Kari8
08.09.08,13:13
Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť o radu. Uvažujem nad tým, že začnem robiť účtovníctvo na živnosť. Vzdelanie na to mám, ale v praxi som to nikdy nerobila. Teraz stojím pred dilemou, ako začať, z ktorého konca? Najprv si zohnať program (ako rozsiahly - multiverziu?), alebo klientov, alebo založiť živnosť, urobiť si nejaké letáky a poroznášať ich? Dať sa s niekým dokopy, alebo sa do toho pustiť sama? Ide o to, že zamestnanie mám a odísť z neho nemusím. Bojím sa začiatkov, aby som nezostala niekoľko mesiacov bez príjmu. Neviete mi poradiť, ako to všetko načasovať, či sa do toho pustiť? Začali by ste s tým ešte raz? Dá sa z toho vyžiť, keď nerobíš od nevidím do nevidím? Chcem to robiť preto, aby som mohla disponovať so svojím časom. A ešte niečo, predpokladám, že máte s klientmi uzatvorenú Zmluvu o poskytovaní účtovných služieb, alebo niečo podobné, na čo by som v nej nemala zabudnúť, čo by mala obsahovať? Za Vaše rady vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
08.09.08,11:22
Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť o radu. Uvažujem nad tým, že začnem robiť účtovníctvo na živnosť. Vzdelanie na to mám, ale v praxi som to nikdy nerobila. Teraz stojím pred dilemou, ako začať, z ktorého konca? Najprv si zohnať program (ako rozsiahly - multiverziu?), alebo klientov, alebo založiť živnosť, urobiť si nejaké letáky a poroznášať ich? Dať sa s niekým dokopy, alebo sa do toho pustiť sama? Ide o to, že zamestnanie mám a odísť z neho nemusím. Bojím sa začiatkov, aby som nezostala niekoľko mesiacov bez príjmu. Neviete mi poradiť, ako to všetko načasovať, či sa do toho pustiť? Začali by ste s tým ešte raz? Dá sa z toho vyžiť, keď nerobíš od nevidím do nevidím? Chcem to robiť preto, aby som mohla disponovať so svojím časom. A ešte niečo, predpokladám, že máte s klientmi uzatvorenú Zmluvu o poskytovaní účtovných služieb, alebo niečo podobné, na čo by som v nej nemala zabudnúť, čo by mala obsahovať? Za Vaše rady vopred ďakujem.

V dnešnej dobe je pomerne ťažké začať podnikať v oblasit spracovania účtovníctva tretím osobám, keď kadekto to môže vykonávať. A bohu žiaľ u nádejných klientov väčšinou zaváži cena a nie kvalita odvedenej práce.
Takže potrebuješ mať vybavenie (komp, soft....). Živnosť.
Keď máš zamestnanie, tak to ber ako výhodu. Totiž môžeš to robiť aj popri práci, aspoň na začiatku. Teda neostaneš bez pravideľného príjmu.
Načasovanie? Určite je vyšší dopyt po účtovníkoch v období daňových priznaní, ako teraz.
Letáky? Neviem čí je to dobrý nápad. Moja skúsenosť je, že viac zaberú referencie, odporúčania.
Vyžiť sa dá určite. Disponovanie s vlastným časom je dosť problematické, nakoľko práca účtovníka je viazaná na nespočetne veľa termínov.

Vzorovú zmluvu nájdeš aj tu na porade v sekcii dokumentov.
Melnick
08.09.08,11:32
Vyčerpávajúca odpoveď Zoli.:):):)
Zoltán Kovács
08.09.08,11:44
Ešte malý doplnok, či by som do toho išiel znova. Určite áno. Argumenty:

