pollak
08.09.08,11:36
Potrebovala by som poradiť s manželom vlastním byt ale chceme sa rozviesť a dohodli sme sa že sa rozdelíme ešte pred rozvodom tak že byt predáme synovi s nevestou, ktorí ho kúpia na hypotéku a založia a vyplatia manžela s bytu a ja by som s nimi zostala bývať s tým že u nich dožijem. Keďže na kúpu bytu si berú hypotéku banka nesúhlasí s vecným bremenom dožitia tak sa chcem spýtať či by sa nedala spísať u notára nejaká takáto zmluva o dožití, ktorá by mala právny charakter ?????????

Veľmi pekne ďakujem za odpovede a rady!!!!!!
Braňo
08.09.08,09:50
banka nebude súhlasiť s takouto ťarchou.
Chobot
08.09.08,09:57
Potrebovala by som poradiť s manželom vlastním byt ale chceme sa rozviesť a dohodli sme sa že sa rozdelíme ešte pred rozvodom tak že byt predáme synovi s nevestou, ktorí ho kúpia na hypotéku a založia a vyplatia manžela s bytu a ja by som s nimi zostala bývať s tým že u nich dožijem. Keďže na kúpu bytu si berú hypotéku banka nesúhlasí s vecným bremenom dožitia tak sa chcem spýtať či by sa nedala spísať u notára nejaká takáto zmluva o dožití, ktorá by mala právny charakter ?????????

Veľmi pekne ďakujem za odpovede a rady!!!!!!

Môžete spísať aj osobitnú zmluvu o zabezpečení a dožití a nevložiť to ako ťarchu do katastra. Síce táto zmluva nebude mať takú právnu váhu, ako ťarcha v katastri, ale budeš mať v rukách aspoň niečo, čo nedovolí synovi úplne vycúvať z tejto povinnosti, keďže bude viazaný zmluvou. Pokiaľ máš so synom dobré vzťahy, tak by ťa mal doopatrovať a umožniť bývať aj bez ťarchy a zmluvy.
Braňo
08.09.08,10:24
A akú právnu silu má bez zápisu na katastri?
Petra Nová
08.09.08,10:35
A akú právnu silu má bez zápisu na katastri?
Vo vzťahu "matka a syn" má silu občiansko právneho záväzku. A záleží, ako dobre by bola táto zmluva napísaná. Vo vzťahu k tretím osobám-žiadnu. Teda ak by syn predal byt niekomu inému. No, pozorne by som si prečítala poraďácke témy o "svokre" a "svokrovi", a vyložila by som si ich z opačnej pozície.
ivka70
08.09.08,10:37
neviem ale, ci robite dobre.

ty si nemozes zobrat hypoteku na vyplatenie manzela?

ak syn kupi byt spolu s manzelkou, v pripade ich rozvodu sa opat delia
ak ho zdedi, je byt jeho

z dlhodobeho hladiska je jednoduchsie, ked ty exmanzela vyplatis
a uver mozes splacat prispevkom od mladych na najomne /kedze budu byvat s tebou /
Barbara
08.09.08,11:29
moju radu som vymazala, lebo neviem ako je to vlastne:rolleyes::mad:

tak teraz som v pomykove. ako je to vlastne:rolleyes: tuto je ďalšia téma od Teba,
teda bývate u svokrovcov Vy? alebo ako je to ?
tá téma http://www.porada.sk/t85819-byt-od-svokrovcov.html#post770468je skoro totožná s touto terajšou
pollak
08.09.08,11:50
Ibaže syn s nevestou to urobiť nechcú chcú si kúpiť vlastný byt to mi s mužom sme im to navrhli pretože keď byt predáme tak mi ostane polovica a to nie je dosť na kúpu bytu pre mňa a viem aj to že sa to nedá dať do vlastníckeho listu ako ťarcha keď bude založený. Tak teraz neviem ide o to že nevesta váha a preto ona dala návrh na nejakú takúto zmluvu ale ďakujem Vám všetkým za radu
Chobot
08.09.08,11:58
moju radu som vymazala, lebo neviem ako je to vlastne:rolleyes::mad:

tak teraz som v pomykove. ako je to vlastne:rolleyes: tuto je ďalšia téma od Teba,
teda bývate u svokrovcov Vy? alebo ako je to ?
tá téma http://www.porada.sk/t85819-byt-od-svokrovcov.html#post770468je skoro totožná s touto terajšou

Asi sa prihlasujú z jedného PC po jedným menom a teraz si svokrovi prezradila, že jeho nevesta sa už ohľadne tohto tu informovala.:rolleyes:
pollak
08.09.08,12:05
Nič také ja som to písala s ich uhľa pohľadu aby to bolo správne pochopené tak sa ospravedlňujem!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RudyB
08.09.08,14:45
Ja by som ti odporúčal ísť za dobrým právnikom. Viem, že známy riešili obdobný problém zmluvou o zaopatrení čo sa týka dožitia. Pričom strechu nad hlavou by som istil v kúpnej zmluve ustanovením o predkúpnom práve.