arsenalx
09.09.08,08:43
Dobrý deň,
chcel by som poprosiť o informáciu, chceme kupiť byt od manželov, ktorý maju odkupiť byt od mesta. Už maju podpisanu zmluvu s mestom s datumom k začiatku júlu a o týžden nato sme spisali s nimi kupno - predajnu zmluvu my, ale zápis na kataster dalo mesto až začiatkom augusta. Ked už budu mať manželia list vlastníctva fyzicky v ruke chceme následne dať zápis do katastra my. Chcel by som sa opýtať či nebude problem na katastri v tom že dátum na našej kúpno predajnej zmluve bude skor ako bol daný návrh na zapis do katastra od Mesta, ale zmluva od mesta bola spísana skor ako naša kupno-predajna zmluva? Ku ktorému datumu sa nadobuda vlastníctvo? Od podpisania zmluvy od mesta alebo až od datumu kedy dalo mesto návrh na vklad do katastra? Musime opať podpísať zmluvu s dátumom, ktorý bude až po návrhu mesta do katastra? Vopred dakujem
mona091
09.09.08,06:55
Pekny den,

1. vlastnictvo sa nadobuda dnom povolenia vkladu
2. v case, ked podate navrh na vklad, nehnutelnosti uz budu vo
vlastnictve predavajucich
3. kupne zmluvy mate overene?, aky mate v nich titul nadobudnutia, ked este byt nie je ich?
4. riesila by som to buducou kupnou zmluvou - min. overene podpisy
arsenalx
09.09.08,07:15
nie som si istý, ale nenadobuda sa vlastnictvo pri prvom predchadzajucom nájomnom vzťahu spätne? K dátumu podpisania zmluvy?
mona091
09.09.08,07:30
nerozumiem"pri prvom predchadzajucom ...", ale:

1. vlastnictvo sa nadobuda dnom povolenia vkladu vlastnickeho prava, t.j. pravne ucinky vkladu vznikaju na zaklade pravoplatneho rozhodnutia spravy katastra o jeho povoleni
2. dnom podania navrhu na vklad zacina katastralne konanie, kde sprava katastra skuma platnost zmluvy a ostatne skutocnosti, kedy kataster vyda rozhodnutie, ze vklad povoluje, alebo v casti povoluje, alebo prerusuje, alebo zamietne
feron
09.09.08,07:43
Zdá sa mi, že vlastnícke právo k nehnuteľnosti vzniká dňom povolenia vkladu ale so spätnou platnosťou k dátumu podania návrhu na vklad. Čiže vlastníkom sa stáva človek od dátumu, kedy bol podaný návrh na vklad ak sa pri katastrálnom konaní nevyskytnú nezrovnalosti, pre ktoré nemôže byť nehnuteľnosť zavkladovaná. Dátum predaja teda podľa mňa nemôže byť skorší ako dátum návrhu na vklad, lebo predávajúci nemôže predávať niečo, čo nie je jeho vlastníctvom.
vieroslava
09.09.08,13:53
Zmluva je platná dňom podpisu, právne účinky však nastávajú dňom povolenia vkladu do katastra, to je u všetkých iných prevodoch.
U zmlúv, pri ktorých dochádza ku kúpe bytu od mesta (prevod bytu na prvovlastníka) nastávajú právne účinky dňom podania návrhu na vklad do katastra.

Doplnenie: http://www.geodesy.gov.sk/kb/2006/r1/13.htm
Katastrálny bulletin číslo
arsenalx
09.09.08,16:24
Dakujem za informacie, ale aj tak mi to nie je celkom jasne. Z posledneho prispevku ak sa nadobuda vlastnictvo až po zapisaný do katastra nehnuteľnosti a ak ja podam na katasster zmluvu až ked bude zapisany predavajuci v katastri, tak pravne učinky mojej zmluvy (hoci bola spisana skor, resp. datum na zmluve je pred navrhom do katastra predavajucich)nastanu až po zapisaný do katastra nehnuteľnosti, ale vtedy už predavajúci budu zapisaný do katastra resp budu aj vlastnici. Ja možem spisať zmluvu a potom začnu plynúť 3 roky do kedy musim dat navrh do katastra, aby zmluva nestratila platnost. Na čo sú potom dobre tie 3 roky? neviem či si to zle nevysvetlujem.