1. Som sám sebe "pánom" (:D:D:D vysmievam sa sám sebe)
2. Iné neviem robiť. (možno vedel by som, len nechcem)
3. Mám rád túto prácu ( aj keď niekedy nadávam ako pohan, že nechcem už vidieť účto v živote)
4. Keby som nebol účtovníkom, asi by som nespoznal poradu.sk, a ani úžasných ľudí tu registrovaných ( neberte to ako pchanie sa niekomu do jedného z telesných otvorov ;))
Kari8
09.09.08,04:34
Ďakujem za odpoveď. Porada je fakt skvelá. Nepoznám totižto vo svojom okolí žiadneho účtovníka osobne, s ktorým by som sa mohla porozprávať. Robiť popri zamestnaní, to sa chystám už dávno, len mám tú "smolu", že robím v štátnej správe a my popri zamestnaní podnikať nemôžeme a nepoznám nikoho, kto by mi to dal robiť "načierno". Takže preto tá dilema, ako ďalej.
ondrejvla
09.09.08,04:58
Ďakujem za odpoveď. Porada je fakt skvelá. Nepoznám totižto vo svojom okolí žiadneho účtovníka osobne, s ktorým by som sa mohla porozprávať. Robiť popri zamestnaní, to sa chystám už dávno, len mám tú "smolu", že robím v štátnej správe a my popri zamestnaní podnikať nemôžeme a nepoznám nikoho, kto by mi to dal robiť "načierno". Takže preto tá dilema, ako ďalej.

Buď rada, že nepoznáš nikoho, kto by ti dal robiť načierno! Radšej skús u niekoho robiť oficiálne, hoci na kratší pracovný čas, kvôli získaniu praxe v tomto odbore. Držím palce.
Melnick
09.09.08,07:17
Ďakujem za odpoveď. Porada je fakt skvelá. Nepoznám totižto vo svojom okolí žiadneho účtovníka osobne, s ktorým by som sa mohla porozprávať. Robiť popri zamestnaní, to sa chystám už dávno, len mám tú "smolu", že robím v štátnej správe a my popri zamestnaní podnikať nemôžeme a nepoznám nikoho, kto by mi to dal robiť "načierno". Takže preto tá dilema, ako ďalej.
Kari8 s tým "načierno" u nás na Porade nepochodíš.:)
Kari8
10.09.08,06:21
Prepáčte, s tým "načierno" som mala na mysli skôr nejakú výpomoc u účtovníka, kde by som sa mohla zaučiť.
poisonkatka
10.09.08,06:24
ahoj kari8..tiez mam dilemu, ci sa pustit do uctovnictva na zivnost..trosku sa toho bojim, ze nieco napr. urobim nespravne..ja som zamestnana ako uctovnicka rok, ale mam tu kolegynu, takze ak nieco neviem poradi mi ona, prip. ludia na porade. od noveho roka mam prislubenu jednu s.r.o. na zivnost a taktiez jedneho chalana na JU, takze si asi k januaru zalozim zivnost a proste to skusim..zatial popri praci a potom sa uvidi...drzim ti palce, aby si sa spravne rozhodla :-)
HankaH
10.09.08,06:58
Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť o radu. Uvažujem nad tým, že začnem robiť účtovníctvo na živnosť. Vzdelanie na to mám, ale v praxi som to nikdy nerobila. Teraz stojím pred dilemou, ako začať, z ktorého konca? Najprv si zohnať program (ako rozsiahly - multiverziu?), alebo klientov, alebo založiť živnosť, urobiť si nejaké letáky a poroznášať ich? Dať sa s niekým dokopy, alebo sa do toho pustiť sama? Ide o to, že zamestnanie mám a odísť z neho nemusím. Bojím sa začiatkov, aby som nezostala niekoľko mesiacov bez príjmu. Neviete mi poradiť, ako to všetko načasovať, či sa do toho pustiť? Začali by ste s tým ešte raz? Dá sa z toho vyžiť, keď nerobíš od nevidím do nevidím? Chcem to robiť preto, aby som mohla disponovať so svojím časom. A ešte niečo, predpokladám, že máte s klientmi uzatvorenú Zmluvu o poskytovaní účtovných služieb, alebo niečo podobné, na čo by som v nej nemala zabudnúť, čo by mala obsahovať? Za Vaše rady vopred ďakujem.

Bez akých-takých skúseností by som sa do toho asi nepúšťala. V praxi sa stretneš s takými prípadmi, o ktorých v škole ani nechyrujú. :)Máš vo svojom okolí nejakého skúseného účtovníka, ktorý by Ti v začiatkoch poslúžil ako "konzultant"? Ale každopádne prajem správne rozhodnutie...
iriska
10.09.08,07:02
Mám taký pocit, že štátni zamestnanci už môžu vykonávať inú prácu popri svojom štátnom zamestnaní. (na 99%)