ti.Zúčastni sa základných školení pre začiatočníkov v Datalocku.Všetko Ti tam ukážu aj nadiktujú.Je to software myslím DatalockW,ktorý mi "dal" spávať.Jednoducho sa naň dá spoľahnúť.Všetko je v ňom konfortné a pre to sa to zdá zložitejšie.Keď sa na školeniach zorientuješ,cez hotline si dokážeš s pomocou pracovníkov Dataloc nastaviť v software aj tie zložitejšie veci sama a bezplatne.Pracoval som s Datalockom od r.1993 do 30.6.2005.Je to jeden z najlepších software na trhu.Takže,to chce klídek,tabáček,školenie a ďalej to pôjde samo.

No ja by som chcela iba toľko, že som súrne potrebovala robiť s programom a na školenie nebol čas, ono výzanmným pomocníkom je aj pomocník v programe a potom aj hotline... ale program je to veľmi dobrý a som spokojná, keď počúvam ako sa na niektoré iné programy stále účtovníčky sťažujú... tak som rada, že je tu datalock... a hlavne šetrí čas, že z DL sa dá iba jedným stlačením vystaviť Fa.:)
Llívia
10.08.07,21:06
mimotemy Začala som pracovať s Datalock W a som zúfalá. Keby to záležalo na mne, nikdy by som si tento program nezvolila. Napr. s Omegou som pracovala síce len 1,5 mesiaca, ale s manuálom v ruke mi to šlo ďaleko lepšie ako s Datalockom. Pri ňom mám pocit že sa uklikám/uentrujem k smrti.
LubicaN
11.08.07,11:09
Llívia - keby si mala nejaký problém, kľudne sa ozvi. Žiadna kaša sa neje taká horúca ako sa navarí. Tiež keď som s ním začínala, zdal sa mi strašne zložitý a stále som si ospevovala svoj Bonus plus s ktorým som robila pred rodičákom na starom pracovisku...ale teraz (po dvoch rokoch) už presne viem, čo od neho môžem čakať a čo kde nájdem (pokiaľ sa bavíme o wéčku podvojnom účtovníctve - v sklade robím minimum a ostatné moduly ani zakúpené nemáme)... Na niečo som prišla sama (u mňa F1 nefungovalo, príručka sa nenašla...), niečo mám z hotline...niečo mi poradila po telefóne Alenka (alušik)... Dnes som s ním veľmi spokojná.

Llívia
11.08.07,19:21
mimotemy Georeo, ďakujem za Tvoj názor. V Datalocku W robím "už" 5 dní :) a stále som z neho zúfalá. Príručku používam tú, čo je sa inštalovala asi s Datalockom a je datovaná na r. 2003. Aké máme moduly, ani neviem. Najviac mi vadí prepínanie medzi oknami, teda napr. bankový výpis najskôr zadám cez účtovné doklady a potom sa musím prepnúť na predkontácie, ktoré aj tak zadávam ručne, keďže máme veľa bankových účtov a aj veľa analytických účtov a robiť pre každý účet zvlášť predkontáciu je nemožné. Nechápem, prečo tu nie je možnosť, že by som si vybrala len jeden bankový účet, s ktorým chcem pracovať, a program by automaticky dopĺňal aspoň analytický bankový účet -cháp tak, že napr. zadám si predkontáciu na bankové poplatky 568xxx na MD a program sám dopní D na 221xxx. Takisto sa napr. majú dať vytvoriť prevodné príkazy, ktoré sa dajú tlačiť, ale keď to spravím, program vyhlási niečo v zmysle: "na hromadnom príkaze sú použité rôzne meny" a príkaz sa mi nezobrazí. A to ani nehovorím o tom, že na odberateľských faktúrach nemôžem zadávať jednotlivé položky, ale ich píšem cez text, celá faktúra je "rozbitá", takže ju niekoľkokrát tlačím, kým si presne nastavím, aby som mala sumy (cena bez dane, DPH, cena spolu) pekne pod sebou. A tiež je program pomalý a každý deň aj 3 - 4x úplne zamrzne. :mee:
LubicaN
12.08.07,18:47
mimotemy Georeo, ďakujem za Tvoj názor. V Datalocku W robím "už" 5 dní :) a stále som z neho zúfalá. Príručku používam tú, čo je sa inštalovala asi s Datalockom a je datovaná na r. 2003. Aké máme moduly, ani neviem. Najviac mi vadí prepínanie medzi oknami, teda napr. bankový výpis najskôr zadám cez účtovné doklady a potom sa musím prepnúť na predkontácie, ktoré aj tak zadávam ručne, keďže máme veľa bankových účtov a aj veľa analytických účtov a robiť pre každý účet zvlášť predkontáciu je nemožné. Nechápem, prečo tu nie je možnosť, že by som si vybrala len jeden bankový účet, s ktorým chcem pracovať, a program by automaticky dopĺňal aspoň analytický bankový účet -cháp tak, že napr. zadám si predkontáciu na bankové poplatky 568xxx na MD a program sám dopní D na 221xxx. Takisto sa napr. majú dať vytvoriť prevodné príkazy, ktoré sa dajú tlačiť, ale keď to spravím, program vyhlási niečo v zmysle: "na hromadnom príkaze sú použité rôzne meny" a príkaz sa mi nezobrazí. A to ani nehovorím o tom, že na odberateľských faktúrach nemôžem zadávať jednotlivé položky, ale ich píšem cez text, celá faktúra je "rozbitá", takže ju niekoľkokrát tlačím, kým si presne nastavím, aby som mala sumy (cena bez dane, DPH, cena spolu) pekne pod sebou. A tiež je program pomalý a každý deň aj 3 - 4x úplne zamrzne. :mee:

