samanta296
09.09.08,09:32
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či nemá niekto skúsenosti s predajom potravín dovažaných z českej republiky. Jedná sa o to že konateľ spoločnosti nakupi potraviny v ČR a chce ich tu predávať. Ako to bude s dph (kedže nakupi potraviny tam, tak dph si tu nemože uplatniť nie?) a ako sa to teda zaučtuje?
Môže sa to zaučtovať takto: suma potravin prepočitaná kurzom v deň nákupu a pôjde na 504?
A potom predaj na 604?

Prosím Vás o radu, veľmi mi to súri
cloe
09.09.08,07:45
Dobrý deň,
chcem sa spýtať či nemá niekto skúsenosti s predajom potravín dovažaných z českej republiky. Jedná sa o to že konateľ spoločnosti nakupi potraviny v ČR a chce ich tu predávať. Ako to bude s dph (kedže nakupi potraviny tam, tak dph si tu nemože uplatniť nie?) a ako sa to teda zaučtuje?
Môže sa to zaučtovať takto: suma potravin prepočitaná kurzom v deň nákupu a pôjde na 504?
A potom predaj na 604?

Prosím Vás o radu, veľmi mi to súri

Predpokladám, že ten, čo dováža je platiteľom DPH. V tom prípade urobí samozdanenie tovaru /dodávateľ pre vás vystaví faktúru bez DPH s odvolávkou na príslušný §, podľa ktorého je dodanie oslobodené od dane. Vy mu musíte predložiť vaše IČ DPH, aby tak mohol urobiť/.
Na Slovensku bude ďalej predávať so slovenskou DPH.
Čo sa týka účtovania:
Nadobudnutie tovaru - 504/321, samozdanenie - povinnosť 399/343AE,
-nárok na odpočet 343AE/399.
Predaj - 311/604,343AE.
samanta296
09.09.08,07:48
Dakujem pekne za radu.
Ale on to bude nakupovat asi riadne v obchode nie na fakturu. Len jednoducho chce prist do obchodu nakupit potraviny a tu ich predať. Je to vôbec možné? Alebo to musí isť cez faktury?

A este nerozumiem tomu samozdaneniu, môžte mi to nejako lepsie vysvetliť alebo napísať kde to nájdem?
cloe
09.09.08,07:58
Dakujem pekne za radu.
Ale on to bude nakupovat asi riadne v obchode nie na fakturu. Len jednoducho chce prist do obchodu nakupit potraviny a tu ich predať. Je to vôbec možné? Alebo to musí isť cez faktury?

A este nerozumiem tomu samozdaneniu, môžte mi to nejako lepsie vysvetliť alebo napísať kde to nájdem?

Ak ste platiteľmi DPH, potom je správne, aby vám obchod vystavil doklad ako som spomínala vyššie.
Ak sa stane, že nakúpi tovar v ČR s českou DPH, túto si nemôže odpočítať na Slovensku a aj tak musí urobiť samozdanenie tovaru so slovenskou sadzbou.
Prečo to chce komplikovať, ak je možnosť, že mu obchod vystaví riadny doklad - teda ako dodanie do iného členského štátu.
Myslím, že len u drobných nákupov je s tým problém, ale inak by som určite predložila naše identifikačné údaje pre DPH, aby to bolo v poriadku.
Treba si aj preštudovať Zákon o DPH.;)
samanta296
09.09.08,08:00
Dakujem pekne za pomoc,
samanta296
09.09.08,08:59
A este sa chcem spytať aky to je účet 399?
cloe
09.09.08,09:18
Ja ho mám v účtovnej osnove nazvaný - Vyrovnávací účet pre DPH ale dá sa použiť aj účet 395 - Vnútorné zúčtovanie.