jess
03.05.05,13:40
Dnes sme mali vo firme kontrolu na dodržiavanie zákonu o nelegálnej práci, dopadla OK.


ZREJME POKRAČUJE AKCIA VIETOR !!!!!!!!! či ako sa to volalo
miriza
03.05.05,11:41
Čo všetko kontrolovali?????
jess
03.05.05,11:45
len občianky chceli, pracovné zmluvy, živnostenský list, no a kolega nemal občianku, tak si odpísali r.č. zo zmluvy, že si to skontrolujú, či za neho odvádzame do SP, takže našťastie len "malý vietor, či víchor" :D
rosemary
03.05.05,11:58
A odkiaľže ten vietor fúka?, či nieje niekde blízko nás?
jess
03.05.05,12:00
od nás z juhu stredného Slovenska, zatiaľ ďaleko od vás 200km :D
Valika
03.05.05,12:03
To vtrhli riadne do kancelárie? Alebo kontrolujú niekde na stavbe.
jess
03.05.05,12:05
maloobchodná predajňa
ajula1
03.05.05,12:11
k tomuto by som sa rada opýtala takú vec: ak robia dvaja ľudia v jednej firme(teda v obchode) obidvaja sú živnostíci mali by mať nejakú zmluvu aj medzi sebou? firma je napísaná len na jedného ...
Hlinkovx
03.05.05,12:11
vtrhnú všade, kde sa im dajú otvoriť dvere...
ale je to len taký vánok
ESTER
06.05.05,11:29
Dá sa v prípade, že niekomu vypomáha mama, alebo otec povedať, že sa jedná len o výpomoc, alebo niečo také neprichádza už od platnosti zákona o nelegálnej práci do úvahy?
Zita5
06.05.05,11:34
Dá sa v prípade, že niekomu vypomáha mama, alebo otec povedať, že sa jedná len o výpomoc, alebo niečo také neprichádza už od platnosti zákona o nelegálnej práci do úvahy?
Ak si naštuduješ na porade akcia VIETOR , tam už niekto sa zmieňoval o matke , sestre atď . pozri hľadaj . Nie je to jednoznačné , neuznávajú ani rodinu . Pre kontrolu žiadna výpomoc rod.príslušníkov neexistuje .
ondrejvla
06.05.05,11:41
Ak si naštuduješ na porade akcia VIETOR , tam už niekto sa zmieňoval o matke , sestre atď . pozri hľadaj . Nie je to jednoznačné , neuznávajú ani rodinu . Pre kontrolu žiadna výpomoc rod.príslušníkov neexistuje .
Akože neexistuje! Keď mám zmluvu na kratší pracovný čas, môžem zamestnať nielen otca, deda, babku.. Alebo vyhotovím zmluvu - Príkaznú zmluvu, kde ma na čas potrebný, napr.dovoz tovaru, vybavovanie a iné zastupuje, určím si tam sumu, ktorú mu uhradím a pri kontrole, pokiaľ by tam bol niekto z rodiny, už nemusím mať obavy. Samozrejme, že musíš mať ak je to v potravinách aj zdravotný preukaz. Veď to by potom rodinné malé obchody úplne zanikli. Takže môžeš zamestnať nielen deda, ale aj Bezdeda.
Zita5
06.05.05,11:49
Akože neexistuje! Keď mám zmluvu na kratší pracovný čas, môžem zamestnať nielen otca, deda, babku.. Alebo vyhotovím zmluvu - Príkaznú zmluvu, kde ma na čas potrebný, napr.dovoz tovaru, vybavovanie a iné zastupuje, určím si tam sumu, ktorú mu uhradím a pri kontrole, pokiaľ by tam bol niekto z rodiny, už nemusím mať obavy. Samozrejme, že musíš mať ak je to v potravinách aj zdravotný preukaz. Veď to by potom rodinné malé obchody úplne zanikli. Takže môžeš zamestnať nielen deda, ale aj Bezdeda.Áno súhlasím ak ich máš na zmluvu /tak tam môže byť aj BEZDEDA/, ale aby ich našli vo firme bez zmluvy , len tak , že toto je moja mama a teraz mi tu pomáha len tak bez odmeny, tak to nie . Myslela som to tak .:)
ondrejvla
06.05.05,11:53
To máš Zitka pravdu! To nepustiť za pult ani vlastné dieťa pre lízatko, veď čo keby?!
Som veľmi zvedavá, keď skončí táto akcia, čo nahlásia, že "Koľko pracovných miest vytvorili"! A ono to bude aj pravda. Takže pozor, bez zmluvy ani noha vo firme, čo by nejakú činnosť vykonávala pre vás! Treba všetko pokryť zmluvami.