...moja, takže sa bavíme o podvojnom účtovníctve a nemáte (tak ako my) kúpený modul banka. My máme tiež viac bankových účtov. Mám rozdelené podľa druhu dokladu - napr. VÚB (bežný), VÚB V (valutový)..., sociálny, rezervný... Náhrávam ich tiež cez účtovné doklady, v menu tomu zodpovedá tuším "šibenička" (dva týždne som to nevidela tak si nie som istá). Nahrám si hlavičku dokladu - vúb, číslo, dátum, do textu si napíšem OF 272 (odoslaná faktúra + začiatok číslovania, zvyšné tri čísla doplním v položkách podľa toho, ktorú fa nám zaplatili). Ťuknem si na záložku položky a nahodím si 221-001, text kreditný obrat a do sumy si zadám celý obrat (aby som nemusela písať každú položku zvlášť), druhou položkou je 221-001 debetný obrat (tiež všetko jednou sumou), a potom už nahadzujem len 311, 321, všetko čo sa na účte "udeje", text mi predpisuje podľa toho čo som si napísala v hlavičke, ja len v tom riadku stlačím end a dopíšem trojčíslie dokladu. Keď to treba zmeniť, stačí sa znovu prepnúť do hlavičky dokladu a tam to prepísať, napr. na OF 170. Mne prevodné príkazy fungujú bezchybne, v práci skúsim pozrieť ako to máme ponastavované a skúsim sa ozvať (aj keď neviem či po dvojtýždnovej dovolenke bude čas...) Trošku mi vadí, že neviem program presvedčíť na čiastočné úhrady, ale to väčšinou riešim normálnym ručne vypísaným príkazom. U nás sa odberateľské faktúry robia cez modul nákup a predaj, ale to robia kolegynky... určite sa to však dá aj v podvojnom účtovníctve, skús si zadať v číselníku produktov to, čo fakturuješ (predpokladám že pôjde o služby keď nepoužívaš NaP). keby som Ti mohla ešte nejak pomôcť, ozvi sa, môžeš aj cez SS a určite niečo vymyslíme (mail, telefón...). Potom napíš, či ti nejak pomohlo horenapísané... V datalocku keď je všetko dobre ponastavované práca naozaj jednoduchá. Ver mi.

