porfin
03.05.05,12:50
Ahojte!Prosila by som VEĽMI PEKNE!!!! Mohli by ste mi poradiť?
Naša firma sa transformuje na menšiu spoločnosť a niektorých zamestnancov berie nová "sesterská" spoločnosť, ktorá je však samstatnou firmou, ale nie nástupníckou organizáciou. Niektorí zamestnanci/ aj ja / sme v piatok o 14,00 hod boli v podstate donútený podpísať výpoveď dohodou k 30.4.2005 a pracovnú zmluvu s novou org. od 1.5.2005. Niekto si pomyslí, že veď sa nič nestalo, robím to isté,v tom istom mieste...
Lenže stalo sa .... v pracovnej zmluve sú veci ako napr. smernica, že súhlasíme s výpočtom miezd... a pritom smernica ešte nie je.... Dnes sa naši noví šéfovia vyjadrujú inak ako bolo dohodnuté/ústne/.
Moja otázka znie.......Kedy môžem napadnúť neplatnosť výpovede a novej pracovnej zmluvy???
Je vôbec niečo také možné?
Chobot
03.05.05,11:30
Nuz, tu je tazké poradit. Dohoda bola podpísaná dobrovolne, preto je to dohoda. Asi uz tí ludia budú opatrnejsí nabudúce, aby neverili planým slubom, ale vsetko si nechali potvrdit písomne.

Fakt neviem, aký legálny prostriedok by sa tu dal uplanit. ZP vám v tomto prípade myslím nepomôze. Alebo este by sa dalo zalozit bud odbory alebo zvolit si zástupcu zamestnancov/zamestnaneckú radu (ak je to mensia firma, cca do 50 ludí) a cez týchto zástucov tlacit na zamestnávatela na dorovnanie slúbených podmienok. Ak nepristúpia, môzete pohrozit strajkom.

Teraz ma iná moznost nenapadá.
myrha
03.05.05,12:36
Skuste si pozriet najnovsie vydanie Personalny a mzdovy poradca podnikatela c. 10/2005, je tam rozsiahly clanok prave k spominanej problematike.
Celkom by som nesuhlasila s 1 odpovedou. Pokial jasne preukazete vynutenost podpisu, plynu vam naroky ako odstupne a nahrada uslej mzdy. Dalej tiez, ak v zmluve nie su pevne ukotvene podstatne zalezitosti a tou mzda je /pozor nezamienat odkaz na smernicu moze byt iba v pripade existencie kolektivnej zmluvy, ktorej sucastou musi byt aj mzdova smernica/ je to o neplatny vznik pracovneho pomeru. Osobne by som to tak nenechala... Drzim palce!
porfin
04.05.05,04:10
Ďakujem obom za odpovede aj tip na riešenie... uvidím čo sa bude dať