Zita5
06.05.05,11:53
Dá sa v prípade, že niekomu vypomáha mama, alebo otec povedať, že sa jedná len o výpomoc, alebo niečo také neprichádza už od platnosti zákona o nelegálnej práci do úvahy?
Otázku chápem , že pýtajúca smeruje k výpomoci ...mama....otec... zadara.
Zita5
06.05.05,11:56
To máš Zitka pravdu! To nepustiť za pult ani vlastné dieťa pre lízatko, veď čo keby?!
Som veľmi zvedavá, keď skončí táto akcia, čo nahlásia, že "Koľko pracovných miest vytvorili"! A ono to bude aj pravda. Takže pozor, bez zmluvy ani noha vo firme, čo by nejakú činnosť vykonávala pre vás! Treba všetko pokryť zmluvami.
No práve , je to podľa mňa veľká špinavosť , lebo prečo by nemal pomáhať syn alebo dcéra , čo oni nežijú s rodinn.financií, pokiaľ bývajú doma . A prečo nie rodičia , je to ich dobrá vôľa . No nie ?
ondrejvla
06.05.05,12:00
Samozrejme, že áno! Ale zákon je zákon, preto ho odobríme zmluvami! A nech už je potom aj akcia "Víchor"! Mám zmluvu a nemusím mať obavy!
Pekný deň!
Monica
07.05.05,11:33
Som SZČO a občas mi pomáha pri niektorých prácach môj manžel. Čo v takom prípade,keby ho "víchor" načapal a on by prehlásil, že si nenárokuje odmenu odo mňa a pomáha dobrovoľne? Aj tak musím mať spísanú s ním zmluvu, v ktorej uvediem že pre mňa pracuje grátis? (Keď je to tak,tak to je poriadna hlúposť!) Ďakujem
Zabudla som uviesť, že manžel je zamestnaný a odvádza poplatky aj daň.
Miruška
07.05.05,15:59
No ja si myslím, že ak nemáte bezpodielové spoluvlastníctvo, tak tvoj manžel je vlastne spolumajiteľom firmy, a tým pádom nepotrebuješ nič aj keď je zamestnaný. Môj manžel má firmu aj ja mám firmu a raz som ja u neho raz on u mňa, nemáme BSM a tak sme vlastne spolumajiteľmi obidvoch firiem. Nevidím v tom problém.
Paula
07.05.05,16:09
Práve som dočítala príspevky v téme k spoločenstvu vl.bytov a napadlo ma, ako by to dopadlo s kontrolou, keby človek, ktorý spravidla na dohodu umýva schodisko, odhŕňa sneh v zime, atd.....ochorel a jeho prácu by nezastal rodinný príslušník.... to by bola kucapaca, keby kvôli nemoci bola špina. Pripadá mi logické, že pomôže blízky človek a nehľadá sa rýchlo nový človek na novú dohodu. Čo urobí kontrola s človekom práve upratujúcim, ktorý nemá vo vrecku nohavíc zmluvu na túto činnosť?
Beata
07.05.05,16:32
Napíšem Vám aj skúsenosť mojej kamarátky, ktorá otvorila prevádzku 01.04.2005. Pár dní na to jej vletel "vietor" na prevádzku. Za pultom bol jej manžel, pretože asi päť minút pred tým ona odišla do banky. Samozrejme, že pýtali doklady od manžela, opýtali sa ho čo tam robí. Povedal, že manželka si odskočila do banky, o chvíľku je naspäť a že on ju zaskakuje na tú chvíľku. Na to došla na prevádzku aj majiteľka, dobre ju vyzvŕtali. Snažila sa s nimi pekne aj všelijako, no nič neplatilo. Kontrolórka nekompromisne spísala zápisnicu, v ktorej uviedla, že majiteľka porušila predpisy, nakoľko u nej na prevádzke našli jej manžela, ktorý nemá s podnikateľkou uzatvorenú žiadnu zmluvu a bude jej udelená pokuta vo výške 5.000,- Sk. Ledva otvorila prevádzku, už pokuta. To bola drahá pracovná sila - za desať minút päť tisíc... Čo už, "vietor je vietor".
