Filip Glasa
08.09.08,12:04
mám otázku či niekto kto prevádzkuje predajne v rôznych mestách má odsledované pomer tržieb k počtu obyvateľov,turistov a podobne.

Príklad:

1. mesto A má 80 000 obyvateľov, 150 000 turistov ročne a tržby Y.
2. mesto B má 450 000 obyvateľov, 800 000 turistov ročne a tržby n krát Y.

Väčšie mesto má 5x toľko obyvateľov, 5x turistov a približne rovnakú životnú úroveň. Koľko násobne vyššie tržby má väčšie mesto? 2 násobné, 3 násobné?
Chobot
08.09.08,10:07
mám otázku či niekto kto prevádzkuje predajne v rôznych mestách má odsledované pomer tržieb k počtu obyvateľov,turistov a podobne.

Príklad:

1. mesto A má 80 000 obyvateľov, 150 000 turistov ročne a tržby Y.
2. mesto B má 450 000 obyvateľov, 800 000 turistov ročne a tržby n krát Y.

Väčšie mesto má 5x toľko obyvateľov, 5x turistov a približne rovnakú životnú úroveň. Koľko násobne vyššie tržby má väčšie mesto? 2 násobné, 3 násobné?

Tvoríš príklad do učebnice matematiky? :D:D:D:D
Filip Glasa
08.09.08,11:09
nie :-) iba rozmýšľam o otvorení prevádzky vo väčšom meste. Ale s väčším mestom prichádza aj vyššie nájomné. Ak by som počítal, že tržby pôjdu vo väčšom meste lineárne k počtu obyvateľov, tak by to bolo až príliš optimistický výpočet.

To by som išiel otvoriť prevádzku rovno do New Yorku a to napriek 10 násobnému nájmu :-)
Zoltán Kovács
08.09.08,11:24
mám otázku či niekto kto prevádzkuje predajne v rôznych mestách má odsledované pomer tržieb k počtu obyvateľov,turistov a podobne.

Príklad:

1. mesto A má 80 000 obyvateľov, 150 000 turistov ročne a tržby Y.
2. mesto B má 450 000 obyvateľov, 800 000 turistov ročne a tržby n krát Y.

Väčšie mesto má 5x toľko obyvateľov, 5x turistov a približne rovnakú životnú úroveň. Koľko násobne vyššie tržby má väčšie mesto? 2 násobné, 3 násobné?

Podľa mňa to tak nefunguje automaticky. Veľa záleží aj na lokalite v tom väčšom meste. Určite by si mal x-krát väčšie tržby niekde v centre mesta na pešej zóna (a ktomu adekvátne vysoké nájomné) ako na okrajových častiach toho istého mesta.
JankaO
08.09.08,11:27
Podľa mňa to tak nefunguje automaticky. Veľa záleží aj na lokalite v tom väčšom meste. Určite by si mal x-krát väčšie tržby niekde v centre mesta na pešej zóna (a ktomu adekvátne vysoké nájomné) ako na okrajových častiach toho istého mesta.

Súhlasím a dodám ešte - u konkurencie dostupnosť, lokalita, doplnkové služby, parkovisko konkurencie...
Filip Glasa
08.09.08,12:21
no toto som nepotreboval počuť. Porovnávam povedzme dve rovnako dobre postavené ulice a miesta s rovnakými možnosťami parkovania, atď. v dvoch rôzne veľkých mestách.
To že to nebude lineárne mi je jasné od začiatku.
TinkiDinki
11.09.08,09:14
Ja mám odpozorované aj to že - iný kraj iný mrav.

A oni majú pravdu v tom, že väčšie mesto väčšia konkurencia.
Aj keď táto momentálne nieje žiadna, vo veľ.meste sa vie rýchelšie zobudiť.
Filip Glasa
12.09.08,07:01
díky za rady, ale písal som, že všetky podmienky vrátane konkurencie sú pre zjednodušený model rovnaké. Zaujímali ma skúsenosti niekoho, kto prevádzkuje viacero predajní v rôznych mestách, prípadne štátoch.
stevanka
20.09.08,18:26
Prepáč,ale ty si asi ešte neokúsil tzv.chlebík maloživnostníka v praxi....To zaleží aj na tom,v čom chceš podnikať,aký budeš mať sortiment,či sa budeš v niečom odlišovať od konkurencie,ktorá je už pár rokov zabehnutá,atd.Či budeš niečo len dalej s rabatom predávať,alebo budeš niečo vyrábať,a tým pádom budeš mať aj vačší zisk,ale aj vačšiu zodpovednosť za výrobky,atd...
Filip Glasa
22.09.08,08:54
stevanka, vďaka za postreh, ale my už prevádzkujeme predajňu a všetko to o čom píšeš viem veľmi dobre. Zaujímajú ma skúsenosti niekoho, kto prevádzkuje sieť predajní a najlepšie aj v zahraničí. Zaujíma ma porovnania tržieb rôznych prevádzok v rámci jednej siete v rôznych mestách a podobne. Mňa nezaujímajú marže ani zisk ani know how, ale iba násobky tržieb v rôznych mestách a podobne. Chcem si urobiť obrázok o tom, aké násobky tržieb má rovnaká predajňa v Berlíne a v Krakove napríklad. Povedzme 5x vyššia frekvencia ľudí na ulici a 3x také tržby voči malému mestu a podobne.
Rabaty, marže, porovnanie výroby a predaja atď. ma naozaj nezaujímajú. Aspoň teda nie v tejto téme a v tejto súvislosti.