páá

*Ľubica
Hanka
13.08.07,09:22
Llívia, mam tiez Datalock W, vytrapila som sa s nim zo zaciatku tiez poriadne.Musis mat dopredu naplnene vsetky ciselniky, aby ti to pracovalo pekne a rychlo. Neviem z akeho si mesta, ak mas nejake nejasnosti obrat sa na konkretneho pracovnika Datalocku, ktory je urceny pre vase mesto. Pani pre nase mesto je velmi ochotna, dokaze poradit a hlavne vsetko zrozumitelne vysvetlit. Pre zaciatok by bola urcite dobra aj osobna navsteva tohoto pracovnika.
Angelika
13.08.07,13:43
Bud rada, ze mas Datalock, pokial sa urobia dobre prvotne nastavenia, budes za vodou. Tam sa na vysledok mozes spolahnut. Poznam take software, kde si vsetko musim prejst aj v kalkulacke, pretoze tomu neverim...bohuzial... a prezentuju sa ako spickove.... Takze Datalock je isto dobra volba, skus vyuzivat hot-line, maily a neodbiju...
Llívia
28.08.07,07:23
georeoa a aj všetci ostatní, ďakujem za rady a názory.
prosím, poraďte, ako správne účtovať dodávateľské zálohové faktúry?
príklad: zálohovú dodávateľskú faktúru na 1.000 EUR zaúčtujem 18.7.2007 x kurz NBS 33,162 = 33.162,00 Sk. faktúru uhradíme 20.7.2007 x kurz banky 33,400 = 33.400,00 Sk. faktúru od dodávateľa zaúčtujem 31.7.2007 x kurz NBS 33,541 = 33.541,00 Sk.
teraz by som mala aj odúčtovať zálohu v sume 33.400,00 (to je skutočne zaplatená suma). keď však chcem zálohovú faktúru vypárovať s ostrou faktúrou, do ostrej faktúru sa mi stále prenáša suma zo zálohovej faktúry 33.162,00 Sk a nie suma, ktorá bola skutočne uhradená.
zatiaľ som to provizórne vyriešila tak, že som rozdiel 33.400 - 33.162 = 238 sk doúčtovala cez interný doklad, aby sa mi vyrovnala 314.
mimotemy: už som "objavila" aj chybu, s ktorou si nevedeli rady ani v datalocku. mali sme vystavenú faktúru, ktorá bola zaúčtovaná 1.2.2007, dátum dph bol 1.2.2007, dátum prijatia bol 1.2.2007 a aj tak ju program hodil do DPH za január 2007. daňové obdobie sa vôbec nedalo zmeniť. ani keď som faktúru úplne vymazala a nanovo nahrala, stále bola v DPH za 1/2007. až po X vymazaniach a znovu nahodeniach sa "presunula" do 2/2007.
LubicaN
25.09.07,06:15
georeoa a aj všetci ostatní, ďakujem za rady a názory.
prosím, poraďte, ako správne účtovať dodávateľské zálohové faktúry?
príklad: zálohovú dodávateľskú faktúru na 1.000 EUR zaúčtujem 18.7.2007 x kurz NBS 33,162 = 33.162,00 Sk. faktúru uhradíme 20.7.2007 x kurz banky 33,400 = 33.400,00 Sk. faktúru od dodávateľa zaúčtujem 31.7.2007 x kurz NBS 33,541 = 33.541,00 Sk.
teraz by som mala aj odúčtovať zálohu v sume 33.400,00 (to je skutočne zaplatená suma). keď však chcem zálohovú faktúru vypárovať s ostrou faktúrou, do ostrej faktúru sa mi stále prenáša suma zo zálohovej faktúry 33.162,00 Sk a nie suma, ktorá bola skutočne uhradená.
zatiaľ som to provizórne vyriešila tak, že som rozdiel 33.400 - 33.162 = 238 sk doúčtovala cez interný doklad, aby sa mi vyrovnala 314.
mimotemy: už som "objavila" aj chybu, s ktorou si nevedeli rady ani v datalocku. mali sme vystavenú faktúru, ktorá bola zaúčtovaná 1.2.2007, dátum dph bol 1.2.2007, dátum prijatia bol 1.2.2007 a aj tak ju program hodil do DPH za január 2007. daňové obdobie sa vôbec nedalo zmeniť. ani keď som faktúru úplne vymazala a nanovo nahrala, stále bola v DPH za 1/2007. až po X vymazaniach a znovu nahodeniach sa "presunula" do 2/2007.



...prepáč, nejak som nestíhala sledovať túto tému... S tými dodávateľskými zálohovými faktúrami - nám moc nechodia, maximálne 2-3 do roka a aj to v Skk... Ja ich ani do knihy neevidujem. Účtujem o nich výhradne cez ID.

...tá tvoja chyba s DPH - aj mne sa občas stane, že mi faktúrka "zablúdi" do iného mesiaca ako má logicky ísť - v KDF na poslednej záložke vidíš či je v DPH a v ktorom mesiaci... tiež v DPH, daňové doklady, na vstupe uplatnené... Ja sa ju vždy ešte snažím presvedčiť podobrom (napíšem Ti postup presviedčania ;)) - niekedy to zaberie. Ak nie tak jej pohrozím rozúčtovaním DPH (to je možné len po telefonáte na hotline - oni dajú hesielko a tým sa to všetko poopravuje. Niekedy je toto nutné - Program si všetky dáta nejak kóduje aby vedel čo kam patrí...no a raz prišla DFa s veľmi podobným číslom ako majú naše Ofa, a síce DPH mi vypočítalo dobre ale na zostave prijatých plnení podľa riadkov DP a druhu dokladu mi táto fa vystupovala zaevidovaná ako OFa... Po servise DPH to už bolo OK.) To mi aj na hotline povedali, že niekedy pri kódovaní môže vzniknúť takáto chyba a sama ju neopravím - to mi môžu pomôcť len a len oni.