Monica
07.05.05,21:21
Napíšem Vám aj skúsenosť mojej kamarátky, ktorá otvorila prevádzku 01.04.2005. Pár dní na to jej vletel "vietor" na prevádzku. Za pultom bol jej manžel, pretože asi päť minút pred tým ona odišla do banky. Samozrejme, že pýtali doklady od manžela, opýtali sa ho čo tam robí. Povedal, že manželka si odskočila do banky, o chvíľku je naspäť a že on ju zaskakuje na tú chvíľku. Na to došla na prevádzku aj majiteľka, dobre ju vyzvŕtali. Snažila sa s nimi pekne aj všelijako, no nič neplatilo. Kontrolórka nekompromisne spísala zápisnicu, v ktorej uviedla, že majiteľka porušila predpisy, nakoľko u nej na prevádzke našli jej manžela, ktorý nemá s podnikateľkou uzatvorenú žiadnu zmluvu a bude jej udelená pokuta vo výške 5.000,- Sk. Ledva otvorila prevádzku, už pokuta. To bola drahá pracovná sila - za desať minút päť tisíc... Čo už, "vietor je vietor".Jeminečku! Však to je choré !!! :mad:

To už aby mu rovno zakázala vstúpiť do predajne? Keď manžel na krátku dobu zastúpi svoju ženu, už to je nezákonná práca? Pre Boha kde to sme?
Jasné že treba zakročiť voči "čiernej " práci, ale začať u rodinných príslušníkov či tam majú čo hľadať, alebo nie.....či preloží prepravku z prava do ľava, alebo pozametá pred obchodom,...Tak toto a tomu podobné prkotiny zmluvne ošetriť? Tak keď toto je podľa p.Kaníka normálne, tak potom podľa tejto logiky by nič na tom nebolo, keby manželka po zjedenom obede predložila manželovi účet za obed.
Čo tak si zobrať na paškál našich tzv."dobrovoľne nezamestnaných"! Je to až zarážajúce, že oni žiadny víchor nemajú. Ale ani prievan v peňaženke!!! To je jedno, kde sa celý rok zdržiavajú- či doma, alebo vonku na dobre platenej čiernej práci, a že z čoho majú luxusne zariadené byty a na lízing na auto! Dane štátu neodvádzajú a ešte im chudáčikom aj zdravotné poistenie štát platí!!! Ale koniec koncov - dobre robia. Za dva týždne v mesiaci sa dá pekne zarobiť v zahraničí a pritom nemať žiadne starosti.Prídu domov a ďalšie dva týždne doma svet gombička. Naozaj sa nám potom môžu škeriť do ksichtu, že mi sa hrabeme, aby aspoň na odvody a réžiu niečo kaplo. A pritom ešte pozor! Manžela preč od seba, nieže vzbudíme dojem nelegálneho zamestnávania!
Prepáčte, ale som poriadne napaprčená.:mad: :mad: :mad: Ptreto už radšej aj končím.
...a naozaj! Žiť s ním môžem v spoločnej domácnosti? Za to víchor nepokutuje?:D
pá-pá
DanielaSL
18.05.05,15:55
Dnes som sa zastavila v jednej firme , kde sedela majiteľova manželka. Spýtala som sa , že či u manžela pracuje a povedala mi , že nie , že ona je dobrovoľne nezamestnaná, platí si odvody a u manžela len vypomáha. Ich účtovníčka im povedala , že to tak môže byť. Divila som sa tomu , lebo myslím , že pri kontrole by to tiež asi neobstálo. Viem , že niekedy boli vypomáhajúce osoby - bolo to nejako papierovo ošetrené ? A čo by mala dotyčná pani mať aby mohla oficiálne manželovi pomáhať - prac.zmluvu , dohodu, alebo si založiť živnosť , či príkaznú zmluvu ? Ste tiež toho názoru , že nejaký papier majú mať ?
adam
18.05.05,16:42
Dnes som sa zastavila v jednej firme , kde sedela majiteľova manželka. Spýtala som sa , že či u manžela pracuje a povedala mi , že nie , že ona je dobrovoľne nezamestnaná, platí si odvody a u manžela len vypomáha. Ich účtovníčka im povedala , že to tak môže byť. Divila som sa tomu , lebo myslím , že pri kontrole by to tiež asi neobstálo. Viem , že niekedy boli vypomáhajúce osoby - bolo to nejako papierovo ošetrené ? A čo by mala dotyčná pani mať aby mohla oficiálne manželovi pomáhať - prac.zmluvu , dohodu, alebo si založiť živnosť , či príkaznú zmluvu ? Ste tiež toho názoru , že nejaký papier majú mať ?
Ja som všetkým rodinným príslušníkom vypísala príkazné zmluvy s odmenou 100,-Sk za celý rok 2005......:) Môžu napadnúť výšku odmeny?.....Je to celé choré takýto zákon ......:confused:
Pekný večer........:)