alenka57
08.09.08,20:14
Ahojte poraďáci,
poprosím Vás o radu, ako účtovať - preúčtovať stravné lístky v Pohode.
Pri nákupe str. lístkov v hotovosti som účtovala 45 ks do predkontácie 8VRcen - ako ceniny a na konci mesiaca chcem z cenín preúčtovať spotrebovaných 20 ks stravných lístkov do spotreby, je to 9VRost.? ako ostatná réžia? Ako sa to účtuje v interných dokladoch, keď tam je iba jedna predkontácia?
Ďakujem za radu.
Monika C.
09.09.08,05:03
Akonáhle účtuješ položky , pri ktorých potrebuješ naraz zaúčtovať viac predkontácií používaš položky dokladu a tam krásne rozúčtuješ na viac predkontácií a ku tomu pripadajúce sumy.Hore nastavíš tú hlavnú položku ale pri zaúčtovaní budeš mať tie predkontácie čo dávaš do položiek dokladov. Prajem pekný deň.
alenka57
09.09.08,08:31
ja som to zaúčtovala cez položky dokladu, tam som dala aj tu sprostred. odmenu ako prev. réžiu, a druhú položku teda stravné lístky ako ceniny. Len mi ide teraz o to, že za 1 mesiac sa minulo iba 20 lístkov /za SZČO/ a tie potrebujem z cenín dostať do VOZD. Ako to urobiť?
Monika C.
09.09.08,15:00
Keď som to správne pochopila sú to lístky len pre SZČO : jedn. účt.
Účtuješ ju takto: na základe faktúry zaúčtuješ celý výdaj stravných lístkov do výdavkov neovpl. základ dane a zároveň urobíš evidencií cenín príjem. Keď stravné lístky vydáš vytvoríš interný doklad a zaúčtuješ do výdavkov ovpl. základ dane /daňové výdavky/ toľko lístkov koľko si vydala x 98,- Sk zároveň ich odpíšeš z knihy cenín. Zamestnancove stravné lístky zaúčtuješ do daňových výdavkov a to 55 % a 45 % ti musí uhradiť on / môže byť aj soc. fond/ ale je to príjem neovpl. základ dane. Čo sa týka provízií za stravenky je to prevádzková réžia len zo stravných lístkov zamestnanca : provízia pre SZČO je nedaňový náklad čiže výd. neovpl. základ dane. Alenka neviem či som ťa dobre pochopila podľa mňa na začiatku máš to zle na zákl. FA nedávaš do daňových výdavkov ale do výd. neovpl. ZD až potom keď stravné lístky vydáš.
alenka57
09.09.08,15:43
Ďakujem veľmi pekne, už som to pochopila.
Janurka
10.09.08,07:44
Keď som to správne pochopila sú to lístky len pre SZČO : jedn. účt.
Účtuješ ju takto: na základe faktúry zaúčtuješ celý výdaj stravných lístkov do výdavkov neovpl. základ dane a zároveň urobíš evidencií cenín príjem. Keď stravné lístky vydáš vytvoríš interný doklad a zaúčtuješ do výdavkov ovpl. základ dane /daňové výdavky/ toľko lístkov koľko si vydala x 98,- Sk zároveň ich odpíšeš z knihy cenín. Zamestnancove stravné lístky zaúčtuješ do daňových výdavkov a to 55 % a 45 % ti musí uhradiť on / môže byť aj soc. fond/ ale je to príjem neovpl. základ dane. Čo sa týka provízií za stravenky je to prevádzková réžia len zo stravných lístkov zamestnanca : provízia pre SZČO je nedaňový náklad čiže výd. neovpl. základ dane. Alenka neviem či som ťa dobre pochopila podľa mňa na začiatku máš to zle na zákl. FA nedávaš do daňových výdavkov ale do výd. neovpl. ZD až potom keď stravné lístky vydáš.
Prečo je provízia pre SZČO nedaňový výdavok? Nie je nárok na odpočet DPH, ale podľa mňa je to celé výdaj ovplyv. ZD, alebo sa mýlim?
Orsz
10.09.08,07:51
Prečo je provízia pre SZČO nedaňový výdavok? Nie je nárok na odpočet DPH, ale podľa mňa je to celé výdaj ovplyv. ZD, alebo sa mýlim?


Žiaľ, tak to usmernilo drsr, že SZČO nemá nárok na odpočet DPH z paušálneho poplatku. Pritom je to naozaj nespravodlivé. V mojom prípade je to komplikované o to, že ja mám na jednej faktúre lístky pre zamestnancov aj pre SZČO - rozhodla som sa uplatňovať DPH v plnej výške, je to malá čiastka, a nie je to ľahké oddeliť, nakoľko sa nedá presne vyčísliť, koľko lístkov ostáva pre SZČO, pretože ak nestihne kúpiť, dáva zamestnancom aj svoje....
Janurka
10.09.08,08:16
Žiaľ, tak to usmernilo drsr, že SZČO nemá nárok na odpočet DPH z paušálneho poplatku. Pritom je to naozaj nespravodlivé. V mojom prípade je to komplikované o to, že ja mám na jednej faktúre lístky pre zamestnancov aj pre SZČO - rozhodla som sa uplatňovať DPH v plnej výške, je to malá čiastka, a nie je to ľahké oddeliť, nakoľko sa nedá presne vyčísliť, koľko lístkov ostáva pre SZČO, pretože ak nestihne kúpiť, dáva zamestnancom aj svoje....
Veď ja som tiež uviedla, že nie je nárok na odpočet DPH, ale celá provízia je výdaj ovplyvň. ZD.
Orsz
10.09.08,08:18
Veď ja som tiež uviedla, že nie je nárok na odpočet DPH, ale celá provízia je výdaj ovplyvň. ZD.

Aha, ok ...... som sa oprela celkove o tento problém, lebo to zbytočne skomplikovali. A áno, provízia je celá výdavkom ovpl.základ dane, resp. ja by som to tak určite urobila.
SAIVI
11.09.08,07:36
Tiež účtujem v POHODE - JU.
SZCO kúpil pre zamestnancov stravné lístky. Faktúru som zaúčtovala:
stravné lístky - nedaňový výdaj
provízia - ostatný režijný výdaj + DPH

Výdaj stravných lístkov :
interný doklad na 55% z hodnoty vydaných lístkov - predkontácia Ceniny

...ale ten výdaj nemám asi takto dobre : ( ...opraví ma niekto ?