Takže pozorne čítaj:
Občas DPH mierne zblbne a ty ju musíš skúsiť presvedčiť aby sa opravila sama. Ja mám zaužívaný dlhší postup ktorý ti tu opíšem...a potom Ti aj vysvetlím prečo používam tento o čosi zdĺhavejší a čo všetko zvykne vedieť opraviť. Teda keď ti najbližšie program spraví to o čom si písala, vyskúšaj najprv:

1) choď do denníka (dominové kocky na žltom podklade alebo výstupy denník). Tam klikni myškou na označenie stĺpca "číslo dokladu". Klikni na baterku (alebo pravým myšítkom na názov stĺpca a hľadaj) a do kolónky napíš číslo DFA alebo OFA alebo čo potrebuješ opraviť. keď ti to nájde, štvrtá od konca je ikonka - zelená fixka (stav v evidenciách). Ukáže Ti dve okná - v prvom máš ponúkané položky - teda v ktorých knihách si danú fa môžeš pozrieť (kniha faktúr, daňový doklad). Teraz chceme opraviť daňový doklad teda postav sa na text označujúci túto evidenciu a tou šípočkou medzi oknami si presuň daňový doklad do okienka vybrané položky. Stlač OK. Automaticky Ti našlo v daňových dokladoch faktúru ktorú hľadáš.

((Niekedy toto úplne stačí (napríklad keď si si zaevidovala faktúru, zaúčtovala, táto už bola v DPH a potom si na nej ešte čosi išla opraviť, vystornovala ju z denníka a potom po oprave naúčtovala znovu. Vtedy to rado dáva do DPH dokladov s nulovými čislami dokladu, bez evidencie ktorá doklad vytvorila...). Takže pozatváraj si všetky okná a skús urobiť servis saldokonta (účtovanie, servis, rozúčtovanie saldokonta). Potom sa pozri na fa či to opravilo.))

2) Pokiaľ je chyba v období uplatnenia, pokračuj ďalej - buď na nájdenú faktúru dvakrát po sebe klikni alebo CTRO+O alebo hneď prvá ikonka ktorú neviem nazvať (obdĺžniček s modrým prúžkom?). Pokiaľ nemáš uzavreté daňové priznanie, dátum uplatnenia sa dá prepísať. Potom odporúčam spraviť ten servis saldokonta (upratovačka v tomto prípade nestačí).

Po preservisovaní si skontroluj ako Ti to opravilo.

Pokiaľ si to dočítala a aj vyskúšala - mám pre teba dobré správy:

- naučila si sa vyhľadávať v dokladoch - je to niekedy šikovnejšie ako filter (lievik) - tu funguje aj enter na "odoslanie požiadavky" vo filtri nie. Dá sa nastaviť aby ti políčko vyhľadaj samé zmizlo po nájdení zadanej položky. Toto vyhľadávanie funguje v celom programe. V daňových dokladoch pokiaľ Ti nenájde skús cez ďalekohľad - ten hľadá aj v iných daňových obdobiach (tak isto, ako keď hľadáš cez denník a stav v evidenciách) ;)

- naučila si sa vyberať z ponúkaných položiek (oceníš napríklad ak máš viac saldokontovo sledovaných účtov a tlačíš zostavy len na niektoré - napríklad ja raz týždenne pohľadávky);)

- začneš používať klávesové skratky alebo "obrázkové menu" - nemusíš stále behať a hľadať v hornom menu.

- vieš čo máš spraviť keď ti v daňových dokladoch dáva čosi s číslom dokladu nula a bez názvu evidencie (vtedy upratovačka ani samotný servis nezaberá a ani ho ináč nevyhľadáš len spôsobom aký som Ti opísala - tým ukážeš programu AHA TU JE! A program ho počas servisu opraví);)

- vieš, že pokiaľ nemáš uzavreté daňové priznanie, dátum uplatnenia si kedykoľvek prepíšeš ;)- čo ma privádza k ďalšej informácii pre Teba - hneď ako si odkontroluješ DP tak ho treba uzavrieť aby ti tam už nič " samé nedohodilo".;)

...dúfam že som Ti aspoň trošku pomohla...a čakám ďalšie otázky..


