pp10
09.09.08,07:54
Dobry den. Prevadzkujeme cestovnu kancelariu, ktora predava zajazdy cez internet a v tej suvislosti by som Vam rad velmi specificke otazky:

aktualne podpisujeme zmluvy s prevadzkovatelmi hotelov a inych ubytovacich zariadeni a otazka znie, ci by tieto zmluvy mohli byt potvrdzovane online? T.z. hotel by si precital zmluvu a na znak suhlasu by ju potvrdil. Samozrejme, ze by to robil az po registracii, kde by bolo zrejme, ze udaje vyplnil dany hotel. Ide nam o zjednodusenie a urychlenie celeho procesu.

1. Boli by taketo zmluvy v poriadku z hladiska vymozitelnosti?
2. Co by bol v takomto pripade uctovny doklad (doteraz sme za uctovny doklad povazovali klasicky podpisanu zmluvu, kde boli presne podmienky platieb a cien resp. vystavene faktury)?
dana9
09.09.08,06:11
Spravte s nimi ramcovu zmluvu, ktora detailne upravi podmienky - prava a povinnosti oboch zmlmuvnych stran, zmluvne pokuty, cenu a platobne podmienky.
Zarovne v nej uvedete, ze na jej podklade budu uzatvarane ciastkove zmluvy, formou objednavky a pisomneho potvrdenia, pricom za pisomne potvrdenie sa povazuje aj potvrdenie e-mailom.
V prilohe uvedte kontaktne osoby na ucely tej zmluvy , ktore jedine budu opravnene zmluvy uzatvarat, a ich mailovu adresu.

V takomto pripade to je v poriadku a pravne vymozitelne
Martin Mocko
09.09.08,06:17
Neviem Pali..ale raz som sa bavil o podobnej veci s chlapíkom, ktorý nám prednášal jeden predmet ohľadom IT na VŠ. Podľa neho pokiaľ zmluva, mail alebo správa nie je autorizovaná elektronickým podpisom - neexistuje právna vymožiteľnosť. Dokumentoval to tým, že na druhej strane mailu môže sedieť majiteľ hotelu, sekretárka alebo hocikto iný...a ty nedokážeš pri súdnom pojednávaní kto skutočne zaslal súhlas so zmluvou.
pp10
09.09.08,06:47
Viem ze na Slovensku su taketo veci velmi inovativne, ale skutocne nam to setri cas aj pracu zamestnancov, ked sa cela vec vybavi online.

Vsetky dane veci, co ste pisali, ze ma dana zmluva obsahovat aj obsahuje, cize da sa povazovat dana zmluva za uctovny doklad? Ide nam o platby ktore budeme posielat ubytovatelom, od ktorych keby sme mali cakat na faktury, tak to potrva par mesiacov.

p.s. my posleme ubytovatelovi danu zmluvu vyhotovenu online a podpisanu elektronickym podpisom, len nie kazdy nam ju bude moct potvrdit elektronickym podpisom a poslat spat, preto hladame riesenie, ktore je aspon teoreticky akceptovatelne v pripade komplikacii. Momentalne vsak ide o uctovny doklad.
Martin Mocko
09.09.08,06:53
Viem ze na Slovensku su taketo veci velmi inovativne, ale skutocne nam to setri cas aj pracu zamestnancov, ked sa cela vec vybavi online.

Vsetky dane veci, co ste pisali, ze ma dana zmluva obsahovat aj obsahuje, cize da sa povazovat dana zmluva za uctovny doklad? Ide nam o platby ktore budeme posielat ubytovatelom, od ktorych keby sme mali cakat na faktury, tak to potrva par mesiacov.

p.s. my posleme ubytovatelovi danu zmluvu vyhotovenu online a podpisanu elektronickym podpisom, len nie kazdy nam ju bude moct potvrdit elektronickym podpisom a poslat spat, preto hladame riesenie, ktore je aspon teoreticky akceptovatelne v pripade komplikacii. Momentalne vsak ide o uctovny doklad.

Rozdeluj danovy doklad a zmluvu. Pravne narokovatelnu zmluvu musis mat overenu..a tam je elektronicky podpis najlepsia cesta. Prave preto su s tym na SK problemy a kazdy sa tomu strani - pretoze elektronicky podpis ma naozaj minimalne mnozstvo subjektov...

Danovy doklad iba musi splnat nalezitosti zakona. Ci ho niekto vytlaci z mailu alebo dostane postou je jedno.