Saturejka
08.09.08,12:15
Z čoho vyplýva, že FO, SZČO sa nezamestnáva sama so sebou. T.zn. nie je pracovná zmluva, nie je výplatný termín, nie sú preddavky na daň zo závislej činnosti...
Potrebovala by som odvolávky na §§ a zákony.
Vďaka
Zoltán Kovács
08.09.08,10:22
Z čoho vyplýva, že FO, SZČO sa nezamestnáva sama so sebou. T.zn. nie je pracovná zmluva, nie je výplatný termín, nie sú preddavky na daň zo závislej činnosti...
Potrebovala by som odvolávky na §§ a zákony.
Vďaka

Máš na mysli to, že občan-szčo nepodpisuje sám so sebou pracovnú zmluvu? Tak to vyplýva zo živnostenského zákona predsa.

Živnosť
§ 2
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2008-a.html#hore)

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Saturejka
08.09.08,10:32
Jasné, vďaka
Marta3
06.11.08,18:46
Súhlasím s odpoveďou Smitha, aj ja som bola o tom presvedčená, ale dne som bola v jednej firme - majiteľ- SZČO a medzi rečou som zistila, že majiteľ firmy je v nej aj zamestnancom. Tak mi to doteraz vŕta v hlave, či je to možné, ale asi nie.
Ale on normálne si vypláca mzdy, platí odvody zo mzdy a neviem čo ešte. Zistím na budúci týždeň. Ale ako SZČO by mal podľa príjmu firmy tiež platiť oovody do ZP a SP - a to neviem či robí. Ale keď je evidovaný ako zamestnanec tak asi si nezákonne znižuje príjmy o svoju mzdu. Je to tak?
Prosím Vás nech sa niekto vyjadrí. Ďakujem
mysimis
06.11.08,18:54
SZČO zamestnať nemôže sám seba. SZČO vlastní živnostenský list, na základe ktorého je prihlásený do SP a ZP a platí si odvody.