*Ľubica
Llívia
30.09.07,17:39
Georeo, ďakujem za radu. S Datalockom sa našťastie budem trápiť len do konca roka a potom prechádzame na iný program.
Angelika
09.10.07,06:06
Neviem, ci robit s Datalackom je trapenie, existuju omnoho tazkopadnejsie softy .... Aby si nebola sklamana...
Llívia
09.10.07,15:20
Neviem, ci robit s Datalackom je trapenie, existuju omnoho tazkopadnejsie softy .... Aby si nebola sklamana...

Nový soft bude Omega od Krosu. V ňom som robila síce len 1,5 mesiaca, nemala som žiadne školenie a bez problémov som si poradila (občas s pomocou príručky). Takže sklamania sa nebojím. :)
uct2007
17.10.07,16:33
Som spokojna s Datalockom,robim v Ispine, účtovníctvo, aj v programe W mzdy a zvladam to v pohode. Ked som mala problem,a v poslednej dobe toho bolo až-až, vzdy mi ochotne poradili z Datalocku PD.Takže s Datalockom podla mna nie je trapenie.
Pebulinka
16.11.07,12:45
teraz sa školím na SPIN v príspevkovej...zatiaľ to ide celkom OK...
uct2007
16.11.07,14:59
Ked do toho prides budes naozaj velmi spokojna s programom.Ja robim v Spine od r.2005,teraz tiez uz robim v PO,predtym sme boli RO.Okrem toho este robim W-mzdy a ten program je tiez fajn. Ti,co nadavaju na Spin aj W,asi nevedia v nom robit. Aj ja mam problemy,teraz hlavne vo Wmzdy,ale ved to raz pojde:-). A ked to nejde tak otravujem na PDhotline cez mail,kde mi doteraz vzdy velmi pomohol jeden zlaty pan. Tak vela stastia.
vaneta
13.12.07,12:29
Dobrý deň,
sme novovzniknutá firma a rozhodujeme sa zakúpiť účtovný softvér. Vedel by mi niektor poradiť, rozhodujeme sa medzi Datalock W a Pohodou.
Vedel by mi niekto oba programy porovnať?
Vopred ďakujem, veľmi by mi to pomohlo.
VladoaKatka
11.03.08,09:24
Ak používate DatalockW - MZDY, včera bola na webovej stránke uložená záplata - úprava poslednej verzie, ktorá sa týka:
- Ročné zúčtovanie dane 2007
- Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2007
- úprava vo výpočte položky čistá mzda
Dana7
18.03.08,16:11
Vidím, že je tu téma Datalock. Ja v ňom účtujem rok, predtým som účtovala vo viacerých rôznych programoch, ale Datalock jednoznačne u mňa vedie v komplikovanosti, zložitosti a účtovnej "nelogickosti". Kvôli Datalocku radšej mením aj prácu, pretože za ten rok, čo v ňom robím, mi už skrátil život aspoň o 15 rokov.
Dana7
18.03.08,16:12
Jednoznačne POHODA. Datalock je komplikovaný, nekonečne nastavovanie, klikanie a odstránenie chýb a upgrady niekedy trvajú večnosť.
Ziarowka
19.03.08,09:50
Dobrý deň,
sme novovzniknutá firma a rozhodujeme sa zakúpiť účtovný softvér. Vedel by mi niektor poradiť, rozhodujeme sa medzi Datalock W a Pohodou.
Vedel by mi niekto oba programy porovnať?
Vopred ďakujem, veľmi by mi to pomohlo.

No my sme tiež robili najprv na Datalocku ale mali sme problém s tým, že v jednom roku sme účtovnú závierku robili a posielali na DU v januári a vrátili nám ju späť, že výkaz Súvaha má nové tlačivo, a že ju máme prepísať na akutálne tlačivo. Tam sa naše sklamania s Datalockom ešte len začali. Mali sme potom problémy s tým, že nám nedávalo prístup do niektorých agiend v majetku (nemohla som zadať nový pohyb majetku, lebo polia boli sivé) pričom agendu majetok sme mali zakúpenú aj sme si platili licenciu a fungovalo to asi takto, že keď som v nastaveniach majetku prepísali akýkoľvek údaj a potom späť na pôvodnú hodnotu už ma to pustilo nahrať nový pohyb, ale len kým som z agendy neodišla a potom sa celá situácia opakovala.
Pri prvej inštalácií, ktorú sme si nechali urobiť ako servis z Datalocku som pozerala na holý účtovný softvér, ktorý nemal ani základné predkontácie nastavené (sa vôbec čudujem, že mal nastavené riadky Súvahy a Výkazu ziskov a strát) a keď som chcela tlačiť výkaz Cash flow, tak nemal nastavené riadky, takže som nevytlačila nič. Pričom Pohodu sme si nainštalovali sami rýchlo a jednoducho a mala väčšinu predkontácií prednastavenú. Neboli sme na žiadnom školení a za seba môžem povedať, že má veľmi intuitívne ovládanie, taže príručku málokedy používam.


