Viki127
09.09.08,00:06
Dobry den poradaci,
viete poradit v takomto pripade?

Zabezpecil som vystupenie zahranicnej hudobnej skupiny z Prahy na Slovensku. Skupinu som dopravil na vlastne naklady (tam a spat) tak, ze som po nu poslal znameho, jeho vlastnym osobnym autom.
Ako si mozem dat naklady cca. 4-5000Sk (cca. 1200km) na tuto cestu do nakladov?

Som zivnostnik, jednoduche ucto., nie som platca dph.
Znamy - vodic vlastneho auta ktory zabezpecil dopravu, je nepodnikatel, za auto neplati cestnu dan. Nechcem, aby mal z toho danovu povinnost, je to prenho jednorazova, nahodna cinnost.
Skupine platim honorar, na zaklade zmluvy (s kazdym hudobnikom), kde je uvedene, ze dopravu zabezpecuje objednavatel (ja) na vlastne naklady a nie je sucastou honoraru (z ktoreho sa odvadza zrazk. dan 19% v pripade zahr. umelca).
Mne zas plati na fakturu firma, pre ktoru bolo vystupenie.

Napada ma moznost urobit s nim zmluvu "o zabezpeceni dopravy" podla vseobecneho par. 51 OZ ... ale nie som si isty, kedze neplati za svoje auto cestnu dan, islo by v jeho pripade o jednorazovy prijem.
Pripadne by som cestu mohol napisat mojim autom (na com by vznikol "uzitocny" naklad aj cca. 9-10000Sk), ktore nemam v ucotvnom majetku ale uctujem si cesty (platim c.dan), nemam ale k prislusnemu datumu a poctu km blocky na benzin.

???
Vopred dik za info.
liba2
09.09.08,02:53
Mohla by to byť dohoda o vykonaní práce, v ktorej by okrem dohodnutej odmeny za prácu bolo uvedené, že na splnenie úlohy (prepravy) bude použité vlastné vozidlo dohodára a budú mu poskytnuté cestovné náhrady v súlade so zákonom (základná náhrada 5,50 Sk/km + spotreba PHL + stravné + vreckové).
Týmto spôsobom budú všetky náklady v tvojom účtovníctve.
Treba však splniť aj ďalšie podmienky v súvislosti so zamestnávaním dohodára (DÚ, SP) a z odmeny odviesť daň z príjmu.
marosc
09.09.08,05:28
Myslím si, že na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti je už pozde, lebo pred vykonaním práce bolo toto potrebné nahlásiť na Soc.poist. Riešil by som to príkaznou zmluvou podľa § 724 a nasl. Občianskeho zákonníka,kde je potom len povinnosť odviesť daň.
ondrejvla
09.09.08,05:46
A nebolo by možné, nakoľko sa jedná o živnostníka, platí si daň z MV zaúčtovať si to do výdajov ako použitie vlastného motorového vozidla na služobné účely? Zmluvu s produkciou má, teda bude fakturovať príjmy zo zabezpečenia podujatia, nákladmi bude preprava vykonaná vlastným MV. Myslím, že bločky z PHM nie sú potrebné, stačí mať cenu PHM v aktuálnom čase a to predsa nie je problém. Alebo neuvažujem správne?