rejka2cv
08.09.08,18:01
Ahojte všetci! Som nováčik úplný začiatočník. Na túto stránku som narazila na internete, keď som si chcela pomôcť riešiť pracovný problém. Veľmi ma teší, že niečo také existuje a verím, že nájdem odpoveď na svoje problémy a zároveň sa mi podarí ich aj vyriešiť. Pracujem u súkromného podnikateľa vo veľkosklade ako predavačka, pokladníčka a vlastne ako dievča pre všetko.Trápi ma moje osobné ohodnotenie a chcela by som zistiť zopár informácií, aby som si mohla aj sama pomôcť.
Pracujem vo firme, kt. funguje 2 roky so 4 zamestnancami. Aby majiteľ platil minim. odvody, tak sme platené minimálnou mzdou + %-tá s tržby. Chcem sa opýtať koľko mám minimálne dostať na výplatu ako predavačka-pokladníčka s hmotnou zodpovednosťou za peniaze v kase? Ako sa to ráta? Mzdy nám vypočítava vedúca, odmeny (to sú tie percentá) dostávame podľa tržby (konkrétne 0,55% z tržby), o ich výške rozhoduje majiteľ, príp. ich aj mení podľa toho ako sme nespokojné, a najviac čo ma šokovalo po mojej 2-týždňovej dovolenke, nebola mi uznaná odmena z tržby počas dovolenky, takže moja výplyta za júl 2008 bola cca 8800,- Sk. Viem, že si nemôžem nárokovať na odmenu počas dovolenky, ale ani neviem ako sa ráta výplata v mesiaci ak som mala 2 týždne odrobené a 2 týždne som bola na dovolenke. Veľmi prosím, poraďte ak môžete ako môžme bojovať za "svoje" keď ste radi, že máte prácu a je problém nájsť inú. Za všetky rady vopred veľmi pekne ďakujem! :confused::mee:
azuz
09.09.08,05:24
Nenapísala si, či tých 8800,- bolo už tzv. čisté na výplatu a lebo tzv. hrubé, z ktorého sa ešte zráža poistné a daň.
Ak pracuješ ako predavačka - pokladníčka s hmotnou zodpovednosťou, nesmie byť mzda nižšia ako minimálny mzdový nárok, ktorý je vo výške 1,2 násobku minimálnej mzdy. Ak si mesačne odmeňovaná, tak je to 8100 x 1,2 = 9720,- Sk (v tzv. hrubom). Za dovolneku Ti patrí náhrada mzdy vo výške priemerného zárobku, ktorý tiež nesmie byť nižší ak minimálny mzdový nárok. Takže ak si aj bola na dovolenke, a si mesačne odmeňovaná, Tvoja mzda nemá byť menej ako 9720,- Sk.
Hovoria o tom § 120 + príloha k ZP a § 134 ods.5 .
rejka2cv
09.09.08,21:10
Srdečná vďaka za vašu odpoveď. Ani neviete ako mi to pomôže v mojom zajtrajšom "boji". Hlavne, naštudovala som si históriu okolo otázok "Mzda predavačky". Je to neuveriteľné, ale našla som mnoho odpovedí na veľa otázok. Ešte stále mám otázky, ale zajtra musím vstávať do práce a noc je tak krátka....
Ste užasní, všetci poraďáci. Som nadšená. Držím všetkým prsty. Ešte raz ďakujem.