Prešli sme na Pohodu a tam je to aj s daňou z príjmov PO jednoduchšie, pretože Pohoda vypočítava podklady pre Daň z príjmov automaticky a má aj tlačové zostavy podklady pre daň z príjmov.
plavčík
19.03.08,09:54
Teraz robím v DATALOCK W / PU/ a predtým v Pohode. Takže to viem porovnať. Ak by som sa sám mohol rozhodnúť aký soft si mám kúpiť, tak by s tohto súboja vyšiel ako víťaz soft Pohoda.
Hanka
25.04.08,09:34
Robili ste uz stvrtrocne hlasenie dane zo ZC? Spravil vam to program dobre?
VladoaKatka
30.04.08,05:43
Robili ste uz stvrtrocne hlasenie dane zo ZC? Spravil vam to program dobre?

Neviem či je ešte Tvoja otázka aktualna, ale musíš mať uzatvorený posledný mesiac štvrťroka a keď Ti to nepôjde ani tak, alebo ak budeš nejaký iný problém datalock poskytuje v rámci zakúpenej aktualizácie Hotline, kde Ti poradia postup.
ekopos
06.05.08,13:44
čaute,ja pracujem s datalockom už 18 rokov od DOS u , cez W,
SPIN a nesťažujem si a videl a pracoval som aj s inými soft
RESHMA
08.07.08,18:38
S programom SPIN pracujem 2 roky ale toľko nervov mi ešte nič nezožralo tak ako práve tento program. Predtým som pracovala v inom bol super ale pracujem v rozpočtovke kde bol SPIN zakúpený centrálne a inú možnosť sme nedostali len sa trápiť. Teraz v I.Q.2008 sme prechádzali na akruálne účtovníctvo a to teda bol zápek, nervy na dranc. Zhoršené to máme ešte tým že sme centrálne na serveri, ktorý kapacitne nestačí, čo podstatne spomaľuje prácu v programe. Naozaj "skvalitnenie" práce účtovníčok vo verejnej správe.
Víťazia iné záujmy.:o
kunkelovaa
09.07.08,03:00
Tak nie som jediná vo verejnej správe účtujúca v Datalocku:) Zvykla som si... tiež mi iné nezostáva....
Ziarowka
03.10.08,09:28
Ak smiem vyjadriť svoj názor, nemyslím, že je správne ak obviňujete firmu, ktorá Vám predala software z toho, že je drahá. Prečo ste si ju potom vybrali? Nemyslím, že Vám niekto tento software nanútil. Teda zodpovednosť za to, že sa Vám táto kúpa predražuje nesie Váš "manažment". Je predsa ich povinnosťou si preveriť, čo ten software dokáže a čo nie. Prvým krokom teda musí byť analýza produktu a cenová kalkulácia. Cena, ktorú ponúka firma Datalock za software, implementáciu, zaškolenie, prípadne servis, je primeraná, hodnote ktorú tento software svojou činnosťou vyprodukuje. Čo sa týka servisov u zákazníka - ľudsky povedané - ťažko sa spolupracuje s klientom, ktorý sa odmietavo správa ku všetkému novému, čo mu má v konečnom dôsledku pomôcť. Vývoj v IT výrazne pokročil no väčšina klientov má problém orientovať sa vo Windowsovom prostredí. Takže tam niekde končí úspora nákladov a rastú náklady na servis tohto produktu. Pokiaľ ide o ľudí, ktorí pracujú v tej spoločnosti, ak sa firma dokázala udržať 15 rokov na špici, neverím, žeby chceli len tak švihom ruky zahodiť to čo dokázali. Softwarová firma ktorá tvorí ekonomický software je závislá od tých hore čo sedia "na kopečku", od ochoty ZP-ovní, DU-radov spolupracovať so softwarovými firmami.

