Idiotka
09.09.08,08:35
Živnostník, platiteľ DPH, v jednoduchom účtovníctve, pred cca 2-3 rokmi podal DP k DZP FO v riadnom termíne, vykázal vo výkaze o majetku a záväzkoch (a na invent. súpise) tovar na sklade a p r e r u š i l živnosť.

Nepodával teda nasledujúce roky DP k DzpFO, ale podával nulové daňové priznania DPH. (nepýtajte sa ma, z čoho žil...)

"Papierovo " má teda stále na sklade zásoby tovaru. (videla som "invent. súpis v nákupných cenách - cenách od dodávateľa).

Teraz chce zrušiť živnosť, možno až zrušiť.

1.Čo s tými zásobami tovaru?


Ďakujem za každý názor.
jaja99
09.09.08,06:52
z 595/2003 § 16 ods. (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

Z dnešného znenia vyplýva, že ak podnikateľ prerušil podnikanie a neobnovil ho do termínu na podanie DP, tak na daňové účely sa prerušenie považuje za skončenie podnikania a treba upraviť základ dane podľa § 16 ods. 8:

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Cenu nespotrebovaných zásob mal pripočítať k základu dane v zdaňovacom období, v ktorom došlo k prerušeniu podnikania.
Idiotka
09.09.08,07:15
OK, z hľadiska DzP sa mi to javí ako "jasné", aj keď nie celkom...

(podať v roku 2009 DP a vykázať to tam ako nejaký druh príjmu, bez odpočítania nákladov??? čo s dákym "znehodnotením" tovaru, ide o cigarety...)
Alebo musí dať príjem vo výške sklad. zásob?

Ale čo s DPH? A rovnaká otázka : ide o tovar spred troch rokov, už za rok skladovania sa asi cigarety ...hm, hm, vyschnú.
jaja99
09.09.08,10:08
Úpravu základu dane treba vykonať ku dňu prerušenia živnosti.
Okrem toho, že pripočítaš k zákadu dane hodnotu nespotrebovaných zásob (nákupná cena bez DPH - ak si platiteľ), pripočítavaš aj hodnotu pohľadávok a odpočítavaš záväzky, ktoré by pri úhrade boli daňovým výdavkom.

Tzn úpravu základu nerobíš v roku 2009 (k 31.12.2008) lebo ako píšeš v otázke - prerušil pred 2-3 rokmi, ale k skutočnému dátumu prerušenia.
Preto som v odpovedi napísala: "z dnešného znenia § 16", lebo som nevedela presný termín prerušenia živnosti.

Ak je registrovaný ako platiteľ DPH a podá žiadosť o určenie posledného zdaňovacieho obdobia, tak DÚ mu určí dátum, kedy mu končí registrácia. K tomuto dátumu musí odviesť DPH zo zásob tovaru a zo zostatkovej daňovej ceny hmotného majetku.

Ešte som sa nestretla s tým, že by niekto zrušil živnosť a naďalej by bol platiteľom DPH.

Obyčajne je postup opačný - najprv požiadam o zrušenie reg. k DPH a následne zruším živnosť
AlkaS
29.06.09,09:55
dobrý deň!
Chcela by som sa spýtať, klient má viacero živností. Mal aj novinový stánok a k 30.06. mu vypovedali nájomnú zmluvu, lenže na sklade mu ostal tovar( cigarety, sladkosti,....), čo s tým tovarom .živnosť neruší, v podstate len prevádzku. Je ešte aj platcom DPH ako postupovať pri DPH. Ďakujem.
Jana Acsová
29.06.09,10:17
dobrý deň!
Chcela by som sa spýtať, klient má viacero živností. Mal aj novinový stánok a k 30.06. mu vypovedali nájomnú zmluvu, lenže na sklade mu ostal tovar( cigarety, sladkosti,....), čo s tým tovarom .živnosť neruší, v podstate len prevádzku. Je ešte aj platcom DPH ako postupovať pri DPH. Ďakujem.
Vypovedanie zmluvy samo osebe nezakladá žiadne povinnosti. Povinnosti nastanú ak:
- tovar predá,
- tovar mu ukradnú,
- tovar použije na súkromnú spotrebu.

Škoda nie je predmetom dane.

Ak niečo z uvedeného nastane, riešte to podľa toho, čo to bude.
AlkaS
30.06.09,07:11
Vypovedanie zmluvy samo osebe nezakladá žiadne povinnosti. Povinnosti nastanú ak:
- tovar predá,
- tovar mu ukradnú,
- tovar použije na súkromnú spotrebu.

Škoda nie je predmetom dane.

Ak niečo z uvedeného nastane, riešte to podľa toho, čo to bude.

Ďakujem za odpoveď. Chcem sa spýtať a ako to potom riešiť, že niektorý tovar by použila na súkromnú potrebu a niektorý by predal kamarátovi , ktorý ma predajňu. Môžemu na tento tovar vystaviť fa za ceny,ktoré on sám nakúpil. Ďakujem vopred.:)
dufulus
30.06.09,09:04
ja v tom problém nevidím, že by vystavil faktúru s nižšími cenami, hlavne keď ide o "likvidáciu" tovaru
a zvyšok by som riešil asi osobnou spotrebou
Jana Acsová
01.07.09,07:43
Chcem sa spýtať a ako to potom riešiť, že niektorý tovar by použila na súkromnú potrebu...Dodaniť výstup na obstarávacie ceny. V praxi to môže byť aj interná faktúra s prenosom do evidencie DPH, ktorá sa vyhotovuje do 15 dní od momentu vykázania osobnej spotreby.


... a niektorý by predal kamarátovi , ktorý ma predajňu. Môžemu na tento tovar vystaviť fa za ceny, ktoré on sám nakúpil. Áno.