Dovolím si nesúhlasiť, pretože ak príde firma Datalock na prezentáciu s dobre nastaveným demom softvéru a Vám potom dodá "holý" soft (vlastné skúsenosti, keď som prešla z Datalocku na inú firmu) a zaúčtujú si potom za jeho nastavovanie a dolaďovanie. S novou firmou, ku ktorej som prešla som ešte ani raz nemusela volať hotline a ani som nepotrebovala žiaden zásah do programu. Neviem ako sú na tom teraz s podporou, takže k tomuto sa nemôžem vyjadrovať. A takisto som mala s programom problém s tlačou, s DPH, tak ako sa spomínalo pár príspevkou vyššie, a s modulom majetok, ktorý sme mali riadne zakúpený a z času na čas vybledol a nedalo sa do neho dostať (dal sa oblafnúť iba fintou, že v nastaveniach agendy som odfakla a znova zafajkla jednu kvačku - t.j. žiadna zmena nastavení a už to išlo). A o tej špičke sa dá možno hovoriť o Datalock spin, ale mne to začalo prichádzať ako keby sa o Wéčko už prestali zaujímať. Žiadne inovácie v programe, vylepšenia alebo nové tlačové zostavy. A okrem toho na to, aby bol niekto "špička" sa musí stále správať ako keby bol druhý... To je jedno príslovie:)
maska2
15.10.08,10:51
[quote=Mirkaska;80580]Ahoj ANNA,

Dalši problem sme mali so zalohovymi fakturami, s vyšlymi aj došlymi. KOnzultant, ktory nam to bol nastavovat, povedal ze musi byt dodrzany isty postup, lebo inak sa to neda uctovať.
Postup:
1. zalohova faktura bez vyčislenia základu a DPH (nedaňová)
2. úhrada zálohovej faktúry
3. zálohová faktúra daňová - základ a DPh pre účely DPH
4. zúčtovacia faktúra po poskytnutí celej služby

ak dodržíme tento postup, máme všetko nastavené tak, že nám PC automaticky zaúčtuje faktúry a odúčtuje zálohové. Naše vyšlé faktúry vieme takto urobiť, aj ked je to v niektorých prípadoch práca navyše. Problém jeu dodávatelských faktúr, ktorých vystavenie my nemôžeme ovplyvniť, ak je to v zmysle zákonných ustanovení, hlavne v prípadoch, kedy nám dodávateľ vystaví 1. zálohovú faktúru, my uhradíme a služba je poskytnutá do 15 dní. vtedy stačí vystaviť konečnú (zúčtovaciu) faktúru, nie je potrebné aj zálohovú daňovú. Neviem, ako mam postupovať v tomto prípade.


Ahoj Mirka.Môžete mi prosím poradiť,ako správne potom zaúčtovať zálohové platby v peňažnom denníku?Lebo tie prijaté zálohy treba nejako preúčtovať z PNZD na prijem ovplyvnujúci základ dane????Prosím,pomôžte mi.Andrea
majka10
26.01.09,13:41
Dobrý deň, milí poraďáci.Chcem poporosiť tých, čo majú skúsenosť s DOTALOCKom, či sa v tomto programe dá vytlačiť kniha nezaplatených odoslaných a došlých fa a prípadné zoradenie podľa abecedy. Firma, ktorá mi začala spracovávať účtovníctvo, mi tvrdí, že sa to nedá a nezaplatené fa mi vytlačí len cez saldo konto a mňa už triafa. Keďže sme prešli na iné účtovníctvo v priebehu roka, jednu firmu v rozpise mám na dvoch miestach, strana má dať a dal, o zahraničných fa ani nehovorím a ja potrebujem jediné aby som v danom okamihu vedela, kde je koľko peňazí
.Ďakujem všetkým.
majka10
26.01.09,14:40
Nikto mi nevie poradiť?
LubicaN
28.01.09,13:02
Dobrý deň, milí poraďáci.Chcem poporosiť tých, čo majú skúsenosť s DOTALOCKom, či sa v tomto programe dá vytlačiť kniha nezaplatených odoslaných a došlých fa a prípadné zoradenie podľa abecedy. Firma, ktorá mi začala spracovávať účtovníctvo, mi tvrdí, že sa to nedá a nezaplatené fa mi vytlačí len cez saldo konto a mňa už triafa. Keďže sme prešli na iné účtovníctvo v priebehu roka, jednu firmu v rozpise mám na dvoch miestach, strana má dať a dal, o zahraničných fa ani nehovorím a ja potrebujem jediné aby som v danom okamihu vedela, kde je koľko peňazí
.Ďakujem všetkým.

:o
Čo potrebuješ? pokiaľ potrebuješ knihu faktúr, tak sa dá vytlačiť ale podľa mňa to je lepšie cez saldokonto (len treba vedieť akú zostavu treba použiť ;)).

V knihe faktúr treba:
- odkliknúť tretiu ikonka od konca (leporelo = Neuhradené/všetky). Týmto mi zostanú zobrazené len neuhradené faktúry
- odkliknúť deviatu ikonku od konca (hárok papiera s modrými riadkami = tlač zostavy z aktuálnych údajov)

rozbalí sa okno s možnými zostavami. Vyber si
- tlač zostavy z aktuálnych údajov
tlačiť
spracovať
1. medzisúčet - dodávateľ/odberateľ (podľa toho ktorú knihu ideš tlačiť).

Pokiaľ si mala aj čiastočné úhrady niektorých faktúr, odporúčam nájsť si v KDF/KOF stĺpec celkom-úhrada. Myškou si ho chyť a prenes kdesi dopredu, aby sa ti zobrazoval aj tento stĺpec na zostave. potom postupuj podľa predchádzajúcich pokynov.

Ja tlačím dlžníkov cez Saldokonto nasledovne:

Saldokonto, tlač zostavy z aktuálnych údajov, otvorené položky podľa splatnosti. (pokiaľ chcem len konkrétnu firmu, tak zadám ičo, pokiaľ všetky tak nechám políčko prázdne. interval splatnosti mám nastavený
-999999999
9999999999
aby mi zobrazovalo všetky neuhradené faktúry).Zadám čísla účtov z ktorých chcem zostavu 311, 321.

Na takto vytlačenej zostave vidím odberateľa, splatnosť faktúr (nastavenú v programe). pod tým mám zoradené všetky faktúry, posledný stĺpec je omeškanie (pokiaľ je tam znamienko mínus, číslo vyjadruje počet dní do splatnosti). Tlačí mi tam strany MD D, je tam dobre vidieť čiastočné úhrady (napr. ak boli vzájomné zápočty). pekne mi zosumuje dlžobu za konkrétneho oberateľa.

Ak dáva program jedného obch.partnera na viac miest, buď je robená zostava aj OFA aj DFA alebo bolo použitých viac analytických účtov.

Snažila som sa to napísať zrozumiteľne, keby si niečomu nerozumela, kľudne ma kontaktuj.
uct2007
09.02.09,19:02
Ahojte,ake mate skusenosti s W po prechode na euro? Mne program robi take psie kusy,ze mam z neho az neskutocne nervy.
Hanka
10.02.09,06:15
Ahojte,ake mate skusenosti s W po prechode na euro? Mne program robi take psie kusy,ze mam z neho az neskutocne nervy.
uct2007 mozes byt konkretnejsi?
uct2007
10.02.09,17:18
Rôzne veci,neťahalo plat do niektorých zostáv,u skrátených úväzkov boli chyby,co ustriehnuť pri toľkých ľudí, čo mám je dosť problém. Ale problémy sú na to aby sa riešili,tak sa aj riešili.
Musim pochvalit Datalock, má veľmi šikovných ľudí na hotline,ktorí mi vždy veľmi pomohli. Čiže len nenadávam,ale aj chválim. Nervy boli aj sú, aj budú asi. A Ty pracuješ vo W? Zaujíma ma názor aký máš Ty na W ? Aj samozrejme názor iných.
Ajulka33
18.02.09,05:39
Ja môžem Datalock W len vychváliť. Vo firme ho máme už niekoľko rokov a všetci sme spokojní až na jeden problémik, ktorý sa mi vyskytol vždy, keď som mala najviac roboty. V sklade mi nechcel niekedy urobiť rekonštrukciu a vypisoval mi, že pri rekonštrukcii nesmie byť nikto iný v programe a to som tam bola iba ja. Nepomohli ani na hotline ani pani, ktorá chodí na servis. Nemali ste niekto takýto problém? Majte sa.
zazulka
27.11.12,14:55
Vedel by niekto poradiť ako postupovať pri odberateľských zálohových faktúrach v Datalocku W?
1. Vystavím zálohovú faktúru
2. Zaúčtovanie úhrady tejto faktúry
3 ak Do 15 dní nevystaví vyúčtovaciu, treba vystaviť doklad k zaplatenému preddavku
4 vyúčtovacia faktúra - kde sa vlastne v kolonke zálohová faktúra dokladu - pridá zálohová fkatúra a doklad k zapl. preddavku.

Lenže po zaúčtovaní mi zostane tento doklad k preddavku ako nezaplatený a stále figuruje ako neuhradený.

ďakujem veľmi pekne za pomoc